Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

Brousitch

"Během práce na filmu jsem zjistil, že je ve vědecké komunitě spousta lidí, kteří mají samozřejmě rádi vědecko-fantastické filmy, ale často jsou frustrovaní z toho, jak se některé snímky odklání od toho vědeckého prvku, jen aby se to hodilo příběhové části, což bývá často velice lákavé. Jste pak zklamaní, když sledujete film, který porušuje vlastní pravidla, zákony vědy nebo vůbec nedává nějaký základní smysl. V tomhle smyslu to pro mě to byla velká zodpovědnost, a proto jsme mluvili s takovými třiceti vědci, většinou odborníky na podmořský život. Moc vás to potěší, když pak za vámi po promítání na festivalu v Los Angeles přijde Steve Vance z JPL a řekne, že celý Europa tým z NASA film absolutně zbožňuje." - Sebastián Cordero ()

fr3ak

CSFD Report - Datum: 8.10.2013 / Čas: 21:20 / Poslední záznam: "fr3ak si chrochtá blahem" / Konec zprávy. ()

agassi68

Zaraďujem o šuflík nižšie ako Horizont udalosti k Astronautovej žene. Je to spravené polodokumentárne, napätie sa dostavilo v druhej polovici, kde sa prestalo toľko kecať v rakete a podaktorí odvážlivci si vyšli na jednosmerný výlet po mesiaci Jupitera. Je to v rovine psychologickej a to nemusí každého baviť. Mňa áno.. ()

Páně

Jejda to jsem si zas jednou jaksepatří chrochtnul u této oldschoolové scifárny. Dejte pár lidí do stísněného modulu, vyšlete je tam kam se ještě nikdo nevydal a je o zábavu postaráno. Přesně tohle mi sedlo tedy do noty báječně, včetně onoho polodokumentárního mnohokamerového snímání a minimalistického zpracování. Atmosféra je budována výtečně a chvílemi jsem opravdu skoro nedýchal, tohle se prostě musí prožít. Možná je někde ve mně maličká duše astronauta a přiznávám se že o jasných letních nocích rád pozoruji onen vesmír co nás obklopuje a přemýšlím o tom co tam na nás jednou čeká. Skvost. ()

Hapretor

Jako horor úplně nedostačující. Jako sci-fi podprůměrné - takový "dokument" o zpackaném výletu na Europu. Ještě větší průser než Apollo 13 - jako ta smůla, že se vše podělalo. Jediné, co je opravdu chytlavé, je ta myšlenka objevu. Kdyby se tohle někdy prokázalo, tak je to totální bomba, co předčí úplně všechno. Ale bylo by to fakt podobné chobotnici ? - no já nevím - co takhle příště zapojit více fantazie ! ()

Ydrosten odpad!

Po 12 minutách naprosto debilně zvoleného natáčecího vkusu dnešní doby ( NE opravdu tato hnusně zvolená kamera není cool ) " reálně zachyceného dění " které má asi navodit tu správnou atmosféru jako by jste byly součástí dění, jsem se rozhodl ještě vydržet. V 18 minutě, jsem ještě stále byl odhodlaný dokoukat do konce. V mintě 29 ( + - ) mi celej film začal být totálně u prdele a dávám odpad, protože kdo vydržel čumět na debilní " lajf " záznam celou dobu, nemůže být v pořádku. Je mi úplně šumák kdo umřel a proč, a nebo jestli to někdo zaznamenával nebo co já vím. Přetočil jsem až na konec, kde jsem byl tak akorát svědkem 2 vteřin něčeho, co nebylo ani pořádně vidět. Začínám se sám sebe ptát, jestli autoři podobných filmů, ví co je to sci-fi a když už někoho vyšlou na nějakou expedici aby našel život na zmrzlém měsíci Jupiteru, tak očekávám, že mi to naservírujou na stříbrném podnose a né formou prskání, skřípání, výpadků signálu, rozhovorů na kameru jak v nějaké reality show a nakonec je z toho jeden a půl hodiny nudy jak kráva. Zaplať pánbů, že jsem na to nebyl v kině, protože by mě asi trefil šlak. ()

Qeo

Nevím jestli byl úplně nutný rozměr found footage, ale filmu to nijak neuškodilo. Naopak. Kvalitní žánrovka, téměř až k uvěření, "že by to nějak takhle mohlo být". Až na drobné nesrovnalosti v závěru, parádní sci-fi podívaná, která se drží skutečně tohoto žánru. Žádné odbočky, žádné parádičky a laciné citové výjevy. Sečteno a podtrženo: Pro milovníky sci-fi :-). ()

sadlokan

Ve jménu pokroku zařveme ve vesmíru aby jsme objevili nějakou potvoru známou již ze snímku Abyss.A ta je hodná,takže ve dvojce se sejdem pod mořem s Harrisem a tradá. ()

owwidius

Odvazny a netuctovy pocin, to rozhodne. A ja velmi mozem spracovania, ktore sa snazia byt co najviac realisticke. Ale tuto som sa cely film na to nevedel namotat a stale som sa nedokazal zbavit pocitu, ze je to tocene dost "on the budget". Mozno som mal aj privysoke ocakavania, neviem, ale pride mi to ako jeden diel z Outer Limits na motivy Gravity. Bohuzial, toto ma minulo. [#1/2014] ()

PDcz

A zase jen 3 hvezdy. Bud jsme otupeli, nebo nas nic nenadchne. Nebylo to zle, zadny happyend. VELMI kladne hodnotime herce. Konecne taky mene zname tvare a hlasy. Ne porad dokola ty same ksichty proflaknutych hercu. Myslenka taky, kamera taky. Pamatuji doby, kdy mi nevadilo prolinani casovych linii, kdeze ty lonske snehy jsou. Porad jsme museli koukat a dopocitavat casovou osu podle hodin v kamerach. ()

jirkis

Skvělé sci-fi s rozpočtem menším, než $10 miliónů. Dokumentární zpracování tomu dodává tu správnou atmosféru. 90% UPDATE: Zvyšuju hodnocení z 4* na 5*. Nedávno jsem shlédl dokument, ve kterém se mluvilo o Europě jako o možném cílu příštích vesmírných expedic. Pokud tam opravdu najdou známky života (jak se domnívají), bude tenhle film opravdovým sci-fi reportem...takovou předpovědí :-) Ale na to si ještě počkáme pěknou řádku let...Pro aktuálnost má pro mě, jako pro milovníka sci-fi, tento skvělý film ještě větší hodnotu. ()

GOREGASM

Maximálně minimalistické, stejně jako dechberoucí scifi, které opět těm, kteří již zapomněli, připomíná, jak důležité jsou nejen postavy (super sestava pro mainstreamové publikum neznámých herců), ale zejména kumšt vypravěče. V neposlední řadě vítězí forma, která perfektně a přehledně kombinuje found footage a dokument, přičemž v působivosti a tajuplné atmosféře jde až na absolutní vrchol i díky precizně vygradované koncovce. Europa Report ctí kořeny žánru a za malý peníz rozbuší srdce každého vědecko fantasticky orientované pozemšťana. 95% ()

MickeyStuma

Found foontage v té nejlepší podobě a přímo z vesmíru. Kamery palubní, venku či v helmě zaznamenaly veškeré dění + mluva přímo do videokamery. Záznam je sestřihaný tak, aby zůstala věrná autenticita a zároveň vkusný napínavý příběh. Vesmírné scenérie jsou naprosto úžasné a dechberoucí. Tvůrci vědomě nevytvářeli lecjaké popkornové katastrofické sci-fi jakých už vzniklo bezpočet. Poukazuje se tu daleko věší hloubka vnímání posádky, její psychologie a snaha řešit problémy tak, jak by skutečně mohli být. Naprosto reálný film. Chvílemi není ani jasné jedná-li se o dokument nebo o záznam přímého přenosu. Herci podávají takové výkony, jakoby to byli skuteční astronomové. Zkrátka, jejich herectví je vynikající a rozhovory reálné a uvěřitelné. I co se týče vesmíru jako takového je po vědecké stránce vše přesné a věrohodné. Po delší době sci-fi snímek přijatelných kvalit. ()

Ombak▼Penari

Oceňuji originální zpracování, díky kterému působí mise podobně realisticky jako třeba Apollo 13, ale tempo vypravování je přeci jen příliš hloubavé a měl jsem tendenci stále někam utíkat pozorností. Je vidět, že rozpočet nebyl velký, na druhou stranu byl velmi dobře využitý a vznikl tak zajímavý snímek, který rozhodně není hloupý ani béčkový, jen občas poněkud zdlouhavý. Průměrné hodnocení zcela adekvátní. ()

Rockerman

Komorní vesmírné drama s vrcholnou scénou s Jamesem a Andrejem. S minimem peněz a okázalých triků se povedlo natočit napínavý film, v němž úžasný objev je postaven nad životy lidí. ()

Kingjiri

Variace na Apollo 18 s tim rozdílem, že Europa Report sází hlavně na dobrodružnou mysteriozní atmosféru než na lekačky a děj se přesouvá z Měsíce na jinou planetu. První polovina je hodně dokumentaristicky pojatá, po přistání už ale začíná příběh nabírat na atraktivitě a hutnější atmosféře. Přidávám se k názoru, že v závěru nemuselo být "všechno" ukázaný/vysvětlený. Buď se s tim měla posádka na férovku potýkat už od začátku, nebo to mělo zůstat nevysvětleno a ponecháno na divákově představivosti. Za málo peněz hodně muziky (zejména v oblasti triků a herectví), ale uplně unešenej nejsem - velice sympatická "found-footage" jednohubka, tři silnější hvězdy. ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka