Nemocnice na kraji města - nové osudy

Česko, 2008, 12 h 42 min (Minutáž: 58–59 min)

Režie:

Viktor Polesný

Scénář:

Lucie Konášová

Kamera:

Josef Špelda

Josef Abrhám, Eliška Balzerová, Saša Rašilov nejml., Jana Štěpánková, Vilma Cibulková, Tomáš Töpfer, Richard Krajčo, Martin Preiss, Kamil Halbich (více)

Epizody(13)

Hlavními hrdiny seriálu je čtyřlístek silných osobností – primářka Alžběta Čeňková, ředitel Arnošt Blažej, jeho syn Arnošt Blažej junior a sestra Fany. K nim se posléze připojují dvě další důležité nové postavy – mladý ortoped Kryštof Pavelka a poněkud drsná hvězda chirurgie, doktorka Marie Hudcová, přezdívaná po celé nemocnici Bloody Mary. (Česká televize)

Agatha

Jednoduše shrnuto: předčilo to má očekávání. V době svého vysílání rozhodně nejkvalitnější český seriál, který se dal sledovat. To šlo s určitostí potvrdit po několika odvysílaných minutách 1. dílu, ten byl sice takový rozjížděcí, ale snad většinu přesvědčil, aby se dívali i nadále. A i 2. díl nezklamal. Jak je vidět, tak na scénáři záleží opravdu hodně a paní Konášová dokazuje, že když chce, tak umí. Příběhy jsou zatím docela dobře nastartované, tu a tam se vyskytne i nějaká vtipná scénka, která působí přirozeně a nenuceně (což se moc v ostatních seriálech nestává). Herecké obsazení i výkony jsou nadstandartní (v porovnání z Ordinací, Pojišťovnou atd. jsou výkony přímo špičkové). Nerozlučné trio Abrhám, Balzerová a Štěpánková stále stejně dobří. Příjemný je i návrat Helgy Čočkové jakožto stále stejné Ireny, Miluše šplechtová se role vrchní sestry zhostila taky neobyčejně dobře, Vilma Cibulková jako bezedná Máňa je taky bez chyby. Naopak mi nějak nesedí Korn a Jandová, ale ty snad časem zmízí. Někdo tady tvrdil, že pana Chudíka měli nechat umřít až v polovině seriálu, což by možná šlo, kdyby nebyl doopravdy vážně nemocný. Takže buďmě rádi aspoň za ten dojemný kousíček na záčátku 1. dílu.  Další díly přinesly kouzelnou Libušku Šafránkovou a na chvilku i Oldu Kaisera. Kvalita jednotlivých dílů byla docela konzistentní a nemám co vytknout. Jen proměna Hany Maciuchové, jakkoliv vynikajícně zahraná, mi moc neštimovala s tou původní dietlovskou semetrykou. Ale jak se říká, ke stáří každý přileze ke křížku. Tak třeba to byl ten případ. Ještě si neodpustím, že mě občas trochu iritoval divoký střih, zbytečně usekávající jedotlivé scény. V minulé řadě to byl zvuk. Jinak hudební téma Ondřeje Soukupa se mi moc líbilo, připadalo mi, že inspirací mu byla původní Nemocnice. Celkově jsem spokojený. Hrdinům pana Dietla byl vdechnut další kus života a tentokrát určitě poslední. Ale se vší pokorou a vážností můžu za sebe říct, že to nebylo promarněné. ()

Sandiego

O řád výše než předchozí řada hlavně díky zajímavějšímu scénáři, životnějším postavám a hlavně díky dynamičnosti děje a jeho dobře zvládnuté gradaci. Jenže i to si vybírá svou daň - postav je příliš a tudíž na každou zbývá nedostatečný prostor a navíc děj hodně narušuje katastrofální střih. K svěžímu scénáricce Konášové se měl přidat podobně naladený režisér, ne otrokářsky neinvenční Polesný, který podává scény příliš suše a někdy filmařsky těžkopádně. Avšak i tyto dosti závažné chybky mě neodradily těšit se na další díl. ()

slunicko2

Das Krankenhaus am Rand der Stadt forever... 1) Ve srovnání s nepodařenou druhou řadou se změnil celý štáb - a nutno říci, že k lepšímu. 2) Přiměřeně zajímavý a konsistentní scénář (s jistým zaváháním na začátku) spolupracuje s příjemnou hudbou Ondřeje Soukupa. 3) Jenom střihačka Lenka Polesná se, zdá se mi, trochu zhlédla v klipoidním střihu svého předchůdce z druhé řady. ()

rt12

Na nastavavovanou kaši, vcelku dobrý počin. Určitě se k tomu postavili lépe než v pokračování po Dvaceti letech. ()

stration

Oproti dvojce znatelný pokrok. Některé nové tváře seriálu seriálu prospěly, jiné ho zbytečně zamotávají. Soukupova hudba není špatná a občas tam skutečně zableskne atmosféra staré dobré Nemocnice. ()

kajas

Souhlasím s tím, že oproti druhému pokračování jsme se dočkali zlepšení. Bavil mě hlavně nováček Pavelka a dějová linie s mrchou Karolínou taky nebyla marná. ()

Kosmik

Po zhlédnutí už všech 13 dílů musím konstatovat, že se Lucii Konášové podařilo nádherně navázat na původní Dietlův seriál, úspěšně převzít postavy z nepovedené série po 20 letech a dokonale je propojit a hlavně potrápit. ()

lekr

Velmi příjemné překvapení. Žádný přelomový kus to není, ale tento seriál je narozdíl od předešlého kiksu aspoň důstojným sequelem původní Nemocnice Na Kraji Města. Asi hlavně proto, že v seriálu konečně dostala příležitost nová generace mladých a talentovaných herců jako Krajčo čo Rašilov, jejichž výkony mě velice oslovily. Na druhou stranu, některé postavy zasazené do příběhu spíše z nostalgie, to zase hodně zkazily. Přesto velmi slušné tři hvězdičky. ()

rakovnik

Ani velmi uspokojivé herecké obsazení nezachrání scénář, který ladně (sic!) sklouzává k novelám na komerčních televizích...možná by to chtělo méně rádobydramatických scén a zápletek a víc se soustředit na postavy. Bohužel, s původní Nemocnicí nemá již téměř nic společného, seriál se mohl točit i jako úplně jiné dílo a nesnažit se neustále odkazovat na populárního předchůdce. Ani to tvůrcům nejde, neboť druhá polovina je již naprosto o něčem jiném, s jinými postavami a charaktery. Přidávám hlas k ostatním, kteří nechtějí pokračování. ()

cariada

Tahle serie konečně upustila od nekonečného protahování osudů starých hrdinů ve stejném duchu jako původní serie. Tady tvůrci vsadili hlavně na nové postavy a ten zbytek původních dají se spočítat na prstech jedné ruky Blažej , jeho bývalá žena (Maciuchová) Čenková , Králová a Gregory . Ostatní už tam naštěstí nejsou hlavně dvojice Pěnkavových je už někde v Čábuzí. Konečně to přestalo být mdlé a zdlouhavé ,dostalo to akci a civilní projev. Né že bych to sledoval poctivě ,ale pár dílů jsem viděl a nechalo se na to dívat. ()

C0r0ner odpad!

Původní seriál byl poměrně dobrý, především kvůli hereckému obsazení. Oživení jsem neviděl, ale to, že je v černých číslech, nenasvědčuje nic pozitivního. Tahle hrůzná sračka ale těží jenom z úspěchu jména, protože mi to nepřišlo o nic lepší, než podobné průsery z nemocničního prostředí - Pojišťovna štěstí a Ordinace v růžové zahradě. 0% ()

pufina

O něco lepší než Nemocnice na kraji města po 20 letech. Nové tváře už seriál skutečně potřeboval. Ale některé mi tam vůbec nesedí - např. pozor, Saša (Rašilov) jede.. A celkově příběhy, co říct, je to lepší než druhá série. ()

Hermione

první díl mi přišel dobrý, uvidíme jak se bude nemocnice vyvíjet dál. Ale u mě je naprostá spokojenost s výběrem nových herců. Nová hudba Ondřeje Soukupa seriálu jenom prospěla. ()

dr.fish

Jak jsme si všichni zvykli na ten hnus, co se v seriálové tvorbě dneska točí. Nemocnice po dvaceti letech v Bočanově režii měla alespoň nějaké světlé momenty a dávala jakýstakýs smysl. Tohle je lobotomie prvního stupně úplně stejná jako Ordinace v Růžové zahradě nebo Velmi křehké vztahy, ale dostala o 20% víc než předchozí série. Fujtajbl....10% ()

Mylouch

Příhody chirurgů s chováním, jaké bychom očekávali na učňovských záchodcích. Že by snad výkladní skříň ČT ? ()