Hrabě Dracula na svém hradě v Karpatech děsí všechny vesničany až k smrti. Poté, co naivní realitní agent Renfield podléhá jeho vůli, vydávají se společně do Londýna, kde přes den odpočívají a v noci hledají své oběti, které by vysávali. (Bonton Home Entertainment)

bittersweet

Věřím, že ve své době musel být tento film opravdová bomba, protože i v dnešní době jsou některé scény působivé. Zpočátku jsem si musela zvykat na vyvalené oči upírů a na jakousi všudypřítomnou prkennost. Co mi bohužel hodně vadilo, byla naprostá absence hudby. ()

bulawaio

Bohužel nic vyjímečného. Pokud se podíváme na podobně žánrové kousky z tohoto období, najdeme mnoho lepších děl. Doporučuji starší němou verzi. Je o hvězdičku lepší. ()

brasek

Legendárny Dracula... najviac mi ostane v pamäti Dwight Frye ako postava Renfielda. Béla je Béla... tvári sa, ksichtí sa, ale neviem... možno na doskách divadla to bolo geniálne a tak to preniesol aj do filmu. Mňa tento snímok čiastočne sklamal, má taký nevýrazný dej a ani neviem, čo sa stalo s Lucy... nepostrehol jej elimináciu :-( Kedže iné filmy z roku 1931 ako napríklad Dr. Jekyll a Mr. Hyde, resp. Vrah medzi nami sú o hviezdičku lepšie, tak dávam len tri... ()

Misterioso

Těžko hodnotit tehle film z pohledu dnešního diváka, protože v době uvedení do kin to muselo vzbudit ohlas, ale budu vycházet především z toho, že jsem z tohohle období viděl výrazně lepší snímky (od tohoto režiséra například Zrůdy). Jediným kladem je Bela Lugosi, který se ale na plátně objevuje spíše sporadicky a slibná první čtvrthodinka. Ale jinak to za moc nestojí (kde je nějaká atmosféra, napětí?). Spíš než strach se dostavovala nuda. Zklamání. ()

gruzmi00

Bela Lugosi, ale i ostatní herci, na výbornou. Divoká Transylvánie plná pověr i věčně zamlžený Londýn na výbornou. Přece jen mi ale něco nesedělo. Kde se z ničeho nic vzal tajemný profesor Van Helsing, který již podle přízvuku rozhodně nebyl původem ze Spojeného království? Jak to vlastně dopadlo s nemrtvou Lucy? Vůbec mi nevadilo, že v některých bodech se režisér značně odklonil od původní předlohy, ale právě tyto výše zmíněné "nedotaženosti" na mě působily rušivě. Nicméně se jedná o velice poutavý film, který si rozhodně zaslouží pozornost. ()

silvusaak

3,2,1 vykulit oci a dime strasit lidi! Pohadka na dobrou noc, celkem sem se nasmala. Skoda, ze nevim, co si o tom mysleli v roce 1931. ()

sibskyn

Věřím, že v době svém vzniku, to mohl být zajímavý film. Ale když si vezmu všechny ty filmy co vznikly před, nebo ve stejný rok a pár let po tomhle filmu. Tak pro tohle neexistuje žádná výmluva. Je to nuda, nic víc! Nejnudnější zpracování drákuly co jsem zatím viděl. ()

Velislav

Ako hodnotiť oficiálne prvý film o ikonickej postave, ktorý sa neskôr stal predobrazom stvárnenia hlavnej postavy v desiatkach ďalších spracovaniach, či už filmových, televíznych, aj divadelných? Nejde ani zďaleka o ideálne stvárnenie Stokerovej knihy, pôsobí snáď aj na tú dobu lacno a slávny démonický Lugosi s radosťou "prehráva", ale napriek tomu, je to predsa prvý natočený uhladený charizmatický Vampír s uhrančivým pohľadom, ktorého sa snažili v ďalších snímkach napodobniť desivý Lee, elegán Langella, či romantický Coppolov Oldman. A smiech zhypnotizovaného Renfielda stojí tiež za to. Režisérovi Browningovi to vyšlo ešte lepšie v nasledujúcom Freaks. 7/10 ()

paja_r

Za mě je tohle jeden z nejlepších filmů zlaté éry Universalu. Snímek, ve kterém se definitivně proslavil hypnotický pohled Bély Lugosi a předznamenal veškerou jeho další kariéru. Teda dokud všechno neutratil za luxusní večírky... Koukat na tuhle klasiku mě nepřestane bavit ani po x-té a legendární filmové plakáty ve sbírce Kirka Hammetta to jenom podporují (kdo ví, ten ví). Především se mi v téhle verzi líbí ztvárnění postavy Renfielda, který je zde dokonale šílený a zároveň i vtipný. Pokud ale srovnáváte knížky s filmy, tak se tu dočkáte mnohých změn, což je škoda, ale na šarmu to tu neubírá. ()

Sunwheel

Legendárna snímka s majstrovským stvárnením hlavného hrdinu, ktorého pobyty na plátne sú rozhodne najlepšie momenty filmu. Ostatní ťahajú určite za kratší koniec. Výnimku tvorí jednoznačne Dwight Frye, ktorého výstup z lode je nezabudnuteľný. Bela Lugosi vytvoril asi najikonickejší obraz grófa, ale zo všetkých adaptácii u mňa rozhodne vyhráva nemá prvotina pre jej poetickú atmosféru. ()

