Star Trek: Nová generace

• Česko Star Trek: Příští generace (více)
USA, (1987–1994)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (více)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (více)

Série(7) / Epizody(176)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

RedRose

Nová generace byl úplně první Star Trek, se kterým jsem se kdysi setkal a tento seriál, společně se Star Trekem Voyager, do jisté míry určitě můžou za to, že se ze mě stal sci-fista. Skvělá posádka naprostých správňáků v čele s Picardem a Rikerem, prozkoumávající galaxie a s Flotilou v zádech, řeší spousty krásně napsaných příběhů v daleké budoucnosti 24-tého století. Jak mnohdy už zaznělo, chytrým a zároveň srozumitelným způsobem jsou v příbězích nenápadně servírovaná témata, která mají morální až filosofický přesah, jak do své doby, tak překvapivě stále i do doby současné (seriál jsem viděl znovu celý, před pár dny)! Tohle je již bez diskuze kultovní dílo a málo co se tomu dějově alespoň přiblíží. 95% ()

imarvin

Tak tímhle jsem doslova odkojen. Ať si říká kdo chce co chce, tohle je pro mě prostě Star Trek. Vím, že nebyl první, vím, že po něm následují třeba mnohem lépe napsané i natočené díly a filmy, ale to na mém názoru nic nezmění. A když posádka kapitána Picarda poprvé vstoupila na plátna filmových kin, mé srdce zaplesalo radostí. ()

Stejšn

Tímhle jsem žil, když jsem ještě chodil do školy. Některé díly dávali v televizi v ukrutných časech nad ránem, pamatuju si jak jsem si dával budíka. Ano, tohle prostě můžu, pět hvězdiček. Jediné dvě postavy, které mi tam neseděly, byl Q a pak ta přechytralá bába, co jí hraje W. Goldberg (ale je to tím, že tuhle herečku fakt nemám rád). ()

Renie42

Nejlepší Star Trek co existuje. Oblíbila jsem si kapitána Picarda, Data, Rikera, Worfa, no prostě tahle posádka je THE BEST ()

Borecz

Bylo to těžké, ale nakonec jsem se rozhodl: Voyager je pravděpodobně o maličko lepší. To ovšem neznamená, že by The Next Generation nebyla vynikající. Ba naopak, je výtečná! Ze všeho nejvíce se mi, pochopitelně, zamlouvalo ztvárnění kapitána Picarda Patrickem Stewardem. Stejně tak se mi však při pomyšlení na Star Trek vybaví i Datova věčná snaha o pochopení lidí či půvabná poradkyně Troy :) Rozhodně jeden z nejlepších seriálů vůbec a co oceňuji mimořádně (a platí to i o Voyageru) je fakt, že i přes velké množství dílů (přec jenom 7 sérií není málo) není seriál nudný nebo (příliš) opakující se. Zkrátka naprostá spokojenost, ale Voyager je přece asi o něco málo lepší :) ()

konysua

Určitě jsem neviděl všechny, ani zdaleka, ale na něco jsem narazil a musím říct, že to mělo hlavu i patu. Sice ty chatrné herecké výkony si zaslouží pár pohlavků, ale svůj sci-fi účel to splnilo. 8/10 ()

brzozin

Milovníci ST mě asi ukamenují, ale já tomuhle fakt nikdy nepřišel na chuť. Prostě mi to připadá až moc americké. Bitevní loď (byť nepluje po moří, ale vesmírem) plná šťastných, hodných a mírumilovných vojáků a jejich důstojníků, kteří si jen tak plují světem (vesmírem) a všude roznášejí poselství míru, lásky a spravedlnosti představované Amerikou (federací planet). A kam se hnou, narážejí na dva typy ras. Ty, které jsou zlé, válečnické a nechtějí přijmout mír a spravedlnost a ty druhé, které chtějí být tak dobří, jako my. Tahle vize fantaskního světa podle Ameriky zasazená do rámce jakéhosi futuristického komunismu nepostrádá ani nutný prvek vyváženosti. Takže poměr hodných bělochů a černochů je přesně podle předpisů a tabulek ministerstva pravdy, zatímco ti zlí jsou vždycky jen běloši, popřípadě nějaká ohavná, člověku zcela nepodobná rasa žijící na nějakých fuj místech v zapadlém konci světa (vesmíru). Dvě hvězdy dávám za na svou dobu opravdu geniální triky a celkovou vizuální stránku. ()

PeterJon

Nie som si istý, či sa chcem vrátiť do tohto Star Trek sveta, kde všetko pôsobí umelo - Teploši pobehujúci v pyžamkách (Star fleet uniformách) na palube štúdiovej lode, blikajúce bakelitové fejzre, lacné masky a obrovská rozmanitosť rás a ich špecifík. Nemám najlepšie spomienky na obdobie keď som to pozeral - bolo to z nudy, lebo nič lepšie na SAT1 v prázdninách v rokoch 1994-97 nedávali. Star Trek je však zaujímavý tým, že snáď ako jediný sci-fi fenomén ukazuje pozitívnu budúcnosť. Dalo mi to ako teenagerovi dobré morálne základy, ktoré som si prirodzene nevedomky osvojil. Tie pravidlá federácie a celková komplexnosť sa veľmi snažia byť reálnym svetom, ktorý mi úplne nesedí (Star Fleet Date, všetky udalosti zdokumentované v Trekkie databáze, čo sa kedy stalo a všetky definované technologické výrazy). Teraz po 20 rokoch sú iné dôležitejšie veci, na ktoré sa môžem miesto toho sústrediť (Dafa). ()

mrclTV

Nová posádka, nová loď, nové pravidlá, noví nepriatelia, ale stará schéma. Niežeby mi to veľmi vadilo, veď je to predsa len ten starý dobrý Star Trek so svojimy podivnými, niekedy hlúpimi (a zábavnými, ako napríklad s03 e24), ale väčšinou tradične zaujímavými zápletkami a pozerateľnými epizódami. No zápletka je častokrát jednoduchá a ľahko predpovedateľná, čo ale platí hlavne pre prvé série, ale zlé časti sa nájdu aj v neskorších (napríklad s05 e15). Nový kapitán Jean-Luc je iný ako Kirk, viac premýšľa a nie je tak impulzívny, práve naopak, je chladnokrvný ako chirurg pri práci, ale stále je to kapitán na správnom mieste (a jeho monológy sú úplne fajnové). Pri pozíciii kapitána som si všimol ešte jeden rozdiel, zatiaľ čo v pôvodnom seriáli Kirk viedol výsadok v takmer každej druhej časti, Jean-Luc bol mimo lode za celú prvú sezónu koľko krát? - trikrát? (Je menšia škoda, že seriál nepodáva žiadne vysvetlenie, prečo sú už Klingóni priateľskou rasou. To musíte hľadať v inej ST produkcii) Nová Enterprise je okrem technických noviniek zaujímavá aj tým, že má na palube i rodinných príslušníkov a preto je seriál trochu viac zameraný na mainstreamových divákov a tak sa viac k reči dostanú aj romantické a rodinné dejové linky. Už to nie je vyslovene indie sci-fi kult. Nuž chýba mi Spockov "humor" a neck pinch, i keď sa Data celkom snaží ho nahradiť, je to iba mierna záplata. Naopak mi vadí nesympatická postava Wesleyho Crushera v podani Willa Wheatona a hlúpo nielen dizajnovo navrhnuté, ale aj správajúce sa postavy Ferengov (najtrápnejšia rasa vo svete ST, pravý opak krutých Kardašianiek :D, teda Cardasiancov). Na druhej strane sa mi páči, že dej je o niečo ucelenejší a postavy sa pravidelne vracajú a rozvíjajú, jednotlivé časti a série majú mierny posun v celkovom príbehu. Na rozhraní medzi tým dobrým a zlým je postava Q, ktorá je taký prežitok z minulosti, zo 60-tych rokov prvého seriálu - všemocná, bláznivá entita, ktorá si robí s posádkou čo zachce a vždy z toho výjde nejaké filozofovanie, ponaučenie a veľký monológ Picarda (zase som pri nich, sú super). Všimnite si, ako sa aj táto postava behom jednotlivých sezón premieňa, z takpovediac kabaretného predstavenia z prvého stretnutia (pričom tá časť vyzerá ako vytrhnutá z pôvodného seriálu) prešiel Quéčko pri svojich pravidelných návratoch v každej sérii zaujímavym a dlhým vývojom. Poďme na hodnotenie jednotlivých sezón: Prvá séria za ** (väčšinu dielov som tu len prezíval, záverečné časti sú celkom dobré, ale nevládzu zdvihnúť hodnotenie.) Druhá séria je rovnako nevyspytateľná - niektoré časti slabé, iné solídne. Nastáva pokračovanie v nevýrazných epizódach, z úvodu chválim iba deviatu časť, no všetko sa mierne vylepší 16.časťou a príchodom nových nepriateľov (a to som si pôvodne myslel, že to bude ďalšia akože filofická rozprava s Quéčkom). No záver serie nie je nijak výnimočný, čiže zase za **. No a tretia séria začala ako zo zlého sna, jedna slabá časť strieda druhú a e04 je hotová hrôza, tej časti by som dal iba jednu hviezdičku, našťastie od tohto pomyselného dna kvalita stúpa, a napríklad e10 by som dal so spokojnosťou 4*/ a opäť sa ku koncu série, časti zlepšujú, pričom posledná, dvojitá dávka je super hustá... No vo výsledku su časti pomerne pravidelne len niečo ako voľné remaky pôvodného seriálu. Myslel som si, že formát - 4 časti kvalitné, väčšina nezaujímavých a za tri zlé - bude pokračovať po všetky série, ale 4. séria je celkom dobrá, žiadna časť nie je vyslovene prepadák a všetky sú pozerateľné. Hodntim ju - 3* (majú oveľa bližšie ku štyrom ako ku dvom.) Piata séria detto. Šiesta ja o nieco slabšia, dosahuje plnokrvnej úrovne 3*. Záverečná séria je opäť nadpriemerná - takmer 4*(no opakovane sa nájdu časti, na ktoré by som najradšej zabudol - napríklad epizóda Sub Rosa je poriadny trapas...). Som v rozpakoch, nebyť prvých troch rozvláčnych sérii s hodnotením neváham a išlo by celkom vysoko, ale uspokojím sa s prostredným hodnotením. () (méně) (více)

kubas369

7,5/10. Pro mě je překvapení jak vysokou kvalitu, tenhle seriál vlastně má. V pubertě jsem pár dílu viděl, když běželi v televizi ale vetší pozornost ve mně vyvolal Voyger. Až teď, prakticky po dvaceti letech jsem tomu věnoval ten čas a celý Březen aby se tím prokousal. Fakt jsem překvapen jak mě to chytlo. Samozřejmě to má svoje slabiny a celé díly, které nebavili ale jako celek to hlavně díky Stewartovi funguje skvěle. Dvě věci, které mě tam doopravdy štvou: 1) Sorry, ale mít vlajkovou loď federace, která řeší ty nejdůležitější záležitosti v daném sektoru plnou děcek je totální pičovina. 2) Nechápu angažování Whoopi, zjeví se, v jednom díle sehraje zcela klíčovou roli a potom jí pět dílu nevidíme, ani třeba jen v pozadí jak dělá na baru. Tohle Deus ex machina vůbec nefunguje. Tuhle její roli, mohl hrát doslova kdokoli, protože zas tak oslnivé výkony nepodává a kdokoliv jiný by měl čas tam být neustále, i kdyby měl jen v pozadí mít skleničky. Bylo by to více autentické, než tenhle scenáristický paskvil. Ono úplně stačí, že mají na lodi jedinečného androida, který vyřeší asi 75% průserů zcela sám. ()

Allia

Konečně se mi podařilo sehnat a shlédnout poslední řadu New generation a nezbývá než souhlasit, že se mi tahle generace Enterprise líbila nejvíc... zatím. ()

DooFooS

Rozvětvené dějové linie, které měly přesah i mezi jednotlivými epizodami a propracované a stále se vyvíjející postavy udělaly z tohoto seriálu absolutní klenot. "Někdy uloví lovec medvědici a někdy uloví medvědice lovce." ()

Gottfried

Dobre vykreslene charaktery ( moji oblubenci Tasha Yar, Data a Cpt. Piccard), vacsinou zaujimave a nove problemy na riesenie, navaznost dielov, ale nenuti cloveka pozerat kazdy bozi den, aby nevypadol z deja, oproti starym seriam konecne podstatne realistickejsie in- aj exteriery. Vzdy som sa tesil ako male decko (asi preto, ze som nim vtedy bol). Piatu hviezdicku davam za nostalgiu, inak 85%. ()

Bratr

Po třinácti dílech jsem nadšený. Z dětství mi zůstalo jen několik mlhavých vzpomínek a tak svět nové generace objevuji znovu, hezky od začátku. Co epizoda, to jiný problém, v seriálu je dobře znatelná návaznost na původní seriál, ale nová podoba se již vyvarovala většiny trapností ale chlupaté kuličky, podivné příšery a podobně. Velmi pozitivní ()

FRANTACZ1

Stejně jako Star Trek: Vesmírná loď Voyager je i tento studnicí sociologie, psychologie, filozofie, a všemožných morálních dilemat, jak ohledně člověka, tak jiných tvorů a entit, včetně vesmírných jevů a anomálií, přičemž oba seriály se dokonale doplňují. Fascinuje samozřejmě i technická stránka. ()

cunicekb

Nejlepší série celého seriálu, jak příběhově, tak co se týká hereckého obsazení. Při sledování mě vždycky pohltí zvláštní nespecifikovatelný pocit :) ()

xpaja

Nikdy jsem nechápal tu máníí okolo Star Treku. A už vůbec ne kolem Star Wars, ty jsou pro mě ještě pitomější. Ale každá doba má své. Hrdiny starších generací byly Vinnetou, Old Shatterhand apod. Po nich přišli výše zmíněné sci-fi filmy a seriály. No a dnes to jsou různá fantasy jako Pán Prstenů, Hobbit, Harry Potter. A všechny tyto různorodé žánry v základní myšlence jedno jsou. Vždy jde o souboj dobra a zla, se svými hrdiny, na specifickém pozadí, ušitém na míru aktuální teenage generaci. Vzhledem k tomu, že všechny tyto filmy, seriály a samozřejmě knihy nesou své morální poselství, je dobře že tu jsou. A proto nic z toho neodsuzuji, i když to zrovna nemusím. Navíc tento seriál patří v rámci Star Treku k tomu lepšímu. Dávám --- == 40% == --- . ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (více)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)