My všichni školou povinní

TV spot
Drama / Rodinný
Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 55–67 min)

Režie:

Ludvík Ráža

Scénář:

Markéta Zinnerová

Kamera:

Josef Pávek

Hudba:

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová, Karel Augusta (více)

Epizody(13)

Snad každý vzpomíná na svá školní léta – ať už s nostalgií, úsměvem či dokonce nelibostí - nevyhnul se tomu nikdo. I proto se těší takové divácké oblibě filmy a seriály ze školního prostředí. Jedním z nich je i český seriál My všichni školou povinní, který v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža. Opět tedy můžeme sledovat životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Setkáme se s malým prvňákem Jirkou Olivou, jeho bratrem Lubošem, s Jitkou Povejšovou a Barčou Hrdinovou, Jolankou a Jindrou Joklovými, jejich rodiči soudcem Olivou (Jiří Bartoška) a jeho ženou (Jana Šulcová), herečkou oblastního formátu Alicí Povejšovou (Jana Preissová) a jejím manželem, hudebníkem Filipem Povejšem (Václav Hanzlík), budeme sledovat rozvodové problémy rodičů Joklových (Jiřina Bohdalová a Vladimír Brabec). V neposlední řadě je tu učitelský sbor: oblíbený učitel Lamač (Jiří Sovák), ředitelka školy (Věra Galatíková), krásně nesympatická nervní učitelka Hajská (Gabriela Vránová), nastupující učitel Michal Karfík (Miroslav Vladyka) a nová pionýrská vedoucí Jana Vychodilová (Veronika Žilková), učitelka Zmatlíková (Dana Medřická) a mnoho dalších. Všichni tu prožívají své osudy, někdy se vzájemně prolínající a nejen děti, ale i dospělí zjišťují, že se stále mají čemu učit a že jsou v životě i situace a věci, které už se nedají vzít zpět. Pochopitelně nechybí ani přiměřená dávka humoru. Jednotlivé postavy jsou vcelku věrohodně napsány i zahrány, takže diváky vtáhnou do děje, který společně s nimi mohou prožívat. A přitom si opět zavzpomínat na ta svá školní léta… (Česká televize)

zla.ovce

Seriál myslím věrně zobrazuje socialistický realismus 80. let, včetně různých stranických schůzí, úplatků, známostí a posudků. To jinak slušnému dílku ubírá jednu hvězdičku. Herecky to jistí řada osobností (Sovák, Menšík, Medřická, pozoruhodně zahrála Gabriela Vránová), v pohodě jsou i Vladyka se Žilkovou. Co se týče dětských rolí, suverénně nejhorší byla J. Janatová v roli Jitky Povejšové - prostě na hraní neměla. Naopak Michaela Kudláčková v roli její kamarádky Barči byla jako vždy skvělá. Jednu z jejich spolužaček si zahrála i dnes už zesnulá Dana Vávrová. ()

offlineman

Bohdalová mi pila krev všech 13 dílů!!! Miloš Haub na Hrad!!!! :-) Životní role Miroslava Vladyky. Mám dojem, že tento herec je hodně nedoceněný!!! A jinak mám tenhle seriál rád i z důvodu toho, že sme měli taky za třídního mladého pana učitele a dobrého chlapa, kterého mi Karfiól hodně připomíná, pana učitele Rostislava Ekla! ()

Kajislav89

Tenhle seriál jsem poprvé viděl v období deváté třídy ZŠ a přijímaček na gymnázium, takže to pro mě mělo aktuální nádech. A nenudilo mě to ani při dalších sledováních. Docela se mi líbil přirozený příběh i herecké výkony a hlavně propracované postavy, ať už nováček Miroslav Vladyka "Karfiól" nebo naopak velezkušený Jiří Sovák a jeho manželka Blanka Bohdanová, která svérázným způsobem brání rodinný krb a nebo třeba pletichářské duo Augusta-Obermaierová. Je to jednoduše velmi dobrý seriál, který zachycuje každodenní realitu tak, že diváka zaujme. ()

teltri

Ach jo, to bylo naše dětství! Krásný seriál , krásne časy. Práve som ho dopozeral po tretí raz. Tento krát v Prahe. :-) ()

knihovna

Nesnáším Michaelu Kudláčkovou, nerad jsem chodil do školy, bo su líný a mám děs z učitelek, hlavně teď v dospělosti. Takže hodnocení tomu odpovídá. ()

subic

Kolik bylo komoušských seriálů, kde tehdy hrál kde kdo i třeba sebemenší roli? A to vč. Vladimíra Menšíka, který v té době už byl hodně nemocný a na natáčení ho vozili z nemocnice. Zajímavostí je, že exteriéry seriálu se natáčely v Liberci a okolí. Ta škola ovšem byla pražská základka Petřiny. Seriál je dějově značně poznamenaný soudruhy Valou a Větrovcem a jejich soudružskými funkcemi. V seriálu má svou asi největší hlavní roli Mirka Vladyky a taky Veronika Žilková tu ještě vypadala jako ženská a ne jako vyschlá treska. Když to mělo premiéru v ČST a šlo to některý den v týdnu ve 20 hodin, tak jsem se na to nemohl dívat nebo jen někdy. Takže jsem to viděl celé až někdy později, když to opakovali v neděli dopoledne. Jednou za 10 let se to dá vidět znovu. ()

yntelygent

-Pamatam si ho z detstva,dnes mam na vsetko samozrejme iny pohlad...nevidel by som ho vsak ani dnes ako prepadak...bol poplatny dobe v ktorej vznikol,navyse herecky bol obsadeny viac nez megahviezdne...preto hodnotim 3 . ()

