Když se šílený zločinec začne považovat za génia, je čas poslat za ním Jamese Bonda. Pierce Brosnan v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. Tajný agent Jejího Veličenstva James Bond dostane za úkol prověřit aktivity mediálního tiskového magnáta Elliota Carvera. Jeho noviny a televizní stanice totiž s podezřelou hbitostí přinesly zprávu o zkáze britské válečné lodi Devonshire. Ta se z neznámých důvodů ocitla v čínských teritoriálních vodách a potopilo ji pravděpodobně torpédo z čínského bojového letounu. Bond však zjistí, že to byl ve skutečnosti Carver, kdo Devonshire poslal ke dnu. Jednak tím získal atraktivní materiál pro nejnovější vydání svého deníku Zítřek, jednak z vraku lodi ukradl raketu s jadernou hlavicí. Ze své lodi, která je pro radary neviditelná, hodlá střelu vyslat na Peking, aby vyvolal konflikt Číny a Británie a následnou globální válku. A hlavně aby pak rozšířil své mediální impérium po celé planetě. James Bond a jeho čínský protějšek, půvabná agentka Wai Lin, však ještě neřekli své poslední slovo... (Česká televize)

TV spot

mzss1

[100%] Druhá Bondovka s Piercem Brosnanem a hned po zlatém oku u mě opět TOP záležitost! Navíc je tahle část o tajném agentovi zcela nejakčnější. Doslova akční pasáž střídá tu druhou. Ale určitě je tu čas i o nějaký ten příběh a další aspekty, které do téhle ságy patří. Abych začal s herci … Brosnan je zde skvělý jako vždy. Jeho charisma, elegantní vzhled, sebeironie – prostě není co dodávat. Nechybí tu postavy z předchozí části a sice: Judi Dench jako M, která nikdy nezklame; Q jako už 82 letý dědula, který mě vždy neskutečně potěší. Zde má nadlehčenou scénku, kdy Bondovi předává novou hračku v obdobě nového vozu s dálkovým ovládáním a všelijakými vymoženostmi. Dále tu nechybí ani postava Moneypenny, Tanner a vrátí se i Wade. Co se týče nových postav v téhle Bondovce, tak hlavní záporák Jonathan Pryce zde hraje šíleného megalomana, který kvůli své práci snů zabíjí po desítkách lidské životy, aby měla jeho společnost vyšší a vyšší sledovanost. Jeho herecký výkon mě určitě bavil a nesouhlasím s názory, že herecky jak to píší někteří ostatní „přehrává“. Film nabídne i další solidní záporáky. Co se týče bondgirls, tak tu máme rovnou dvě (pokud nepočítám tu „malou němku“ z úvodu). Teri Hatcher tu svoji roli má, i když ne tak velkou, každopádně potěší. Je zajímavé, že jsem se po letech dozvěděl, že během natáčení tohoto snímku zjistila, že je těhotná. Michelle Yeoh je dalším kladem. Hezky předvede, že se vyrovná mužům, které pěkně svým bojovým uměním ztrestá. To mi připomíná velmi komickou scénu, kdy se jí hlavní záporák Pryce snaží parodovat, jak bojuje. ;) Takže a ta AKCE? Jak už jsem psal, je jí zde požehnaně a někdo by možná řekl, že až moc. Jenže já si jí užíval. Tohle prostě k Bondovkám s Brosnanem patří. Že akce je mnohdy přestřelená a vypadá vymazleně a fantasticky jak Bond vše dokáže? To mi nevadí, naopak. Úvod na letišti je super, ovládání dálkovým vozem a jeho sekvence v garážích je pro mě prostě nej! Nechybí tu spoustu dalších akčních kousků, na které se nedá zapomenout, třeba dlouhá jízda na motorce, skok z mrakodrapu, velmi dlouhé finále v plavidle atd. V tomhle filmu je prostě vše, co od téhle série můžeme čekat. A to, že je to přeakčnělé mi nevadilo. No a filmová hudba? Zde svou bondovskou kariéru zahájil skvělý DAVID ARNOLD. A troufám si tvrdit, že se trochu vyrovnal Barrymu. Ale jasný, na Barryho nikdo v téhle sérii nemá. D. Arnold měl hudebně cit i pro nějaké emoce, které se ve filmu utvářeli a to hlavně díky jeho skladbě. No, myslím, že na nic podstatného jsem už nezapomněl. ()

