Plivu na tvůj hrob

(festivalový název)
  • USA I Spit on Your Grave (více)
USA, 1978, 101 min (Director's Cut: 96 min)

Mladá atraktivní spisovatelka Jennifer Hills (Camille Keaton) přijíždí na venkovskou usedlost u řeky dopsat svůj román. Namísto vytouženého klidu na práci a inspirace tu ale nalezne pouze bolest a ponížení z rukou čtveřice brutálních buranů, kteří ji opakovaně znásilní a zničí její knihu. Zdrcená umělkyně se jim rozhodne krutě pomstít - a vytvoří tak mistrovské dílo!

Nechvalně známá klasika žánru exploitation filmů, který prožíval konjunkturu v 70. letech. Ještě donedávna byl tento film v řadě zemí zakázán, protože měl podle cenzorů glorifikovat násilí páchané na ženách a přední americký filmový kritik Roger Ebert jej označil za nejhorší film, jaký kdy viděl. Camille Keaton za svůj výkon obdržela v témže roce kdy byl film natočen cenu na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku. (choze)

Wade

Věděl jsem přesně do čeho jdu a dostal jsem přesně to co jsem od filmu očekával. Hned během prvních 40minut jsou divákovi naservírovaný 3 brutální znásilnění. Po nich je malá pauza kde se oběť dává dohromady aby mohla následovat parádní pomsta. Scény jako oběšení nebo zabití ve vaně či lodí ve vodě se staly kultovní. Legenda exploitation žánru to je I Spit on Your Grave a já nemůžu dát míň něž plný počet. ()

KASUGI

Na rozšíření obzorů v žánru exploitation rozhodně stojí podívání. Místy jsou výkony hlavních představitelů výborné, místy zase k smíchu: ten chlap při znásilnění v lese se u toho kroutí jak na Rotaně ( ložisková otočná placka na hubnutí) . Je to vcelku nuda, ale překvapila mě scéna ve vaně. Respektive to, jak se dá natočit brutální a atmosférická scéna i bez zbytečných detailů a kilogramů make upu. ()

Pecival

Film tak neuvěřitelně špatný, že jsem se při všem tom znásilňování, ponižování, bití pobaveně culil. Tohle prostě nelze brát přiliš vážně, protože herecké výkony oné čtveřice, jest hodně velká divočina. Ale musím uznat, že chvílema jsem se docela bavil. Taktéž mě zaujalo brilatní uvažování mužských postav, obzvláště v druhé půlce. Škoda některých hluchých míst, být tu víc "akce" (ať už jakékoliv), dal bych větší hodnocení. Deliverance v ultra laciných vodách :) ()

Jello Biafra

Mladá spisovateľka Jennifer Hills prichádza z New Yorku na vidiek aby na chate strávila niekoľko mesiacov a mala priestor na písanie novej knihy. Vzápätí je však prepadnutá skupinou vymletých sedlákov a brutálne znásilnená. Ťažko zmlátená a ponížená sa však rozhodne násilníkom rovnako brutálne pomstiť. Tento kontroverzný a v mnohých krajinách dodnes zakázaný film je jedným z najznámejších zástupcov "hixploitation hororu". Oproti remaku z roku 2010 je v tomto filme obeť znásilnená celkom trikrát a musím priznať že dotyčné scény sú fakt len pre otrlých. Rovnako tak aj scény následnej pomsty kde krv tečie prúdom a uvidíme mnoho "full frontal" scén. Záver sa mi zdal mierne odbytý, ale celkový zážitok z filmu to rozhodne nekazí. ()

sedm.1

Zakázaný film?Kontroverzní film?Film,ze kterého jsou všichni znechucení?V tom přímadě mě zavřete někam do ústavu,protože nechápu,a jsem asi úchyl.Ne,neříkám,že se mi ten film líbil,to opravdu ne.Je to natočený jak špatně filmařsky,tak se špatným scénářem,se špatnými herci,prostě je to špatný film.Ano.Jen ale prostě nechápu,to co jsem napsal na začátku.I Spit on Your Grave je film o zločinu a jeho potrestání.Nic víc,nic míň.Proč v tom všichni hledaj něco víc?Že ten zločin je znásilnění?To je v každé třetí kriminálce.Že to znásilnění je popsané naturalisticky?Viděli jste Zvrácený?To je naturalisticky popsané znásilnění.Že jde o brutální pomstu ženy?99% součastných horrorů je brutálnějších a brutalita je v nich zobrazena sakra věrněji.Je to špatný film,u něhož mi jeho kontroverzní pověst nějak unikla.Klidně se na něj všichni koukněte.Znechucení nebudete moct být z čeho.P.S.nepoužití hudby je asi to nejlepší z tohoto snímku!!! ()

