Saturn 3

• Velká Británie Saturn 3

Osamělý měsíc planety Saturn, osamělá laboratoř a dvojice vědců, kteří si tu bezstarostně výzkumnicky žijí. Když se k nim ale nečekaně přidá cizinec se svým robotem, jsou oba nuceni bojovat o holý život. Robot se totiž vymkne kontrole, začne vraždit - a výběr není velký. Britský science fiction horor natočil v roce 1980 režisér Stanley Donen, který se proslavil žánrově zásadně odlišnými filmy jako muzikál Zpívání v dešti nebo hitchcockovský thriller Šaráda. Saturn 3 se nechal inspirovat extrémně úspěšným Vetřelcem, který měl premiéru jen o rok dříve... (Filmhouse)

Malarkey

Popravdě, Saturn 3 je solidní scifárna, u které jsem ale okamžitě ze začátku věděl, co se bude dál dít, takže žádné zásadní překvapení pro mě film neměl, i když vlastně jedno zásadní by tam ještě bylo, až takřka šokující, ale to do sci-fi podobného typu patří, a určitě to za to stojí vidět. Celkově to není špatný film, řekl bych, že na tehdejší dobu to byl film, plný revolučních triků a efektů, zajímavého příběhu, ale hlavně ten zajímavý příběh je v dnešní době krapet omletý, a tak ztrácí na kvalitě, protože fakt, že nějaký robot zmagoří a začne ničit posádku je snad v každé druhé sci-fi z vesmíru, a to filmu hrozně ubližuje. I tak je to ale zajímavé zpestření a pro člověka, který tyto filmy má rád, určitě příjemné překvapení. Na svojí délku to skutečně není nijak hrozné, dobře se na to kouká a svižně to uteče, no a ten konec, ten konec, to je na tom filmu asi to nejlepší, protože narozdíl od celého filmu, ten konec tomu dodal patřičnou šťávu. ()

Korbitch

Strašne dementní záležitost s příšernou hudbou a zvuky, které mě budou pronásledovat i ve snech. Scénář je místy odpadní záležitost, herci jsou toporní a nudní. Keitel má celou dobu jeden výraz a Kirk to je křeč sama o sobě. Jediný na koho se dá dívat je Farrah, a že to je místy podívaná. Robot je tupej jak můj dnešní výraz po ránu, co sme došli v sedm z mlejna. Snaží si to hrát na vetřelčí film, ale krutě to nefunguje. Další z filmů typu Leviathan, se kterými se roztrhl po Vetřelcovi pytel. Ale Leviathan je aspoň o třídu lepší. Tohle je nudná šeď, beroucí se strašně vážně. ()

kaylin

To zpracování je hodně zaměřeno na robota, ale za to se ho povedlo skvěle zvládnout technicky i vizuálně. Ale přitom je tady důležitý i příběh. Jenže tak nějak v tom prostředí zaniká celkový sci-fi dojem z toho, co je prezentováno. Přitom propojení člověka a robota je zde podáno skutečně skvěle, i když může místy vyznívat směšně, ač rozhodně ne úmyslně. ()

Radyo

Nijak výjimečná sci-fi, sice se zajímavými triky, ale dějově jen průměrná. Ani herecké obsazení, byť velmi kvalitní, tentokrát nezaručuje nějakou "vyšší úroveň". Kirk Douglas i Harvey Keitel poněkud přehrávají, Farah Fawcett je pak do filmu obsazena jen jako půvabný ženský prvek, a to také celý film plní. ()

choze

V pubertě jsem se kolem toho ve videopůjčovně něco nachodil a teď vidím, že jsem o nic nepřišel. Sexy astronautka bojuje ve vesmírné laboratoři o život se vzbouřeným robotem - lepší zápletku neznám, jenže i když Farrah Fawcett sexy rozhodně je, design robota mě jako robofila vůbec nezaujal a co je horší, než Farrah s ním bojuje Kirk Douglas (on, ona i film byli nominováni na Zlatou malinu). Suma sumárum nenáročná britská komorní sci-fárnička z ranku áčkových béček, tj. triky, výprava a herci ošéfovaní dobře, ale scénář podprůměrný, žánr nijak neposouvající. Vypíchl bych snad jen scénu, kdy robot vytahuje Farrah z oka smítko. ()

• Film zpočátku režíroval John Barry, byl ale propuštěn a nahrazen Stanley Donenem. (Caszidy)
  • Film obdržel 3 nominace v historicky prvním ročníku (1980) Razzie Awards (Zlaté maliny), udělované nejhorším filmům. (Caszidy)