Asterix a Obelix

Asterix & Obelix Take On Caesar

Asterix & Obelix vs. Caesar

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

Francie / Německo / Itálie, 1999, 109 min

I když jsem k tomu zpočátku přistupoval s nedůvěrou, docela se mi to líbilo. Claude Zidi už má sicé svá nejlepší tvůrčí léta za sebou (no, ještě jsem neviděl "Superprohnilí"), ale i tak si dokáže udržet nějakou tu dobrou úroveň. Christian Clavier je skvělý a zvláště Gérard Depardieu byl ve svém převleku směšný. Ale celkově se tvůrců moc nepodařilo převést ducha animovaných Asterixů do hraného filmu. Ale i tak si myslím, že se jim tento film docela povedl.(11.7.2006)

Kreslený Asterix a Obelix mě nikdy nijak výrazně nevyrazil dech, takže jsem uvítal, když se Francouzi rozhodli natočit hraný film o této dvojici nebojácných galských válečníků. A vlastně ve výsledku to dopadlo téměř stejně. Rozhodně tomu místy nechybí nápad a šmrnc, ale zase na druhou stranu obsahuje film i pár naprosto nevtipných scén, které rozesmějí snad jen nejmladší publikum. Roberto Benigni byl jako záporák opravdu skvělý, stejně jako sekvence Asterix vs. zvířata. Zkrátka jedna z těch průměrných francouzských komedií, na kterou se rád čas od času kouknu.(13.7.2011)

Režisérský způsob natáčení Asterixových komiksů nastolený Claudem Zidim roku 1999 vůbec nebyl špatný. V tomto filmu byla patrná jak dávka zábavy, tak i silného francouzského (galského) folkloru. Objevila se zde plejáda známých francouzských herců, zejména co se devadesátých let týče. Téměř vše zde bylo tak akorát vyváženo. Vynikající filmové obsazení z filmu na žádný pád nedělá frašku, oproti pozdějším případům. Film má díky tomu dokonce i nádech klasiky. Velmi mne mrzí, že se v tomto duchu nepokrračovalo dále. Tento první díl je zajisté kvalitní, ovšem na plné hodnocenníí to u mne přesto není. Ocenil bych, kdyby tímto podobným způsobem byl zfilmován jiný Asterixův příběh. Například by mne potěšilo 12 úkolů, pak by to byl daleko obsahově plnější hraný film. Myslím, že není dobré snažit se zfilmovat každý Asterixův komiks postupně v časovém sledu. Stačilo by natočit jeden zajímavý díl, ovšem pořádně.(18.12.2011)

Skvelá komédia s výborným obsadením, výpravou a hudbou, ktorá je ale oveľa drsnejšia, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Skúste tie hady, pavúky, aligátory a hlavne Žolíka pustiť deťom dnes, a garantovane budú mať nočné mory. Moja generácia však bola za mladi ešte z tuhého cesta a za to buď vďaka. Prvýkrát som to videl už veľmi, veľmi dávno a nezostarlo to ani o deň. "Ťuťuťu muťuťu a-ja-jááááj!"(2.9.2011)

Film pre chlapcov od 12 do 17 rokov. A to ešte špeciálne francúzskych. U nás bohužiaľ nemá AaO tradíciu. Takže sme boli do kín vmasírovaní mohutnou reklamnou kampaňou, snáď ešte väčšou, ako telo Gerarda Depardieua. Na to, aký to mohol byť prúser, film ešte veľmi dobre dopadol. Videl som ho dávno, bol som celkom spokojný, ale už som tušil, že som ho videl aj naposledy.(2.9.2012)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)

• - V noci se stávají z dvojníků bubliny, ale když jde Asterix (Christian Clavier) za druidem (Claude Piéplu) a poté otevře dveře, lze spatřit modrou oblohu, která připomíná den. (chleba24)

• - V jedné z posledních scén se Obelixové (Gérard Depardieu) s Asterixové (Christian Clavier) rozplývají na bubliny a skoro každý má v rukou roh na pití. V další části, když se rozplynou, jim zmizí také rohy, navíc není slyšet jediný náraz, který by potvrdil, že rohy spadly na zem. (chleba24)