F. L. Věk

Československo, (1970–1971), 11 h 35 min (Minutáž: 43–63 min)

Předloha:

Alois Jirásek (kniha)

Scénář:

Otto Zelenka

Hudba:

Jiří Srnka

Radoslav Brzobohatý, Jan Pivec, Antonie Hegerlíková, Jaroslav Marvan, Václav Voska, Eva Vosková, Jiřina Štěpničková, Dana Medřická, Jana Brejchová (více)

Epizody(13)

Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska z období našeho národního obrození je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Historie pokořeného a ujařmeného národa, který hledá a nalézá svou ztracenou tvář, získala po vstupu armád Varšavské smlouvy v nových politických souvislostech nový smysl. Divák v ní právem nacházel podobenství s tím, co právě prožíval. A tak se staly pro schvalovatele jakékoliv zmínky o národním sebevědomí a duchovní síle víry nepřípustné. Při premiéře v roce 1971 nesměl být poslední díl F. L. Věka uveden. Teprve po roce 1989 bylo poprvé možné uvést seriál v jeho původní podobě. (Česká televize)

mr.ananas

Zajímavý seriál zachycující cestu životem českého vlastence. Popsáno je jeho dětství, studia, život kupce na malém městě a především jeho vlastenecká činnost a umělecká činnost. Během své životní cesty se seznámí s jak s dalšími českými vlastenci (Thám...), tak se setká s řadou významných osobností své doby (Josef druhý, Mozart..). Seriál mne zejména v úvodních dílech velmi pohltil, atmosféra doby na mne opravdu dýchala a člověk si o to více cení současných životních podmínek v ČR. V závěru se objevil trochu budovatelský nádech v některých Františkových slovech, jinak opravdu příjemný seriál. ()

Mishelen

Pro mě absolutně nejlepší seriál. Srvnávání s ostatními seriály z dnešní doby je naprosto bezpředmětné. Tenhle seriál je proste někde jinde. Konkurenci bych viděl jen ve Sňatcích z ruzumu, V Elišce a jejím rodu nebo "Písařech". Plejáda těch nejlepších herců, bohatý děj, ale řekl bych že barva by tady nevadila. Zajímavé je tu i to, že zde zaznívá hudební doprovod častokrát jen jednou za celý seriál a pak už se neobjeví, což je zcela originální. Nejlepší scénka je ale stejně při návštěvě vlastence s nohotrapem J. Sováka. :-)))) ()

JWK

Nádherný seriál o nádherném duchu. Dílo které může být zdrojem pro ctnost, vkus a lidskost. Balzám na srdce i duši. ()

Wolf28

Pro vlastence top pro cikány stop ....to je naše historie a kde je pravda))) dnes ve zprávách tam řval negr ve Francii smrt izraleicum a takové všci já jsem i tak ohrožen a dělám si zbrojbní prukaz a sejmu každeho at nejsem rasista)))))))))))nebude odsouzen okolo něho bylo pár novinářu a dalších 500 černej muslimů co vyřvávaj že budou bojovat smrt bělochum to je jimedie pokud bude odsouzen a tohohle se začíná plnit evropa naši předkové bojují za samostatnost a my tu komentujene seriál který je náš pro nás pro vlastence modlou do itálie----------------- během 2 dná připlulo 2 tisíce negru muslimu predci bojuji a eu pustí vše snad se toho nedožiju jak arabska negerska svoloč ovládbe evropu... ()

smutnySermir

neda se hodnotit jinak - miluju historii, miluju, kdyz lidi delaj veci poradne - a konec 60-tek svedl dohromady to nejlepsi z nekolika skvelych hereckych generaci ceskych hercu - no, nehral tam snad jenom Filipovsky, jinak vsichni - pro me nejlepsi Jan Pivec se svoji velmi rozporuplnou postavou otce hlavniho hrdiny ()

benden

Na tehdejší dobu - začátek smutné normalizace, skvělý tv seriál. František Filip opět nezklamal a výsledek se dostavil. I výběr herců byl výborný, a tak úspěch u diváků se dostavil tehdy a seriál má "sílu" i po těch dlouhých létech. Nic neztratil na svém kouzlu. Škoda jen, že je černobílý. Dobové kostýmy by vynikly v barvě. ()

rass

Nedokážu říci, jestli je toto ten vůbec nejlepší český seriál - to se napříč různými žánry dá s jistotou určit asi sotva. Ale řekněme, že mezi 3 nejlepší ho řadím naprosto určitě. A mám pro to celou řadu argumentů. Zaprvé mistrovsky zpracovaná předloha. Kdo četl, nebo alespoň viděl někde v knihovně Jiráskův román, pochopí, že z tak rozsáhlého díla vytvořit kompaktní filmový scénář, zachytit všechno to podstatné a původní dílo nezmrzačit, je nesmírně obtížné, a tady se to povedlo dokonale. Zadruhé plejáda snad všech hereckých es tehdejší doby. I v epizodních rolích tady figurují takoví mistři jako Marvan, Hoger, Medřická, Voska, Růžek, Menšík, Kemr…a i na malém prostoru předvádějí velké herecké umění. Hlavní postavy jsou obsazeny znamenitě (snad jen Márinka v podání Evy Voskové-Vaňkové mi nějak nesedla) a pokud R.Brzobohatý údajně tuto roli moc rád neměl, poznat to tedy věru není. Zatřetí krásný historizující jazyk – poslouchat, jak si tvůrci doslova pohráli s češtinou a v některých pasážích i s latinou, či němčinou je zážitek. Začtvrté je třeba pochválit na svou dobu velkou a nákladnou výpravu – kostýmy, výběr exteriérů, všechno dotažené do detailu – nakonec člověk i zapomene, že je to natočeno černobíle. Za další krásná hudba, která tvoří podstatnou část děje (a zejména ústřední motiv ze staré českobratrské písně je nezapomenutelný). Zkrátka všechno spolu ladí, nic neruší, nevyčnívá ani neschází, všeho je tak akorát…a za to patří hlavní poklona panu režisérovi Filipovi, opravdovému mistru svého řemesla, který ve své „disciplíně“ - televizním seriálu, nemá u nás konkurenci. To, jak dokáže vystavět každou scénu – ať už dramatickou (spory Františka s otcem – skvělý J.Pivec), romantickou (Fr. a Butteauovy dcery), humornou (návštěva jazykového puristy – J.Sovák, či škudlivý konšel – V.Menšík), nebo dojemnou (famózní dvojice B.Záhorský a F.Kovářík jako umírající farář) – to nemá chybu! Tenhle seriál prostě nestárne a u mě má jako málokteré dílo čistých 100%, a to přesto, že na posledním dílu je znát vliv normalizačního cenzora (i tak se v době vzniku seriálu nevysílal). ()

Maskati

Hlas lidu,hlas boží! Většina hodnotí tento seriál pozitivně. Je to naprosto logické,protože toto dílo ma svoji jednoznačnou kvalitu,obrovskou dimenzi a skryté vyznání. Vyznání slušnosti a pravdy, viru, že špatné časy jednou přejdou a zase bude dobře. Viz paralela s rokem 1968 a 1989. V dnešní době není skoro žádný snímek, ze kterého by si mohli vzít lidé /mladí i staří/ příklad do života v tom dobrém slova smyslu. Pokud ovšem nepočítám takové to dnešní: starej se jen o sebe, urvi, co se dá,vydělávej hodně peněz, neplať moc daně a hlavně se brzy nauč anglicky, ačkoli neumíš ještě dobře česky..... Nic naplat, nová doba! Já bych jen rád připomenul, co tady zatím nikdo nezdůraznil,že to je právě Františkův charakter, jeho serióznost a slušnost a zcela samozřejmá ochota pomáhat druhým lidem, která je minimálně vhodná k přemýšlení, neřku-li k nápodobě. ()

Jarsey

Pěkný, příjemný, koukatelný seriál. I když některé věci mi tam působily trochu rušivě, dalo se to dokoukat s minimálním, vlastně i žádným vypětím sil. Úvodní znělka je krásná a dodává hne dna počátku seriálu onu atmosféru. Jen na můj vkus je celý seriál až moc vlastenecký, patriotismus je tam snad v každém dialogu, a vlastně žádná pořádná zápletka se nekoná po celých 13 dílů, z toho důvodu za mě "jen" průměr. ()

Pelidor

Tady je to plná palba ,nemůžu jinak .Vlastně mám tenhle seriál v topce ,ale až dneska jsem ho ohodnotil. Jsem prostě lajdák. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /naivní na druhou, zidealizované na třetí a některé díly se dost táhnou, třeba 4./, + /velkolepě pojato, herecké obsazení výborné, 7. díl jasně nejlepší - totiž nejmíň vlastenecký a pohádkový, určitá líbivost/, hodnocení - velkolepý vlastenecko - zidealizovaný seriál, který mě prostě moc nebere, s realitou to nemá moc co společnýho a vlasteneckého cítění je tam až nad hlavu, Jirásek si prostě moc upravoval tu historii, nicméně jde to, nějak, docela to šlo, kdyby byl celý seriál jako 7. díl, tak by to byl pěknej nářez i po těch letech ()

GrooteLulu

Měl by to být TOP10 seriál na světě, přeložený do desítek světových jazyků. Pro mě je František už od mala ikona toho, jak mluvit, myslet a chovat se k rodičům, ve škole, orientovat se v životě a hudbě. České hudbě!! ()

vopajslikova

Nádherný seriál z dob národního obrození citlivě převádějící dílo Aloise Jiráska do filmové podoby. Skvělý scénář, herecké výkony, hudba, výprava....Tak si představuji historický seriál, kdy době odpovídá nejen výprava, ale i chování a mluva. Láska k vlasti a rodné řeči, k bližnímu a pokora dominují celému seriálu. Kam se hrabou historická zahraniční výpravná "veledíla" i současná domací tvorba. ()

axelson

Jeden z nejúspěšnějších seriálů v tehdejším Československu. Doba, které se děj odehrává nebyla pro naši zemi zrovna ideální. Zpočátku se děj odehrává za doby Marie Terezie, která byla prokletá. Němka, která si hrála na spásu střední Evropy a nebrala, tak jako ostatní ohledy na suverenitu zemí, ve kterých tato nelidská "svině" panovala. Ale hodnotíme zde filmy. Za mne krásně herecky obsazené. Vynikající výprava. ()

davidh76

Jeden z nejlepsich ceskych serialu. Prvotridni popis doby a zaroven skvele postavy. Jako tresnicka na dortu je sestromuz. ()

Oscar76

Zvláštní, kdyby to bylo natočeno dnes, a ne před padesáti lety, působily by některé scény přepjatě, snad i lehce naivně. Ale takhle... Trvalá hodnota, vytvořená hned v samých počátcích české seriálové tvorby. Tvůrcům se podařilo zachytit typické způsoby, kterými se různí lidé v těžkých časech vztahují k ostatním a ke světu, přičemž se snaží žít své životy. ()

gapa466

Moje srdcovka. Seriál jsem viděl hodněkrát. Vždy se k němu po čase rád vrátím. Snad kromě posledního dílu, kdy je patrné v jakém období vznikal. Krásně je zobrazen vztah otec, matka a syn. V seriálu je plno scén, které mě dojímají. ()

horskejvlk

Za nás, tedy v letech 1980-89 nereprízovaný, neskuli zakázaný seriál, asi kvůli emigrantu Třískovy nebo příliš náboženskému tématu?  čert ví ? Nicméně Aloise Jiráska by nezakázali, tak alespoň soudruzi cenzoři vystřihávali a vystřihávali až film odsunuli na  “zadní regál”. zhlédnul jsem ho až po revoluci. Krásný seriál snad jen jako hlavního představitele Františka bych viděl Třísku, který mě jako “zamilovaný student” do hudby víc seděl, než “vojácký”- mužný Brzobohatý. Přesto je to barokní filmařská podívaná. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip