Korzet

• Rakousko Corsage (více)
Trailer

Je rok 1877 a Alžběta Bavorská slaví čtyřicátiny. Jak se asi s přibývajícím věkem cítila žena, kterou definoval její mladistvý vzhled? Jak vypadal soukromý život panovnice, která byla ve společnosti prezentována svým manželem, nikoli svými názory? Podobně jako její tělo svírá těsný korzet, i její osobnost dusí svazující život na vídeňském dvoře. Kostýmní drama o neklidné ženě, toužící po svobodě a emancipaci, bylo uvedeno v canneské sekci Un Certain Regard a přichází s důvtipnou reinterpretací dějin. Mýtus císařovny Sissi se vrací, tentokrát v podání Vicky Krieps, která si z festivalu zaslouženě odvezla cenu za nejlepší herecký výkon. (MFF Karlovy Vary)

Trailer

vyfuk

[KVIFF 2022] Zde se ukazuje, proč je tak dobré mít ženské režisérky. Možná protože dokáží do všeho vnést nějakou lehkost, nevinnost a éteričnost, které jen tak někdo nedocílí. Tento film je toho úkazem. Každý výlet, každý problém a každou překážku císařovny jsem sledoval s velkým zájmem, pobavením. Filmu opět lehce ubližuje délka, která není závratná, ale stejně tak není nejúnosnější pro každého v rámci provedení. Jsou zde momenty, které jsou jakoby vytržené, ale jsou minimální. Nečekané překvapení, která má trochu zvláštní závěr, ale vlastně je to docela i jasnou tečkou pro celou myšlenku. Symfonická filmová krása. ()

Goldbeater

Ony všechny ty variace na žánrové zařazení mezi historická/životopisná dramata v různých popiscích k tomuto snímku jsou velmi zcestná. Korzet si jednak vykládá reálný příběh Alžběty Bavorské ve velmi svébytném, spíše fikčním podání, a pak je taky potom vším, jenom ne nudným a konvenčním kostýmním dramatem. Citlivě vyprávěný příběh dává nakouknout pod závoj přetvářky až do nitra lačnícího po seberealizaci a emancipaci, což skvěle podtrhuje v Cannes oceněná Vicky Krieps svým hereckým výkonem. Zajímavé jsou pak režijní vychytávky, které skrz různé kulisy a zvolený soundtrack úmyslně divákovi nabourávají hranice mezi historickým obdobím, kdy se děj filmu odehrává, a relevantní současností. [KVIFF 2022] ()

rakosabasta

Skvělý film! Jen se na něj nesmí koukat jako na historicky životopisný!!! Jako možná fiktivní reinterpretace životopisu známé osobnosti a tématu emancipace člověka (nejen ženy) v poslední třetině 19. století vůbec, je to fakt jeden z nej rakouských filmů, co jsem kdy viděla. ()

zelvicka.

Pokud se někdo rozhodně vykreslovat historické postavy, jsem rád, že k tomu nepoužívá jen odstínů černé a bílé, ale podaří se mu na paletě vymíchat i barvy mezi tím. Zaujalo mě využívání analogismů v příběhu, na druhou stranu cigarety s filtrem jsem si musel googlit, a ty zrovna analogismem nejsou. ()

Marigold

Lehce anemická záležitost tak nějak napůl nakročená k radikálnímu feministickému statementu a napůl k tradičnější impresi ze života celebrity, která boří zažité představy o krásné císařovně. Krieps je opět vynikající, ale režijně to dost kulhá, je to upracované a občasné provokace typu chlapa s náušnicí, zapomenutého mopu nebo moderní hudby to úplně nespasí. Kreutzer se vrací k oblíbenému tématu ženského neklidu, překonávání vnitřní sešněrovanosti, přidává kus císařské impotence a mrtvolných habsburských konvencí. Vlastní korzet konceptu to ale úplně neprodýchá a výkřik vzdoru v tom spíš zaniká. ()