Mrtvobog

Myslel som, že film bude oproti Nosferatu o niečo lepší (veď tu hrá legendárny B. Lugosi), ale sklamalo ma to. Dokonca to nesiaha Nosferatu ani po päty. Hororová atmosféra minimálna, napätie nulové, Lugosi nezaujímavý. Neviem, ale mňa to nebralo. Ale za čierno-biele prevedenie, celkom príjemné kulisy a za postavu Renfielda dávam 3*. ()

DarkRufus

V dnešní době trochu usměvné a absolutně nehorrorové, ale o to tu nejde. Jde tu hlavně o atmosféru a Belu Lugosiho, který to zahrál úžasně a to neuměl slovo anglicky, kromě svých replik. Dwight Fry jako ukázkový magor s hihňaním skoro nelidským tomu taky hodně pomohl. Prostě super atmosferický film se spoustou rumunského a německého akcentu. 4* Oprava: Tak prej anglicky uměl. ()

Ms.Macphisto

Diváci, ktorí mali možnosť vidieť tento film po jeho vzniku, z neho boli pravdepodobne uchvátení... Ja ako divák 21. storočia ho bohužiaľ považujem za pomerne nudný a nezáživný. Prvé minúty filmu mi dokonca pripadali skôr ako komédia (Renfield a Maďari) a vlastne tak naozaj desivo na mňa nezapôsobila žiadna scéna. Mrzelo ma, že autori sa podľa mňa dosť výrazne odklonili od knižnej predlohy (ktorú mimochodom "žeriem") - možno preto, aby nahustili dej do 75 min - ktovie. Charizmu Bélu Lugosiho poprieť nemožno, hoci som ho vnímala ako milého pána a nie ako krvilačnú beštiu... ()

Feacher

Na tu dobu opět skvělý film, nelze porovnávat samozřejmě se současností. Pokud budu porovnávat oproti třeba Frankensteinovi z té doby, u tohoto filmu jsem se nebavil tolik a chvílemi se mi celý příběh zdál prostě táhlý, zbytečný. Nicméně stále hodnotný počin a na 4 hvězdy klidně stačí. ()

MYSTERIEUS

Excelente distingvovaný Lugosi si zahral v Draculovi svoju životnú rolu ktorú stvárnil dokonale. Chýbalo mi tam trocha viac horrorových scén a bol som nepríjemne prekvapení s koncom filmu ktorý sa mi zdal odfláknutí. Vyzeralo to ako by sa potrebovali vkresat do nejakého malého rozpočtu čomu napovedá aj minutáž. Najviac sa mi páčila scéna zo zrkadlom. Dávam 3hviezdičky ()

johny.lenny

Ke zhlédnutí tohoto filmu mě přiměla kniha Dracula (1897) od Brama Stokera a to, že Belo Lugosi je často označován za nejlepšího Drákulu všech dob. Začátek má nezpochybnitelně temnou a tíživou atmosféru knihy. Když se kočár blíží k Drákulovu hradu, sevření mysli graduje. Drákulovi prsty jemně vystrčené z rakve jsou pro mě přímo ikonickým vykreslením neznámého zla. Bohužel poté kvalita upadá a dalšího zlepšení se dočkáme až ke konci filmu, kde van Helsing, dle mě daleko lépe ztvárněný zde než ve filmu van Helsing z roku 2004, podstupuje „myšlenkový souboj“ s Drákulou. Mimo tyto dva body snímek občas ubíhá do groteskního přehrávání. U postavy Drákuly hodnotím velmi kladně pohyb, práci s prsty a výrazy ve tváři. Skrze jeho pohled je skutečně cítit zlo. Pro mě však jednoznačně nejlepší herecký výkon předvedl van Helsing (Edward Van Sloan). Celkově film hodnotním velmi pozitivně a je to pro mě jeden z nejlepších filmů o upírech. Ti jsou zde vykresleni vznešeně a temně, přesně tak jak má být. Nikoliv jako krvelačná ztřeštěná zvířata. Představa, že bych ho viděl na návsi v pojízdném kině v roce 1931 a poté se měl vracet do své zapadlé chaloupky v horách je děsivá. Nejsou zde vidět žádné krvavé scény, psychologická hra si bohatě vystačí. ()

Chloé Zhao chystá Drákulu

Chloé Zhao chystá Drákulu

05.02.2021

Oceňovaná režisérka Země nomádů a nadcházející marvelovky Eternals Chloé Zhao má za sebou zatraceně povedený rok, a tak není divu, že o ni v budoucnu budeme jistě ještě hodně slýchat. Nově se… (více)

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

James Wan chystá něco monstrózního

James Wan chystá něco monstrózního

08.03.2020

Po úspěchu snímku Neviditelný od studia Universal se zdá, že remaky slavných monstr fláků tímto způsobem budou pokračovat i nadále. Spojený vesmír načrtnutý v nové Mumii letěl už před časem do koše a… (více)

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)