Šakalík

Tak nedivím se, že to ve své době vzbudilo docela rozruch, protože ta první polovina filmu je teda hodně drsná a při těch scénách znásilnění si filmaři nebrali vůbec žádné servítky (hlavně ta scéna na tom balvanu – brr!). Jenomže v té druhé polovině je to strašně hloupé, protože jak ta nebohá oběť, tak ti násilníci se chovají tak, že se tomu prostě nedá věřit. Ti čtyři burani dělají, jako by se nechumelilo, no a ta holka s klidnou hlavou plánuje vendetu, což by se asi pochopit dalo, kdyby to pak nedělala tak složitě a teatrálně (jako třeba – pozor SPOILER – když toho blba nejdřív svede a pak ho oběsí na stromě – nebylo by jednodušší ho prostě zastřelit?). Samostatnou kapitolou budiž herecké výkony. Camille Keaton v hlavní roli není sice vůbec špatná, ale ten zbytek – no hrůza! Já se docela těším na ten nový remake, protože pokud skloubí tu surovost první části s notně přepracovanou částí druhou, může to být docela zábava. Tak uvidíme. Edit: Remake je po všech stránkách lepší a ta druhá část mnohem brutálnější. Doporučuju! ()

vitekpe

Rape and revenge v te nejcistsi forme, s paradni sedmdesatkovou atmosferou navrch. Mimoradne zajimava Camille Keaton v hlavni roli je naprosto dokonala. ()

Arkanoid

Je fajn v tom nájsť feminizmus, no všetko násilie vyznieva hlavne prvoplánovo rovnako ako celý dej. Veľa scén je zbytočne naťahovaných, pričom žiadna mi nepríde kultová. Béčkoví herci a ich nezaujímavé postavy tomu tiež nepomáhajú. Kamera to drží ako tak pokope a na prírodu rekreačnej oblasti sa tiež dobre pozerá. ()

Han22

Na tuhle klasiku jsem se dost těšil a dostal jsem přesně co jsem čekal. Trojice vidláků a jeden retard znásilní dívku a ta je pak jednoho po druhém pozabíjí. Nic víc, nic míň, klasický "rape and revenge" abych dodržel správnou terminologii. Rape pasáž je fantastická, trvá zhruba třicet minut, během kterých čtveřice nahání dívku po lese a vošuká ji snad všude, kde to jen jde, přičemž natočit to ještě o trochu brutálněj a explicitněj, dostaneme se do porna. Revenge část pak nemá chybu, protože dívčina pomsta je velice vynalézavá, důvtipná a minimálně u prvních dvou smrtí brutální jak prase. Vyčítat tomuhle filmu amatérskost nebo charakterizaci postav může jen dement, kterému vadí že Schwarzenneger v Komandu nepronáší Shakespearovské monology. Tohle je přímočará brutální jízda za pár peněz, kde se na takové blbosti nehraje. Jediné co bych vytkl je trošku pomalejší rozjezd, ale který horor ho nemá. Zasloužené 4 hvězdičky. ()

patrikus

Nijak neoriginální, ale i přesto "koukatelný" thriller zavánějící hororem. Velice brutální a bez zábran. Nejsem divák takových filmů a hororů už vůbec ne, ale nějak jsem u toho vydržel. Chybí tam však spoustu filmařských zvyklostí. Příběhy postav, hudba, atmosféra - není tam vůbec nic... ()

