Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

Abes

Co znamená život jednotlivce v porovnání se šíří poznání, kterou disponujeme? Co znamená šíře poznání v porovnání s rozsahem Vesmíru, který pozorujeme. ()

Flaxik

Ve filmu se většinu stopáže vlastně děje úplný kulový a přesto jsem u toho musel sedět a čumět na to jak Japonec na orloj. Čistá scifi bez všech tak moderních akčních, genderových a empaticko-psychologických přicmrndávek. Jeden Jupiterův měsíček tomu přeci odeberu, protože chvílema se tam dělo opravdu už kulový s přehazovačkou. Takže hodnocení zůstane na velké čtyřce Io, Europa, Ganymed, Kalisto. ()

bourec odpad!

Plácaj se tam po palubě,kecaj jeden přes druhýho,nemá to děj,neni to napínavý,ani herecky povedený.A nudil sem se jako prase.A má to tady 70%.Tak já to vylepšim,ať je rovnováha.0%. ()

humanbeing

Tvůrci filmu Europa Report měli všechny potřebné ingredience: realistickou raketu, měsíc i posádku, dokonce i realisticky působící snímání všeho, co se na palubě odehrává, pomocí asi dvanácti kamer. Po zhlédnutí filmu jsem nabyl dojmu, že se spokojili s tím, co měli, a neměli další potřebu, nebo snad odvahu tomu dát nějakou zajímavější polohu. Bylo to určitě velmi slušně natočené, ale něco důležitého tu chybělo, nějaká vize, odvážnější nápad. ()

Lanark

Tohle mi tedy sedlo více jak Gravitace. Pro mě je to důkaz, že pro solidní sci-fi potřebujete víc, než modré plátno a bombastické záběry. Je pravda, že i zde se parta dospělých astronautů, dle informací těch nejlepších ze všech, chová jak banda dětí na skautském výletě, ale naštěstí je to jen občas. SPOILER A škoda teda úplného závěru, skoro to vypadalo, jak kdyby tvůrci někde sehnali model chobotnice z Matrixu a chtěli se tím pochlubit. ()

dubinak

Tohle je přesně takové to čiré vesmírné sci-fi, které v divákovi dokáže vyvolat hlavně tísnivé pocity a udržuje po celou stopáž nepříjemné napětí a my až do poslední chvíle nevíme, co za tím stojí. Herci byli příjemně neokoukaní a dobří a reřisér si potvrdil velký potenciál. Výborné je také prolínání časových linií a matení diváka, co bylo, je a bude. Myslím, že tohle je přesně ten případ za málo peněz hodně muziky. Cordero úspěšně tají původce zla až do samého konce. Výjimečně mi pak ani nevadilo, že byla pointa střižená tak rychle. ()

C0r0ner

Tak akorát dlouhá stopáž dělá z tohohle minimalistického filmu hodně příjemné překvapení, které asi čekal málokdo. Je na tom samozřejmě vidět malý rozpočet, ale i tak se člověk nestihne ani chvilku nudit a celou dobu prožívá vše, co se přihodí těm šesti lidem na palubě. Škoda jen, že tam toho emzáka nebylo víc. 85% ()

Martrix

Další z filmů, jejichž existence fanouška sci-fi na jednu stranu potěší, protože dobrého sci-fi je jako šafránu a následně rozesmutní, to když si představí, že ty prostředky a energie mohly být vydány na zfilmování nějaké vynikající povídky, kterou nedávno četl. Absence známých tváří(a herectví) filmu sice dodává na autentičnosti, kterou podporuje i podivný střih a kamera, ale když si člověk uvědomí, že to vše už někde viděl...za dob Julese Verna by diváci při pohledu na Europu z vesmírné lodě oněměli úžasem a asi by i nevěřícně kroutili hlavou při záběrech, které ukazují podmínky v obytném modulu. Ale nalejme si čistého vína...to už pro většinu nás zrovna nové/zajímavé není. Mnohem zajímavější jsou pocity lidí, jejich chování v extrémních situacích a způsob, jakým se vypořádají s neznámou hrozbou. V tomto ohledu Europa Report nijak extrémě nepropadá, ale ani nenadchne. Takže je to vlastně vcelku zbytečný počin v mých očích jako sci-fi fandy, ale umím si představit, že lidi bez fantazie, může Europa Report zaujmout. ()

pakobylka

Skoro jako byste byli on-line ... a bez dechu sledovali ambiciózní vesmírnou misi prostřednictvím mnoha kamer umístěných uvnitř i vně kosmické lodi - a příležitostně i na skafandrech její posádky. Ovšem od samého začátku je vám jasné, že oné reality-show se účastníte (jako diváci - pochopitelně) s určitým časovým posunem, neboť - jak už to bývá - někde něco nevyšlo zcela podle předpokladů ... teď jde jen o to zjistit CO, KDE - a případně KDY. Vlastně jste svědky jakési napínavé REKONSTRUKCE, která se tváří velice autenticky. Jenom ten závěr ... víte, nemůžu říct, že by mně nějak zásadně nevyhovoval. Jenom jsem čekala něco ... nápaditějšího ... originálnějšího ... víc MIMOZEMSKÉHO - a mimoděk jsem si vzpomněla na Stanisława Lema a jeho vpravdě průkopnické vědeckofantastické knížky. Neobyčejně věrně mě provázely celým dětstvím a mládím - a vyznačovaly se bezbřehou fantazií spoutanou jenom a pouze znalostmi a domněnkami jejich autora. P.S.: Pro všechny, kteří se obejdou bez nákladné efektní AKCE spojené s bombastickými triky. ()

PROCESOR

Sci-fi mám rád, ale tohle pro mne bylo opravdu velký zklamání. Letěli tam strašně dlouho a nic zásadního se vlastně nedělo. Pak se to pomalu rozjíždí a máme tam i pár lepších "napínavých " momentů, ale závěr to všechno pohřbil 2x metry hluboko... ()

WolfR

Europa Report je svým způsobem podobná jako Vesmírná odysea, Moon nebo Sunshine. Ze švech těchto filmů je určitě nejhorší, přesto je to dobrý film! Výprava na vzdálenou chladnou Europu má své silné okamžiky a i když nejde o nic převratného, své kouzlo to má, 4 hvězdy. ()

okkac

Po Apollo 18 další vesmrná found-footage. Tentokráte o třídu lepší, ale stále bych s tímto námětem upřednostnil klasicky snímaný film. Navýšení rozpočtu by taky určitě neuškodilo. Přesto sympatický nezávislý počin. 7/10 ()

alchac

Zdaleka nikoliv dokonalé, nicméně stále velmi zdařilé sci-fi, které se snaží o ortodoxní žánrovou čistotu, což se mu až na pár výjimek celkem daří. V prvé řadě se nemůžu ubránit dojmu, že autoři ne zcela domysleli řadu aspektů kosmického letu k Jupiteru, kterážto skutečnost při dokumentárním stylu filmu a snaze o "realistickou" atmosféru mírně ruší. Například - nevím sice přesně, jak dlouho trvá cesta k Zemi radiovému signálu vyslanému z místa odněkud mezi Marsem a Jupiterem, ale mám dojem, že to bude v řádu minut a kosmonauti by si proto se Zemí asi nepovídali jako při běžném telefonním hovoru. Nechci být v žádném případě přehnaně hnidopišský - podobné přehmaty by mi nevadily v akčním sci-fi blockbusteru, ovšem "vědecky" pojaté sci-fi by se jich mělo vyvarovat. Celkový dojem nicméně zůstává spíše pozitivní, mj. i díky dobře padnoucí minimalistické hudbě a opět skvělému Sharltovi Copleyemu (závěr "opravovací" scény mi díky němu přišel jako zdaleka nejvypjatější část příběhu). Velkou kaňkou na kráse však pro mě je úplný závěr filmu, v němž autoři veškeré pečlivě budované tajemno naprosto nepochopitelně pohřbili, aniž by současně poskytli nějakou protihodnotu - Prometheus je v tomhle zkrátka někde úplně jinde. Škoda, protože jinak mohlo i přes zmíněné faktické nedostatky jít v rámci žánru o naprostou špičku. Ale i tak zaplaťperun za snahu o natočení neředěné sci-fi. Takže 3,5*, ale za ten konec zaokrouhluji dolů. P.S.: Velmi mě pobavil komentář maestra Kórbiče22 - "...příšerná nuda, herci nezajímaví a charaktery bezbarvé, šedivé, nevykreslené.Střih epileptický..." No typičóóóó :D ()

Radiq

Ani nevim, kde jsem k tomuhle filmu přišel, ale jakmile jsem přišel, už jsem neodešel. Jo, nějakym prapodivnym zpusobem mě to drželo až do konce... ale zas taková pecka to nebyla, abych si nosem vyšťourl oko. Ale jistojistě to bylo profesionálně udělany a ten nápad, že to bylo celou dobu zabirany jenom kamerama z lodě, to bylo sakramentsky originální. K tomu neokoukané tváře, další plus (Sharlto a Nyqvist byli jediní, co jsem znal). Akorát ten děj trochu skomírá, takže sice mě to drželo, ale bavilo mě to o dost míň. Vědělo se, co se tam odehraje, aspoň přibližně. Ale jinak mi to fakt trochu připomnělo old-schoolovy sfi-fíčka, tou atmoškou a bez zbytečně přehnanejch scifáren. ()

flyboyeda

Velice slusne sci-fi, ktere i pres lehce diskutabilni pomer obsahu a formy rozhodne neudelalo svym minimalistickym pojetim a dokumentarni stylizaci tomuto zanru ostudu. Ba spise naopak. Finalni zaber sice nebyl svou pointou finalem, v ktere jsem doufal nebo si pral, ale i tak se beze sporu jedna o velmi kvalitni a "prijemne stisnujici" zanrovou zalezitost. ()

KarlosBenda

Zajímavý nápad, který by se dal odvyprávět během 2 minut je zde natáhnut na hodinu a půl. Takže se můžete těšit na spoustu "omáčky" a asi i nudy kolem. Stejně to ale stojí za zkouknutí a samotný závěr je tak nějak uspokojivý. Rozuzlení se jistě pro mnohé může zdát hloupé, mě se ale líbilo a od nynějška už vím, co je v Europě pod hladinou ;-) . 65% ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka