Solaris

• USA Solaris

Budoucnost, asi za 100 let. Osamělý psycholog dr. Kelvin přemýšlí a reflektuje všechny okolnosti, jež vedly ke smrti jeho manželky. Je ale vyrušen naléhavým vzkazem Gibariana, starého přítele, který je kdesi daleko na vesmírné expedici u planety Solaris a přes videozáznam žádá Kelvina, aby přijel a pokusil se objasnit záhady, ke kterým na stanici dochází. Ale po příletu na stanici doktor zjistí, že Gibarian spáchal sebevraždu a další kolegové jsou paranoidní a na pokraji sil. Kelvin se ocitá v propleteném a velmi podivném zajetí vlastních myšlenek, nezodpověditelných otázek a pochybností. Je pod extrémním tlakem emocí a vizí, které se všechny nějak dotýkají vztahu k manželce, která se mu zjevuje, aniž by věděl, zda je skutečná, mrtvá anebo je to jakýsi klon, který vytvořilo jeho podvědomí? Může se oživit a změnit minulost? Může znovuobjevit ztracenou lásku?

Podkladem k filmu Solaris se stal stejnojmenný a světoznámý sci-fi román Stanislawa Lema, který zfilmoval v r. 1972 slavný Andrej Tarkovskij. Námět je výzvou pro režiséra Soderbergha (získal Oscara v r. 2000 za Traffic) a hollywoodskou produkci v čele s Jamesem Cameronem, aby znovu prozkoumali a objevili svět planety Solaris a v emotivním oparu milostného příběhu se pokusili objasnit záhady kolem vesmírné expedice. Příběh Solaris sleduje tři světy: jedním je Solaris, druhý je minulost - svět na Zemi a třetím světem jsou sny a představy dr. Kelvina. (oficiální text distributora)

HappyDeath

Bohužel jsem předtím četl knihu Pana Lema. To v čem všem vynikala a proč ji mám rád tenhle film definitivně zatratil. Ten půvab a to psychologické drama co se v knize odehrává zde naprosto selhalo! Připadalo mi to, jako kdyby jim vypadlo z rozbité knihy jen pár stránek a dle těchto stránek to udělaly. Typicky americké zmrvené dílo, které by mě nezaujalo ani kdybych tu knihu předtím nečetl.Všechno jen tak ať se to prodá a vydělá. G Clooney to nezachrání ani náhodou..jen tak dál... PS: jednu * jen kvůli hudbě. ()

deepspace101

Magická hlubina... tak by se Soderberghovo dílo mělo jmenovat, kdyby ten název už nebyl zabraný, protože přesně to vidím, když se dívám na Solaris. Pohltí mě záplava opojné modři, vtáhne mě do sebe vlna pocitů. Pocitů více bolestných než příjemných, přesto se nemohu nabažit, nemám stále dost. Co snímek ztrácí ve filozofické rovině, to nahrazuje silným prožitkem. Triky a výprava neplní pouze funkci povrchní krásy, ony posouvají film do další dimenze. Podmanivost kamery a hypnotičnost hudebního doprovodu přiměje toužit po věčnosti strávené ve snu, ustrnout v okamžiku při pohledu do tváří George Clooneyho a Nataschi McElhone... Solaris je omamná jako droga. Není skutečná, ale já se jí nedokáži a nechci vzdát. ()

Kalimero13

Podobně jako v Sex, Lies, and Videotape, zde (především na začátku) Soderbergh kouzlí čarovnou ambientní atmosféru. Neznám knihu, netuším, jak moc si z ní film bere. Obsah samotného filmu, jeho poselství a podání jsou ale obrovské zklamání. Mám rád filmy, které mají těžkou tématiku, nejasné závěry i otevřené konce. Solaris je ale jedním z těch filmů, které si na toto jen hraje. Události ve filmu je ve skutečnosti naprosto jasné a přímočaré. Normální zdravá inteligentní postava se s nimi dokáže vyrovnat a rozhodovat se správně, byť chápu, že okolností nemusí být jednoduché. Tvoje žena je pravděpodobně bipolární. Neříct ti o potratu rozhodně není nice. Její sebevražda není tvoje vina. Ten tvor před tebou rozhodně není ona ,na zem si jí vzít nemůžeš a ona ani žit nechce. Jakákoliv snaha držet se té mrtvé představy života s ní je extrémně nezdravá neschopnost to uzavřít. Rozhodnutí zůstat na lodi a přebývat v nějaké iluzi, která má daleko do přirozeného života, je jednoznačně špatné rozhodnutí. Tohle není film, který by se snažil ukazovat nějakou těžkou tématiku, nějaké dilema člověka. Je to film o člověku, který místo aby začal nový život, se raději "zabije" a bude žít v iluzi s bytostí vytvořenou čistě z jeho vzpomínek. To není zdravé, chvályhodné ani to není poselství hodné zachování. ()

