Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

Monco

Asi jako hodně uživatelů jsem nejdřív viděl seriál a potom film. Seriál mám mnohem radši, ale film si čas od času taky pustím. Dávám 4 hvězdičky. ()

JoséB.

Naprosto nechapu,jak muze nekdo vubec srovnavat tenhle skvelej film s,podle me,tak akorat prumernym serialem(pravda,ze zacatku jsem se serialem i bavil,ale pozdeji se z nej stala pseudohumanisticka liberalni sracka,lezouci pacifistum do riti)...Tohle je uzasna podivana,s vybornejma figurama,se skvelejma frkama(..."Zradnej zradnej Duku,to se,to se rekne...")Ovsem,proti gustu.... ()

Turtle

Není to tak dobré jako seriál ale i tak je to výborný film. Teprve když jsem viděl film a slyšel text uvodní písně tak jsem pochopil proč mi to vždycky znělo tak melanchonicky. Z celého filmu dýchá taková Hellerovská atmosféra. Scéna kde si živý a zdravý Painless lehá do rakve a přátelé se s ním loučí přetéká absurditou a je tak obrazem války a možná i života jako takového. ()

honza.g

Možná je to chyba, ale mám na film jiná (a asi tvrdší) kritéria než na seriál. V tom obrovském počtu dílů byly určitě nějaké slabší, ale jako celek podle mne patří do desítky nejlepších seriálů. Film není špatný, ale vypadá jako by vznikl pospojováním vybraných epizod seriálu. To asi není pravda (seriál vznikl později), ale podruhé ho vidět nemusím (na rozdíl od seriálu). ()

scottt1

Bohuzial som najskor videl serial a az potom tento film. Hodnoteniee mohlo byt aj ine (lepsie), ale chybal mi Alan Alda v roli Hawkeyeho ()

Megan

Nebudem prvá, čo som ovplyvnená seriálom od tohoto filmu očakávala niečo iné. Tam, kde nás seriál kŕmil láskavým humorom, zostáva film drsnejší a tvrdší. Viem si predstaviť, že takáto podoba MASHu je bližšie realite vojny ale seriál sa mi jednoducho páčil viac. Neviem, aké by bolo moje hodnotenie, keby som seriál nikdy nevidela.... ()

PORTER44

I když seriál je lepší ať už hereckým obsazením,hereckými výkony a výbornými hláškami tak u filmu jsem se taky skvěle bavil,D.Sutherland se do role Pierce docela hodil ,film je směs vtipných scén které se všechny objevily v seriálu. ()

Ardath

Minimálně stejně kvalitní jako související seriál. Za titulní píseň Suicide is painless by si MASH zasloužil oscara. Nezapomenutelná melodie. Mám chuť si tenhle snímek brzy opět zopakovat! ()

micska

Naprosto nechápu, jak tohle někdo může porovnávat se seriálem. To není jiná liga, to je jiný sport. Film je naprosto brilantní černočerná protiválečná satira, která má s plytkým, byť občas zábavným, seriálem společný jen název a jména (ale nic jiného) postav. ()

pallok

Ak pripustím možnosť, že po natočení tohoto filmu by nenasledoval seriál, tak by bol film niekde v odľahlom kúte siene slávy s oskarom aj štyrmi nomináciami. Mne sa na jeho českej verzii najviac páčil Jirka Lábus! ()

sun.eagle

Seriál považuji za jeden z nejlepších seriálů všech dob, kdy jsem ho sjížděl na VHS pořád dokola. Film mi ale vůbec nesedl, dokonce můžu říci, že jej nesnáším. ()

Johny203

Parádny plagát a skvelá úvodná scéna kedy začne hrať titulná skladba (ktorú som s výnimkou melódie, počul prvý krát) a to je asi tak všetko. Problém filmového MASHu je v tom že seriál je omnoho známejší a takmer nikto sa k nemu (filmu! nedostane bez jeho (seriál) znalosti. A keďže je seriál absolútne kultový a má najviac hlášok zo všetkých jeho konkurentov na celom sitcomovom poli, nemôže dielo Roberta Altmana vyhrať, ani remizovať, ani dôstojne prehrať........Casting je podstatne menej zaujímavý a postavy sú oveľa viac zameniteľné. Navyše sú to dosť veľký hajzli. Hranica medzi humorom a krutosťou či hulvátstvom nejestvuje. Filmu teda chýba humor. Celé je to tvorené jednotlivými epizódkami bez prepojenia oddelené strihom. Najlepšia postava je tu Henry, aj to len od polovice a futbalové eskapády sú až príliš dlhé. MASh je dokonalý vo svojej seriálovej podobe ale jeho filmový predvoj sa nepodaril. ()

Redyx1 odpad!

Naprostý odpad oproti výbornému seriálu...tohle byl výsměch a ostuda kinematografie obsadit takové neherce.Celkově je to jen trapný paskvil,který neměl sledovanost a byl to propadák!!!! ()

Drslw

Ani na piaty pokus som to nedopozeral, hlavne teda preto, lebo som sa ani raz ničomu nezasmial. A žiadne iné dôvody dopozerať to som nepobadal... Tá jedna hviezda je za to, že vďaka filmu vznikol skvelý seriál za 5* ()

Karel_Kuhn

Pohodová protiválečná komedie bez jediné válečné scény, co podává svědectví, jak je každá vojna vlastně „zkurvená.“ Děj si nijak neříká o složitou zápletku s moralizujícím vyvrcholením, spíše sází na odlehčenou atmosféru, sympatické postavy a několik dobrých dialogů, které sem tam proloží nějakou ostřejší scénkou. A s každým dalším zhlédnutím se mu to daří o něco více :-) 75%. ()

kaladze77

Seriál som pozeral ešte koncom 90. rokov v češtine, miloval som ho... presne preto (a nielen preto) je tento film pre mňa slabý... v seriáli je oveľa viac humoru. Ako som už písal (nemyslite si, že nemám zmysel pre humor a že to čo píšem je subjektívne), sériál bol skvelý, ale humor vo filme je skôr podradný. Hawkeye a Trapper si myslia, že môžu všetko, so ženami sa rozprávajú ako ku*vami, pardon, s nadriadenými ako v krčme, žiaden rešpekt... toto chcú byť tí kladní hrdinovia?? Viem že sú lekári, ale aj vojaci... Viem, že to mala byť niekde satira, ale mne to absolútne neprichádza smiešne. ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)