Solaris

• USA Solaris

Budoucnost, asi za 100 let. Osamělý psycholog dr. Kelvin přemýšlí a reflektuje všechny okolnosti, jež vedly ke smrti jeho manželky. Je ale vyrušen naléhavým vzkazem Gibariana, starého přítele, který je kdesi daleko na vesmírné expedici u planety Solaris a přes videozáznam žádá Kelvina, aby přijel a pokusil se objasnit záhady, ke kterým na stanici dochází. Ale po příletu na stanici doktor zjistí, že Gibarian spáchal sebevraždu a další kolegové jsou paranoidní a na pokraji sil. Kelvin se ocitá v propleteném a velmi podivném zajetí vlastních myšlenek, nezodpověditelných otázek a pochybností. Je pod extrémním tlakem emocí a vizí, které se všechny nějak dotýkají vztahu k manželce, která se mu zjevuje, aniž by věděl, zda je skutečná, mrtvá anebo je to jakýsi klon, který vytvořilo jeho podvědomí? Může se oživit a změnit minulost? Může znovuobjevit ztracenou lásku?

Podkladem k filmu Solaris se stal stejnojmenný a světoznámý sci-fi román Stanislawa Lema, který zfilmoval v r. 1972 slavný Andrej Tarkovskij. Námět je výzvou pro režiséra Soderbergha (získal Oscara v r. 2000 za Traffic) a hollywoodskou produkci v čele s Jamesem Cameronem, aby znovu prozkoumali a objevili svět planety Solaris a v emotivním oparu milostného příběhu se pokusili objasnit záhady kolem vesmírné expedice. Příběh Solaris sleduje tři světy: jedním je Solaris, druhý je minulost - svět na Zemi a třetím světem jsou sny a představy dr. Kelvina. (oficiální text distributora)

kukkik

To je tak, když se člověk těší na tísnivou atmosféru kosmické lodi a solidní sci-fi existenciální drama a místo toho dostane milostnou tragikomedii bez špetky zajímavosti. Tenhle film je čistá nuda, bizár a každopádně ztracený čas. 2/5 ()

messi@h

Soderberghův Solaris je pro mě takovým zvláštním filmem, po jehož skončení si říkám, že to mohlo být mnohem lepší a že filmu chybělo cosi důležitého, abych byl opravdu spokojený... a přesto se k němu pravidelně vracím. Hodně tomu asi  napomáhá i to, že jde o nepříběhový film, jehož lyrická podstata je těžko k zapamatování - takže se pokaždé divím, jak málo si ho pamatuju. A díky tomu si pokaždé užiju jeho hypnotickou atmosféru, abych si na závěr znovu řekl: Dobré, ale mohlo to být mnohem lepší. Přesto si myslím, že jsem Solaris neviděl naposledy (napsáno po 3. shlédnutí). 67 % ()

Allegro.g.

Tento film je myslím zbytečně špatně hodnocen. Nabízí se u něj srovnání s Tarkovského verzí, ale ta je, přecejen, trochu jiný šálek kávy. Soderbergh neměl povinnost se jí přiblížit a také neměl povinnost uspokojit popkornové filmové fanoušky. Film je komorní, tak akorát dlouhý a tak akorát srozumitelný. Vizuální stránka je skvělá, tím myslím stanici, lodě, planetu - ale i prostředí na Zemi, ve vzpomínkách. Dva hlavní představitelé velmi dobří. Není to sice žádné veledílo, ale mně se nový Solaris prostě líbil hodně. ()

GOGO3000

Tento film považuji za klasiku sci-fi žánru. Měl jsem možnost si dříve přečíst knižní podobu a ta mě velice nadchla. Filmové zpracování je vysoce srovnatelné a nezklamalo mé očekávání. Představitel hlavního hrdiny George Clooney byl vybrán velmi příhodně a obsazení vedlejších rolí stojí též za pozornost. ()

Tetsuya

Knižní předlohu považuji za genialní dílko. Soderberghovu filmovou adaptaci považuji za velký průser. Vizuálně a zvukově to je sice působivé, a herecky příjemné, ale to je asi tak všechno, co jde na snímku pochválit. Soderberg knihu zřejmě moc nepobral a nedokázal do filmu přenést její myšlenku (paradoxy mezidruhové komunikace), ani tísnivou atmosféru (na ten strach a paranoiu po příletu na stanici nikdy nezapomenu), která z knihy přímo tekla. Místo toho celý děj úplně vykastroval a ponechal jen značně okleštěnou romantickou linii, která samostatně moc nefunguje. Navíc v Soderbeghově podání působí zmateně a je zbytečně natahovaná. ()

Šindy

Ani jsem sám moc nečekal, že dám takové hodnocení, ale tenhle film..... mi vlezl pod kůži. Nádherná kamera, hypnotizující atmosféra, překrásná hudba. Ale nejen to. Láska, naše myšlenky, sny, to všechno společně se Solaris vytvořilo něco díky čemu jsem hodinu a půl nedýchal. Film ma mě působí hodně podobně jako Fontána od Aronofskyho. Má to hodně společného, jenom nemůžu vyjádřit co. Opravdu nemůžu nějak vyjádřit co mi konkrétně vlezlo do hlouby mozkové kůry. Jinak tahle Solaris má ode mě jasných pět hvězdiček. A moc se těším až shlédnu původní verzi. ()

xenopus

A vlastně ani nevím, proč jsem to dokoukal. A nevím, co dál sem psát. Sci-fi a já se moc nemusíme, Clooney a já taktéž, McElhone a můj ženský vkus to samé, obsah+náplň a já - zcela mimo. Nerozumím, nechápu, nevím, nesouhlasím, usínám, dávám velmi slabou 1* za snahu a souhlasím s Gastrem v diskuzi. ()

JohnZ87

Byl jsem navnazen knížní předlohou Stanislava Lema a musím řict, že kniha patří k tomu nejlepšímu, co jsem v rámci sci-fi žánru četl. Moc jsem se proto těšil na film, který rozhodně nezklamal. Základní dějová linie se poměrně drží předlohy a to je dobře. Tenhle film na mě udělal výborný dojem. Knihu vřele doporučuju. ()

hero_bk odpad!

Já jsem řekl, že Tarkovský przní Lemovu předlohu? Pardon, to jsem ještě neviděl tohle... Ze Snauta udělat retardovaného Snowa, místo dr. Sartoria nasadit negroidní doktorku Gordonovou, Harey přejmenovat na Reju (to je ale debilní jméno), osekat všechny souvislosti (může to vůbec někdo pochopit, kdo nezná předlohu?), udupat i to, že už si může v dnešních efektech opravdu pohrát s útvary na planetě, ignorovat všechno to, co v knížce za něco stojí. Sodenbergh zcela osekal všechno, o čem kniha je v jiné než první řadě, vytáhl jenom romantickou linku mezi Krisem a HAREY (ne Rejou) a dokázal mě kolosálně znudit. Po 59 minutách vypnuto. To Tarkovského Solaris jsem aspoň dokoukal, a když tam jsem dal 2*, tak tady nemůžu jinak, než odpadovat... ()

Ogrb

Strašná nuda, po které nemám dvakrát chuť se pouštět do Tarkovskyho dvakrát tak dlouhýho opusu. Soderbergha v tomdle artovým módu fakt dvakrát nemusím. 4/10 ()

frmoll

Nejlepší na tomto filmu jsou nepopřetelně efekty a hudba. Zbytek... Problémem pro mne byli především herci. George Clooney, kterého jindy uvítám v každém filmu, mi zde přišel prostě nepřesvědčivý a nemohl jsem si na něj do konce filmu zvyknout. Jeho partnerka mi vadila taktéž, dobře hrál leda tak podivný Jeremy Davies. Také mi úplně nesedla linka filmu na zemi, přišla mi moc, hm.., povrchní. Film samozřejmě zachraňuje to, že je točen podle předlohy, takže děj a závěr filmu je více než dobrý, ale po celý film jsem měl pocit, že by mohl být udělán o poznání lépe. 70% ()

DavidWebb

Móóc dobre sa mi pritom zaspávalo. Ale nie preto, žeby to bolo také nudné. Krátke dialógy, kamera ktorá "rozpráva", spolu so síce peknou ale monotónnou hudbou ... vlastne čo? Som chcel povedať, že celé to skrýva slušný, surrealistický príbeh, ktorý ma nakoniec donútil vydržať dokonca. Filmy z vesmíru mi seknú. A fakt dobre vymyslené psychologické dilema psychológa na vesmírnej stanici - prečo nie? Téma je naozaj originálne aj keď viem, že toto už skôr niekto natočil (Myslím, že Tarkovskij) a jeho verziu som nevidel. Dosť originálne na to, aby z toho mohol iný režisér vytrieskať viac. Viac ako Soderbergh... PS: Asi najväčšia slabina je koniec, mne by sadol iný. ()