KarlWalf

Oproti původní verzi, dle mého, lepší podání. Tarkovskij je někdy až příliš užvanění a poškozuje tím svoji schopnost nádherně vykreslovat snovou realitu. Tohle je pro mě první remake překonávající originál. Tarkovského mám rád, jeho filmy mají hloubku, nicméně právě Solaris, byť hodně lidí pokládá za příliš užvaněného spíše Stalkera (což dle mého neodpovídá realitě) byl v původním podání...příliš odosobněný. Otázkou je, jestli vám vyhovuje zaměření na filozofii možností, které skýtá stanice, situace a "prostor" (1972), nebo na lidské prožívání (2002). ()

Dovlatovka

Tarkovského adaptaci neznám, takže nemůžu porovnávat. Nicméně se mi to opravdu líbilo. Vizuálně horzně příjemné (včetně obou hlavních představitelů) a i přes nedějovost to uteče hrozně rychle. A je to pochopitelné, což je ve srovnání s jinými snímky velké plus. ()

LordMysti

Možná neodehrávat se to ve vesmíru by mé hodnocení bylo mnohem nižší, ale v tomto podání na mě film silně zapůsobil. ()

arkie

Tešil som sa, bol som sklamaný. Aspoň vizuálne to bolo lepšie než originál, ktorý tiež už nemusím. ()

dessa

Příjemný remake, čtyři hvězdy jsou jen kvůli tomu, že původní film Andreje Tarkovského je prostě lepší. ()

deLaFere

Stanislaw Lem byl blázen a číst ho nemůže každý, stejně jako jsem nebyl unesen z jeho knih, tak stejně nejsem odvařený z toho filmu. Pekelně mě to nudilo a žádné vysoké umění v tom necítím. Nechci film snižovat, je mi jasné, že řada lidí si v něm může něco najít a určitě je to poctivé řemeslo, ale ten záměr mě prostě neoslovuje. Škoda. ()

bono22vox

George Clooney ve filmu Stevena Soderbergha, který natočil nejdivnější milostný příběh ve vesmíru... Tenhle film neni sci-fi a rozhodně není pro netrpělivé. Nebude sice zařazován mezi nejdůležitější filmy všech dob, ale aspoň vás neunudí k smrti... ()

West

Úchvatné, podmanivé , skvěle zahrané i zrežírované. Viděl jsem původní verzi, která je bohužel omezená svou dobou a navíc točené v Rusku (Tehdejší - Sovětský Svaz). To co předvedl George Clooney, Soderbergh s kamerou a Cliff Martinez s hudbou se = Dokonalosti ! Zdejší hodnocení nejspíš nepochopím, čekal bych to minimálně v červené a nad 75%.. Lidé co hodnotí pod 4* považuji , bud za retardované , mentálně nevyspělé, nebo nemají naprosto žádný cit pro kvalitu filmu. Každý kdo má rád žánr Sci-Fi nemůže tímto opovrhnout. 100% ()

Mik_e

Co si pamatuju, nebyla to vyloženě tragédie, ale bylo to absolutně nemastný neslaný. Jo a už vím - usínal jsem u toho, víc než u Tarkovskýho, což už je co říct..:) .Námět od Lema dobrej, ale tím to tak hasne. Napětí skoro žádný, v podstatě ztráta času. ()

Jimy

Byť není knižní předloha Stanisława Lema nijak rozsáhlá, je pochopitelné, že cca 90 minut filmu nemůže celé knize poskytnout dostatečný prostor. Režisér tak dal prostor pouze jedné dějové linii, což se zde ovšem stává handicapem, kvůli kterému na mě film nezapůsobil tak jako kniha. Co však musím pochválit a vyzdvihnout, je postava Harey (jméno postavy v knize) ztvárněná krásnou Nataschou McElhone. Přesně tak jsem si ji představoval. ()

Likan7

První Solaris jsem neviděl (a po shlédnutí tohoto) a nejspíš ani neuvidím. Hloubku má možná originál, ale tohle je jen Soderberghova snaha o to nás přesvědčit, že Clooney umí hrát a není to jen pěkná tvářička...nebo zadek. Příjemně mne překvapila přítomnost Violy Davis, kterou si teď všímám více. Jinak je Solaris totální ztráta času. ()

Clooney ve vesmíru

Clooney ve vesmíru

22.12.2010

Zní to jako podivná kombinace, ale George už si žánr sci-fi vyzkoušel v Solarisu. Snad mu tedy bude slušet skafandr i ve vesmírném thrilleru Gravity, který pro studio Warner Bros. natočí Alfonso… (více)