Segrestor

V druhé bondovce s Piercem Brosnanem (ano, dělme bondovky podle jména hlavního představitele) byl nejlepším elementem (možná paradoxně) herec Jonathan Pryce a je velkou škodou, že jej režisér a scenárista nenechali učinit největším padouchem série. Měl opravdu našlápnuto, ale pak se začal chovat jako debil (pro slabší povahy: slon v porcelánu). Ani jeho motiv nebyl nějak zajímavý. Ale tak, beru to. Beru, že představoval pátou velmoc a chtěl do toho taky něco říct, když už tedy skončila ta Studená válka. Tahle bondovka, kdy padouch byl mediální magnát, by byla možná spíš zajímavější jako ryze špionážní film, než vysloveně akční. Notabene když mají tvůrci v rukávu jen jedno eso a tím je jakási neviditelná loď. To zas tak kulervoucí nebylo. Upřímně. Druhou věcí, kterou je třeba pochválit, je Bond girl Michelle Yeoh. Tím, že submisivně nepadla robocopovi k nohám a v duchu čínského socialismu ho i klidně nechala ve štychu, mi byla velmi sympatická. Navíc umí kung-fu. Taková "vlastnost" se na Bond girl musí ocenit. Tempo je kolísavé, hlášky jsem zaznamenal jen dvě. A mnoho dalších filmových nešvarů. Čtyři hvězdy jen proto, že je to prostě značka BOND, ale také pro pár menších akciček, jako je třeba roztrhnutí obřího billboardu nebo BMW motorka a v neposlední řadě roztomile komického Bonda, když byl konfrontován s vymoženostmi čínské agentky. ()

Malarkey

-- 18. -- V pořadí druhá bondovka s Piercem Brosnanem, kterého jsem si za tu dobu nedokázal oblíbit, i když v historii filmové postavy s názvem James Bond je zapsán písmem zlatým, stejně jako má barvu oko, které jeho život zasáhlo relativně nedávno a proto ho musím brát stejnou měrou jako ostatní představitelé. Ale zpět k příběhu. Osmnáctka je číslo, které se rozhodně neztratí i když...akce je požehnaně, prakticky od začátku až do konce. Nebýt, ale tak neuvěřitelných, splácaných a chvílemi až vtipných scén stálo by rozhodně za to, udržet se v křesle po celý příběh, ale není tomu tak. Nebo tedy, mně se ony akční scény příliš nelíbili. Originální jistě jsou, obrovské také, ale ta nesmyslnost, ta nesmyslnost, která k Bondovi v podání Pierce Brosnana prostě patří. Koneckonců dá se to vydržet a samotná bondgirl Michelle Yeoh příjemně potěší nejedno oko diváka, když už ne ty akčněji založené záběry, tak pohled na ní rozhodně. A proti komu, že to tentokrát Bond bojuje? No, proti muži, který chce vyhlásit válku kvůli sledovanosti, jak řiká samotný James? Sláva a bezmezná moc, to je oč tu běží. Jonathan Pryce ho zahrál relativně dobře, ale už jenom fakt koho hraje docela zarazí, stejně jako celý tento film. Koneckonců, ale také potěší chvilkovými záchvaty suchého humoru, který Pierce Brosnan umí podat s nádechem šarmu, který v sérii byl neméně potřeba a tak rozhodně stojí za to tento film vidět. -- Bonde, Vy jste jak dítě ! ()

d-corso

Výtečná myšlenka, v rámci bondovek řekl bych i velmi originální, je takřka dokonale zprasena hrůznou režií (dovolím si tipnout, že i scénářem). Akční scény nezřídka působí dojmem dražší televizní produkce. Navíc není zcela jasno, kdože je skutečně v hlavní roli, potažmo, kdo je hlavní postavou. Je to ještě vůbec příběh o Bondovi, nebo o stejně schopné, ba co víc, schopnější čínské agentce? Kam se poděl machismus - Bond často působí jako jakýsi schlíplý chudáček., kde se vzala ta přehršel ubohé politické korektnosti? Mnohé zachraňují scény s Q a doktorem Kaufmanem, ale zůstává tu nepříjemná pachuť z promrhané šance. V tomto příběhu byl velký potenciál. ()

J.Connor

Jedna z nejslabších Bondovek, co jsem zatím viděl, která mě definitivně utvrdila v tom, že Bondi jsou pro mě jen dva, Connery a Graig. Pak je ještě snad jeden srandovní Moore. Navíc tenhle film zestárl mnohonásobně víc, než věci ze 60. let, které kromě retro nádechu bodují díky návratu tehdejší módy a designu. Zatímco pozdní devadesátky se vrací možná tak ve zvrácených remixech na dekadentních večírcích (už jen ty cyberpunkové titulky, achich ouvej). Další věc, která trochu naštve, že jediným opravdu dobrým hercem široko daleko je Michelle Yeoh, přičemž za adresáta jejího přezíravého úsměvu jsem záhy přestal považovat západního agenta, ale spíše celý film. Pryce a Schiavelli připomínají spíše nějaké postavy z Powerse, Lundgrenův klon to těžko zachrání a Judi Dench v úpletové šatovce na to zase nemá čas. Brosnan je namydlený panák, kterej sice možná akcentuje britské gentlemanství, ale dusí jakoukoliv věrohodnost mašiny na zabíjení a internacionálního playboye. ()

• Vo filme sa použilo dvakrát toľko pyrotechnického materiálu ako v Zlatom oku (1995). Pyrotechnický tím mal až sedemdesiat ľudí. (ash99)
  • Scéna s motocyklovou naháňačkou v Bangkoku sa nakrúcala v anglických štúdiách Frogmore. (ash99)
  • Teri Hatcher (Paris Carver) prý roli přijala hlavně kvůli manželovi, který si vždycky přál mít doma bondgirl. (ČSFD)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze