Star Trek: Nová generace

• Česko Star Trek: Příští generace (více)
USA, (1987–1994)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (více)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (více)

Série(7) / Epizody(176)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Chrysopras

Jak píší další, je to nejlepší trekařská posádka s Picardem v čele. Kdysi jsem to žral hodně moc. Nevim jak bych to hodnotil dneska, ale zatim plnej počet. ()

StrYke

Ačkoli jsem začal první koukat na celovečerní filmy s původní posádkou, na seriálovou "modernější" posádku jsem si zvykl poměrně rychle a i když tam původní je o něco lepší, tahle je také skvělá. Na každou epizodu se nesmírně těším, protože i když většinou pointa není dvakrát nejoriginálnější, je to podáváno v originálním balení. Všechny členové posádky mám hodně rád a jejich představitelé podávají mimořádný výkon. Speciální efekty a triky jsou sice jen něco málo přes průměr, na seriál s tolika epizodama je to ale dost dobrý. Jedna z mála věcí, který by se tu dala vytknout (a to ještě nepřímo) je hodně divný "úvod", který má jen velmi slabou hudbu a planety také nejsou zrovna kdovíjak dokonalé. K tomu potom ještě odůvodňující, leč nepodstatný komentář Patricka Stewarta. To ale samozřejmě do hodnocení nepočítám, i když by seriál měl mít dobrý úvod pro nalákání více diváků, nevztahuje se to potom na samotný obsah, který je - jak jsem již říkal - téměř bezchybný. Jenom potom ještě zamrzí nedostatek prostoru pár postav, které třeba dostaly jenom jednu epizodu z celého seriálu a potom už celou dobu dělají jenom "kulisy" (např. Denise Crosby, u které mě to mrzí nejvíc). ()

Joe321

Musím říct, že po dokoukání všeho pohromadě jsem měl trošku horší dojem než při koukání v televizi před těmi pár lety. Hlavním problémem zřejmě bude velký počet nudných charakterových epizod. Když si člověk večer chce pustit dva díly a po proskákání třetího narazí na další už od začátku nezajímavý, tak to rozhodně nepotěší. Dílů s Romulany, Borgy a Q je safra málo. Dalším takovým mínusem, který jsem opět pocítil až teď, když jsem schopen porovnat TNG s VOY a ENT je méně akce a trošku slabší posádka jako celek. Tolik spolu neklape a jednotlivě jsou postavy trošku plošší. Na druhou stranu TNG disponuje pár velmi silnými. Riker, Mr. Data a hlavně Picard. Sledovat sira Stewarta v některých dílech je potěšení pro každého fanouška herectví. Celkově jsem si ale i zde odnesl celkový dobrý dojem, který možná více než zdrávo vytáhlo sentimentální a melancholické ale zároveň pozitivní Picardovo finále. -"With the first link, the chain is forged. The first speech censured, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably." ()

rakovnik

Ve své době jsem tento seriál hltal, ať již pro povedené obsazení, pěkné masky, ucházející triky a především skvělý scénář. Dobrodružství této posádky lodi Enterprise bylo jedno z prvních kvalitních seriálových sci-fi, jež nám televize kdysi nabídla. ()

Darth Revan

Nejsem přímo radikální trekkie, neb mé srdce patří Lucasovu dílu, ale Nová generace je perfektním seriálovým počinem. Patrick Stewart poráží v pomyslném souboji Williama Shattnera a díky tomu je mou nejoblíbenější postavou v Roddenberryho univerzu. Zdatně mu zde sekunduje i Klingon Worf, Jonathan Riker či krásná poradkyně Troy. Celý tento seriál bezpochyby patří do zlatého fondu žánru sci-fi a nelze jej hodnotit jinak než 5*. ()

Jandos

Druha nejlepsi serialova inkarnace Star Treku. Na muj vkus moc slunickova a politicky korektni, ale na druhou stranu s par uzasnyma charakterama jako Picard a Data. Kvalit druhe pulky Deep Space 9 ale nedosahuje. (viz. muj komentar k DS9) ()

C0r0ner

Jako dítě jsem na tomhle vyrůstal a i zpětně je to zdaleka nejlepší příspěvek Star Treku který znám, především proto, že to není až taková sebeparodie jako jiné série. Efekty byly na tu dobu taky hodně zdařilé a příběhy originální, takže, ač je to stupidní pohádka, se na to dalo v pohodě koukat. 70% ()

EstéCaňa

Odpudivé kostýmy, dementní zápletky, otřesné efekty, dále bych mohl jmenovat dalších "x" faktorů, kterými mě Star Trek odpuzoval. Na toto se opravdu můžou dívat jen ti co pro Star Trek dýchají. PS. Raději zůstanu bez hodnocení, protože bych zřejmě "StarTrekářům" křivdil. ;) ()

Šimpy

Je to zajímavé, ale já vlastně na Novou generaci nikdy nekoukal, ani když je u nás dávali v 90. letech jako první. Star trek jsem si zamiloval díky TOSkám, jejichž jsem oddaný fanoušek, ačkoliv filmy mám několikrát nakoukané. Teď se mi podařilo náhodou vidět pár dílů a ejhle, ono je to fakt dost dobrý! :-D ()

Thorn

Příběh legendární vesmírné lodi Enterprise a její posádky odehrávající se přibližně jedno století po událostech původní série. Co všechno se za tu dobu změnilo? Federace uzavřela s Klingony křehký mír, v důsledku čehož se teď příslušníci této rasy objevují mnohem častěji spíše jako spojenci než jako nepřátelé. Dokonce tu máme i jednoho Klingona jako člena posádky, což je rozhodně dost zajímavé a překvapivé. S Romulany je to pořád stejné a co se týče fungování samotné Federace či Hvězdné flotily, tak zde také nedošlo k žádným výraznějším změnám. Z hlediska technologického pokroku je třeba zmínit, že vesmírné lodě nyní disponují tzv. holopalubami určenými k rekreaci či tréninku. K tomu jsou navíc silnější, rychlejší a prostornější. Co zůstalo víceméně při starém, jsou cíle a zásady Hvězdné flotily, tedy prozkoumávat vesmír, hledat nové formy života a civilizace a navazovat s nimi kontakt. A právě tyto cíle naplňuje zbrusu nová posádka vedená kapitánem Jeanem-Lucem Picardem, velice moudrým, statečným a čestným mužem s touhou po dobrodružství. Jeho prvním důstojníkem je William Riker, rovněž odvážný a šlechetný muž, který je však díky menším zkušenostem občas trochu unáhlený a zbrklý. Mezi další členy posádky pak patří doktorka Beverly Crusherová se svým synem Wesleym, strojní inženýr Geordi La Forge, klingonský důstojník Worf, poradkyně Deanna Troi a android Dat. Jak sami vidíte, sestava je to poměrně pestrá a ve spojení s nadmíru bohatým a rozsáhlým fiktivním univerzem, měl tento seriál už od počátku prakticky neomezený potenciál. Dokázal ho však plně využít? To ani zdaleka. Začněme pěkně od začátku. První série Nové generace je čiré peklo. Tvůrci si zřejmě z nějakého nepochopitelného důvodu mysleli, že to, co s odřenýma ušima fungovalo v šedesátých letech, bude zcela určitě fungovat i v roce 1987. V důsledku toho tu tak máme celou jednu sérii plnou toho nejstupidnějšího, nejabsurdnějšího a nejtrapnějšího děje, jaký si jen dokážete představit. Dokonce tu máme i momenty, kdy je na samotných hercích jasně vidět, jak moc jim bylo trapné všechny ty hloupé dialogy vypouštět z úst. Co k tomu říct? Pitomoučké epizody jako The Naked Now či Code of Honor, Ferengové jako nějací hroziví a ďábelští nepřátelé, nulový dějový vývoj, naprosto nevyužité hlavní postavy, zdlouhavé a nudné dialogy o ničem, neuvěřitelně otravný Wesley Crusher nebo vyloženě bizarní situace, kdy kapitán důvěřuje jakémusi neznámému a podezřelému androidovi víc než stálému členovi posádky. K tomu je tu pak ještě závěrečná epizoda série, která všem těm nesmyslům nasazuje korunu. Prostě a jednoduše, první sérii Nové generace bych s klidem hodnotil jako jasný odpad. Ovšem pozor! S druhou řadou totiž přichází naprosto zásadní zlepšení a již druhá epizoda dává jasně naznat, že bychom se tentokrát mohli posunout na úplně jinou kvalitativní úroveň. Zápletky, hlavní postavy, dialogy i vizuální stránka. To všechno učinilo ve druhé sérii obrovský krok kupředu a skoro bych i řekl, že se tu jedná o úplně jiný seriál než v sérii předešlé. Všechno to, co působilo v první řadě tak kostrbatě, rozpačitě a trapně, tady působí přirozeně, sebejistě a uvěřitelně. Je sice pravda, že některé postavy pořád hrají druhé housle, jako například Deanna nebo Geordi, ovšem trojice Picard, Riker a Dat seriál suverénně táhnou kupředu. Krokem zpátky je ovšem nahrazení doktorky Crusherové nesympatickou doktorkou Pulaskou. Jedná se o jedno z nejhorších rozhodnutí, jaké bylo v tomto seriálu učiněno. Ve druhé polovině této série je pak divákům poprvé představena kybernetická rasa vesmírných dobyvatelů Borgů a řekl bych, že právě v tomto momentě už to konečně začíná nabírat ty správné obrátky. Třetí série je pak ještě o pořádný kus lepší, protože vrací na scénu doktorku Crusherovou a ukazuje nám zatím netušené příběhové možnosti. Na přelomu třetí a čtvrté řady nás poté čeká dvoudílná epizoda The Best of Both Worlds, která představuje absolutní vrchol celého seriálu a za niž bych dal bez váhání plných pět hvězdiček. Čtvrtá série pak už pokračuje ve správně vyjetých kolejích a nebojí se zabrousit i do zcela rozdílných žánrů. Od páté série tu navíc máme i jakýsi pokus o nějakou souvislejší dějovou linii, když do děje vstupuje Ro Larenová a my se dozvídáme o dlouholeté okupaci její rodné planety Bajor nemilosrdnou dobyvačnou rasou Cardassianů. Tato zápletka je však plně rozvinuta až v následném seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Co se týče šesté a sedmé řady, tak ty už bez problémů udržují vysokou kvalitativní laťku nastavenou v sérii páté. Ovšem pozor! Přestože se obrovská spousta věcí v průběhu seriálu zásadně zlepšila, pořád tu máme místy velice slabé až naprosto stupidní epizody. A to dokonce i v závěrečné sedmé řadě! Četnost těchto špatných dílů je navíc až znepokojivě vysoká. V důsledku toho si tak na začátku žádné epizody nemůžete být nikdy zcela jisti, jestli to bude hit nebo propadák. Když k tomu navíc přičtu tu stálou absenci jakéhokoliv navazujícího děje a víceméně nulový vývoj hlavních postav a jejich osudů, vychází mi to přinejlepším na pouhé čtyři hvězdičky. A to ještě zcela zavírám oči nad katastrofální první řadou, která by mé hodnocení zajisté ještě o něco snížila. Na druhou stranu však musím uznat, že je Nová generace obrovským popkulturním fenoménem a kultovním seriálem, který v průběhu let dokázal přijít s obrovskou spoustou nových a originálních námětů a odchoval celou jednu generaci věrných fanoušků. Zároveň také otevřel dveře dalším nápaditým projektům, jakými byly kupříkladu již zmiňovaný Star Trek: Deep Space Nine či Voyager. Svou recenzi tudíž končím veskrze pochvalně. Ať žije Nová generace! Seriál, který nám přinesl nepřeberné množství pozoruhodných nápadů, poutavých myšlenek a náhled do světa bezmezné fantazie. () (méně) (více)

majo25

Aj keď je pôvodny seriál priekopníkom na poli vesmírnej opery a oprávneným všegeneračným kultom a aj ja som si ho po čase obľúbil, Novú generáciu som videl prv a považujem ju za kult kultov, ktorý neviem, či niečo prekoná. Už len tá skvelá intro zvučka ma vždy dokonale naladí. Nielenže to seriál nemal ľahké, aby opätovne vzkriesil myšlienku objavovania nových svetov vo vnútri vesmírnej lode letiacej ktoviekam, ale posunul veci vpred, prišiel s úplne novými nápadmi a obrazne povedané zbúral steny predsudkov o tomto kedysi podradnejšom žánri. Pôvodny seriál prišiel s troma postavami, z nich dve sa stali legendárnymi a bolo si ťažke predstaviť, že by ich mohol niekto nový dobehnuť. Nielen, že sa to stalo, ale bolo to nakoniec aj prekonané a postavy ako Piccard, Data, Worf, La Forge vstúpili do pomyselnej siene slávy žánru sci-fi. Taký Data je viac ako len nástupcom Spocka, a to nielen vtedy, keď sa snaží priblížiť ľudom a ľuďskej povahe. A ako sa vraví, cesta je cieľ. Čo sa týka špeciálnych efektov, na svoju dobu činili vysoký nadštandart, s ktorým sa nedokázal asi nik iný rovnať. Len škoda, že vesmírnych bitiek nebolo až toľko, ako by si seriál žiadal, eventuálne nie toľko ako som si ich (mylne) pamätal z mladosti. Seriál občas experimentoval, mám na mysli postavy (nová doktorka, Tasha, Wesley,...), a hoc to väčšinou neboli dobré pokusy, mal tú odvahu to uznať a navrátiť načaté zmeny. Nie všetky epizódy sú brilatné, samozrejme pri tak ohromnom počte (176) by to asi ani nebolo možné. Dokonca sa nájde zopár aj takých, ktoré mi bolo ťažšie prekusnúť, ale vždy ich rámcoval magický imaginárny svet zajtrajška na palube hviezdnej lodi Entreprise, výborné spracovanie a vari najsympatickejšia posádka v známom i neznámom vesmíre, ktoré to všetko dokázali vyrovnať, či preklopiť na tú lepšiu stranu. Za kvalitu a výborný seriálový dojem a ohlas sa nie náhodou vyrobilo aj najviac filmových spracovaní. Seriál si užil 7 sérii, čo dovtedy nedokázal asi žiadny iný sci-fi seriál, a myslím, že skončil na vrchole síl, v tom najlepšom, čo je úžasná vizitka. Preto vravím Vivat, Nová generácia. ()

Radiq

No je vidět, že první série je dost pohublá a přitažená za chlupy na koulích. Triky jak kdyby někdo film něčím polil nebo poškrábal, krev v tomhle světě neexistuje a někdy se všichni chovaj dost na palicu. Ale co je nejhorší, tak pubertální vymydlenej vlezlej spratek, ten synek od té doktorky, co se chová jak kdyby zrovna vylezl z knížky o Rychlejch šípech a navíc je chytrej jak použití solviny na masturbační účely. To byl dycky boj, vydržet na něho koukat, když vlezl do záběra. Jinak ostatní postavy mi nevadí. Picard je nejlepší, teda Data je nejlepší a celkově ta rozmanitost posádky je zajímavá (to máme klingona, slepca, dobráka prvního důstojníka, doktorku, tu babu co se umí vcítit a tu lesbu co dělá ochranku). Jednotlivé díly jsou některé lepší, někdy horší, většinou horší. Jako nejsu nespokonejej, ale doufám, že další série se polepší. A musim řict, že polepšila. Je to zábavnější, spratek synek už se tam nevyskytuje ve větším, než malém množství, i když už by ho aji celkem mohli zabít. Taky příběhy jsou celkem chytlavé a triky a papumdekl chytil šmrnc. Nová doktorka je akorát jakási stará kráva, která je sympatická možná tak lidem, co maj rádi mature porno. No ono celkově mi leze na nervy ta dobrá a kladná povaha všech z posádky (kromě drsňáka Worfa). Jak kdyby všichni přišli z Vatikánu a jak kdyby všichni záporáci žrali nemluvňata... Třetí série je opět o trochu lepší, protože technologie očividně pokročila. Ale pořád to nestačí na to, abych zvedl svoje původní hodnocení. Díky bohu se nám vrátila Dr. Crusherová, která asi mezitím byla na potratu nebo někde, no hlavně že ta stará mrva už se zdekovala a neotravuje tam svým ksichtem. Teda né že bych u Crusherové zrovna hladil žalud, ale rozhodně je aspoň trochu sympatická. Její podělanej synek je pořád chytrej jak papuč v rozkroku, ale na štěstí se vyskytuje docela řídce, asi jak sračka, která mu vždy vychází z orálního otvoru, když promluví. Ještě jednou ke členům posádky - každej dycky vyvede nějakej exces, kterej se k němu vůbec nehodí, ale to není nic novýho. K maskám - jednoznačně nejlepší jsou Borgové a zksichtělí Ferengové, ale obecně vzato - vždy můžete čekat humanoidní postavu s nějakým výrůstkem na hlavě. Ostatní formy života v záběrech nejsou, maximálně tak energetické... Toť zatím vše... Aleluja hurá, synek pičus Crusher už tam není. Taky ale zrovna nevýskám radostí, protože většina dílů nevybočuje z průměrné řady. Všechny příběhy se mi pomalu slévají do jedné mrtě a tím pádem ztrácím přehled o sériích, které se mi zdají čím dál tím víc stejnější a nepřinásí nic nového. Proto jdu dolů s hvězdama, páč ochrstlej ksicht vodou mě osvěží víc, než další díl. Chrst prst skrz mrd. Holt, i na tom Treku je už vidět, že je docela stár... Pátá série se od ničeho moc neodlišuje, akorát mám dojem, že čím víc dílů vidím, tím víc si řikám, že Riker je hroznej gigolo - vojede dycky aji mimozemšťana... a nemusi to dycky být na 100% ženská... A Deanna Troi získala v dabingu trochu slušnej hlas až v posledním díle 5. série, jinak z ní ten hrubej hlas dycky dělal dost mužatku. Série šest ničím novým nepřekvapí. Opět tam jsou díly, které jsou nad- i podprůměrné. Worf začal konečně to svojě směšný háro nosit v culíku a hned vypadá "líp". Řekl jsem, že mě 6. série ničím nepřekvapí? Omyl - hraje v ní totiž pravej Stephen Hawking!!! Teda aspoň v posledním dílu. V sedmé sérii opět překypuje většina mimozemšťanů tím, že mají zkrabacený čelo nebo uši nebo celkově ksicht, ale zdá se mi, že tady je to zas o trošičku promakanější. Poslední série potěšila několika fakt dost vymakanými díly, ale opět jich tam je několik trapně nudnejch. Zakončeno slušným dvojdílem a šlus! () (méně) (více)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (více)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)