Asterix a Obelix

Asterix & Obelix Take On Caesar

Asterix & Obelix vs. Caesar

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

Francie / Německo / Itálie, 1999, 109 min

Prumerny francouzsky film o nejvetsich francouzskych komixovych hrdinech. Francouzi i pres priliv komixu jak ze zapadu (USA) tak z vychodu (Japonsko) nedaji dopustit na sve dva galy, kteri svadeji souboje s rimany, vikingy, piraty, egyptany a jinymi kulturami. Tento film neprinasi nic extra, ale zase obsahuje par scen pri kterych se clovek pobavi. Z hereckych vykonu stoji za zminku pouze Depardieu a Clavier, kteri hrali dobre, ostatni spise broukali do rytmu. Nic vice, nic mene, cisty prumer. 50%(5.6.2006)

Ty čtyři hvězdy jsou možná trochu moc, ale atmosféru komiksu a různých detailů se povedlo převést dobře, a to je u těchto komiksových adaptací nejdůležitější. Navíc byl přítomen takový ten obvyklý francouzský humor, který jsem znal již z jiných Zidiho filmů - v tomto směru byl rozhodně dobrá volba. Když tak nad tím přemýšlím, tak asi nemá cenu přemýšlet nad hodnocením, neboť druhý díl je hlavně z hlediska humoru tragédie a už to spíše než komiksovou adaptaci připomínalo rádobyvtipnou komedii, kde nějakým nedopatřením jsou herci ustrojeni jako Galové.(3.12.2008)

Režisérský způsob natáčení Asterixových komiksů nastolený Claudem Zidim roku 1999 vůbec nebyl špatný. V tomto filmu byla patrná jak dávka zábavy, tak i silného francouzského (galského) folkloru. Objevila se zde plejáda známých francouzských herců, zejména co se devadesátých let týče. Téměř vše zde bylo tak akorát vyváženo. Vynikající filmové obsazení z filmu na žádný pád nedělá frašku, oproti pozdějším případům. Film má díky tomu dokonce i nádech klasiky. Velmi mne mrzí, že se v tomto duchu nepokrračovalo dále. Tento první díl je zajisté kvalitní, ovšem na plné hodnocenníí to u mne přesto není. Ocenil bych, kdyby tímto podobným způsobem byl zfilmován jiný Asterixův příběh. Například by mne potěšilo 12 úkolů, pak by to byl daleko obsahově plnější hraný film. Myslím, že není dobré snažit se zfilmovat každý Asterixův komiks postupně v časovém sledu. Stačilo by natočit jeden zajímavý díl, ovšem pořádně.(18.12.2011)

já si tu bez dovolení (snad se moc nenaštve) vypůjčím něco od Malarkeye : Jednou to přijít muselo a své národní hrdiny si Francouzi zfilmovat prostě museli. Zaplaťpánbůh, že se do toho opřeli oni. Víme, jak to také občas ve filmovém průmyslu bývá. Do režisérské stoličky usedla hvězda, která každopádně věděla do čeho jde a tak to prostě nemohlo zklamat. Důležitá byla hlavně věc, koho do hlavních rolí Asterixe a Obelixe. Gerard Depardieu se pro Obelixe narodil .. nebudu lhát, když řeknu, že právě kvůli němu se na tenhle film, tak rád koukám. Sice to není nijak geniální, ale zábavné určitě je .. já jen dodám, že mě bere i ten Obelixův oblíbený římský setník …(28.4.2010)

• bartias

Film částečně kopíruje první komiksové album, ve kterém se vychytrálý římský guvernér chce zmocnit zázračného nápoje Galů – nejen aby je porazil, ale aby vyzrál i nad Césarem. Adaptace má své světlé momenty, veskrze je to však zábava dělaná hlavně pro malé děti, všecko to pitvoření a přehnané kostýmy (kulisy – hlavně galská vesnice – přitom vypadají velmi dobře) dospělejšího diváka skoro urazí.(23.12.2010)

• - Natáčelo se se živými aligátory a stovkou pavouků. Pavouci museli být každý večer přepočítáváni, aby se nějaký nezatoulal a nezpůsobil paniku. Měli znehybněná kusadla voskem, aby neohrozili štáb. Podle slov režiséra pokaždé nějaký chyběl. (Xeelee)

• - Kouzelný nápoj Galů je vždy oranžový. V závěru filmu, kdy je galská vesnice obléhána Římany a nápoj se vylévá z hrnce, má čirou barvu. (Mr.Hudson)

• - Jména Galů v sobě obsahují slovní hříčku, nebo charakter jednotlivých postav, často bývají složená i z vícero slov. Astérix (Christian Clavier) je od slova aster, tedy chytrý, Obelix (Gérard Depardieu) od slova obelisk, symbol síly, druid Panoramix (Claude Piéplu) od slova panorama, kmet Agecanonix (Sim) vysoký, resp. kanonický věk, kovář Cetautomatix (Jean-Roger Milo) od spojení "To je samozřejmé", bard Assurancetourix (Pierre Palmade) záruka nebezpečí, pejsek Idéfix je od slova stálý nápad, šéf Abraracourcix (Michel Galabru) od slova zkrácená paže a rybář Ordralphabetix (Jean-Jacques Devaux) dle abecedního pořadí. (Mr.curry)