Vaklaf

Tak tohle je přesně ten typ filmu, kterej má silnou výpovědní hodnotu a zde kritizovaná minimalistická (až amatérská) formální stránka jí jenom podtrhuje. Násilí na ženách vyobrazený ve svý nejsyrovější podobě (i s "tim co k němu patří", typu zdůvodňování jako "Dyť si o to říkala..." "Líbí se jí to..." apod.). Tenhle film se vám přeci nemá žádným způsobem líbit. U skutečných znásilnění taky nehraje vhodná hudba a násilník neni skvělej herec, pronášející promyšlený repliky. Pokud někdo očekává film, kterej si může vychutnat, tak to fuckt sorry! ()

HonzysKISS

Výborný film, přál bych si být v té době na něm v kině. Krásně ukázáno, že znásilnění není úplně sranda. Je škoda, že na něj lidi nadávají, když ukazuje skutečnost. I když od půlky to bylo trochu sušší, ale dřív to muselo mít určitě grády. ()

Paldiny

Naturalisticky čistý exploitation, ktorý bez servítkov hodí mladú Newyorčanku do mlynčeku na mäso miestneho buranova. Užije si s ňou chlapík od pumpy, retardér z potravín aj negramotný dobytok čo po večeroch nemá do čoho pichnúť. Aj cez bujný porast sa oku lahodiaca dievčina otrasie a skonštruuje plán pomsty. Toť v krátkosti jednoduchá zápletka aká nie je výnimočná, originálna ani šokujúca. Čo prekračuje hranicu “bezpečnosti“ je uchopenie látky, kde sledujeme dlhé, neprerušované zverstvá a tie sú ešte väčšmi posilnené stagnujúcou hudbou. Režisér chcel zobraziť peklo znásilňovaných obetí, čo sa mu aj podarilo. Lenže s realistickejším poňatím neladí ľahko naivná odplata, kde pomstychtivej obeti až podozrivo všetko vychádza, čím film nechtiac opúšťa festivalovú obec a hlási sa o priazeň fanúšikov béčkových hororov. Nebyť vyvádzaniu Deodatovych Kanibalov si Day of the Woman mohol zarobiť na kultový status. ()

Landauer

Skvěle natočený film! Drsně, ale prostě jak jinak natočit film o znásilnění, aby si publikum dovedlo představit, jaké to je? Rozhodně je natočený velmi profesionálně (v žádném případě nejde o amatérský kus, jak tu někdo podsouval): kamera je skvělá jak pracuje s velkými celky a subjektivními pohledy, střih bezvadný (scéna ve vaně je naprosto brilantně sestříhaná s dokonalým timingem), herecké výkony špičkové (Camille Keaton dostala za svůj výkon právem ocenění, duševně zaostalý Matthew byl zahrán perfektně a šéf té "bandy" taktéž) a režie suprová!!! Už jenom jak Zarchi pojal scény, kdy je např. Matthew vyslán, aby spisovatelku zabil, nebo kdy ho přemlouvají, aby ji také znásilnil, nebo koupelnovou scénu, kdy hrdinka zcela bez emocí zamkne dveře, pustí si gramofonovou desku a jen čeká, až bude po všem. Celý film je dokonale promyšlený. Už jen absence hudby, která vyzdvihuje syrovost snímku. Nebo pojetí ženské nahoty: ano, hrdinka je tu pro někoho až příliš často nahá, ale všimněte si, jak je tu s nahotou zacházeno - v první části filmu její nahé tělo působí zranitelným dojmem, v té druhé je to smrtící past a zbraň. Postavy jsou skvěle propracované, žádné plakátové charaktery. Čtveřice hlavních záporáků nejsou vrazi z horroru. Šéf je otec od rodiny, kterou má rád, Matthew chce někam patřit a zbývající dva jsou prostě jen přerostlí kluci - uličníci (ok, spíš pěkní spratci). A s těmi všemi mávají hormony. Jsou to hajzlové a zaslouží si, co se jim nakonec stane, ale nejsou to žádné prvoplánové papírem šustící charaktery a o to víc vás pak mrazí při jejich popravách. Snímku bych vytknul jen poněkud zbrklý konec s motorovým člunem... ten mi tam až tolik neseděl, i když chápu, že režisér chtěl jasně ukázat, že teď je ona lovec (Keaton skvěle podává šelmí lačnost) a oni oběti... přesto to bylo takové... mno.... amputace v koupelně byla prostě předčasným vrcholem filmu, protože to je opravdu extrémně působivá scéna adekvátní k scéně znásilnění v první půlce. Tou měl film končit, osobně bych ji dal až po motorovém člunu a ne před něj. A pak občas ne moc dobře natočený postsynchron, ve kterém postavy mluví v exteriéru, ale my jasně slyšíme, že hlasy byly natáčeny v místnosti. Jinak skvělý film. Zarchi měl neuvěřitelnou smůlu, že si publikum tenhle artový (Plivu na tvůj hrob JE artovým snímkem a kdyby byl natočen dnes, všichni by ho tak chápali a putoval by po festivalech) film spletli s béčkovým horrorem a filmu už tahle nálepka zůstala. Už jenom ten strašnej plakát!!! (Dodatečná poznámka: Film si tehdejší publikum nespletlo s béčkovým horrorem, jen téma problému znásilnění a páchání násilí na ženách bylo evidentně příliš nadčasové a nebyla vůle se jím zabývat. Kdyby byl snímek natočen dnes v dobách MeeToo, asi by byla situace jiná. Ale tenklrát bylo nejlepší označit snímek za horrorový trash a tím problém zamést pod koberec. Bohužel, povedlo se.) ()

Klay

Jste-li psychicky v pořádku, vyrovnaní, usazení ve svém oblíbeném proudu mainstreamových filmů, vyhněte se tomuto kousku velkým obloukem. Pokud ovšem hledáte extrémy, kuriozity nebo jste jen zvědaví vidět něco jako zakázané ovoce (vzhledem ke kvalitě uznávám, že to přirovnání není až tak na místě) pak směle do toho. Vše podstatné už bylo řečeno v ostatních komentářích - je to amatérské, herci špatní, hudba úplně chybí a scénář by, vzhledem ke své propracovanosti, mohl klidně být výsledkem improvizace. Ale upřímně, pro tenhle film není nic ze zmíněného zas až tak důležité. Některé momenty, hlavně ty brutální, jsou velmi působivé. Při scéně odříznutí penisu jsem měl ten správně mrazivý, nepříjemný pocit a navíc má tato scénka docela černohumornou dohru. Jakoby režisér měl pár světlých chvilek, které vytahují jeho film z bláta a posouvají jej do vod průměrných zastupců exploitation žánru. Po zkrácení o dvacet minut (začátek + zotavování se ze znásilnění) by se to dokonce obešlo i bez té nudy. ()

tenebrae86

Hodně dobré a na svou dobu krutě bestiální! Celkově to působí hodně hnusně. Brilantní scéna kastrace mě zkroutila v sedačce a dlouho jsem ji rozdýchávál. Čiré zlo! Super film i pro holky :) ()

KM Phoenix

První část se nejdříve trochu táhne, pak přijde spousta nepříjemných a brutálních věcí (v tomto případě páchané na hlavní hrdince), poté chvilkové intermezzo kdy divák ví, že něco přijde, ale zatím neví co a na závěr porce hodně nepříjemných a brutálních věcí (teď pro změnu páchané hlavní hrdinkou). Tak se dá v kostce nastínit struktura filmu. Tedy celkem nic složitého. Ta jednoduchost je i to co k tomuto filmu nejvíce sedí, autoři se nesnaží o přílišnou komplikovanost či kudrlinky, což je jenom dobře. Samozřejmé je že ne všechno se povedlo jak mělo či mohlo nicméně i ten jistý amatérismus, který z dílka čiší podle mého spíše pomáhá celkové atmosféře než aby ji výrazně škodila. Nejlépe zvládnutá pasáž je ta o pomstě, kdy je hlavní hrdinka až velmi osobní (není se jí co divit). Takže celkově dávám čtyři hvězdy, nicméně je nutné je brát trochu s rezervou, ne každý člověk bude mít zájem tento film vidět/dokoukat a rozhodně bych ho nepouštěl dětem či prarodičům po nedělním obědě. A to nejznepokojivější na celém filmu je dívat se na americkou obdobu Felixe Holzmanna jak provádí znásilnění. Na to člověk opravdu jen tak nenarazí. ()