Solaris

• USA Solaris

Budoucnost, asi za 100 let. Osamělý psycholog dr. Kelvin přemýšlí a reflektuje všechny okolnosti, jež vedly ke smrti jeho manželky. Je ale vyrušen naléhavým vzkazem Gibariana, starého přítele, který je kdesi daleko na vesmírné expedici u planety Solaris a přes videozáznam žádá Kelvina, aby přijel a pokusil se objasnit záhady, ke kterým na stanici dochází. Ale po příletu na stanici doktor zjistí, že Gibarian spáchal sebevraždu a další kolegové jsou paranoidní a na pokraji sil. Kelvin se ocitá v propleteném a velmi podivném zajetí vlastních myšlenek, nezodpověditelných otázek a pochybností. Je pod extrémním tlakem emocí a vizí, které se všechny nějak dotýkají vztahu k manželce, která se mu zjevuje, aniž by věděl, zda je skutečná, mrtvá anebo je to jakýsi klon, který vytvořilo jeho podvědomí? Může se oživit a změnit minulost? Může znovuobjevit ztracenou lásku?

Podkladem k filmu Solaris se stal stejnojmenný a světoznámý sci-fi román Stanislawa Lema, který zfilmoval v r. 1972 slavný Andrej Tarkovskij. Námět je výzvou pro režiséra Soderbergha (získal Oscara v r. 2000 za Traffic) a hollywoodskou produkci v čele s Jamesem Cameronem, aby znovu prozkoumali a objevili svět planety Solaris a v emotivním oparu milostného příběhu se pokusili objasnit záhady kolem vesmírné expedice. Příběh Solaris sleduje tři světy: jedním je Solaris, druhý je minulost - svět na Zemi a třetím světem jsou sny a představy dr. Kelvina. (oficiální text distributora)

wopi

Nevím, proč si tolik lidí tenhle film tak cení. Mě hluboce zklamal. Možná je to tím, že jsem několikrát četl původní Lemovu knihu, jejíž palčivé otázky byly nahrazeny prázdnými dialogy, možná je to prostě slabý film. Velmi dobrá hudba situaci zachránit nemůže. ()

SirGawain

Mám rád tyhle směsice žánrů, kde si může divák vybrat co chce sledovat. Jestli velice zajímavé scifi, krásný romantický film, nebo smutné drama. Nevím jestli je to filmařsky úplně zvládnuté, ale určitě to má obrovský potencionál. Šokující konec přidává jednu hvězdičku, ač jsem to tak trochu čekal. ()

Bird59

Tarkovského zpracování Solaris je nudné, naprosto fádní a vizuálně nezvládnuté dílo, paradoxně narozdíl od nepřekonatelného Stalkera. Soderbergh naprosto nečekaně ukázal záda filmovému mistru a ještě se mu vysmál, protože tenhle film je prostě hypnoticky nádherný, vpluje divákovi do krve a drží se v ní dokud nepřelouskne předlohu, pak se smísí s Lemovou melanží a dohromady tvoří velmi příjemnou vzpomínku pod jménem Solaris. ()

Ville183

Myslel jsem, že to bude horší. Na Tarkovského Solaris určitě nemá, ale děj zde byl dobře a jednoduše vystavěn, takže mi pomohl pochopit verzi původní. Celkově povedený film si myslím, Clooney taky nezklamal a navnadil mě, abych se na Tarkovského verzi podíval znovu...a taky si sehnal knížku Stanislava Lema. ()

Weirdman

V porovnaní s o 30 rokov staršou tarkovského verziou sa tu prejavuje typické poameričtenie látky. Je to jednoduchšie, významovo jednoznačnejšie a polopatistickejšie podané. Ale nemyslím, že je to tentoraz na škodu. Keďže som obe verzie pozrel len s jednodňovým odstupom, tak táto verzia sa celkom pekne dopĺňala s tou ruskou, v niečom sa zas od seba odklonili a ja odchovanec na amerických filmoch v tom celom mám už podstatne jasnejšie, a dokonca mám sto chutí si prečítať aj pôvodnú knihu od Lema... Čo sa tohto filmu ako takého týka, tak je určite menej pôsobivý ako tarkovského a ja ho vlastne beriem len ako taký upgrade, ku ktorému bol pridaný aj manuál :-D O pár rokov keď si spomeniem na celú túto záležitosť obe verzie budem mať zliate dokopy... (●) ()

letfly

Od začátku do konce jsem sledoval v napětí, že se každou chvíli strhne nějaký mazec. A ono si to krásně plyne až do konce. A ať si kdo chce co chce, pro mě podstatně lepší než ruská verze- ()

mgerlich

Asi jsem uplně blbej, ale na druhej pokus jsem si pustil tenhle film den po tom Tarkovském a nic mi tu nechybí. Nějak mi nepřijde že by se to myšlenkové podhoubí vytratilo. Zážitek. Knihu, přiznám se, neznám. ()

keria odpad!

