Trosečník

Cast Away

Stroskotanec

Dobrodružný / Drama

USA, 2000, 143 min

Naprosto souhlasím s Tosimem, že si uvědomíme, co je a co není důležité. Ovšem problém je v tom, že právě protikladu - NEZBYTNĚ NUTNÉ PRO ŽIVOT vs. KONZUMNÍ ŽIVOT", mohl Zemeckis využít v mnohem větší míře. To odbyl pouze několika záběry (Hanks u stolu s kraby a zapalovačem). Místo toho nás v závěrečné čtvrtině zavalil citovou lavinou, u které si možná někteří pobrečeli, ale mně vysloveně štvala. Škoda, tak atraktivního tématu šlo využít mnohel lépe a skvostně vyhublý Hanks s božským plnovousem by si to určitě zasloužil.(8.5.2003)

Velmi dobré zpracování příběhu o novodobém Robinsonovi. Takovýhle film samozřejmě stojí a padá s výkonem herce v hlavní roli a s tím si Tom Hanks poradil na sto procent. Nejzajímavější je první část filmu, kdy se Chuck musí naučit přežít a překonat sám sebe, závěr už je trochu slabší, ale celkový dojem vynikající. Jediné, co mi nesedlo, byl ten poněkud násilný a rychlý skok o deset let dál.(13.1.2006)

Už jen to rozdělávání ohně a Hanksův vztek by si zasloužily maximální hodnocení. No a zubní zákrok bruslí - komu přitom neběhal mráz po zádech. Filmu možná trvá trochu déle, než se rozjede, ale stojí to za to. Na ostrově spolu s hlavním hrdinou přemýšlíme, co využít, jak rozdělat oheň a jak přežít. A drží nás při životě jeden obrázek a Wilson. A pak se vrátíme někam, kam už nepatříme...(5.2.2007)

Utiahnuť dvaapolhodinový veľkofilm s jedným hercom, navyše pod obrovským tlakom a s obrovským podvýživením hlavného predstaviteľa? S veľkorežisérom Zemeckisom a s Tomom Hanksom v hlavnej roli určite áno! Skvelý film, ktorý zobrazuje posun hierarchie hodnôt v existencialistických situáciách, v ktorých sa človek vyskytne. A ako si človek začne vážiť veci, nad ktorými by inokedy mávol rukou. Bravúrne, a scéna so zubom je ozaj hustá! Človek čaká, že možností na ukončenie filmu mohlo byť veľa a kvalitných, no Zemeckis nie a nie a nakoniec aj tak našiel to pravé, jedinečné. Po filme mám jednu Wilsonku čestne vo vitrínke. 90%.(17.5.2006)

Jedno z nejslavnějších ztroskotaneckých dramat se dočkalo nadprůměrného převedení na filmové plátno. Naprosto dokonalý výkon Toma Hankse, úchvatně samotářské prostředí po většinovou stopáž spolu s dojemnou hudbou vytváří jednoduchý, ale krásný příběh. Nebýt tolik reklamních vsuvek, závěru, který mi nesedl a pár zbytečně prodlužovaných závěrů dal bych bez váhání všech pět hvězd. Zítra vyjde slunce...a kdo ví, co přinese příboj. 70%(28.6.2012)

• - Alan Silvestri napsal celkem jen 15 minut hudby, pro 143 minut dlouhý film nezvykle málo. Je to kvůli tomu, že první hodinu a 43 minut není ve filmu vůbec žádná původní hudba (výjimkou je ruský chorál a písnička Elvise na začátku). Ta se objeví až v momentě, kdy Noland opustí ostrov. (don corleone)

• - Tvorcovia filmu sa so svojím zoznamom "zbytočných vecí", ktoré Chuck Noland (Tom Hanks) zachránil, obrátili na odborníkov v oblasti prežitia v prírode a spolu strávili čas nad tým, ako možno tieto veci využiť. (Greenpeacak)

• - Scéna, ve které mluví Nolan se Stanem u krbu byla natočena na jeden záběr s kamerou pohybující se pomalu okolo. Záběr trvá téměř 4 minuty! (don corleone)