Xmilden

Nakopal bych prdel všem akademikům, kteří z nepochopitelných důvodů Warriora přehlídli. Tom Hardy přesvědčivě dokázal že Batman letos nemusí vyhrát. 95% ()

Phobia

Jeden fotr ochlasta, jeden syn zahořklý asociál a jeden prvorozený srdcařská socka - vhodíme je do oploceného ringu (nebo do jeho blízkosti), přidáme kýbl amerického patriotismu, špetku vážné hudby, okořeníme pohádkou, protřepat, nemíchat a vyleze nám z toho sportovně rodinné drama. V první polovině si užijeme bitky převážně verbální, ve druhé už dominují rány pěstí, kopy a chvaty, jak to mají mazlíčci rádi. Celkem chápu, proč tady padají převážně pětihvězdičková hodnocení, ale za sebe nemůžu jít přes čtyři, protože jde o film zoufale předvídatelný, ve vztazích nedotažený a nějak se nezvládám vnitřně smířit s vnucovanou premisou, kterak jsou roky tvrdého tréningu úplně na hovno, když je soupeřem otloukaný outsider. 79% ()

Arbiter

Spoilery. Nemám úplně radost z toho, že ze mě snímek po celou dobu ždímal emoce a svým vyzněním mi dával morální ponaučení, jen aby v závěru vyhrál pět mega (odhodlaný) outsider, který je utratí za splátky, protože nehodlá slevit ze svého životního standardu, přestože si naložil hypotéku, kterou nezvládá. Ale tak to bych se mohl vztekat pokaždé, když jakýkoliv film neskončí podle mých představ. ___ Doufal jsem ve fetišizaci těla, v kameru dávající nahlédnout za pro netrénované oko nesmyslnou změť úderů a končetin, toho se mi bohužel nedostalo. ___ O'Connor vystřídal plejádu emočně vypjatých scénáristických stálic (drogy, závislost, Irák, hypotéka, alkohol, komplikovaný vztah v rodině..), ale nutno říct, že jako instrument posloužily postavám uvěřitelným a skvěle odehraným, takže jsem od nich děj vděčně přijímal. Prostě dobrý. Že bych to ale musel vidět dvakrát... ()

-bad-mad-wolf-

Dva bráchové. Brendan je učitel s finanční potíží na krku a ve filmu mu připadá role toho fajn kluka. Tommy je bývalý americký mariňák s očividně pochroumanou minulostí a je zpočátku prezentován jako ultimátní badass bastard. V průběhu příběhu se dozvíme, že Tommy tak jednoznačným hajzlem zdaleka není, přičemž za jeho pokřiveným nahlížením na svět stojí z nemalé části otec obou bratrů. Bylo mi líto, že linka s bratrsko-otcovským trojúhelníkem nedostala trochu větší prostor, jelikož se svou podstatou "muž v čelistech činu z nouze versus koncentrovaná nenávist zklamaného" jako jediná skýtá potenciál a v její moci je i samotné finále filmu. Linie se zadluženým učitelem a jeho rodinou je malinko klišé, plnící funkci faktu, který potřebuje divák znát; podobné je to s Tommyho vojenskou minulostí, z níž vyplouvají střípky pravdy postupně a nakonec zjišťujeme, že solidně smrdí šablonou (malinko přetažená je zejména scéna s telefonátem vdově). Okoukané rekvizity najdeme i mezi vedlejšími prvky - například odporující a později nadšeně fandící manželku či drsného ruského protivníka. Ve své polovině však standartní (standartně dobré) sociální drama vstoupí do klece a karta se obrátí. Scény zápasů jsou nasnímány dynamicky a jejich vývoj nabízí napětí, adrenalin a dokonce i emoce, což se dramatické složce tolik nedařilo. Najednou mi byla všechna ta dějová vata šumafuk, jelikož slouží hlavně jako podklad a alibi obou zápasníků. Co je důležité - herecké obsazení je dokonalé. Hardy s Edgertonem se zasluhují o něco, co mám chuť nazvat fyziologickým herectvím; věříte jim emoce i endorfiny, věříte jim rozbité obličeje. Sledujete drama vyjádřené pěstmi a podlitinami. Gavin O'Connor se svými scénáristickými spřeženci dokáží nejlépe vyprávět kineticky a rvou mezi všechen ten zpocený testosteron haldy pocitů i umnou eskalaci dramatických složek. Nick Nolte mezitím opodál završuje svou kariéru maximálně věrohodným výkonem zlomeného opileckého otce. P.S. Po opakovaném vidění musím doplnit, že závěrečný souboj bratří je jedna z emocionálně nejnadupanějších akčních scén, která kdy byla k vidění - především její vyvrcholení, kdy v pozoruhodném kontrastu naplno exploduje radost, satisfakce, štěstí, finální pokora a jedno mocné nevyslovené usmíření, je dokonalým majstrštrykem filmu. Pro Nicka Nolteho bych prosil jednu oscarovou nominaci za vedlejší mužskou roli. "Tommy, it's OK.." ()

lesumir

Jako jooooo, je to dobrej film, kvalitní, ale dávat si to hned do oblíbených? Kurva, lidi, nebuďte populisti! .) ()

Gimp

Tyhle bouchací soc dramata jsou testosteronová verze Pretty woman - normální chlap u nich nemůže nepookřát a ačkoliv hromada klišé bije do očí, rozum srdíčku neporučí. ()

cheyene

Po skvělém Fighterovi a už poněkud starší Těžké váze, tu máme pecku a nářez jako hrom. Ve zmíněných snímcích šlo o box, tady jde o MMA s nevšedním příběhem na pozadí a zajímavými charaktery všech postav (zmínil bych postavu otce, trenéra Franka i Tess). K tomu všemu je vše skvěle natočené, naaranžované, zahrané a v doprovodu výborné hudby - zejména pak Beethovenovy Ódy na radost - tak dotváří výsledný pocit užaslého oněmění po zhlédnutí tohoto 140 minut dlouhého, však ani sekundu nenudícího, sportovně-akčního dramatu. Je jasné, že některé scény je třeba brát s větším či menším nadhledem a úsměvem na rtech, ale to nevadí. Warrior funguje. Přesto bych si však netroufl jej srovnávat s Rockym a nehledejte v tom nějakou nostalgii či zaujatost. Tahle legenda totiž měla tu sílu, že po doběhnutí titulků (každého dílu, ale jako bernou minci berme, prosím, pouze originální jedničku) by nejeden divák chtěl být jako hlavní hrdina. Daleko více se s ním identifikoval. A to i přesto, že odchází zmlácený a unavený. I tak máte chuť vzít starou teplákovku a jít si zaběhat, udělat kliky, dřepy a dát tělu pořádně zabrat. V případě Bojovníka bych měl spíš opačné pocity. Být rád za to, že se nemusím nechat mlátit a riskovat zdraví, potit trika proto, abych pak chodil s natrženým obličejem, pochroumanými žebry a vykloubenými rameny. Ano, tohle lze také brát za velké plus. Trochu mi vadil srp a kladivo na dresu Rusa, který je tu vylíčen jako naprosté monstrum. Něco podobného se hodilo v 80. letech a dřív, ale dnes? Přijde mi to nevkusné, byť v tom jistě nebyla žádná ideologie. (Kdyby to byl Němec, přišel by také s hakenkreuzem?) Dle mého názoru se O'Connorův počin dá směle zařadit do první pětice toho nejlepšího v subžánru sportovní drama. A rada na závěr zní - nezkoušejte doma nic, co jste mohli vidět v kleci! ()

Hrabka

Víc předvídatelnější film neexistuje! To mě na to štve snad nejvíc, je naprosto jasné, jak to dopadne, vy si sice přejete, aby to přece jen nakonec skončilo jinak, ale toho se samozřejmě nedočkáte. Nejen složení finále a vítěz, ale i semifánále je předem naprosto jasné. Achjo. :-! Jsou tam skvělé bitky, je to parádně natočené s chytlavou hudbou, hraje tam naprosto famózně Tom Hardy, ale jinak to je hrozný útok na citovou soustavu správného amerického občana. A vidím, že i tady z toho lidi šílí nadšením. Není žádný důvod. Klišovitý rodinný příběh zasazený do smíšených bojových umění. Taková trochu drsnější pohádka napěchovaná patriotismem a hrdinstvím, nic víc, nic míň. A přesně jak napsal Abes (rada pro dav pětihvězdičkářů): "Nechal bych to trochu uzrát, vyprchat adrenalin, utřít očka a teprve pak ohodnotit." 70% ()

kinej

Sportovních dramat je nemálo, obzlášť těch ze světa bojových umění. Tématicky u tohoto subžánru už není moc co vymýšlet, dá se to různě okořenit rodinou, vězením drogami atp., ale vždycky to stejně skončí u toho, že to hodný outsider všem nandá. U Warriora to není jiné, ale je lepší než většina podobných filmů. Jednak disponuje realisticky působícími a tedy dobře natočenými souboji a také charismatickými herci. Nick Nolte už nemusí nikoho o ničem přesvědčovat, ale pro Toma Hardyho je tento film podle mě definitivní vstupenkou mezi hollywoodskou finanční špičku. Role Tommyho je dobře napsaná a hodně hercky vděčná a on si ji střihnul bez zaváhání. Jen ten závěr mě nějak emocionálně minul. ()

nunka

Počas Warrior som si pár krát spomenula na Fightera. Balea a Wahlberga vystriedali menej okúkané tváre s poriadnym musculárnym základom a bratské puto sa zobrazuje z iného uhla pohľadu. Film je autentický, má srdce, veľa akcie a správnych úderov a samozrejme žiadúcu gradáciu. Aj keď mnoho momentov sa dá predvídať, tentokrát - čo tam po tom. ()

juta

Bratři jak se patří, kdy vítězství přejete v jednu chvíli oboum, ale u jednoho to přeci jen převládá. Jejich životní příběh dělá tenhle film zajímavý a tím se odlišuje od jiných podobných snímků. Bohužel už od začátku je tak trochu jasné jak to dopadne a kdo bude ve finále. Film je dost nabušený emocemi a tak je docela radost se dívat, jak se tam mezi sebou mydlí. ()

Fiftis

Filmy z prostredia boxu a bojových umení nie sú moje obľúbené, ale tento film som si nemohol nechať ujsť. Nečakal som od neho veľa, podľa toho čo som si o ňom zistil, ale ako som si ho pustil, dosť ma to nadchlo. Nakoniec to bol v celku výborný film, i keď ma bavilo viac pôsobenie v ringu, než keci mimo neho. Kto z dvoch frustrovaných bratov ale nakoniec zdvihne ruky nad hlavu? Na to vám odpovie športový flák, ktorý je tvrdý v ringu aj v domácnostiach neistých chlapíkov. A výnimočne sa podaril vo všetkých ohľadoch, hercami počnúc, neopracovanými bitkami a gradujúcom finále končiac. ()

filmfanouch

Film spadající do kategorie povedených sportovních filmů by měl být poznat jedním zásadním faktorem - měl by oslovit i sportovního analfabeta. Rivalové Rona Howarda i Le Mans '66 Jamese Mangolda jdou například označit za dobré sportovní filmy, protože dokáží bez problémů oslovit i někoho, koho závidění rychlých aut dvakrát netankuje. A pak je tu dlouhá řada povedených boxerských/zápasnických filmů. Většina dílů ze série Rocky, Million Dollar Baby Clinta Eastwooda, Zuřící býk Martina Scorseseho či jeden z nejmilovanějších sportovních filmů posledních let Warrior. Režírující Gavin O'Connor už měl zkušenost se žánrem sportovních filmů díky Hokejovému zázraku, kdy se mu tehdy minimálně podařilo natočit lepší film o hokeji, než VIP: Velmi inteligentní primát. S Warriorem to ovšem v roce 2011 bylo jiné. Už tehdy se hlasitě začalo provolávat, že O´Connor natočil důstojného nástupce Rockyho pro novou generaci. V očích jiných ovšem dokázala konfrontace bratrů Conlonových porazit i oscarové první setkání s Italským hřebcem.   Šlo přitom o finanční propadák, kdy ani při nízkém rozpočtu ve výši 25 milionů dolarů nedokázali celosvětové tržby ve výši 23 milionů dolarů pokrýt náklady. Studiu Lionsgate tak film velkou radost neudělal, stěžejní ovšem byl fakt, že se O´Connor stal svého času vyhlíženým filmařem, Tom Hardy i Joel Edgerton se rázem dočkali větší publicity a Nick Nolte si právem došel pro 3. nominaci na Oscara. A dokázal skutečně zasáhnout i ty, kterým sportovní bojování přijde jen o ždibec méně primitivní, než bojování bez hlasitého publika. Warrior dokonce dokázal i vzdáleně vyvolat v těchto ,,povrchních´´ odpůrcích vyvolat rázem pocit pochopení, co je na bojování v ringu tak atraktivní. I proto, že se na Toma Hardyho i Joela Edgertona při MMA dívalo o poznání příjemněji, než například na Karlose Vémolu či Marpa.   Ve Warriorovi dokázal O´Connor zachytit MMA jako z první řady, kdy často zachycování soubojů vyvolává dojem dokumentární kamery. I díky tomu je bojování v rámci Sparty ještě intenzivnější, prim tu ovšem nehraje fakt, že si někdo nevyhnutelně musí rozbít držku a každý z účastníků turnaje dává do svých fyzických úderů vše. Nejdůležitější je právě to silná rodinná vrstva, kdy je nejstěžejnější ten fakt, že nejde o černobílý konflikt. Je snadno nechat si přirůst k srdci Hardyho Toma i Edgertonova Brendana, vítězství tak trochu chvílemi přát oběma a především to celou dobu nespěje k faktu, že by se měl divák nutně přiklonit na jednu či druhou stranu. Hardyho Tom se možná v průběhu vyprofiluje jako zajímavější a prokreslenější postava, přitom všem je ovšem těžké odsoudit Brandona. Jakmile tak dojde na nevyhnutelnou konfrontaci obou bratrů, primárním pocitem není naděje, že si bratři rozbíjí držky co nejvíce efektivním způsobem. Primárním pocitem je, že to snad každého z nich bude bolet tím nejmenším možným způsobem. Jenže na to se tu hraje až o příliš. Nejen budoucnost, ale i o minulost.   Warriora vcelku vlastně není dvakrát těžké označit za takovou chlapáčtější i díky zasazení do světa MMA drsnější pohádku. Po vzoru právě prvního Rockyho je tak snadné Warriora obvinit z předvídatelnosti děje a cestou očekáváných klišé, tenhle film ovšem úmyslně nenese kapuci. Spěje k nevyhnutelné katarzi, kdy ovšem její menší předvídatelnost neshazuje její neskutečnou sílu. Warrior je totiž filmem o mnoha silných tématech. O vykoupení, náročném odpouštění, nesmazatelných rodinných poutech, neschopností zavřít za minulostí dveře a především síle osobnosti. I přes tu nevraživost a černý bod v minulosti pořád mezi mezi bratry Conlonovými proudí láska. Ta má ovšem mnoho podob, stejně tak i klíč k jejímu opětovnému nastartování.   O´Connor a jeho spoluscenáristé Anthony Tambakis a Cliff Dorfman poté dokázali nejen dostatečně vykreslit ústřední bratry i komplikovaný charakter jejich otce Paddyho, ale i různé vedlejší postavy. I díky ním se dokáže Warrior dotknout ještě několika palčivých témat, kdy jde nespravedlnost ruku v ruce s ránami osudu. Scénář dokáže schopně to nejzásadnější podat skrze minimum dialogů, především je ovšem skutečně snadné dotknout se tímto filmem i někoho, kdo MMA shledává jako buranskou zábavu. Warrior má totiž k buranské podívané daleko, jeho vrstvy jsou neskutečně silné a především Warrior dokázal po dobu několika následujících let nasadit laťku v rámci filmů o zápasení příliš vysoko.   Warrior především v součtu funguje jako fenomenální spojení pohádky s tragickým nádechem a sociálního dramatu, která si s odstupem času skutečně dokáže docenit. V rámci sportovních dramat sice Warrior nevyhnutelně tak trochu šlapal již ve vyšlapané cestě, přesto Warrior vyhrál svůj zápas se zubem času a dokázal, že se na něj po dekádě vzpomíná naprostým právem. I proto, že na delší dobu nasadil laťku velmi vysoko..... () (méně) (více)

