Asterix a Obelix

Asterix & Obelix vs. Caesar

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

Francie / Německo / Itálie, 1999, 109 min

• ondrula

Představuju si to nějak takhle: Producent: "Pane Depardieu, nemohl byste nám zahrát Obelixe? Je to udatný galský válečník a zamiluje se do místní krasavice." Depardieu: "Já nevim, chlapi, táhne mi na šedesát, jsem tlustej a mám platfus. A taky jsem věčně nalitej." Producent: "To nevadí, hele, Michel Galabru nám taky kývl na roli náčelníka vesnice a to je mu 77 let!" Michel Galabru: "Cože?" Depardieu: "Michel už špatně slyší, asi vám dobře nerozuměl. Kdo v tom ještě hraje?" Producent: "Christian Clavier hraje hlavní roli." Depardieu: "No tak to zapomeňte, že se nechám zastínit takovým nýmandem. V žádným případě ne, odmítám." Michel Galabru: "Cože? Česnek?" Producent: "Hele, zmínil jsem se, že v tom filmu budete mít příležitost vocintávat kozy Laetitie Casty?" Depardieu: "A no tak jo, když jinak nedáte..."(4.8.2011)

Hoďtě mě třeba lvům v cirku, ale tohle je můj osobní kult jak prase (divočák). Od začátku do konce se bavím nad počínáním pánů Asterixe a obelixe. Ty rvačky mezi galy a římany můžu vidět pořád a nikdy mě nepřestanou bavit. Kouzelný nápoj to je klasika (kam se hrabe Pepek námořník se špenátem) stejně jako druid Panoramix, bard Trubadix, náčelník Majestatix, kovář Automatix a další mí hrdinové ze starých komiksů od Uderza a Giscinniho. Po akci přichází poetický konec spojený s tradiční oslavou a chlastačkou. Pro tohle a hlavně bez tohohle bych chcípnul. Ave! :)(18.7.2007)

Příjemný přepis mého oblíbeného komiksu. Trochu přihlouplý Obelix (Gérard Depardieu) a jeho nejlepší kamarád Asterix (Christian Clavier) musí vysvobodit druida Panoramixe (Claude Piéplu) z rukou mocichtivého Římana Luciuse Detrituse (Roberto Benigni). Ochrání nejen svoji vesnici před dobytím, ale také zachrání Římskou říši před povstáním proti Césarovi (Cottfried John). Z dalších rolí: náčelník vesnice Abraracourcix (Michel Galabru), trubadůr Kakofonix (Pierre Palmade), půvabná Halabala (Laetitia Casta), pro kterou ztratil Obelix hlavu, starý Archaix (Sim) a Říman Caius Bonus (Jean-Pierre Castaldi). Příjemná, vtipná zábava.(3.3.2011)

já si tu bez dovolení (snad se moc nenaštve) vypůjčím něco od Malarkeye : Jednou to přijít muselo a své národní hrdiny si Francouzi zfilmovat prostě museli. Zaplaťpánbůh, že se do toho opřeli oni. Víme, jak to také občas ve filmovém průmyslu bývá. Do režisérské stoličky usedla hvězda, která každopádně věděla do čeho jde a tak to prostě nemohlo zklamat. Důležitá byla hlavně věc, koho do hlavních rolí Asterixe a Obelixe. Gerard Depardieu se pro Obelixe narodil .. nebudu lhát, když řeknu, že právě kvůli němu se na tenhle film, tak rád koukám. Sice to není nijak geniální, ale zábavné určitě je .. já jen dodám, že mě bere i ten Obelixův oblíbený římský setník …(28.4.2010)

Není to nejlepší komedie všech dob, ale myslím si, že tvůrcům se přepis komiksu povedl nadmíru dobře. Je tam i docela dost dobrých hlášek a hercům se taky něco podařilo. Hodně se mi líbil Ceasar, z něho tam opravdu udělali pěkného "vola", mírně řečeno. Děj byl takový poskládáný z animovaných filmů, ale jevil i znaky originality, narozdíl od druhého dílu, který je pro mě zklamáním.(27.4.2004)

• - V době uvedení se jednaloo o nejdražší film francouzské kinematografie, než ho v roce 2002 překonal druhý díl Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002). (siky25_25)

• - Jména Galů v sobě obsahují slovní hříčku, nebo charakter jednotlivých postav, často bývají složená i z vícero slov. Astérix (Christian Clavier) je od slova aster, tedy chytrý, Obelix (Gérard Depardieu) od slova obelisk, symbol síly, druid Panoramix (Claude Piéplu) od slova panorama, kmet Agecanonix (Sim) vysoký, resp. kanonický věk, kovář Cetautomatix (Jean-Roger Milo) od spojení "To je samozřejmé", bard Assurancetourix (Pierre Palmade) záruka nebezpečí, pejsek Idéfix je od slova stálý nápad, šéf Abraracourcix (Michel Galabru) od slova zkrácená paže a rybář Ordralphabetix (Jean-Jacques Devaux) dle abecedního pořadí. (Mr.curry)

• - V jedné z posledních scén se Obelixové (Gérard Depardieu) s Asterixové (Christian Clavier) rozplývají na bubliny a skoro každý má v rukou roh na pití. V další části, když se rozplynou, jim zmizí také rohy, navíc není slyšet jediný náraz, který by potvrdil, že rohy spadly na zem. (chleba24)