ostravak30

Dva autoři pohádek a dětských projektů se sešli na tomto seriálu a tak to jako vyložený průšvih dopadnout nemohlo. Seriál je vskutku hvězdně obsazen a ani jednotlivé zápletky nejsou špatné. Problém je ale za mě třeba ve slabším scénáři. Také dialogy občas postrádají logiku, kdy jedna postava něco řekne a druhá se na to vzápětí zeptá, nebo nějaká postava popře svým jednáním to, co před chvílí jiné sdělila. Leckdy i chování hrdinů je nelogické nebo minimálně zamýšlení hodné. Naopak se mi velmi líbí úvodní znělka a hudba. Jenže třeba vyprávění Viktora Preisse o ději z minulých dílů je zvláštní. Někdy sdělí nepodstatné věci a ty důležité se úplně přechází. Ze seriálu je ale hlavně patrné, jak moc se za ty roky v lecčems škola nezměnila. Už v 80. letech se našli rodiče, kteří hledali za neúspěchy školáků především vinu kantorů. A zatímco dnes se hlavně u majetných vyhrožuje ukončením finanční podpory nebo odejitím ze školy (což pro školu znamená, že přijde o peníze), tehdy šlo hlavně o moc strany a postavení v různých funkcích. I tehdy byli grázlíci a flákači a obecně se školní problémy vlastně nezměnili. Většina dětských hereckých výkonů je nic moc, ale jistě je předčili Milan Šimáček a Michaela Kudláčková. Když si celkově proberete následné seriály se školní tématikou uvědomíte si, že My všichni školou povinní je nakonec pořád nejkvalitnější seriál. ()

tavvva

Když se v seriálu potká soudružka učitelka se soudružkou ředitelkou, soudruhem školníkem a soudružkou vychovatelkou a vše se okoření dobovými zkratkami a stranickou schůzí, tak to pak nezachrání ani těch pár pěkných témat, které se v seriálu objeví. Navíc je to fakt nemastné a neslané, místy trochu naivní a blbě zahrané. Vladyka s Žilkovou jsou jako pár nepoužitelní :D Mladá Janatová mi přijde bez ohledu na roli a své "polepšení" strašně falešná a nebaví mě se na ni dívat. Vadila mi i v seriálu Cirkus Humberto :/ ()

(fjw)

Docela hodně depresivní seriál, hlavně závěrečná znělka. Vždy, když ho vysílají, tak mám depresi nebo se mi nedaří. Ale jinak docela herecky podařený. ()

rador

A dál? CO DÁL? Teno seriál by si zaslúžil oveľa viac ako len tých 13 dielov. Kludne by som zobral ďalší školský rok :). Bohužial, finančná situácia to v tej dobe asi nedovolovala, tak buďme radi že vzniklo aspoň to.. ()

Danulinda

Autor zde barvitým a pestrým způsobem vylíčil problémy učitelů, dětí či jejich rodičů, ale i kombinace těchto všech vztahů. Od alergie paní učitelky (výborná G. Vránová) na aktivnějšího prvňáčka Jirku (báječný Milan Šimáček), přes zdravotní problémy zkušeného učitele (v podání jedinečného J. Sováka), které rázným způsobem řeší jeho manželka (krásně "nesympatická" B. Bohdanová) až po rozvodové neplechy (machři V. Brabec a J. Bohdalová), na které vždy doplácejí děti. Seriál je výtečně obsazený spoustou zkušených a skvělých herců, přičemž velkou pochvalu zaslouží i hlavní dětské role, jejich představitelé nezůstali o nic pozadu při srovnání s jejich dospělými kolegy. Z tehdy méně známých tváří mě velmi mile překvapil titulní M. Vladyka, který postavě vdechl opravdový život, což v jeho tehdejším věku dnes již málokdo umí. Herci si zaslouží absolutorium pro jejich věrohodnost, hudba p. Hapky jakbysmet a ze skvostného příběhu paní Zinnerové by si spousta dnešních scénaristů mohla vzít příklad. ()

GoldenGecko

Takový rodinný seriál, komunistická telenovela. Ale aspoň nás soudruzi šetřili kýče ( ne že by se vůbec nevyskytoval) a naopak šetřili super hrdiny a nadlidmi, o kterých dnešní seriály většinou jsou. ()

Muff

Vzpomínám na něj se sentimentem, seriál mého mládí. Navíc jsem z učitelské rodiny, ve škole pečený vařený, prázdniny neprázdniny. Asi jsem postižený a nemohu hodnotit objektivně, ale tenhle seriál se mi líbil. Trefný komentář: sportovec. ()

meisje

Nesouhlasím s podprůměrnými hereckými výkony. Kromě Medřické, Sováka a Vránové zazářily i Galatíková, Bohdanová, Bohdalová, Preissová, Šulcová a další. Žilková a Vladyka měli už tenkrát stejné charisma jako teď, a to umístěné v malíčku na levé noze, rovněž vypadali a hráli už tenkrát stejně blbě. Kdyby jejich role v seriálu nebyly nebo je aspoň zahráli menší tataři, hned by se ty tři hvězdy dávaly s lehčím srdcem. Jo a ani scénář není tak strašný, jde vidět, že to nepsal Dietl. Normální koukatelný seriál. Vždycky se radši podívám na reprízu než na jakousi cypovinu typu Ordinace, Rodinná pouta či Cesty domů. ()

moviepill

Dobrý seriál s niektorými výbornými hercami danej doby, najmä pán Sovák, to je ťahúň celého seriálu. Pre niektorých nostalgia, pre niektorých des a hrôza. U mňa 4*. ()

harycek

S nostalgií dávám tři , to za výkony některých herců, ale od doby vysílání tohoto seriálu herce Miroslava Vladyku nepojmenuji jinak než "Karfík"!!!! ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011