TommyDiamond

Kdybych hledal slovo Solaris v odborném slovníku, jistě bych narazil na nějaký peprně erudovaný název. Po shlédnutí tohoto snímku už nic hledat nemusím, protože vím, že solaris znamená absolutní nuda. Být film o půl hodiny delší jistě bych umřel nudou. Tentokrát ode mě Steven Soderbergh. dostává záhlavek a pouze jednu hvězdu.... ()

PaRi

Nemohu jinak, než porovnat zároveň obě adaptace a to od Tarkovského (1972) a od Soderbergha (2002). Podle mého názoru je Tarkovského adaptace Lemova románu nepochopitelně přeceňována a přitom její obrazový vizuál vykazuje znaky značného zestárnutí. Děj i v době, kdy film Tarkovskij točil se měl pohybovat někde o 100 let dopředu. Pak, ať se na mne fanouškové toho díla nezlobí, ale na mě obrazový vizuál působil dnes už jen velmi úsměvně. Ty regály plné analogových přístrojů ze 70. let 20. století, vesmírná loď, která působí spíše jak loď námořní... dekorace působí velmi lacině a tak nějak je poznat, že byl film natočen v socialistickém Mosfilmu, který považoval žánr sci-fi za úpadkový. Buďto měl Tarkovckij malý rozpočet a nebo nebyl vizionářem, jako Kubrick, jehož 2001 Vesmírná odysea, natočená o 3 roky dříve ani dnes, co se týká techniky zde ukazované, nezestárla. A nepomůže zde konstatování, že Tarkovskij se zaměřil hlavně na filosofickou část díla. Film mě musí dostat do doby a to hlavně pokud jde o sci-fi žánr. Podle mne se to mnohem lépe povedlo Soderberghovi. Tarkovský např. odbude let na Solaris větou: Už letíš! (My ale nejsme na divadle, nebo neposloucháme rozhlas!). Soderbergh nám let i planetu v celku nádherně ukáže. Mnohem lépe a uvěřitelněji podává vztah psychologa a jeho ženy. U Tarkovskiho nic podobného nenajdeme. Prostě Tarkovského dílo působí na mne jako laciná TV inscenace, která se snaží nedostatek peněz na natočení zakrýt rádoby filosofickým podáním a to navíc natáhne do neúměrné délky téměř tří hodin. Však si pusťte obě díla těsně po sobě, jako jsem to udělal já. Myslím, že Tarkovskij dopadne ještě hůře, pokud si pustíte nejprve Soderbergha a potom jeho. Já to udělal obráceně. Nedostižná je i hudba u Soderberga a nedá se srovnat s Tarkovskim. ()

hekla

Velmi silný, ale nenásilně podaný zážitek - ty city, které člověk vyčte jen z výrazů ve tváři, ty emoce, které vyvolává pohled na Solaris a nádherný rezonující soundtrack Cliffa Martineze podtrhující atmosféru, plynulé, do sebe zapadající prolínání děje... Dechberoucí neobvyklý film o síle a nesmrtelnosti lásky, který budu ještě chvili zpracovávat. "And death shall have no dominion." ()

Shitonit

Mám rád duo Klůny a Sodrberg, jejžto obvyke dovede pozvednout můj zrak k nebi, a s touhou zajásat a zavolat hurrrrá ulehnu šťasten vedle svého vypelichanýho kotěcoura. Bohužel Solaris je tak bohapustá píčovina, že vzteky nad totálně promrhaně promrdaným čase, který jsem mohl radostně strávit uprostřed voňavých půlek mého nejlepšího plyšového přítele, jsem se rozhodl intervenovat u autority nejvyšší, a žádat něco ve smyslu: Bože, prosím, ušetři mne pro příště podobných výlevů, a můj promrdaný čas vyplň svým Božím kyjem zaraženým do nitra pánů Sodrberga a Klůnyho. Pokud možno najednou. ()

Toshio

Těžkej průser. Nechápu jak do toho mohl Cameron a Soderbergh jít. Největší problém je, že tam není absolutně vysvětlený, co ten ocenán na Solaris vlastně dělá. Nebo aspoň co si vědci myslí, že dělá. Jak ho zkoumají. Pokud bych nečetl předlohu, koukal bych na to jak na průměrný, nudný psycho sci-fi. Protože jsem ji četl, vidím ten propastnej rozdíl. Nepochopitelný. ()

Clooney ve vesmíru

Clooney ve vesmíru

22.12.2010

Zní to jako podivná kombinace, ale George už si žánr sci-fi vyzkoušel v Solarisu. Snad mu tedy bude slušet skafandr i ve vesmírném thrilleru Gravity, který pro studio Warner Bros. natočí Alfonso… (více)