Reklama

Reklama

Obsahy(1)

29. ročník slavnostního předávání výročních cen České filmové a televizní akademie proběhne i letos v pražském Rudolfinu. Šanci na zisk trofeje v podobě sošky Českého lva mají v 19 statutárních kategoriích tvůrci 25 nominovaných filmů a televizních děl s premiérou v roce 2021. Již podruhé byly otevřeny další kategorie i pro televizní projekty a stejně tak podruhé soutěží samostatně animované a krátké filmy. Večerem diváky provede poprvé moderátor Jiří Havelka. (Česká televize)

(více)

Recenze (20)

marhoul 

všechny recenze uživatele

Spokojenost. Že večer probíhal v duchu vyjádření podpory Ukrajině beru. Mně by se naopak eklovala pokrytecká zábava ve stylu "jakoby nic", "žijeeeem a pijeeeem". Že stávající situace mnohé ze zúčastněných přemohla, chápu, protože mě,  mé blízké a známé, to přemáhá druhý týden také a několikrát denně. Havelka příjemný, decentní, jeho umírněné moderování bylo vkusné, adekvátní aktuální situaci. Osobně bych nedávala třeskutou řachandu, když nedaleko od nás, v ten samý, mrazivý večer, čekají lidé desítky hodin ve frontách na vstup do bezpečnější krajiny, když jejich chlapi na válečných frontách nasazují a pokládají životy. Drsné filmečky o válce to jo, co? Ale realitka, se vším kolem toho, to už  přiblbým hlavičkám pod vousy nejde... Klasika. Že je v současnosti názor uniformou, to už je asi vyšší morální matematika. Oceněným gratuluji, letos se urodilo několik vydařených filmů a ve více kategoriích bych cenu přála všem nominovaným. Mně slavnostní večer sednul, s kvalitním hudebním doprovodem (když vzpomenu na neposlouchatelný a neuctivý trapas, který tam před lety předvedla, na pokyny režie, Vladivojna... ), jsem ráda, že si umělci odpustili raut a částku věnovali na smysluplnou věc, také, že veřejnost mohla opět přispívat formou DMS, kdo chce, dá, kdo ne, nedá, proč nevyužít další přímý přenos? Líbila se mi Jitka Čvančarová ve své nejslavnější róbě, to skutečně nejen pobavilo, ale líbí se mi, když si člověk stojí za svým, Jitko, jste skvělá! Těší mě Lev do Ostravy pro Pavlu, za výbornou hudbu ve skvělé Okupaci, cena pro úžasné Myši patří do nebe i vše pro Zátopka. Flašinetovým kritikům Českého lva by se dalo navrhnout, aby neztráceli čas. Vždyť není nic jednoduššího, než si v noci přečíst seznam oceněných, třeba tady. Během přenosu by mohli trávit čas nějakým kvalitním filmem, třeba o reálných dopadech války na společnost. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Václav Neužil od srdce děkoval Davidu Ondříčkovi, aby mu i on nejen za jeho výkon o pár desítek minut poděkoval. Fajn Ivana Chýlková, Jiří Lábus nebo Ivan Trojan. Moc fajn Václav Kopta. Kultivovanému Jiřímu Havelkovi myslím víc svědčilo moderování v tandemu, třeba jako na Cenách české filmové kritiky s Janou Plodkovou. Neříkám, že to bylo loudavé nebo strojené, ale prostě to rozhodně nestrhlo. I kvůli tomu, že výrazný prostě nebyl. Ale možná to bylo tou vážností. Počtem titulů to může působit, že za sebou máme silný rok. Ale já loni zažil docela dost filmových zklamání. Střihy na celek Rudolfina, když běží důležitá jména (in memoriam), se hrubě nepovedly. A znovu opakuju: minimálně herecké kategorie (a pár hlavních z technických) bych doprovodil alespoň patnáctivteřinovými ukázkami (nominovaní postávající v kulisách jsou mimo). „Objedeš děti a rok v prdeli!“ Too much of Ukraine. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Za mě strašně dlouhý, za chvíli bude i cena za to kdo se během natáčení nejlíp vysral, fakt nuda, přitom v pohodě, Umělcíí přišli, řekli a odešli, Jirka Havelka nebyl špatný, ale utopený v nekonečnosti. Ty základní ocenění jsem docela čekal viz mé komenty k těm filmům, ale kdyby to vyhrál někdo jiný tak se nezblázním. Podporu Ukrajině chápu, zejména když tam má někdo rodinu - Elizaveta Maximová či spolupracovníky, to co se tam děje není politika, ale brutální vyvraždovaní obyvatel jedné země, je to odporný a mám pochopení pro všechny, co to v nich silně emotivně rezonuje a mají potřebu se vyjádřit v tomto případě to beru, co neberu je délka a nezábavnost. ()

honajz odpad!

všechny recenze uživatele

Vybavily se mi vzpomínky na festivaly politické písně, na prvomájové průvody, na hesla jako Ruce pryč od Kuby, na sjezdy komunistické strany, kde se podobně aplaudovalo podobným povrchním proklamacím... A já měl přitom za to, že se dívám na předávání filmových cen, ne angažovaný politický mítink. Jediný, kdo měl poznámku k filmařině a herecké profesi, a to dost smutnou, byl pan Němec. Jinak mi všichni přišli, že mluví jako pod drogama nebo opilí. Na závěr jsem čekal, že se bude hrát ukrajinská hymna, zavlají ukrajinské vlajky a všichni vytáhnou mávátka ve světle modrých a žlutých barvách a půjdou skandovat na Letnou... Abych nezapomněl, střihač je vůl, když při medailoncích těch, kteří vloni odešli, střihá na celek sálu, takže některá jména jsme neviděli. ()

Eleanor05 

všechny recenze uživatele

Jiří Havelka byl jako moderátor rozhodně lepší, než Kopta. To je asi jediné plus večera - tedy moderátor a to, že v hledišti už, oproti minulému roku, mohli být diváci. Ačkoli mnozí ještě ani po dvou letech s Covidem nepochopili, jak správně nosit respirátor... Ale jak tady píšu už několikátým rokem - nedám přenosu z předávání filmových cen víc, než dvě hvězdičky, když v něm nejsou medailonky s ukázkami. Bez ukázek hereckých výkonů, střihu, kostýmů, scénografie, zvuku atd., nemá vlastně takovýto přenos pro diváka valného opodstatnění. Proč se na něj vůbec dívat? Abych viděla filmaře v místnosti s korálkovými závěsy a pak jak koktají u děkovačky? Výsledky si mohu přečíst po přenosu na internetu. A mimochodem, nevím, jestli si to tvůrci českého filmu uvědomují, ale to, že budou provolávat slávu Ukrajině, mít srdceryvné projevy a od shora dolů se polepí ukrajinskými vlaječkami, výsledek války s Ruskem nijak neovlivní. Kdyby každý jeden z nich vzal samopal a šel bránit Kyjev, pak by se na nevyhnutelné porážce Ukrajiny teprve možná něco změnilo... 1,5*. ()

Galerie (22)

Reklama

Reklama