ROK 2006. Už po několikáté jsem shlédl Supermana a konečně jsem se odhodlal něco o něm napsat. Kdo by řekl, že je to už 28 let, co Richard Donner natočil praotce všech superhrdinů a vylétl se svojí pláštěnkou do nebes. My jsme se tak setkali se zlotřilým Lexem Luthorem s obličejem Gena Hackmana, horlivou novinářkou Lois, ale především s přihlouplým Clarkem Kentem a jeho hrdinským alteregem (nebo to je naopak?):). Na tehdejší dobu film s astronomickým rozpočtem 55 milionů mohl být katastrofou přímo kryptonského rozměru, naštěstí se scénáře chopil Mario Puzo (KMOTR) a spolu s Donnerem vytvořil úchvatnou podívanou, které nechybí jak zamilovaný motiv, tak akce s na tehdejší dobu přelomovými triky. Je pravda ,že dnes je moje hodnocení hodně ovlivněné samotnou nostalgií, jelikož, co si budeme nalhávat, ateliérové záběry létání s naklíčovaným pozadím se dnes, kdy očekáváme Supermanův návrat, zdají spíše úsměvné, než že by v nás vyvolávaly naprostý obrazový orgasmus. Někdo samozřejmě filmu vyčítá, že Hackman pojal Lexe hodně komediálně (a navíc neměl oholenou lebku a to byl vážně průšvih :)), ale jeho podání je naprosto skvělé a jakákoli chvíle, kdy je na plátně je skvělá. Spolu s tehdejším objevem Christopherem Reevem (nechť je mu země lehká) a lehce v letech Margot Kidder vytváří skvělí film na který se bude vzpomínat ještě hodně dlouhou dobu a nebojím se ho nazvat klasikou, která sice stárne, ale jen velmi pomalu.(12.6.2006)

Supermana jsem teď viděl asi po 10 letech a líbil se mi snad ještě víc. Filmová atmosféra a hrdinská hudba od Williamse perfektně sedí stejně jako jiskření mezi Supermanem a Lois i to jak se vydává za nemehlo Clarka Kenta. Christopher Reeve se pro tu roli narodil, ale ostatní herci v čele s Genem Hackmanem také nezaostávají. Prostě legednární podívaná pro fanoušky komiksů.(9.7.2005)

Pred tym ako som podlhej dobe zhliadol Supermana (asi 10 rokov) som cakal ze to bude nostalgia koli comu sa mi bude pacit. Ale to ma cakalo prekvapenie. Uz len skvele uvodne titulky a znamy motiv stacili k tomu, aby ma film do seba vtiahol. Ci uz zabavny zaciatok (ocividne prave z neho si tvorcovia Smallvilu brali hlavnu inspiraciu), alebo trosku hamblivy a popleteny dospely Clark, po svetovlade tuziaci Lex Luther....to vsetko vytvara nezapomenutelnu atmosferu a caro, ktore tento film stale ma. A hlavny klad - Christopher Reeve - jednoznacne najlepsi predstavitel supermana. Ten chlapik sa prenho narodil a snim aj zomrel. Zaverecna akcna sekvencia ma skutocne grady a napatie, a prekvapivo aj efekty stale dokazu zaujat (skvele spacovane zemetrasenie a jeho destrukcne ucinky). A to je to co chyba aj novemu Supermanovi - skutocne napatie a charizma hlavneho hrdinu. Uz si brusim zuby na dvojku:) (9/10)(5.7.2007)

Spíš roztomilé než dobré, ale tak proč ne. I dnes se na to rád podívám a užiju si přinejmenším Hackmanovy hlášky.(9.12.2009)

Těžko se objektivně hodnotí s takovým časovým odstupem, ale své nezapomenutelné kouzlo to pořád má.(22.10.2012)