Shakers

Fighter sklamal Warrior prekvapil. Boxerské športové drámy sú ťažko sfilmovatelné látky, pretože každá pripomína Rockyho a za druhé moc kvalitné teda nie sú. A konečne nastal zlom, ktorý prináša Gavin O'Connor. Dej je rozhodne zaujímavý, tak ako aj postavy, ktorý hrajú dobrý herci a skvelý Tom Hardy. Film sa zo začiatku trošku ťažko rozbieha, čo je pre mňa jediné mínus. Ten začiatok zas tak zaujímavý nie je. To si režisér šetril až na koniec. Tak neskutočná atmosféra, čo je na konci filmu sa len tak v takomto žánri nevyskytuje. Záver je perfektný po všetkých stránkach - strih, zvuk, hudba, akcie, snáď všetko okrem kamery, ktorá bola niekedy fakt dosť nepriehľadná. Okrem toho s časti nudného začiatku, mi samozrejme vŕtajú v hlave aj iné veci, to že film je s časti plný klíše mi nevadí, skôr to, že postava, ktorú stvárnil Joel Edgerton je v závere až príliš nereálna, takže za plný počet to nebude, ale inak je to natočené perfektne. 89% - 4* ()

lamps

Film, který je jistě v mnoha ohledech diskutabilní, předvídatelný a hollywoodsky načančaný, ale současně tak úžasně natočený, emocionálně zdrcující a herecky doslova kolosální, že jsem v něm objevil nejen jednoznačný film roku, ale i největší klenot v historii sportovních snímků. Gavin O'Connor předvedl, jak to vypadá, když režisér exceluje, a ústřední herecký trojlístek zase názorně ukázal, jak se excelentní režie zastiňuje. Zlomený otec a trenér Nick Nolte podal zřejmě životní (tudíž oscarový) výkon a chraplající Hardy je jasně nejcharizmatičtější bijec, který vzbuzuje daleko větší respekt než maskovaný Bane, ovšem mým koněm je tu megasympatický Joel Edgerton, jehož postava mi neskutečně přirostla k srdci a hlavně ona způsobila, že bojové scény ve mně vyvolaly tak silnou emocionální odezvu, že jen při vzpomínce na ní mi naskakuje husí kůže. Kritici si k tomu řekli a jistě ještě mnohokrát řeknou své, ale já považuji tenhle nenápadný film s velkým srdcem za to vůbec nejkvalitnější, co jsme zatím po přelomu tisíciletí mohli vidět. A očividně nejsem sám :-) ()

Pepinec

Tedy upřímně - že bych z toho byl tak odvařen, jako většina zdejší klientely, to říct rozhodně nemůžu. Pohled na zpocený nahatý chlápky, co po sobě skákaj jak kobylky po louce pro mě není zrovna vrcholný zážitek. Navíc má Warrior obehrané klasické schéma omšelých bojových filmů, pouze převázané v moderním bleděmodrém balení. No jo, jenže co jsou mi všechny tyhle výtky platné, když to má takové grády, že flusance krve zpocených nahatých chlápků stříkají z obrazovky až do obýváku? To mi nahrává na smeč, kterou bych rád zarazil do země všechny bambuly, kteří se rozhodli, že Warrior není pro české multikino dost dobrý. Máte recht; sportovní bojový dynamický film na plátno nepatří. Kdo by na něj jen ze zdejších uživatelů asi tak chodil? ()

_Berunka_

Tento strhující snímek, který k nám přichází z USA, se zde setkal za krátkou dobu s nevídaným úspěchem. Už značný ohlas k tomuto filmu prozrazuje, že se jedná o neobyčejnou podívanou plnou krvavých soubojů a drsných zápasníků, kteří rozhodně nejdou pro ránu daleko. Někdo by mohl říct, že podobný filmový žánr sportovních filmů mívá plytký scénář, ovšem v případě Warriora mě scénáristi mile překvapili. Příběh je vyprávěn velice poutavě a pomalu vykresluje poměrně složitý vztah znesvářených bratrů, kteří se nakonec proti sobě utkají v zápase, kde hlavní výhra představuje vše. Pro fyzikáře Brendana tato výhra znamená rodinu, domov, jelikož se potácí ve velkých dluzích, pro válečného veterána znamená čest, protože výhru slíbil manželce zesnulého kamaráda, který s ním sloužil ve válce. V průběhu filmu se setkáme se spoustou nečekaných odhalení a zvratů, které mě osobně rozhodně nenechaly usnout (a to mám pověst hlavního filmového spáče!) a překvapivě je snímek vhodný i pro ženskou část osazenstva, a to nejen z důvodu nesčetných záběrů na svalnaté chlapíky, ale hlavně díky velmi působivému ději. ()

Niles

Keď som pred pár dňami uvidel rebríček najlepších filmov na ČSFD, prekvapene som pozeral čo za film to vyskočil na 8. miesto. Novinka Warrior z roku 2011, o ktorej som doteraz nič nepočul. Tak som si povedal, že sa pozriem čím je film taký výnimočný. Po pozretí musím skonštatovať, že toto umiestnenie je úplne zaslúžené, lepšiu kombináciu športového a akčného filmu s drámou som ešte nevidel. Dokonca ani Million Dollar Baby vo mne nezanechal také emócie. Warrior je silný príbeh o dvoch bratoch, ktorí si navzájom nedokážu odpustiť a ich otcovi, ktorý príliš neskoro pochopí čo je v živote najdôležitejšie. Film z bojového prostredia, ale skrýva sa v ňom viac citu a emócií ako v ktorejkoľvek rodinnej dráme. Prvá polovica nie je dokonalá, zoznamuje nás s postavami, vzťahmi medzi nimi a bola možno príliš zdĺhavá. Druhá polovica má však vynikajúci spád, všetky súboje sú dych berúce, vyvrcholením je veľkolepé finále, zápas dvoch bratov, ktorých poháňa nielen rozprávková výhra, ale aj vzájomná nevraživosť. Tom Hardy, Joel Edgerton, Nick Nolte - všetci traja hrali famózne, úžasný bol tiež soundtrack. Myslel som si, že lepší film ako Zrodenie planéty opíc nám rok 2011 neponúkne. Mýlil som sa, Warrior vyhráva na celej čiare a dúfam, že bude odmenený Oscarom. ()

Boogeyman

Poslední záběr byl už prostě směšnej. Jako hodně povedenej film, ale každý Brendanův zápas byl mnohem lepším vrcholem než samotné ubulené finále, kde je těch emocí na můj vkus trošku moc. A všichni jsou takoví chudáčci, hrdinové, pohodáři, nikdo nikoho nemá rád, a ten chlastá, tenhle je zase ukřivděnej, tenhle lituje tohodle, tendle zase tohodle. No, prostě sociální až na půdu. ()

sheen

Pro mě spolu s Planetou opic největší překvápko roku a horký Oskarový kandidát. Jeden z nejlepších filmů z ringového prostředí jaký jsem viděl. Jako obvykle klasické USA klišé, které přislo s vyhecovaným koncem, který mě, ale opravdu vzal a dojal. Pro mě to nej co jsem zatím letos viděl. ()

Seriálový Warrior nabírá obrysy

Seriálový Warrior nabírá obrysy

18.07.2022

Z Warriora se stane seriál

Z Warriora se stane seriál

13.09.2021

Sebevražedný oddíl se utká s Rockem?

Sebevražedný oddíl se utká s Rockem?

11.11.2017

Zeleného sršně čeká drsný reboot