Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

Robinex

Takhle nejak si predstavuju vesmirne scifi... nekdo kritizije finalni zaber filmu pod vodou, ja byl v euforii a nemohl usnout - musel jsem film videt od zacatku cely znovu... prozival jsem to cele s posadkou, pruzkum sondy pod povrchem ledu... predstava tak vzdaleneho mista... pro me jeden z nejlepsich scifi. ()

Jimclark

Pokaždé když jsem na vážkách jestli ohodnotit film který se mi vlastně jakž takž líbil, dvěma nebo třemi hvězdami, ptám se sám sebe: „Chtěl bych to vidět znovu?“ Pokud si na to odpovím „Ne, ani za rok, a vlastně ani nikdy jindy“, nemám na výběr. V podstatě to ušlo, atmosféra místy solidní, někteří herci i sympatičtí, ale trefa do černého to bohužel nebyla. 45%. ()

Martin29 odpad!

Nemám problém s found footage, ale tohle je sračka. 95 procent filmu tam kecají a na konci se objeví cca minutu jakási chobotnice nikdy více. ()

honza.g

Mám rád dobré dokumenty a zároveň jsem scifi-fanda. Takže tentokrát hodnotím subjektivněji než jinde. Ano, není klasický, pravý thriller. Do děje jsem byl vtáhnut právě tou autentičností, těmi obyčejnými úkony a problémy, tak podobnými těm, co vídáme na skutečných orbitálních stanicích. Líbila se mi i realizace konceptu umělé gravitace pomocí rotace, tak často opomíjený v klasických scifi z blízké budoucnosti. A uvěřil jsem i mírně naivnímu chování posádky, které mne např. ve Vetřelci pobuřovalo, tady prostě dělalo dojem, že ty lidi se chovají přirozeně. Protože tu naivitu v jiných scifi odhalíme jen proto, že jsme "experti" vycvičení desítkami kosmických filmů a seriálů. ()

Franky

Zaujímavá sci-fi jednohubka na dlhý zimný večer netreba čakať litre krvi ani slizké príšeri, ale napínavý príbeh, dobré herecké výkony a pekný vizuál. Nie som fanúšik found footage, ale toto nebolo také typické traslavé a bavilo ma to... ()

r6AndrEw

Začal jsem nadšeně, ale to brzo opadlo. Ne že by to bylo tak špatně, to ne. Jen jsem si to párkrát stopl, šel na záchod, udělat si kafe, na cigáro, dokoukal jsem to vlastně až druhý den. Což o něčem svėdčí. Takže skifi fandové, nebojte se, neublíží vám to. Vy normální uvidíte průměrný film s víceméně standardníma zápletkama. ()

Duffson

Shlednuto 2x kde poprve jsem hodnotil 3*…s odstupem asi 5ti let shlednuto znova a wtf?! Toto je vazne jeden z nejhorsich aka vesmirnejch scifi co jsem videl. ()

noxi600

Opravdu neměli lano, aby ti dva neumřeli? Nebo se nechtělo vymýšlet jak by měli umřít a tohle bylo nejjednodušší, ač nelogické a proti předpisům?! Škoda..mohl být dobrý, ale je to slabé 2-  Nakonec ukáží chobotnici z vesmíru a beztak si režisér řekl: Vau, to je závěr!  Ale divák si řekne: 90 minut čekám a tohle? Aha. ()

Saxicola

Nejpodceňovanější sci-fi v dějinách kinematografie. Absolutní povinnost pro všechny, kdo ve sci-fi nutně potřebují to sci-. Výtečná Anamaria Marinca v roli pilotky. Exemplární důkaz toho, že mimozemský prvok je daleko nosnějším motivem, než vyjící kvazihmyz a podobný deliriózní shity. Protože ti prvoci tam skutečně někde jsou. ()

Dalajlada

Nebýt závěru, tak to mohl být naprosto perfektní film. Nejlepší je asi ta část, kdy se drží teorií platných v době natáčení. To, že je to trochu fiknutý Armageddonem a jinými podobnými filmy trochu zavání, ale dalo se to překousnout. Celkově musím říct, že je to ()

Keledaia

Nebylo to spatne vubec, pekne obsazeni, ale jedina zajimava scena byla poslednich 30 vterin, bylo by fajn kdyby tech 30 vterin prodlouzili a nahradili vizual toho zivocicha za stupidni dialogy, ale co no.. ()

leafroller

Hle cesta do minulosti naší země. Minulosti, kdy ještě nebyla moře ani atmosféra a planeta byla jen nestabilní uvnitř žhavou ledovou koulí s prvními známkami života, jak ho známe dnes. Dokumentární formát snímku je sice zajímavým zpestřením, nicméně po hodině koukání mě to už docela otravovalo. Možná mě víc štvalo, že se jedná o velmi komorní snímek, který se dal natočit v jednom hangáru. Stísněné prostory sice pomáhají divákovi pochopit náladu a rozpoložení posádky, z druhé strany se ale divák začne dosti brzy nudit. Nicméně oceňuji, jak se autoři dokázali elegantně přenést přes sporné technické problémy a dodali tak filmu jistou míru věrohodnosti. Europa report prostě stojí za to vidět aspoň jednou. ()

lineker

Pragmatická sci-fi duše musí nad tímhle filmem zaplesat. Oč méně okázalosti a snahy se zalíbit na první dobrou, tím více napětí a důslednosti v síle příběhu. Té šestce astronautů prostě musíte fandit a přát. Forma až skoro dokumentární vám odkrývá misi, která má na jednom ze Saturnových měsíců objevit možné podmínky pro život. Objeví jedno velké COSI. ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka