Kdysi v dávných dobách mocně vládl král Artuš (Sean Connery). Jeho domovem byl Camelot. Chtěl vládnout spravedlivě a v míru. Jeho největším protivníkem byl jeho bývalý rytíř, princ Malagant. Ten spolu se svými vojáky neustále usiloval o dobytí co největšího území. V kraji, kterému vládla po smrti svého otce Guinevere z Leonesse, se Malagant dopouštěl válečných zločinů, vypaloval vesnice a vraždil zdejší lid. Guinevere se rozhodla, že nejlepší bude provdat se za krále Artuše a spojením s jeho říší svůj lid ochránit. Při cestě na Camelot je však její procesí přepadeno Malagantovými válečníky. Krásnou paní zachrání statečný Lancelot (Richard Gere), kterého žena okamžitě okouzlí svou krásou. I ona k němu cítí náklonnost, ale nechce nic přiznat. Oznámí muži, že se jede provdat za Artuše a že se mezi nimi nesmí nic stát. Guinevere v pořádku dorazí na Camelot a je připravena stát se královou ženou. Do pevnosti se ovšem vydá i statečný tulák Lancelot a doufá, že žena bude opětovat jeho city. Vše se ale chystá na královu svatbu. Na zasedání rytířů kulatého stolu dorazí princ Malagant s návrhem, že si s Artušem rozdělí Leonesse. Budoucí královna ale tuto možnost striktně odmítne, král pochopitelně také a Malagant s výhružkami rozezleně odchází. Guinevere je Malagantovými vojáky unesena do zříceniny jeho hradu, kde je vězněna, ale vysvobodí ji opět Lancelot. Cit mezi Lancelotem a krásnou budoucí královnou je stále silnější, a i když by byla žena nejraději, kdyby Lancelot z Camelotu odešel, muž nakonec přijímá Artušovu nabídku stát se jedním z rytířů kulatého stolu jako odměnu za záchranu života jeho lásky. Artuš totiž nic netuší o vzájemných sympatiích jeho ženy a statečného rytíře. Dochází ke kýžené svatbě, ovšem hned po ní se král s královnou dozví hroznou zprávu o přepadení Leonesse, královniny milované země. Rozhodnou se proto na místo vydat spolu s mohutnou armádou... (TV Prima)

Jino

Romantika z toho přímo stříká. Škoda jen, že se z Gerea snažili udělat romantického herce. Už se po celou svou kariéru z těchto rolí nedostal. Sean Connery je dobrý jako vždy. Jinak je to vcelku slušná podívaná na deštivé sobotní odpoledne... ()

bourec

Jerry Zucker byl přes takovou hodně nanicovatou romantiku, takže pro mě to bylo ve svý době docela zklamání. Teď sem si film připoměl, a ty tři hvězdy jssou až dost. 50%. ()

lakikaki

Nič nové pod slnkom. Romanticky veľkofilm z dôb kráľa Artuša, o kráľovi Artušovi pre milovníkov kráľa Artuša a romantiky. Pozerať sa to dalo, ale zdalo sa mi to pridlhé a myslím, že mi to stačilo vidieť raz. Priemer = 3x*. ()

gabin(a)

Děkuji, nech si. Excalibur jsem viděla od Johna Boormana, dala jsem mu pět hvězd. Chtěla jsem napsat, že bych ještě snesla parodii a teď koukám na jméno režiséra - jestli je to TEN Zucker, tak měl radši natočit pořádnou parodii, klidně s Connerym (kterého mám mimochodem doma živého, hlavně když se zapomene oholit:-), on by to zvládnul (Connery). Gere u mě jako herec nezvládá nic, ani se mi nelíbí jako chlap, i když jako člověk je mi svým uvažováním a různými akcemi sympatický. Právě proto nemůžu pochopit, že hraje v samých srágorách. Třeba ale jeho životní role přijde, přála bych mu to, mám z jeho dosavadní tvorby fakt pocit marnosti. ()

sulimo

Bože, Guinevera je prostě blbka, jako žena nejsem s to pochopit, co vidí na Gereovi, páč ten je v tomhle díle uplně a totálně antikoncepční, hlavně když to mám porovnat s Connerym, a ano, jsem si vědoma chabosti tohoto komentáře, ale aspoň vidíte, jak moc mě ten film užíral, že sem teď z toho píšu takovýhle blbosti. ()

pakobylka

----- "Někdy je mír jenom opačnou stranou války." ----- Artuš - vládce se smyslem pro spravedlnost, který sní o míru a lepším světě ..... Lancelot - dobrodruh bez domova, který se živí mečem a vyzývá smrt ... Guinevera - kráska vlídná i zásadová, která hledá lásku a ochranu pro svůj lid ..... Malagant - padouch bez citu a svědomí, který touží po moci, nebere ohled na nic a na nikoho a neštítí se použít jakékoli prostředky. Jeho úloha je nezastupitelná, neboť bez něho by kladní hrdinové neměli proti komu bojovat a příběh by se mohl zvrtnout v unylý a prakticky neřešitelný milostný trojúhelník. Pohádka z dávných, neklidných časů, kdy se v slunci leskla rytířská zbroj, za soumraku ržáli bujní koně a bez ohledu na denní či noční hodinu řinčely ostré zbraně. Taková americká, trochu kovbojská - ale hraje se v ní o lásku i čest, jako v každé správné pohádce. ()

Rm.

Celkem nechápu to relativně nízké hodnocení tohoto snímku. Pro mě osobně jeden z nejlepších filmů točících se kolem krále Artuše. Vynikající a sympatický Richard Gere. ()

mortak

Lehký film v nejlepším slova smyslu. Důkaz, že se i stokrát viděné klišé dá natočit s espiritem. Zapomeňte na Malloryho Le Morte d´Arthur, tady jde jen o čistou zábavu. Mám rád scénu se strojem. ()

AdaMM

kecy. kecy a pár bojových scén. kecy. unylé pohledy. pohled na hodinky. ještě trochu koly. kašírovanější bojové scény než předtím. a už je díkybohu konec. sean connery je hrozný, richard gere horší. ()

Radiq

Celkem originálně pojatý příběh z období legendárního krále Artuše a celkem originální trojitá romance (milostný triangl). Tuto originalitu snižuje nepříliš povedené vyobrazení doby, jakožto i nepříliš povedené boje (krve málo, divné to je). Můžu ale říct, že mě to bavilo a když na to koukáte s nějakou holkou, tak ta vám určitě za to líbá ruce (nebo něco jinýho). Ale vy tam zas máte hezkou Julii Ormond, která je kouktelná a celý je to poměrně dobře zahraný. ()

dr.fish

Naprostá zoufalost! A to specielně v případě artušovských témat je v soutěži o "šrot století" konkurence zatraceně vysoká!!! 20% ()

SeanLSD

Zucker s Nicholsonom dokázali, že efektívnejšie môže byť vytiahnuť z celej tej masy príbehov okolo rytierov okrúhleho stola jeden a detailnejšie sa mu povenovať. ()

otík

Film z doby, kdy Connery byl vysloužilým agentem 007 a ještě stále to byl štramák, a Richard Gere byl skoro akčním hrdinou, který máchal mečem jako kouzelným proutkem. Ano, místy je to absolutní pohádka, místy romantický kýč, ale třeba válečné scény i po tolika letech vůbec nejsou k smíchu. Hezká, místy ale taky trochu krvavá pohádka. ()