V zemi krále Dobromila (J. Somr) si přestali vážit poctivé práce, čestnosti a úcty mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla, a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinkářka Apolena (I. Janžurová) má sen, že krajinu zachrání „spasitel“, který přijede na oslu a vezme si královu dceru Aničku (T. Pauhofová) za ženu. Kdo by však věřil bylinkářce, která svými zázračnými lektvary vždy natropí víc škody než užitku? Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr (J. Lábus). Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip (Š. Kubišta). Když ho Apolena uvidí s oslem, je přesvědčena, že to je ten pravý zázračný zachránce. Nikdo netuší, že je to vlastně princ ze sousedního království… (Česká televize)

Foxhound#1

Náhodou to není tak marný, má to i děj s neokoukanými prvky. A dodnes si nejsem jist, jestli Pavel Liška hrál retardovanýho čerta nebo sám sebe a stačil mu jen kostým bez scénáře. ()

Prochy38

Super příběh. Většina výborní herci. Fakt dobré herecké výkony. Masky hodně nadprůměrné. Ale tak debilní scénář!!!!!! ! Mínus ještě extra nesympatická dvojice v podání Štěpán Kubišta a Ivan Shvedoff a máme z toho co? No? Tradičně? No ano, sračku.... ()

bloodcountes

Nejlepší Lucifer všech českých pohádek! Lábus je tady ještě daleko nechutnější, než kdekoli jinde, na Lišku raději zapomenout, Janžurová a Somr jsou klasika a nepřekvapí, Kubišta...no, taková líbivá blonďatá huba, herecky ovšem nic moc a Pauhofová výborná. Pohádka celekm dobrá, v porovnání s ostatními českými výtvory, pár velmi dobrých momentů. Navarová v závěru potěší a tak 4 hvězdy. ()

Macik

Pro mě krásná pohádka, s vynikající kamerou misty i maskami a hlavně výběrem lokací pro natáčení....Jediné co bych mohl a taky vytknu je,že mě přišlo že to ke konci nabralo neuvěřitelný spád...První hodinka se rozjížděla v takovým krásným,lehkým stylu a závěr (v podstatě hlavní pointa,kdy Filip přechytračí samotného Lucifera) mě přišla jako rutijní,žádná gradace atmosféry,prostě nic!!A to mě na tom jediné mrzelo.Ale výkon Csongora Kassaie byl na Lva,škoda jen že ten rok s ním soupeřil Budař z Nudy v Brně......jinak by ho měl!!Ten se pro to roli přímo narodil.. :-) ()

fredisek

Konečně současná pohádka, která není blbá až na půdu (viz všechny ty princezny ze mlejna nebo z pekla štěstí). Navíc se skvělou úvodní písní od Navarové. Kvalitní a přiměřený humor a zajímavé výtvarné pojetí. Jedna z mála pohádek, na níž jsem schopen se dívat opakovaně a nevypnout ji po deseti minutách. ()

Ukko

Příjemné herecké výkony, které jsou založeny na poslední staré herecké gardě, bohužel nezachrání špatný scénář a debilní dialogy. Celkově pohádka vypadá hezky, ale potenciál promrhán. Škoda přeškoda. Na celé pohádce jsem nejvíc ocenil závěrečnou písničku Zuzany Navarové , která je opravdu krásná. ()

mira007

Ale jo, sympatická pohádka, která pro český film zvýraznila moji oblíbenkyni Táňu, ale hvězdu dávám i za výkon toho psychopatického čerta. ()

jasse

Tohle je ale zvláštní pohádka. Pročetla jsem komentář honeysuckle, který ji ohodnotil odpadem, a pak taky dlouhý a zajímavý komentář Adama Bernaua, který jí dal 4*. S oběma musím souhlasit, což mi nepřipadá normální. Mezi jistoty filmu patří alespoň výborná výprava a slušné herecké výkony, především Csongora Kassaie. ()

rerabinka

Nejlepší čert všech dob! Možná nevyhovuje staromilcům klasických pohádek (ke kterým se normálně řadim taky), ale má šmrnc a vtip. Jojo, svými vlastnostmi jim jdeme dokonale na ruku, bohužel..;-) ()

Vesecký

Tyhle umělé pohádky, které se vyznačují značně vykonstruovaným dějem (řekl byl liově "splácaným"), navíc ještě omezené falešným humanismem ve stylu nové doby, mě hodně nudí. Alespoň jsem konečně poznal Táňu Pauhofovou, o které jsem dosud věděl jen to, že existuje. Ta výprava taky nic moc, netušil jsem, kolik je bran do pekla, viděl jsem tu minimálně tři, masky pekelníků asi odpuzující, jak mají být, a tak jediným skutečným světlem byla návštěva čerta Lišky u krále. Jeho komika zaujala. Jinak to bylo takové mdlé až místy sentimentální. ()

TaanStari

Až na vyjímky mám odpor k českým pohádkám a tohle zrovna ta vyjímka není. Ostatní pohádky převyšuje "jen" velice originálním designem Lucifera. Ovšem design a podání, to jsou dvě zcela rozdílné věci. Kdyby tenhle Lucifer byl v nějakém vážně laděném hororu, byl bych nadmíru spokojen, do téhle polokomické roviny je ho škoda. ()

Vilg

Nemám rád modernitu v pohádkách - nenadchl mě koncept pekla jako velké společnosti. Luciferovy výlevy a komentáře ("to sem dobrej, co? umim i trojitý salto") byly na scénáristickou přesdržku. Role Holubové naprosto zbytečná. Nepochopitelná scéna v prádelně s ní a Liškou, který je klasicky schopen jediné herecké pózy - retarda. Víc jich ostatně ani nemá. Pekelníci vypadající jako zplozenci incestu. Konec uspěchaný a "pointa" předvídatelná. Nicotná vedlejší linie a nedostatečně prokreslená motivace hlavního hrdiny. Dvě hvězdičky za ústřední hereckou dvojici. ()

zdeny99

Běžně vídáme čerty v pohádkách coby lehce mentálně postižené tvory, jenže tady je to konečně jiné. Tady jsou to čerti se vším všudy, snad až na to, že nemají ocas a chlupy po celém těle. Naopak jsou krátkovlasí, Lucifer dokonce holohlavý, za to mají špičaté uši, satanské oči a ohoblované zuby. Vypadají a chovají se i jako úchylové, a to se mi fakt líbilo. Ať již u Zdeňka Suchého v roli druhého čerta, tak u Csongora Kassaie coby Lucifera. Peklo je také vizuálně překrásné. Dost mi připomíná jeskyni alchymistů z pohádky CÍSAŘŮV PEKAŘ A PEKAŘŮV CÍSAŘ. Myslím si, že režisér Roman Vávra se hodně shlédl ve starých filmech s Werichem, jelikož i král Dobromil (Josef Somr) se oslovuje "my král Dobromil". Ovšem tím to pěkné končí. Ani dokonale úlisní a úchylní čerti neudělají z pohádky kdo ví co, když děj odehrávající se mimo peklo je o ničem. Je nudný, až to bolí. Ten zázračný spasitel není nijak oslnivou postavou a k tomu má dobýt srdce bohužel tou dobou ještě strašně mlaďoučké Pauhofové. Dneska ve svých 36 letech je to samice k pohledání, ale tady je to ještě takové mlaďoučké tintítko. No prostě nic pro mě. [13399. hodnocení, 312. komentář, 58%] ()

Brtniik

No... Mladičká Pauhoufovka česky ještě moc neuměla. Nyní vypadá o dost lépe. Pár hvězd za Zuzku Navarovou. ()