Wrestler

• slovenský

Wrestler

Drama / Sportovní / Romantický

USA / Francie, 2008, 109 min

Mickey Rourke - všechna čest, parádně zahrané. Marisa Tomei - všechna čest, parádní tělo. Ten zbytek, kdyby to nebylo zrovna o wrestlingu, tak by byl za 4*, ale wrestling je IMHO tak neskutečně hloupé divadlo (i když nepochybuji, že jeho přímé aktéry ta šaškárna bolí), že prostě musím dát jen za tři. Pokud jsem ranil něčí jemnocit, hluboce se omlouvám a půjdu se za trest pocvakat sešívačkou.(17.2.2015)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $26,238,243Tržby Celosvetovo $44,703,995Tržby za predaj DVD v USA $11,837,518 //počet predaných kusov 681,381Mickey Rourke v bravúrnej úlohe wrestlera Randy "The Ram-a", pod skvelým vedeným režiséra Darrena Aronofsky a jeho dokumentaristi ladeného filmu zo života wrestlerovej trosky, postupne topiaceho sa na samotné dno síl. Zo začiatku sa mi poťažšie znášala táto sonda do života tohto čudesného športu a Americkej zábavky, kde sa predvádzajú svalovci zo všelijakými akrobatickými vychytávkami v súbojoch ale postupne vďaka Rourkovi a jeho utopistickej postave, to začalo naberať na intenzite, až to vyvrcholilo do dosť smutnej drámy. Trošku ma prekvapilo nominovanie na Oscara u herečky Marisy Tomei, aj keď si cením jej zanietenie v úlohe striptérky ale zas na nejaké veľké oceňovanie alebo teda barz aj nominovanie to určite nebolo, Rourke by si to veru skôr zaslúžil. /80%/(13.3.2009)

Nemyslím si, že je dobře chtít si po WRESTLEROVI pustit špinavé, autenticky působící filmy s individualistickými hrdiny ze 70. let, když nejnovější Aronofského počin ukazuje, nakolik jsou tyto časy pryč. A nevidím důvod, proč Aronofského vnímat jako auteura a WRESTLERA kritizovat jako "zakázku, do které tvůrce neotiskuje svou duši a cit", když se jedná o kolektivní dílo (spolupráce Aronofsky-Mansell je nerozlučitelná) upomínající na dobu Nového, popř. Nového nového Hollywoodu._____ Herecký výkon Mickey Rourkea je o to působivější, že nesledujeme jenom comeback postavy k tomu jedinému, co skutečně uměla, ale zároveň i comeback herce. Obdobně to fungovalo u nostalgického ROCKYHO BALBOA, ale WRESTLER je jeho přímým protikladem: nevyhání se chmury starého barda, ale dokazuje se, že ten na to ještě má, i když zápas může být jeho poslední._____ Letošní oscarové klání tak bude nesmírně vyrovnané, protože všechny biopicy (WRESTLER, MILK, FROST/NIXON, CHANGELLING) formálně vybočují z onoho schématického modelu "pomalé vstoupání na vrchol a strmý pád dolů s rozpadem vztahů, jistot a hodnot" nastoleného hudebními biografickými dramaty. 10/10(30.12.2008)

Není to dlouho, co jsem koukala na film Angel Heart, kde Mickey exceloval .. a je to tady znovu. Opět mě posadil na prdel a to nehledě na to, jak velký časový rozdíl je mezi natočením těhle dvou snímků. Aronofsky je ďábel, protože to, s jakou lehkostí tenhle film zvládl, mě dostal. Jeho režie neměla chybu! Hltala jsem každý záběr jako by měl být tím posledním, přitom vždy dokonale navazovaly na ty další, občasné trhané střihy se mi líbí čím dál víc a tenhle film si bez nich neumím představit. Reálnost, surovost, autenticita a dechberoucí výkon Mickeyho mi udělal jeden z nejlepších filmových zážitků vůbec, nádhera! A Marisa mě velmi šokovala svojí rolí. Evan Rachel opět úžasná. Co dodat? Držím palce, ať film získá co nejvíce cen, protože si je právem zaslouží.(10.1.2009)

Existenciální, místy nechtěně vtipné (jak jinak reagovat na absurdní wrestlingové zápasy, než smíchem) drama. Na imdb.com překvapivě 59. film z top 250. Musel bych ho nejspíš ještě vidět vícekrát, abych ho mohl plně docenit a najít v něm to co jsem v něm zatím nenašel. Už teď ale musím uznat jednu věc, Aronofsky velmi autenticky navázal na vlnu NEW HOLLYWOODU, aniž by to zavánělo pózou nebo neumětelstvím, stroze a bez příkras, Rourkův Robin / Randy "The Ram" zvládá dobře jen jednu věc, v ostatním selhal (rodina, dcera, organizace vlastního života), začlenění do běžné společnosti moc nefunguje, tak co dál ?? (NA SVOBODĚ, PŮLNOČNÍ KOVBOJ).(22.2.2009)

• - Mickey Rourke byl nominován na Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli, ale "sebral" mu ho Sean Penn za film Milk. (Politik)

• - Mickeyho Rourka trénoval známý wrestler a člen síně slávy WWE Afa Anoai ("The Wild Samoan"). Má na svědomí také choreografii zápasů. Jeho dcera Vale Anoai si zahrála malou roli - lékárnici. (don corleone)

• - Do role Nicka Volpeho tvůrci zvažovali obsazení Arieho Langa, Johna Ventimiglia a Dava Attella. (HellFire)