Trosečník

Cast Away

Stroskotanec

Dobrodružný / Drama

USA, 2000, 143 min

Trochu přepísknutý film. Tom Hanks je výborný a jeho robinzonáda celkem pěkně načrtnutá, avšak scénář klouzl po povrchu a vrcholem jeho smyku je příšerný a překombinovaný konec, který jasně ukazuje, jak moc si Zemeckis s postavou Chucka Nolanda nevěděl rady. Celý jeho příběh se nakonec utopí v příšerných frázích a natahovaných melodramatických schématech, což vážně zamrzí. Obzvlášť proto, že Hanks je přesvědčivý a výstižný... To málo, co mu umožňuje scénář ukázat z Nolandova nitra předvádí se zápalem a velkou sugestivitou. Jenže nedokáže utáhnout celý film, který je tak polopatický a doslovný, že mi ke konci notně lezl na nervy. Škoda, protože námět i některé dílčí technické kategorie (kamera, výprava) jsou příslibné... Ale výsledek je zbytečně rozmáchlý, patetický a přeplácaný. Přesto zásluhou Hankse poměrně přesvědčivý.(2.2.2005)

Prislo mi to jako parodie na Robinsona Crusoea. A ten pekne zbytecnej zacatek a konec, kdyby to trvalo tak 90 minut hodnotil bych vic.(29.1.2005)

Tom Hanks, volejbalový míč a pustý ostrov. Kdo přežije? 75% Zajímavé komentáře: Grafit, Fr, LuckyStar(29.7.2005)

Hanks; nominace na Oskara. Pan Wilson; nic... To myslím nejlépe vypovídá o současném zoufalém stavu v jakém se nachází soudnost Akademie.(20.1.2007)

Tenhle film se mi líbil, i když s Robinsonem Crusoe to nemá nic společnýho. Tady nic nevyrábí, nijak nezvyšuje kvalitu svýho života, protože nemá jak ani z čeho. Ale už jen kvůli výkonu Toma Hankse a způsobu financování filmu (začátek a konec zaplatil FedEx a to mezitím cvakl Wilson). Jinak Hanks jako workoholik je zatím nepřekonanej, takhle doufám nedopadnu. Já se vlastně se svou vrozenou leností ani nemusím bát. Námitky tu mám jen k tomu skoku "o čtyři roky později", já osobně bych se klidně i o hodinu dýl koukal na to, jak se s ostrovem sžívá. Ale rejža měl asi halt jiný názor. Ještě by mě zajímalo, co bylo v tom balíčku, kterej neotevřel.(24.2.2006)

• - Tom Hanks (Chuck Noland) musel vypadat v úvodu filmu jako průměrný muž středního věku, který není zrovna ve formě, proto herec přestal cvičit a zvesela se "nacpával". Natáčení filmu bylo poté na rok pozastaveno, aby mohl Tom Hanks zhubnout téměř 30 kilo a nechat si narůst vlasy. (don corleone)

• - Většina nočních scén byla natočena během dne. Kromě scény, ve které Hanks rozdělává oheň. (don corleone)

• - Jeden ze tří volejbalových míčů, které filmaři použili, byl prodán v aukci za 18 tisíc dolarů. (don corleone)