Videla jsem nejdrive rusky original Solaris, proto tento film byl pro me uplne bez atmosfery s nulovyma dialogama, zadne napeti... ani George to nezachranil ()

nikynnka

Neviděla jsem předchozí Tarkovského verzi ani nečetla knižní předlohu, proto jsem nevěděla, do čeho jdu.. nicméně hodnotím jako jednu z nejlepších sci-fi, zanechalo to ve mě hluboký dojem. Skvostně rozpracovaná myšlenka, pomalé tempo bez speciálních efektů, to mi naprosto sedlo.. vydržela jsem napjatě v očekávání pochopení až do konce! ()

Psychotic17

Ne že by mě Džordžíkovy pokusy o žití s výplodem své fantasie nebavily, ale když polovina vašeho filmu je vyplněna flashbacky do jeho nudného života, připomínajícími rozkouskovanou epizodu Ulice a druhá půlka rádoby-filosofickými žvásty a pseudouměleckými záběry ničeho, máme docela problém. Ale bodík za nápad. 10% ()

darkphoenix

Nádherná Martinezova hudba, striedmejšia stopáž a hlavne väčšie zameranie sa na vieru v neuveriteľné robí (pre mňa) z americkej verzie Lemovho príbehu intímnejšiu a o to hypnotickejšiu odyseu, v ktorej výborný George Clooney zápasí z vlastným strachom a túžbami. Krásny film, ktorý sa nevyhne zrovnávaniu so Sovietskou verziou, napriek tomu je však vo všetkom iný a lepší. ()

chucky

Musím přiznat, že jsem od Soderbergha očekával víc. To však nemění na tom, že konečný výsledek je asi nejlepší film točící se kolem lásky a přitom sci-fi. A k tomu všemu tak nádherná hudba. Film po trikové stránce nijak zvlášt vybaven triky, ale vynahrazuje to hudbou a vyborným hereckým výkonem obou aktérů..... ()

gédé

Trochu lepší než ruský pokus, ale pořád příliš rozvláčný. Hloubání o lidském životě se dá pochopit v knížce, ve filmu beznadějně uspává. ()

david666

Předesílám, že jsem nečetl předlohu (ale brzy to napravím:-)) takže film z tohoto pohledu nemůžu hodnotit. Každopádně se mi líbila jeho atmosféra a víceméně po celou dobu jsem byl napnutý kam "to" povede. Proto pro mě byl konec trochu zklamání. Jinak musím ocenit, že mě film bavil i přes to, že se odehrává v podstatě pořád na stejném místě a pouze ve čtyřech lidech. Klasická sci-fi to sice není ale na mě z filmu dýchla atmosféra "jakoby z jiného světa" takže z tohoto pohledu by film mohl uspokojit i fanoušky (inteligentní) sci-fi. ()

saladín.

Menim hodnotenie. Napriek celkove kostrbatemu podaniu najma postav sa v zavere zacnu diat veci, ktore sa odputavaju od knihy a mieria niekam do stratosfery. Ocean ako boh. No, za Natashu McElhone v ciernovlasom vydani, why not. ()

wwii9

Z každej strany počúvam že ta ruská verzia je lepšia. No, dúfam že ju niekedy uvidím. Každopádne, čo na tomto filme si zaslúži 5+5 hviezdičiek, je rozhodne hudba Cliffa Martineza. ()

Clooney ve vesmíru

Clooney ve vesmíru

22.12.2010

Zní to jako podivná kombinace, ale George už si žánr sci-fi vyzkoušel v Solarisu. Snad mu tedy bude slušet skafandr i ve vesmírném thrilleru Gravity, který pro studio Warner Bros. natočí Alfonso… (více)