Žena za pultem

• Slovensko Žena za pultom
Komedie / Rodinný
Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 45–58 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř (více)

Epizody(12)

Ľudské príbehy spoza pultu fiktívneho socialistického obchodu... Prvý diel seriálu Anna nastupuje vovádza diváka do jedinečnej predajne potravín, ktorá je niečím neobvyklá. Je akoby z inej krajiny - plná tovaru, dokonca aj zo zahraničia. Dalo by sa povedať, že pripomína Tuzex z tých čias. Anna Holubová nastupuje na miesto predavačky na oddelenie lahôdok. Jedinečnosť príbehu od začiatku stavia na skvelých dialógoch, situačnom humore a opravdivých ľudských vzťahoch. (RTVS)

Besyn

Jiřinka Švorcová by se měla v televizi objevovat už jen jako recitářka na Leténské pláni na srazech jedné nejmenované politické strany. ()

GIK

Vzorný příklad socialistického hospodářství velkoprodejna Pramen a osudy jeho zaměstnanců měsíc po měsíci. Objevila se zde velká část tehldejší herecké elity. I současný radarový aktivista Lábus si zde s chutí vystřihl roličku popleteného zákazníka. Švorcová střídá lepší momenty s horšími. Povětšinou se mi líbila ve scénách z rodinného života. Jako prodavačka nic moc, ale první setkání s Haničincem bylo prostě skvělé. Moc se mi nelíbila Boušková v roli hyperaktivní svazačky. Všichni ostatní hrají výborně: Menšík, Hanzlík, Řehoř, mladý Potměšil... Nejpovedenější je čtvrtý díl. Hlavně Stella Zázvorková v roli matky uťáplé prodavačky: „Vyražte ty dveře!! Já to platim.“ ()

lxbch odpad!

Ještěže nikoho nenapadlo udělat pokračování jako Žena v Lidlu, Žena v Albertu, Žena v Kauflandu... ()

FOCKE_WULF

Klíčové pro mě je, že já postavě Anny Holubové bezezbytku věřím. Je to prostá pracující žena, která se navíc sama stará o dvě děti a někdy je vidět, že jí to dost zmáhá, přesto však bere svůj život s optimismem. Dokonce jí věřím i to její angažování se ve Straně i její poznámky směrem k Menšíkovi, jak se jim to podařilo pozvednout z těch poválečných hokynářských poměrů až k dnešním perfektně zásobeným socialistickým prodejnám, ona to tak klidně mohla vnímat, proč ne. Její angažování v komunistických strukturách (byla jednohlasně zvolená úsekovou důvěrnicí) koneckonců vyplývá z její přirozeně vůdcovské role. Jestli jste si všimli, tak Anna H. se krátce po svém nástupu stala jakousi alfa-samicí celých potravin, přirozenou autoritou, a to poměrně sympatickým způsobem - nenechala se vysírat od Slávky Budínové, Hanzlíkovi rázně naznačila, že není stavěná na nějaké 'začínání si' a pro ostatní byla oporou - kdo byl v nesnázích, ten se na ní mohl obrátit, nebo ona sama vycítila, komu podat pomocnou ruku. Její vztah k prostořeké Olince-Maciuchové byl též zajímavý, jednoznačně kamarádský, jakoby se jejich rozdílné povahy navzájem doplňovaly a obohacovaly. A zároveň Olinku zklidňovala, protože ta se až moc ráda šťourala v cizích osudech a provokovala své kolegyně. Na tu dobu dobrý seriál, s trochu špatným zvukem (některé sekvence jsou znovu namluvené a někdy se zvuk míjí s tím, jak se otvírá pusa), ale to se dá tolerovat. ()

cure

Práve ta jedna červená hviezda sa tomuto seriálu hodí tak akurát.........Po opätovnom zhliadnutí a v porovnaní s iným "skvostom" Najmladší z rodu Hamru a tiež v porovnani so súčasnou tvorbou chtiac nechtiac pridávam ešte jednu a z iskričky je razom pionier. ()

Drom

Nikdy dříve jsem seriál za jeho více než 35 let neviděl, jen o něm mnohé slyšel (to jak budil kontroverze a vášně). Po silném a rozvážném Františkovi, ústřední postavě seriálu Muž na radnici, tedy přichází v dalším Dietlově počinu neméně pevná a zásadová Anna, prostá Žena za pultem. I když obsah je nadsazený a do jisté míry poplatný době, otevřená propaganda začíná až s květnovým dílem, na svátek práce. A ač tu a tam vystrkuje neustále pařáty, lze ji poměrně dobře ignorovat i díky skvělému herectví některých představitelů v čele s Jiřinou Švorcovou. Jednotlivé díly spadají nejen do jednotlivých měsíců roku, ale každý také epizodně představuje jeden z vystupujících charakterů, často velmi dovedně po filmařské stránce. Kostru a pojivo pak, na rozdíl od novějšího Malého pitavalu, kde vše je samonosné prostřednictvím kolektivu, tvoří hlavní představitelka a její osobní život. Některé postavy jsou povedenější, jiné méně, krok vedle však byl hrdina Petra Haničince, chovající se v otázkách citů pubertálně trapně. Tyhle průpovídky mohu odpustit Honzíkovi Belšanovi nebo floutkovi Markovi, co si myslí, že na něj v Boleslavi čekají, ale tahle role byla jiná generace a snaha o eleganci a gentlemanství působí směšně. V každém případě se ale jedná celkově o řemeslně povedené dílo, jehož filmařské kvalitě se dnešní telenovely stěží vyrovnají a nechápu, co budí tolik rozruchu a odpadování. Vy ste neviděli Ordinačku? To je odpad. ()

bubblebobble

Tak som to teda dopozeral a ako človek, ktorý v tej dobe nežil musím povedať, že podľa tohoto seriálu to vyzeralo akoby bol pred rokom 89 u nás naozaj raj. Keď sa dokážete odosobniť a brať to s nadhľadom je z toho celkom príjemný oddychový seriál. Inak je to samozrejme hrôza a dosť nebezpečná zbraň na vymývanie mozgov. ()

MissSimm odpad!

Provokativní, nerealistická, komunistická agitka jak poleno. A ten knírek Jiřiny Švorcové to ještě vylepšuje. Je naprosto fascinující, jak někdo mohl vymyslet zápletky i v pitomý prodejně potravin. ()

chrispe

Ženu za pultem jsem viděla kdysi jako děcko a pamatuju si, že se mi to celkem líbilo, tak jsem to zkusila znovu. A asi jsem moc sázela na plejádu hereckých jmen, který se objevují v obsazení, tohle prostě není druhá Nemocnice. Čert vem, že seriál neukazoval realitu a soudruh a soudružka tam jen lítali, ale místy to byla prostě nuda (díky za všetečnou Olinku).. Hlavně příběh hlavní postavy Anny Holubové nebyl až tak zajímavý na 12 dílů, několik jich bylo prostě o tom, že ji stalkoval před domem jeden z jejích nápadníků a i to, jak byla správná a dokonalá bylo k neuvěření. Přes co jsem se prostě taky nějak nemohla přenést, já vím, je to děsně povrchní, tak zuby Jiřiny Švorcové, trpěla jsem pokaždé, když někomu dávala pusu. A že to bylo často. Pardon. ()

Sosak odpad!

Devátý kruh komunistického pekla dostal svou podobu s příchodem tohoto seriálu o životních a pracovních problémech jedné samice ze sámošky. Páchne to propagandou a Stalinem. Švorcová je komunistka se vším všudy, což člověka teda rozhodně nešlechtí, ale vysvětluje její ochotu hrát tu roli v něčem tak příšerně rudém, jako je tohle. Ani smát se tomu pořádně nedá, člověk na to čumí a připadá si jak v uralskym lágru. ()

cinemaboy7

Nejsem ani soudruh komunista, ani slintající důchodce. Když se vysílaly tyhle seriály, byl jsem malý školák a každé nedělní ráno po Studiu Kamarád je s nadšením sledoval. Asi z části nostalgie se při sledování vracím do dětství. Nevím, co je na tomto seriálu tak "rudé". To, že jednou za měsíc přišly banány nebo "hehezká jajajablíčka"?:) Tak to prostě bylo a nikdo už to nezmění. Ale pokaždé, když se na scéně objeví třeba Hanka Maciuchová a její milenec Jiří Hrzán nebo kriminální talent Jiřiny Švorcové a příběh s nakouslým salámem a neposlušnou učednicí Simonou Stašovou mě prostě dostane. Je potřeba to brát s nadhledem a nekoukat nato, jako na současné seriály. A Dietl - byl prostě génius! ()

Zevon odpad!

Jenom zapoměli v titulcích uvést, že to zboží do předtím věčně vylágrované špeluňky muselo před natáčením navézt dvacet tatrovek a potom to zase rozvést po Praze a okolí, bo by to frontaři ráno nepřežili, když by nevystáli svoje mléko, hehe...a že ty regály jsou plné papírových atrap, protože tolik pracích prášků by jim žádný okresní ansámbl KSČ nepovolil. Stupidita až na půdu, jak u tohodle může někdo slintat blahem...dobré k dívání tak maximálně po lobotomii. ()

MELODY

Souhlasím se všemi připomínkami typu "kdo to kdy viděl, za komančů a plné regály zboží" a "dyk byli lidi bez peněz, jak si mohli kupovat obden gruzíňák" a doplňuji vlastní výtku - to, co se nám tvůrci seriálu snažili namluvit ohledně chodu provozovny je pouhý klep a pustý drb: na prodejně nebyly žádné uklízečky, uklízeli zaměstnanci sami, v seriálu obvyklý pokec v šatně byl nemyslitelný, stejně tak permanentní svévolné pendlování zaměstnanců od pultu k pultu na kus řeči s kolegyní. Taky je pitomost si představovat, že Vás, nachlazeného, bude obětavá prodavačka pronásledovat s nedostatkovými citrony až před prodejnu, že Vám po zavíračce umožní koupit si něco k večeři, abyste nehladověl a před Vánocemi obsluhující personál myslí jen na to, jak Vám širokým úsměvem zpříjemní svátky. I ty zmiňované sprchy na pracovišti jsou jen zbožným přáním tehdejší cenzury. Až teď mi ale došlo, proč tu má seriál tak příšerné hodnocení: on totiž takřka nikdo z těch zdejších soudců nepřišel na to, že se jedná o ČISTOKREVNOU POHÁDKU!!! Lidi, to mělo pobavit, případně ukrátit večer znaveným hospodyňkám a umožnit jejich manželům beztrestně prchnout "na jedno". To už jsem teda viděla i větší sci-fi. Jako pohádkový příběh se mi to dost líbilo a připouštím, že Švorcová vůbec není špatná hérečka. ()

Primavera

Nebyť občasných vtipných replík a zaujímavosti, ktoré sa dokázal scénarista vykúzliť za obyčajným pultom s "vlašákom a chlebíčkami", tak neviem .... :-) ()

bull!nka

...kdysi jsem to nevnímala, jako normalizační dílko, plné pulty v seriálovém obchodě mi tehdy nějak unikly, protože jsem se soustředila na život prodavačky a jejího okolí...za normalizační považuji spíše Muže na radnici ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová