F. L. Věk

Československo, (1970–1971), 11 h 35 min (Minutáž: 43–63 min)

Předloha:

Alois Jirásek (kniha)

Scénář:

Otto Zelenka

Hudba:

Jiří Srnka

Radoslav Brzobohatý, Jan Pivec, Antonie Hegerlíková, Jaroslav Marvan, Václav Voska, Eva Vosková, Jiřina Štěpničková, Dana Medřická, Jana Brejchová (více)

Epizody(13)

Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska z období našeho národního obrození je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Historie pokořeného a ujařmeného národa, který hledá a nalézá svou ztracenou tvář, získala po vstupu armád Varšavské smlouvy v nových politických souvislostech nový smysl. Divák v ní právem nacházel podobenství s tím, co právě prožíval. A tak se staly pro schvalovatele jakékoliv zmínky o národním sebevědomí a duchovní síle víry nepřípustné. Při premiéře v roce 1971 nesměl být poslední díl F. L. Věka uveden. Teprve po roce 1989 bylo poprvé možné uvést seriál v jeho původní podobě. (Česká televize)

laardlad

Seriál má skvělou výpravu + musím vyzdvihnout používání češtiny tehdejší doby (spousta historických filmů/seriálů si moc s tehdejší mluvou neláme hlavu), ale to je asi tak jediné, co bych ocenil (+ ještě herecké výkony, např. Dany Medřické). Ale děj je moc utahaný, občas až nudný a vlastně jsem to dokoukal až do konce jenom proto, že jsem chtěl vědět, jak to s F. L. Věkem dopadne - což jsem se stejně nedozvěděl :) ()

Simako

Tohle je opravdu extratřída!! Vinikající opravdu vinikající seriál. Je pravda, že bylo z čeho brát, protože Jiráskův román je vynikající. Bravůrní až geniální výkon Radka Brzobohatého. Nedokážu si na jeho místě představit někoho jiného!!!! Opravdu skvělé, za pět!!! Jenom nechápu co provádí Radek dnes!!! To je tragédie, např. Ten stupidní výkon v seriálu Šípková Růženka!!! S Bohdalkou to byl oskarovej herec, s tou co je teď....no nic!! Jak jsem řekl, Bravo pane Filipe, za pět!!! ()

Elemmírë

Musím říct, že pro nás později narozené to není denní chléb. F.L.Věk je však jedna z nepostradatelných českých klasik a zaslouží si velké ocenění. ()

hronik

Dnes by se v modernim pojeti reklo pribeh kluka z vesnice co dobil Prahu. Ne to je jen zert serial je opravdu velmi vystizny z doby narodniho obrozeni.Ani me nevadi ze neni barevny, snad by mu to ani nesluselo.Nejsem odbornik, ale touto roli pocala zrejme dobra kariera pana Brzobohateho.Jen si rikam ze je skoda ze nase rodinne televize nenatoci o nejake podobne postave v nasich dejinach.Ale radej snad ne to by dopadlo priserne. ()

skaann

Opravdu dobré zpracování Jiráskova díla s krásným Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli (za mlada to byl opravdu fešák). Rozhodně se radši koukněte na těch pár dílů než abyste to zkoušeli číst... ()

Tristesse

Ke knihám Aloise Jiráska jsem si nikdy nevytvořila vztah, který by si asi zasloužily, ale pro tento seriál mám opravdovou slabost a vždycky, když je v televizi, tak prostě nemůžu odolat. F. L. Věka považuji za snad vůbec nejpovedenější seriál, který byl u nás natočen. Seriál je zasazený do doby dosti vzdálené, takže zkrátka nemohl být toliko ovlivněn soudružskými tendencemi, tak jako to bylo v seriálech zobrazující tehdejší současnost, nebo minulost teprve nedávnou. Tvůrci měli tudíž v ledasčem daleko volnější ruku, než kdyby si vybrali ke zpracování soudobé téma. Režisér Filip si s materiálem skutečně pohrál a zobrazení událostí vyznívá zcela autenticky. Scénář, hudba, kamera jsou naprosto perfektní, ale snad úplně všemu dominují herecké výkony. V seriálu se objevila tehdejší skutečná špička, a že to byli paní herečky a páni herci. Ve srovnání s nimi řada dnešních představitelů seriálových rolí působí dojmem nevýrazných celebritek, než skutečných umělců. Radoslav Brzobohatý v hlavní roli byl naprosto famózní a zdaleka nejenom on – pan Lukavský, pan Höger, paní Medřická nebo pan Pivec s paní Hegerlíkovou. To byl prostě koncert. A i když duch seriálu byl spíše na vážnou notu, byly tam i humorné momenty, o které se myslím hodně postarala role paní Medřické. Můžu se vždycky potrhat smíchy u scény, když madame Butteau promlouvá ke své dceři - panně Lotty, že posledně v představení přinesla akorát svícen, ačkoliv ta si o sobě myslí, že je velká, jenom nedoceněná herečka, které brání v rozletu divadelní intriky. :-) ()

Kakofon

Tento seriál patří do Zlatého fondu české kinematografie.100% Když se dnes porozhlédnu po současné produkci, tak je mi ze všech těch Ordinací, Cest domů, Ulic, Přístavů, atd doslova na blití. ()

pold

Nuda, a navíc otravná nuda. Možná je to mým odporem obecně k obrození - prostě se nemohu zbavit dojmu, že obrození snad svoji roli splnilo, ale obrozenecká díla jsou s odstupem času nečitelný a zapomenutíhodný škvár. "Obrozenečtí hrdinové" mne navíc svou patetickou "uvědomělostí" neuvěřitelně iritují. Přetrpěl jsem dva a půl dílu. ()

Dvojirakri

Z dětských let se mi vybavila jen jedna scéna - jak František přinesl Žalmanovi jeho Kralickou bibli. Asi proto, že tím u mě tento seriál v těch telecích letech končil, jakmile vyrostl a děj se z Klementina přenesl do divadla, můj zájem opadl. Vůbec mám problémy se snímky, které se odehrávají v době před vznikem ČSR a jsou z "panské" společnosti. Ale teď, když jsem konečně shlédl tento Filipův seriál celý, napadá mě jen jediné přízvisko, kterým bych ho mohl popsat - KRÁSNÝ. Už jen ty titulky, začínající a končící fotografií a pomalu se odvíjející za tklivé hudby a psané nádherným krasopisem. Samozřejmě herecké výkony, pokud bych měl někoho zmínit tak Jana Pivce a Gabrielu Vránovou, představitelka Márinky je na můj vkus až moc cudná, ale po tom co si František zkusil od toho komediantskýho babince jsem mu to štěstí strašně moc přál. Dochází zde i k jedné veliké kuriozitě: výborný herec Radoslav Brzobohatý, hrající vlastně neherce Františka, je v ději marně namlouván špatnou herečkou Lotty Butteau, kterou hrála vynikající herečka Jiřina Bohdalová, přičemž se během natáčení spolu sezdali. Inu svět, který se rozprostírá na prknech, je někdy tuze zamotaný. Ale, mám dojem, že režisér kalkuloval a proto zakončil dvanáctý díl svatbou a se třináctým počítal jako se zakázaným, jelikož ten je opravdu plný burcujících vět, nesmíme zapomínat v jakých letech probíhalo natáčení! Když vše sečtu a podtrhnu, vychází mi z celkového resumé, že jde o jeden z nejlepších seriálů které tu kdy vznikly a shlédnutí naráz v jeden den, jak se to povedlo díky nemoci mě, je vskutku mimořádný zážitek! Jen bych ještě přidal mírně jedovatou vložku - jaký je to rozdíl ve vnímání vlastenectví, pokud jde o člověka vzdělaného a bohabojného, jako v případě Františka, a ve vnímání lidí, kteří se za vlastence považují dnes... ()

pds

Tento seriál mám veľmi rád. Pustím si ho vždy, keď si chcem pozrieť niečo milé v tejto hektickej dobe. Samozrejme k tomu mám malé výhrady, napr. dlhé hudobné scény a podobne, ale inak výprava, kostýmy aj to ČB prevedenie super. Za mňa 80%. ()

Chemic

Ač Jiráska moc neobdivuje, tak tohle je opravdu dobrý. Možná díky těm hercům. Ze všech nejelpší byl Jiří Sovák jako jazykový brusič - např. sestromuž (švagr). ()

Sonny

Velmi přesvědčivá dobová freska. Povinná "četba" k pochopení našich kořenů v Rakousku a Rakousko-Uhersku. Hodí se i ke zkouškám z historie ;-) Seriál je velmi přijemně sledovatelný i díky perfektním hereckým výkonům. ()

Cycake

Tenhle seriál jsem snad ještě nikdy nezvládla vidět než pár dílů, on taky Jirásek není zrovna záživný. dvě * za herecké výkony, ale jinak děsná nuda a ještě k tomu prostupená dobovou ideologií. Obsadili do toho ale snad úplně každého, koho potkali. (a že to bylo inkoustu...) ()

slavo75

Naozaj vynikajúci seriál - ale rozhodne ho neodporúčam pozerať ako zvukovú kulisu pri inej činnosti. Toto je totižto "pán seriál" - a vyžaduje si navodenie správnej atmosféry, elimináciu rušivých vplyvov - a potom už len sledovať osudy Františka L. Věka a jeho národnobuditeľské snaženie. Naozaj skvelé dielo - vynikajúci herci, primerané tempo deja, poctivo filmársky zvládnutá práca. Pre mňa jednoznačne zlatý fond! Je mi len trocha ľúto, že sa to nenatočilo vo farbe, čo v roku vzniku seriálu nebolo až tak technicky nemožné. Naozaj škoda, že všetky tie krásne zábery si nemôžeme vychutnať vo farbe. Na druhej strane - čiernobiele videnie má tiež niečo do seba a dáva seriálu zvláštny nádych nostalgie... Rozhodne stojí za to vidieť! ()

rene75

Nádhera, člověku jen klesá brada, jaký herci a jak tam hrají. Ale myslím, že nemá cenu tohle nutit školní mládeži, člověk si na to musí přijít sám. ()

katapultova

Úžasný seriál přesně odpovídající mým představám o jednotlivých postavách, v němž byla perfektně vystižena doba. R. Brzobohatý na Františka perfektně sedí, J. Pivec jako kárající a kázající otec a A. Hegerlíková snadno uvěřitelní. Drobnou výhradu bych měla k obsazení sester Butteauových, tedy pokud jde o jejich věk, ale chápu, že v té době se na věkovou přiměřenost představitelů příliš nehledělo. Oceňuji úzké sepětí seriálu s dobovou (klasicistní) hudbou, která je věrným průvodcem. Jen je škoda, že prvních 12 dílů v podstatě kopíruje první díl románu, ten třináctý v podstatě shrnuje druhý díl a ty další vůbec zfilmovány nebyly. Nevím, jestli šlo o záměr, nebo prostě jen došly peníze (v té době bych se ani nedivila, že byly preferovány jiné typy pořadů). Každopádně pro mě celoživotní záležitost a životabudič v jednom. ()

breebencova

A to já jsem zase celého Jiráska četla a moc ráda! Do jaké míry je jím podaná historie pravdivá, je jiná věc, ale mně se četl opravdu moc dobře. Největším kladem této adaptace je bezesporu herecké obsazení! ()

baroko16857

Půvabné vyprávění, herecká mistrovství, černobílá televizní patina, dnes už klasická filmová hudba, neotřelé kostýmy a výprava a samozřejmě charismatická práce režiséra Františka Filipa: To je F. L. Věk. ()

Hanver

Patrně nejlepší český seriál všech dob, po všech stránkách dokonalý, historicky věrný, se skvělými hereckými výkony, v nichž kromě Brzobohatého dominují zejména Lukavský, Medřická a Pivec. Pro milovníky historie a filmové kvality eminente. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip