Trosečník

Cast Away

Stroskotanec

Dobrodružný / Drama

USA, 2000, 143 min

Také máte občas chuť utéct od všech problémů, od nalinkovaného života a cítit se konečně zase svobodně? Prostě jet a jet a skončit na místě, kde nikdo nebude? A co kdyby to byl opuštěný ostrov? Co byste si s sebou vzali? Mobil, sirky, jídlo, knihy? Jenže, co kdybyste neměli tu možnost a skončili na pustém ostrově bez ničeho s znenadání a poznali stejně jako uspěchaný manažer Tom Hanks, že na opuštěném ostrově je čas pouze relativním pojmem. Jak strašidelné to může na osamoceném ostrově být jsem se přesvědčil v unikátním filmu Roberta Zemeckise a geniálním hereckým dynamitem Tomem Hanksem. Film pro celou rodinu, plný dobrodružství, napětí a odhodlání pro lásku. Kdo by si nepřál Wilsona? :)(20.11.2011)

Tom Hanks a jeho excelentní výkon v roli poustevníka, který se učí žít bez civilizace na opuštěném ostrově a při životě ho drží jen vzpomínky na jeho snoubenku Kelly a imaginární kamarád Wilson, což je ve skutečnosti pomalovaná mičuda. Geniální herectví Toma Hankse tomuto filmu rozhodně pomáhá a jeho mimika a práce s obličejovými výrazy, to je něco, co tento film drží hodně vysoko nad vodou. Režisér Zemeckis rozhodně zvolil správně a je vidět, že spojení Zemeckis a Hanks je spojení vynikající. Na rovinu se totiž přiznám, že filmy z pustého ostrova jsem nikdy neměl rád, Robinsona Crusoe jsem nikdy nedočetl, natož abych ho vyhledával ve filmu, a k tomuto filmu jsem původně přistupoval se skepsí, ale Hanks prostě umí a díky němu je tenhle film, čím je, totiž naprosto dokonalým příběhem jednoho muže, který se pere s přírodou i se svým osudem. A poslední půlhodinka filmu je taktéž velice zajímavá a optimistický konec a hlavně poslední záběr, o kterém si nejsem jist, zdali jsem ho správně pochopil, ale pevně věřím, že ano, je velice zdařilý a povedený. Tleskám režisérovi i hlavnímu herci a za výborný filmový zážitek uděluji jejich dílku čtyři hvězdy.(6.4.2010)

Robert Zemeckis a Tom Hanks je dvojice, která když se sešla prvně, dala světu nejlepší film všech dob. Takže jak jsem četl, že spolu natáčí film o trosečníkovi, který sám uvízl na opuštěném ostrově (Robinsonády jsem vždycky miloval), začal jsem slintat tak, že by se to nelíbilo ani Pavlovovi. Nakonec, ačkoli se jedná o skvělý film, žádný extra boom se nekonal. Hanks opět podává nadoskarový výkon a všechno je to nádherně natočené, přesto tomu chybí ty pravé emoce, především v „civilních“ scénách..(5.2.2006)

Velmi příjemná robinsoniáda s přesvědčivým Tomem Hanksem. Z věčného spěchu FedExu do pomalého šplouchání vln na pustém ostrově, kde je jediným partnerem pomalovaný míč. Trailer: http://www.csfd.cz/film/10131-trosecnik-cast-away/videa/#(2.1.2009)

Je to klasický nenáročný rodinný Zemeckis. A chápu, že je poměrně těžké chválit film, který je absolutně bez hran a tudíž vlastně nemůže nikomu vadit. Sám s tím mám problém. Trosečník není žádný nejlepší film z nejlepších. To, co očekáváte od variace na Robinsona, dostanete do puntíku. Trosečník je prostě jen dlouhá milá podívaná, kterou bych klidně mohl roztrhat na kusy, ale naštěstí se mi ohromně trefila do nálady a dovedu si představit, že si ji na Vánoce pustím znova.(19.9.2013)

• - Většina nočních scén byla natočena během dne. Kromě scény, ve které Hanks rozdělává oheň. (don corleone)

• - Alan Silvestri napsal celkem jen 15 minut hudby, pro 143 minut dlouhý film nezvykle málo. Je to kvůli tomu, že první hodinu a 43 minut není ve filmu vůbec žádná původní hudba (výjimkou je ruský chorál a písnička Elvise na začátku). Ta se objeví až v momentě, kdy Noland opustí ostrov. (don corleone)

• - Ve filmu se objevil zakladatel firmy FedEx Fred Smith. (don corleone)