Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Lancer

Pro mě poněkud nesourodé a bez zvláštní pointy. Ale uznávám, že je to klasika, která se musí vidět. Už jen kvůli hudbě od Ennia Morriconeho. ()

KacHnAop

Téměř 4 hodinové gigantické dílo, kterým se mistr Leone nemohl rozloučit lépe. Scénář na kterém se pracovalo 12 let přinesl své ovoce a každý menší detail je dobře promyšlený. Režie je vynikající, ale u Leoneho mě to nijak nepřekvapuje. Také musím pochválit nejen vyborného Roberta de Nira, ale i ostatní herce, kteří svoje role zahráli na jedničku. Film navíc doplňuje geniální muzika, která epos posunula až na samotný vrchol dokonalosti. Film sice trvá dlouho, ale když si člověk každou minutu parádně vychutnává tak jako já, ocení i několik minut navíc. Bohaté poetické záběry a hutné ztvárnění děje vykresluje jasný obraz amerických dějin, roky 1922, 1933 a 1968. Film je jeden z mých nejoblíbenějších od S.Leoneho, stavím ho dokonce trošičku výš než Tenkrát na Západě či Hodný, zlý a ošklivý, což jsou sami o sobě už bezchybné legendy. Opravdu výjímečně nádherný, poetický film na který se jen tak nezapomíná. ()

Letec-CZE

V top 50 na CSFD má nejméně schlédnutí.....což je škoda, ale je pravdou, že na tento film se musíte připravit a najít si na něj čas. Odmění vás pocitem nostalgie a najednou i vy si budetze myslet, ze vam je 80 a zivot je nekde v dali :-) tenhle film je proste velky narez 100% ()

ZAUME

Tenkrát v Americe je jeden z mála filmů, u kterého plánuji zhlédnout jeho plnou, skoro 4 hodinovou verzi. Samotný příběh patří k absolutní špici filmových námětů a dle mého názoru absolutně nejlepší film z období prohibice, který byl doposud natočen. Atmosféra Vás nelítostně vtáhne do děje a nepustí Vás ani po skončení . ()

Mainstage..

Pro role gangsterů a mafiánů se člověk musí rodit. De Niro je ten typ. Věříte mu každý pohyb , každé gesto. Film Tenkrát v Americe je gigantem ve svém žánru a to nejen stopáží. Leone a historky, či chcete-li fakta ,které se o natáčení filmu a jeho 12ti leté kompletaci tradují ,svědčí o jedinečnosti tohoto velkolepého projektu. Bezmála 4 hodiny poutavého příběhu, bezjakýchkoliv zbytečných prodlev v člověku opravdu zanechají dlouhodobý dojem .. ()

Raz2

Ten film je úžasný, skvělá výprava, hudba, herci a jejich výkony. Bylo vidět, že režisér dbal na každý detail. I přes čtyřhodinovou délku se člověk u filmu nenudí. Jediná velká škoda je, že scénáristicky to prostě místy kulhá. Nejvíc mě asi mrzel konec, člověk čekal nějaký zajímavý závěr nebo pointu, ale bylo to takové jakési nijaké. Je to úžasný propracovaný výpravný epos, ale za srdce mě prostě tolik nechytil. Když srovnám Tenkrát v Americe s Kmotrem nebo Tenkrát na Západě, tenhle film z toho vyjde malinko hůř. Proto nemůžu dát plné hodnocení. ()

jpacuta

Je to dlouhý a roztříštěný film, ale nechtělo se mi od něj odejít ani na chvíli. Skvělý De Niro, Woods i malá Jennifer Connelly, pro kterou mám vždy slabost. Nemám slov. Dokonalé. ()

jjjerry

Pro mě zbytečně dlouhá stopáž. Hudba je místy fajn, ale občas mě přišlo že právě ona dělá ještě větší dojem rozvleklosti děje. Scénár je skvělý. Jen některé scény jsou zbytečně roztahané, pomalá kamera. Herecké obasazení je skvělé. Je to určitě dobrý film, ale ne můj šálek kávy ()

Marchellonzo

Tenkrát v Americe je jako velká parní lokomotiva. Pomalu se rozjíždí, fučí a nabírá maximální spád uprostřed cesty a nakonec plynule a zlehka zastaví v konečné stanici. Jede krásnou krajinou, a i když cesta není úplně krátká, jízda uteče rychle. Tato jízda pro vás bude jedinečný zážitek, a proto víte, že už si ji nějaký pátek nebo možná nikdy nezopakujete. Strojvedoucí a posádka v čele s De Nirem předvedli, že ví jak tuto lokomotivu řídit. 5* ()

Mtytjouda

Krásný film o šílených sociálních podmínkách v první polovině 20. Století ... 1. půlka podle mě o dost lepší - 100% ... V 2. půlce se příběh trochu zastavil a šlo zde spíše o zdůraznění nadvlády gangů a mafie v období prohibice ... Konec malinko zklamal, ale vlastně proč ne ? ... 85 % celkově ;-) ()

gezper

Téměř čtyřhodinový koncert De Nira, Leoneho a Morriconeho. Geniální epos vyprávěný v několika časových rovinách, kde svůj obvyklý žánr - western - přenesl tvůrce do prostředí gangsterů, ale svým osobitým způsobem. Nestačí mi rozšířená, chci extra-rozšířenou, původní šestihodinovou verzi! [100%] ()

Desmi

Já jsem ty superlativy, co tu v komentářích probíhají, ve filmu nezaznamenal. Podle mne jde o čistý průměr. Průměrný snímek, který by klidně mohl být čtyřdílným seriálem, protože koukat se 3,5 hodiny už mě vážně dost nudilo a štvalo. Kdybych nebyl tak znechucený z délky filmu, možná bych dal hodnocení větší, protože bylo vidět, že scénář byl promyšlený a snaha se má ocenit, že.. =)) ale takhle - bohužel.. ()

Frag

Až zas budu x let línej se kouknout na nějakej film jenom proto, že má 4 hodiny, tak mi dejte facku. A nebo možná už nemusíte, tahle mafiánská klasika mi dala takovou, až jsem padnul na prdel! Takže nebuďte tak hloupí jako já... Neskutečný mistrovský dílo, teď dokonce lituju, že to nebylo delší a nemohly tam některý věci bejt odvyprávěný podrobněji! ()

Cazzysvjet

Bohužel jsem nepochopil všechny souvislosti. Ta krátká sestříhaná čtyřhodinová verze je prostě moc krátká. Chtělo to tu deseti hodinovou. 90% ()

mokrasek

Také si myslím, že Tenkrát na Západě zůstal nepřekonán, ale je otázkou, zda oba filmy můžeme mezi sebou vůbec porovnávat. Každý je jiný, ale oba jsou perfektní. Apropos, ... kde jsou ty časy, kdy to holky klukům dělaly za kousek dortu? Možná, že v době krize se to zase vrátí. ()

ForzaJuve

Tak tohle na rozdíl od Cimina a jeho Nebeské brány funguje dokonale. 251 minut tu nevadí a potkat toho dementa, kterej stojí za zkrácením pro kino a naprostým znechucením genia Leoneho, rozkopu mu prdel... ()

fooggyy7

Je pravdou, že jsem viděl i horší filmy, třeba Havlovo odcházení. Hvězdu dávám hlavně za to, že režisér vydržel až do konce příšerně dlouhého filmu. Jinak to byla gangsta sračka, jako všechny jiné filmy z dob prohibice. ()

ludovit14

VTEDY v AMERIKE nie je síce dokonalý film,za čo vďačí svojej neskutočnéj minutáži-ale pritom dokáže strhnúť do deja.A už, keď diváci majú toho dosť po 3 hodinách,tak príde veľmi krásne rozuzlenie celého príbehu,(posledných 40minút som pozeral veľkým napätím) je to drsný i jemný,ale hlavne krásne film.Ale, až tak sa dĺžke filmu nečudujem,kedže filmový epos S. Leone plánoval celých desať rokov.Kde zachytáva päťdesiatročnú históriu podsvetia a ponúka veľké úlohy vynikajúcim hercom. Robert De Niro a James Woods predstavujú vo filme dvoch celoživotných kamarátov z Lower East Side, ktorých toľkokrát testované priateľstvo naruší tajomstvo a smrť.HOD:97%.VIDEL 2 krát.PS: diváka strhne sebaistota a vitalita veľkého režiséra, ktorý týmto dielom povedal svoje záverečné slovo v oblasti filmového umenia, ktoré toľko zbožňoval!!! ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration