Nevinné lži (TV seriál)

Česko, 2013, 13x72 min

Aňa Geislerová, Tomáš Pavelka, Roman Luknár, Daniela Kolářová, Vojtěch Dyk, Tatiana Vilhelmová, Jitka Čvančarová, Matěj Ruppert, Boris Hybner, Jiří Langmajer, Ondřej Malý, Michal Dlouhý, Lukáš Vaculík, Simona Babčáková, Ester Geislerová, Nela Boudová, Petra Hřebíčková, Michal Suchánek, Martin Hofmann, Tereza Brodská, Tereza Voříšková, Marek Taclík, Pavel Liška, Vojtěch Machuta, Jan Vaši, Vanda Hybnerová, Hynek Čermák, Lucie Žáčková, Jan Plouhar, Pavla Beretová, Luboš Veselý, Martin Finger, Lubor Šplíchal, Petra Špalková, Iva Janžurová, Dagmar Veškrnová-Havlová, Veronika Freimanová, Ondřej Vetchý, Tomáš Hanák, Luděk Munzar, Zuzana Čapková, Vanda Károlyi Konečná, Sabina Remundová, Miroslav Krobot, Anežka Rusevová, Ivana Uhlířová, Barbora Poláková, Jana Švandová, Karel Zima, Jarmil Škvrna, Otmar Brancuzský, Hynek Chmelař, Sandra Černodrinská, Nataša Gáčová, Tomáš Jeřábek, Taťjana Medvecká, Gabriela Míčová, Martin Müller, Helena Plecháčková, Ilona Semrádová, Milan Slepička, Kamil Švejda, Markéta Tannerová, Richard Zevel, Barbora Kodetová, Renata Drösslerová, Veronika Kubařová, Jana Pidrmanová, Magdaléna Sidonová, Vladimír Javorský, Martin Myšička, Pavel Ponocný, Jáchym Novotný, Daniela Choděrová, Filip Čapka, Matěj Hádek, Stanislav Majer, Tomáš Měcháček, Zuzana Onufráková, Pavel Rímský, Zuzana Volavá, Agáta Zimová, Sára Voříšková, Vojtěch Kotek, Michal Malátný, Jan Rejžek, Michal Prokop, Petr Stach, Jitka Asterová, Kristýna Šmatláková, Zdeněk Piškula, Karel Heřmánek ml., Tomáš Materna, Jiří Schwarz, Daniel Svoboda, Marie Spurná, Anna Ribanská, Andrea Daňková, Dennis Kinski, Kato, Pavlína Jíšová, Kryštof Hádek, Jaroslav Plesl, David Máj, Vlastina Svátková, Pavel Batěk, David Steigerwald, Martin Zahálka, Jiří Wohanka, Vladimír Šmicer, Marta Dancingerová, Zdeněk Suchý, Tomáš Turek, Veronika Petrová, Milan Kolek, Matyáš Svoboda, Roman Zach, Regina Rázlová, Jiří Lábus, Petra Nesvačilová, Lenka Termerová, Lenka Vlasáková, Leoš Noha, Marek Daniel, Hana Vagnerová, Jiří Vyorálek, Jana Preissová, Jan Zadražil, Pavel Nový, Lenka Krobotová, Jan Hájek, Martin Trnavský, Johana Matoušková, Adrian Jastraban, Kryštof Rímský, Robert Vano, Denisa Barešová

