Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

Martin741

Drviva vacsina ludi pozna hlavne serial, malokto vie, ze prvy bol film. Korejska vojna je dnes uz vo filmoch folklor, navyse tvorcovia ako Tom Skerritt /Mrtva Zona/, Donald Sutherland /Vesmirni kovbojove/ a samozrejme reziser Robert Altman z toho urobili zlatu banu. Natocene za par supov a zarobilo majland. Uz len preto davam maximalne hodnotenie : 100 % ()

shyster

Filmový MASH je oproti seriálovému o celou svou délku pozadu. Nejenže tady je velici nízký výskyt vtipů, ale samotný film je jen řazení epizod bez jakéhokoli smyslu. ()

Elyssea

Děsivě dlouhé a děsivě nudné. Nečekala jsem záplavu vtipu, ale jeho absenci také ne. Možná to bylo zabijáckým dabignem (z Koumese Pierce se budu hrůzou budit ještě dlouho) a možná taky ne. Na seriál film nemá, přestože vznikl dřív. Už dlouho se mi nestalo, že bych něco nemohla dokoukat. MASHi se to povedlo. ()

ad

Srovnávat tento film (díky jehož úspěchu vznikl seriál) se seriálem je naprostá kravina... protože se jedná o dva naprosto odlišné druhy humoru. Pravda, že ten první je více náročnější a specializovanější oproti seriálovému "vtipu pro všechny, kdo zrovna sedí u televize", ale jsou lidé, kterým tento styl sedí více a není proto nutné hned jednoho ze zástupců MASHe házet za hlavu. Kdo ví, jak by situace vypadala, kdyby u nás (stejně jako ve zbytku světa) nejprve zkultovněl tento vynikající film a až potom seriál. Každopádně Donald Sutherland, Robert Duvall a spoustu dalších lidí přímo září charismatem a celé to uteče víc než příjemně... Tečka. ()

tomtomtoma

Zábavná a svérázná válečná komedie až parodie s protiválečnou tendencí, kdy bourá všechny válečné autoritářské postupy a nastoluje spíše anarchistické prostředí polní nemocnice MASH 4077 v době války o Koreu. Nejde ani tak o souvislý příběh, jako o sled humorných povídek, kterak se vypořádat s tíživou válečnou situací. Černý humor, absurdita, ironie, satira a vojenská nátura podléhá cynickému návalu pacifistických doktorů, kteří se i v období války chtějí především bavit. Hlavní postavou je kapitán a chirurg Benjamin Franklin 'Hawkeye' Pierce (dobrý Donald Sutherland), nespoutaný živel, který bourá, užívá si a pomáhá netradičním způsobem i ostatním. Všehoschopným pomocníkem je jeho kamarád ze studií, kapitán a chirurg John Francis Xavier 'Trapper' McIntyre (Elliott Gould). Z dalších rolí: kamarád do party vtipálků kapitán a chirurg Augustus Bedford 'Duke' Forrest (Tom Skerritt), major a vrchní sestra Margaret 'Hot Lips' O'Houlihan (Sally Kellerman), vyžadující vojenskou morálku a dostávající pouze výsměch, major a špatný chirurg Frank Burns (Robert Duvall), ambiciózní člověk s asketickou pózou a falešnou křesťanskou morálkou, velitel polní nemocnice plukovník Henry Braymore Blake (Roger Bowen), poklidný taťka spoléhající se na svou pravou ruku desátníka Waltera 'Radara' O'Reillyho (Gary Burghoff) s telepatickou schopností a intuicí, poručík a sestra Maria Schneider (Jo Ann Pflug), která tak pomůže s problémem zubaři a kapitánovi Walteru 'Painless' Waldowskimu (John Schuck), či kapitán Oliver 'Spearchucker' Jones (Fred Williamson), který rozhoduje zápas amerického fotbalu. Zábavné, neklidné, bourající, výsměšné. ()

annihilation

M*A*S*H má sice spád a je natočen poutavě... ale jestliže znáte seriál, zapůsobí dost uboze. Vezeme-li to skrz naskrz, je film jen jakousi parodií na válku, v 4077 vládne anarchie. Není to ale rozumný odpor a kritika války, ale jen sprostá drzost a diletantství. Hlavní postavy jsou rázné, ale ne v kladném slova smyslu, pozbývají vtipu (nebo prostě jen neoceňuji tento druh humoru), jsou téměř trapné. Vím, že je film dobře hodnocený a dost oceňovaný, ale řekla bych, že neprávem. Jeho hlavní problém je ten, že je naprosto povrchní. Neřeší žádné problémy. Asi to bude proto, že ani žádné nenačrtává. Zůstávám věrná Hawkeymu ztvárněném Alanem Aldou, který za pomoci svého inteligentního a černého humoru naráží na spousty etických problémů zapříčiněných (nejen) válkou. ()

dubinak

MASH znám asi jako každý jiný pouze jako seriál a vůbec jsem neměla tušení, že byl předtím i zfilmován jako celovečerní film. Už jako menší jsem s babičkou občas na nějaký ten díl koukávala a docela ráda jsem se s ní nad tímto seriálem zasmála. Ovšem filmové zpracování mě, už jen kvůli tomu, že postavy hraje někdo docela jiný, dost mátlo. Mám snad dokonce i pocit, že některé postavy ve filmu chyběly nebo na ně nebyl dán takový důraz. První polovina filmu mě bohužel spíš nudila a měla jsem co dělat, abych se v postavách a jejich vztazích vyznala. Když se tento problém už začínal vyjasňovat, začínala jsem se i já nořit hlouběji do děje, ale po zbytek stopáže byl už můj postoj k tomuto dílu spíš neutrální a nestranný. Co mě zklamalo, bylo taky to, že v ději bylo víc epizodních twistů, než nějaký jeden velký a tak to na mě spíš působilo neuceleně. Uvítala bych radši jedno velké vyvrcholení než několik nesouvisejících příběhů. Abych ale nekritizovala všechno, některé scény (například O´Hulihanová ve sprše) i hlášky mě dokázaly rozesmát. Bohužel ale nemůžu tvrdit, že by mi nějaká scéna utkvěla nějak víc v paměti, a proto nemůžu hodnotit nijak jinak, než průměrně. ()

danecek24

28. Zlatý Glóbus za rok 1970 - cena (1) - *Nejlepší film (komedie / muzikál) + nominace (5) - Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Elliott Gould, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Donald Sutherland, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Sally Kellerman, Nejlepší režie - Robert Altman, Nejlepší scénář - Ring Lardner Jr. ()

pakobylka

Nevýrazný prvopočátek fenoménu, kterému teprve nezapomenutelný seriál s Alanem Aldou & spol. dodal úplně nový rozměr svou neobyčejnou lidskostí a humanitou. Tohle dílko je o poznání cyničtější a postavy, které se v něm vyskytují, mají jen mlhavě nastíněné charaktery a nevzbuzují žádné přehnané sympatie. Pár povedených scének ještě nedělá dobrý film. P.S.: Dlouho jsem se rozhodovala mezi 2* a 3*, nakonec to za mě vyřešil americký fotbal ... :-) ()

sulimo

Tohle téma se opravdu hodí spíše do seriálu než do celovečeráku. Působí to příliš vystřiženě, příliš bez logiky, bez hloubky. Je tu sice prá momentů, které jsou vtipné, pár postav, které si zapamatujete, i kdyby jste byli seriálem nedotčeni (existují-li vůbec takoví jedinci), ale ten zbytek? tohle ve mě stopu prostě nezanechá, je to všelijaké, jenom ne dějově zajímavé. Asi bych před 40 lety mluvila jinak a stejně jako moje matka "vycházela z kina naprosto zničená, jak jsem smíchy brečela", ale obávám se, že jsem zhýčkaná lepším humorem, tím seriálovým. ()

Juto

Tento film je najpríjemnejším filmom s vojnovou tematikou vôbec. A to vďaka prekrývajúcich sa dialógoch, úžasných vtipov a situácií v kombinácii skvelých hereckých výkonov. 7/10 ()

fantoci

Vynikající film, který ukazuje válku trochu z jiného úhlu než byli diváci do doby jeho natočení zvyklí. Film dělající si legraci z armády a armádní subordinance. Film byl inspirací i k natáčení 256 dilného stejnojmeného seriálu z let 1970 - 1981. ()

LeoH

Syrovější než seriál se všemi klady i zápory, ve své době to muselo být na husinu a několikadenní hlodání v hlavě, dnes už není (až teda na „Suicide is painless, it brings on many changes…“, to z uší hned tak nedostanu). Mj. potěšilo odhalení, jak se v originále jmenuje Šťabajzna a proč. ()

andrii

Marš, bílé, t.č. zelené pláště. Šarméři, šermíři první polní vsazují šém /do/ epizod, v brašně mají plnou zásobu léčivých, laškovných, lechtivých anekdot. ()

Belbo

Altmanův filmový přepis jsem naštěstí viděl před sračkojidním seriálem. Co ktomu říct? Film ukazuje, podobně jak Hlava 22, absurditu války v tom nejvyhraněnějším stádiu. Je pro mne nepochopitelné jak někdo může nedřazovat plochý, od padesátého dílu nudný, neustále nastavovaný a křečovitý seriál tomuto klasickéhu dílu kinematografie. ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)