Pod hladinou (1. díl): První díl celého cyklu byl pro mě tak trochu zklamáním. Na můj vkus to byl až příliš psychologický příběh, ve kterém hlavní hrdinka neví, co vlastně chce, a její pohnutky jsou mně jako divákovi nejasné. Navíc zde z mého pohledu nebyla ani jedna příjemná nebo kladná postava, celý film mi přišel jako ledový a odtažitý. Za celou dobu jsem s hlavní hrdinku vůbec nesplynul, nefandil jsem jí ani jsem s ní žádným způsobem nesoucítil, a to je z mého pohledu chyba. Nicméně film jsem dokoukal, aniž bych se nějak více nudil, herecké výkony všech zúčastněných byly ucházející, takže to zase tak úplná ztráta času nebyla, nicméně začátek celého cyklu z mého pohledu neoslnil a budu doufat, že další díly to napraví. Hodnocení: 40% --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Lež má rozbité auto (2. díl): Tak tohle už bylo mnohem lepší než úvodní díl celého cyklu. Jednalo se o příjemný, svým způsobem pozitivní a optimistický příběh, který byl odlehčený, milý, a chvílemi dokázal i pobavit. Dá se říci, že jsem se téměř nenudil, všichni herci i hrdinové, které tito herci ztvárňovali, mi byli sympatičtí, a vůbec celkově to bylo pojaté úplně odlišně než první díl, který byl svým tématem i zpracováním chladný a nesympatický. Vojta Dyk jako svůdník a Táňa Vilhelmová jako svobodná matka, to zde fungovalo naprosto bezvadně, a zápletka, ač se mohla zdát docela zvláštní, vlastně svým způsobem filmu dodala tu patřičnou jiskru. Osobně mám raději filmy odlehčené, a proto u mě zatím tento druhý díl vede v oblíbenosti, co se této celé série týče. Ovšem ještě máme před sebou šest filmů, takž je brzy dělat nějaké závěry. Hodnocení: 70% ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Druhý dech (3. díl): Tak na třetí pokus už jsem konečně dočkal vážnějšího a přitom smysluplného příběhu, kde bylo konání jednotlivých postav vcelku pochopitelné a reálné, a který jakoby vypadl z běžného života. Téměř po celou dobu sledování filmu na mě šla z celého příběhu docela solidní deprese, z filmu přímo sálala bezútěšnost hlavního hrdiny, ze které nebylo příliš cest, a jak tak postupoval děj, tak jsem si říkal, jestli paní scénáristka zvolí depresivní konec nebo jestli zvolí spíše optimistický konec. Nakonec to dopadlo, jak to asi dopadnout mělo, a ten konec do celého příběhu docela nenásilně zapadl. Ve výsledku tedy tento film považuji zatím za bezkonkurenčně nejsilnější z celého cyklu, ani na okamžik jsem se nenudil, herecké výkony byly perfektní, příběh měl úžasnou gradaci od záviděníhodného života hlavního hrdiny přes jeho postupný pád až po dopad na dno, kdy opouštěl svou vilu jen s jedním kufrem. Zkrátka úžasný příběh, na který budu ještě dlouho vzpomínat. Smekám před všemi, kteří se na filmu podíleli. Hodnocení: 100% ------------------------------------ Hvězdička (4. díl): Po dokonalém třetím díle bohužel tuto sérii potkal propad o několik stupínků směrem dolů. Zatímco u předchozího dílu jsem skoro ani nedutal a s napětím jsem sledoval televizní obrazovku, zde jsem se chvílemi nudil a přišlo mi, jakoby se v tom tvůrci plácali a jako by byl příběh ušitý takzvaně horkou jehlou. Hlavní hrdina v podání Michala Suchánka je nesympatický, jeho konání je samo o sobě zvláštní a divákovi nejsou známy důvody, proč se chová tak, jak se chová, proč kašle na manželku a nechá to dojít tak daleko, proč je raději bulvárním novinářem než uznávaným jazykovědcem. Prostě mám zde stejný problém jako u prvního dílu, kdy mi taktéž hlavní hrdinka byla nesympatická. A bohužel v tomto případě film nezachraňují ani ostatní herci, ani děj. Jediný, kdo zde vyčníval, je Tereza Voříšková, která si svou roli evidentně užívala, a potom ještě příjemně překvapili Vojta Kotek a Jan Rejžek, kteří si s chutí zahráli sami sebe. Ale jinak to byla bída a tento díl tak stavím na úroveň prvního dílu. Hodnocení: 40% ----------------------------------------------------- Klukovina (5. díl): Tenhle příběh byl po všech stránkách atraktivní a zároveň velmi aktuální. V době, kdy obyčejné naplácání dítěti na zadek může být označeno pomalu za dětské týrání, v době, kdy učitelé musejí bojovat s dětskou neústupností, arogancí, machrováním a občas i násilím ze strany žáků, tak právě v této době má příběh o tom, jak nebezpečné může být přistřihnout dítěti křidélka, své nezpochybnitelné opodstatnění. Příběh krásně dokazuje, jak snadno se může bezúhonný člověk (v tomto případě učitel) stát podezřelým z trestného činu na základě vymyšleného svědectví (v tomto případě svědectví třech žáků základní školy). Příběh docela odsýpal, a to aniž by byl nudný nebo snad nezáživný, a hlavně, ani na okamžik jsem nepochyboval, že tohle by se klidně mohlo stát i ve skutečnosti. Herecké výkony všech zúčastněných byly perfektní a celkově mě jímá spokojenost, nicméně v hodnocení srážím 10% za otevřený konec (i když nadějně vyznívající) a 10% za to, že se v tomto případě ani v nejmenším nejednalo o nevinnou lež (jak napovídá název cyklu), ale o lež účelovou a dobře strategicky promyšlenou s cílem mít z ní vlastní prospěch. Nicméně i tak se jedná z mého pohledu o zatím druhý nejlepší díl celého cyklu a uvidíme, co přinesou díly následující. Hodnocení: 80% --------------------------------------- Chromozom (6. díl): Tak tenhle díl je pro mě asi zatím nejpříjemnějším překvapením. Od příběhu na lesbické téma, v němž se řeší otázka klasického modelu rodiny, jsem si toho skutečně příliš nesliboval, ale tenhle příběh mě dokázal vtáhnout do děje až natolik, že jsem neregistroval nic jiného než televizní obrazovku. Je zde sympatický děj, kvalitní herecké výkony, přičemž příjemně překvapila Tereza Brodská, která mi většinou ve svých rolích nesedne, ale sem se hodila dokonale, ale příjemně překvapil také Jáchym Novotný, pro kterého to byla zřejmě první větší filmová role a zvládl to na jedničku. Je těžké hledat nebo mít nějaké výhrady k filmu, kde si děj tak nějak samovolně plyne, kde mám pocit, že tohle by se přesně takhle mohlo stát i v reálu, a hlavně kde jsem spokojený s jednáním všech postav v průběhu celého děje od začátku do konce. Nikdo se zde nechová nelogicky nebo nereálně, vše je dokonale reálné, a hlavně, lež, na níž je vystavěn tento příběh, lze opravdu považovat za lež nevinnou. Zkrátka mě tenhle příběh o třináctiletém klukovi, který je vychováván lesbickými matkami a chce poznat svého biologického otce, zaujal, překvapil a potěšil. Zatím tento film hodnotím jako druhý nejlepší, jelikož třetí díl mě zaujal ještě o chloupeček víc. Hodnocení: 95% ------------------------------------- Čistá práce (7. díl): Opět se jedná o jeden z těch lepších dílů, kterým k dokonalosti schází jen málo. Bohužel ale tenhle díl má docela smůlu v tom, že je v lecčem podobný dokonalému třetímu dílu. Opět je totiž hlavním hrdinou muž, který nezvládá platit včas své pohledávky, a tak přijde napřed o auto na leasing, pak o ženu a syna, kteří se odstěhují, a nakonec mu leží na stole exekuční příkaz a on se odhodlává k zoufalému činu. Celkově se mi tento příběh docela líbil, opět to byl příběh, který by se takto mohl stát i v reálném životě, opět byl příběh založen na nevinné lži, kdy hlavní hrdina zatají manželce, jak na tom ve skutečnosti jsou po finanční stránce, a hlavně jsem se u něj ani příliš nenudil a s hlavním hrdinou jsem soucítil. Bohužel ale film měl z mého pohledu i jeden nedostatek, a to sice, že některým hercům bylo velmi špatně rozumět, aspoň já jsem s tím měl docela problém a v určitých pasážích jsem si musel zapnout na teletextu skryté titulky, abych věděl, o čem je řeč. Nevím, jestli to bylo zapříčiněno mnou, nebo jestli herci tak moc huhňali, nebo jestli byl film jen špatně ozvučený, ale každopádně mi to docela vadilo. A právě za to, stejně jako za podobnost s dosud nejdokonalejším třetím dílem odebírám nějaká procenta, ale i tak to byl nadprůměrný zážitek. Hodnocení: 80% --------------- Byl lásky čas (8. díl): Závěr celého cyklu se povedl na výbornou. Jedná se o zdařilý příběh dvou sester a jejich matky, a o hledání cesty k odpuštění. Tento díl stojí na vynikajícím herectví třech kvalitních českých hereček, které svými hereckými výkony tento příběh vynesly až na pomyslný vrchol. Jen si kladu otázku, o jakou nevinnou lež se jednalo v tomto případě. Jeden nápad mám, ale je-li tomu opravdu tak, pak si tvůrci zaslouží mou výtku za to, že tuto lež nechali nezodpovězenou a vše je tak na divákově fantazii nebo spíše na jeho schopnosti spojit si dvě a dvě dohromady. Pokud je totiž tou nevinnou lží fakt, že matka v podání Ivy Janžurové svou nemohoucnost celou dobu jen hrála s cílem usmířit své dcery mezi sebou, pek je nefér, že to divákovi nebylo sděleno a je to výrazný (a jediný) nedostatek tohoto jinak skvělého, zajímavého a atraktivního příběhu. A právě kvůli tomuto nedostatku nemohu udělit plné hodnocení tomuto závěrečnému dílu, ale jinak ho vnímám (spolu s dílem nazvaným Chromozom) jako celkově druhý nejvydařenější díl. Hodnocení: 95% ------------------------------------ Celkové průměrné hodnocení 1. série: 75% ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Zrádce (2. série, 1. díl): Sparta nebo Slávie, to je oč tu běží. Hlavní hrdina zalže svému šéfovi, že fandí Slávii, ten ho doporučí na místo šéfa marketingu ve fotbalové Slávii a rozjíždí se poněkud neobvyklý kolotoč. Hlavní hrdina se totiž ocitá ve schizofrenní situaci, kdy ačkoliv je královsky placen Slávií a využívá mimo jiné i služební automobil a byt, ve skutečnosti chodí do práce v trenýrkách Sparty a fandí jí i nadále, akorát tajně. Příběh to je zajímavý, dokonce i atraktivní, leč nenabízí žádný hluboký lidský příběh ani žádnou bezvýchodnou situaci, jíž by byl hlavní hrdina či jeho nejbližší okolí vystaven, tudíž nelze ani od tohoto filmu čekat, že by dokázal zaujmout tak jako ty nejpodařenější dosud natočené části. Ale i sportovní prostředí je pro televizní obrazovku atraktivním, a protože příběh byl snadno stravitelný a herecké výkony povedené (obzlášť Marek Taclík ztvárnil zajímavou roli), film hodnotím nakonec lehce nadprůměrně. Hodnocení: 75% ---------------- Vedlejší příznaky (2. série, 2. díl): Příběh o tom, že šťasné pilulky (antidepresiva) mohou přivodit pocity štěstí a pohody jen někomu. Pro jiného mohou být přímou cestou do bláznice se zastávkami přes rozvrácenou rodinu a zcela zničený osobní život. Bára Kodetová exceluje v tomto příběhu jako žena, která si plní svůj sen o životě na venkově, ale zároveň zažívá pocity zmaru, když na všechno zůstává sama, protože manžel přece musí na ten její sen vydělávat. Kvality tohoto filmu závisely především na hereckých kvalitách představitelky hlavní role, a tam není Báře Kodetové co vytknout. Ve výsledku lze tento příběh označit za jeden z těch povedenějších, ale zároveň také za jeden z těch tíživějších a depresivnějších v rámci celého cyklu. Ale i o tom je a může být život. Hodnocení: 75% ------------------------------------------------- Na dně skleničky (2. série, 3. díl): Bezvýchodnost z nemoci zvané alkoholismus je asi většině lidské populace dobře známa, a tak je jasné, že toto téma samo o sobě vybízí k depresivnímu a bezvýchodnému příběhu, kterého se nám nakonec také dostane. Stanislav Majer byl pro tuto roli zvolen velice vhodně, on má takový vzhled, který ho možná i k této roli předurčuje, ale on to navíc doplnil kvalitním hereckým výkonem, takže to celé bylo bez problémů uvěřitelné. I příběh jako takový nebyl k zahození, jediné, s čím jsem měl trochu problém, byla forma vyprávění. Celé mi to přišlo takové neuspořádané, divák vlastně neznal ani nic o minulosti hlavního hrdiny, ani se pořádně nedozvěděl, proč skončil tak, jak skončil (odbýt toto téma jedním dialogem s bývalou manželkou hlavního hrdiny je z mého pohledu málo, chtělo aspoň nějaké zpětné obrazové fragmenty do minulosti hlavního hrdiny). Na příbězích o alkoholismu je zajímavé sledovat především ten postupný úpadek hlavního hrdiny, ale začít vyprávět příběh, když už hlavní hrdina na tom dně je, mi nepřišlo příliš moudré. I přesto se jedná o poměrně zajímavý, silný a bezútěšný příběh, který rozhodně patří k tomu lepšímu v rámci celého cyklu. Hodnocení: 85%(26.2.2013)

Jeden z nejlepších českých televizních cyklů poslední doby. Naše současná herecká elita v příbězích, které působí až děsivě realisticky.(8.4.2013)

Hodnotit tento seriál jako celek je docela složité. Každý díl je jiný žánr, má jiný příběh, jiného režiséra a i herce. Proto musím díly hodnotit jednotlivě a pak vše vyhodnotit jako celkový průměr. Jednotlivé díly hodnotím takto: Pod hladinou ( ★★★★ ), Lež má rozbité auto ( ★★★ ), Druhý dech ( ★★★★★ ), Hvězdička ( ★★), Chromozom ( ★★★ ), Byl lásky čas ( ★★ )(13.3.2013)

• honajz

Osobně mi to po prvním dílu až moc připomíná hysteričtěji podané Soukromé pasti, říznuté Terapií. Afektované herectví, nijaký konec. Ani další díly nic moc, ta přehnaná afektovanost je snad ve všech dílech.(24.2.2013)

Pod hladinou (1. díl) – 75%, Lež má rozbité auto (2. díl) – 80%, Druhý dech (3. díl) – 50%, Hvězdička (4. díl) – 40%, Klukovina (5. díl) – 85%, Chromozom (6. díl) - 50%, Čistá práce (7. díl) - 60%(24.3.2013)