Glenn Holland je muzikant tělem i duší. Hrál v různých orchestrech a jeho snem je skládat hudbu. Musí ale také vydělávat na živobytí, protože ani jeho manželka Iris, fotografka, nevydělává příliš mnoho. A tak se jednoho rána probudí do dne, kdy musí nastoupit na Kennedyho střední školu jako učitel hudby. Hned první setkání se zástupcem ředitelky Genem Woltersem není příliš šťastné: upjatý Wolters k němu pojme averzi, která se nezmění ani za dlouhých třicet let, které Glenn ve škole stráví… Nejprve jsou žáci nepozorní, jeho výklad je očividně nezajímá, někteří pospávají, jiní koukají do prázdna a očividně se nudí. Glenn přesto dělá, co může, dokonce začne dávat jedné žákyni hrající na klarinet soukromé lekce. Dívenka má dojem, že nikdy nic nedokáže, a Glenn se ji snaží přesvědčit, aby nepolevovala, a ukáže jí, jak je hudbu třeba především procítit srdcem. Pomalu ale jistě se mu začíná dařit a jeho mnohdy nekonformní přístup k výuce, který Wolters neustále kritizuje a jemuž není zpočátku příliš nakloněna ani ředitelka školy Helen Jacobsová, začíná přinášet ovoce. Navíc mu Iris oznámí, že je těhotná. Kvůli penězům vyučuje Glenn o letních prázdninách v autoškole. Když se mu narodí syn, hned si představuje, jak ho zasvětí do světa hudby. Na škole vznikne pochodující kapela a učitel tělocviku Bill Meister mu slíbí, že studenty naučí řádně pochodovat, když do orchestru přijme v učení nepříliš úspěšného Louise Russe, který je ale vynikající zápasník. Musel ho z týmu vyloučit právě pro špatný prospěch. Když se Russ stane členem orchestru, bude se moci vrátit. Glenn skutečně po dlouhé námaze naučí Louise hrát na buben a pochodující kapela slaví při jarní slavnosti velký úspěch. Pak se ale Glenn dozví zdrcující zprávu: jeho malý syn trpí devadesátiprocentní ztrátou sluchu. Lékař radí, aby ho nenechávali znakovat, později se prý ve speciální škole naučí využívat zbytku sluchu. To se ale neosvědčí: milující Iris se marně snaží s chlapcem navázat kontakt, a nakonec prosadí, že se syn začne učit znakovat, stejně jako oba rodiče. Čas plyne, je válka ve Vietnamu, kde umírá i Louis, kterého si Glenn velice oblíbil. Ředitelka Jacobsová, která si v průběhu let Glenna zamilovala, odchází do důchodu a na její místo nastupuje nevraživý Wolters. V roce 1980 chystá škola Gershwinovský večer a hledá nadanou zpěvačku. Najde ji v osobě půvabné Roweny Morganové, která všechny okouzlí svým krásným hlasem. Glenn s ní intenzivně pracuje a brzy se mezi nimi vytvoří křehké pouto, které nemá daleko k lásce... (TV Prima)

vancho

Život učiteľa hudobnej výchovy, ktorý chcel byť pôvodne profesionálnym hudobníkom. Ale prišla rodina a s ňou spojené povinnosti, a tak pán Holland žije svoj život a popri tom píše svoj opus. Alebo jeho život je opusom? Z ktorejsi básne mi utkvel v pamäti verš: "Hraj dobre svoju rolu, v tom je celá česť". A o tom je tento film. Pán Holland (vo fenomenálnom podaní Richarda Dreyfussa) hrá dobre svoju životnú úlohu, aj keď sa mu jeho sny z mladosti nesplnili. Pôvabne vykreslený príbeh platonickej lásky medzi učiteľom a študentkou a vynikajúce hudobné vsuvky z muzikálov bratov Gershwinovcov, hlavne precítene zaspievané vtedy mladučkou Jeane Louisou Kellyovou. ()

meda2016

Tuším komentáře o mravokárnosti, sebelítosti, dobru a zásadách a že tomu levnému sentimentu hodnotitel nepropadl...... Tak to já zase ANO, propadl panu Hollandovi a propadl panu Dreyfussovi. ()

Teachman

Námět a zápletka: 10/10 ... Vizuální stránka: 9/10 ... Soundtrack: 9/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 10/10. ()

vrgulnik

Další variace na "Panu učiteli s láskou". Ačkoliv se jedná o otřepané téma, podobným filmů není nikdy dost, protože narozdíl od násilí a sexu, propaguje vzdělání a respekt. Pan Holland se postupně stává z apatického skladatele empatickým učitelem, pro kterého se stalo to, co rád nemá, tím nejdůležitějším v jeho životě. Machael Kamen neskončil pouze tím, že složil hudbu k filmu, ale založil také "Nadaci pana Hollanda", která poskytuje dotace na hudební výchovu na školách. Podrobnosti na www.mhopus.org. ()

e-pilot

Zdánlivě běžný příběh učitele hudby. Ve skutečnosti však nesmírně působivá sonda do jednoho lidského života. Jen málokteré povolání má takový vliv, jako to učitelské. ()

sikky

I po třetím shlédnutí se mi to docela zamlouvalo - příjemný rodinný film bez násilí a rádoby vtipů. Sice jediná větší zápletka je hluchý syn nadaného učitele hudby, ale na pozadí běží události 2. poloviny 20. století, včetně soudobé hudby (ukázky kapel ze 70-80 let už jsem nedokázal identifikovat). Pár nezapomenutelných detailů (výuka bubnování, odkapávání nástroje) a moc pěkná instrumentace písně Louie Louie. Škoda, že texty písní nebyly přeloženy, občas pěkně vystihnou pointu děje. Občas ale z filmu vykukuje typický americký doják, tak dávám "jen" 4* ()

robbez

Je to velmi citlivý a dojemný film o tom, že i obyčejný život může být velkým dílem. Čas běží a realita mění naše původní představy a přání. Asi každý učitel by chtěl být jako Holland a mnoho studentů by si přálo mít takového učitele. ()

RoyBatty444

Osud jedného učiteľa, ktorý venoval svoj život svojim žiakom a nakoniec pochopil aj svoju rodinu. Do istej miery americky patetické a vyumelkované ale v podstate silne emotívne a poučné. Herecky vyčnieva hlavne Dreyfuss. Hudobne bohaté a dobovo akurátne aspoň do miery že ma nič nerušilo. ()

sarulefilm

Příběh o učiteli, který mění životy studentům je už trochu ohraný idylický a pro každého, kdo prošel školním systémem neuvěřitelný. Už vím, že film alespoň pro mě velmi rychle zapadne mezi jemu podobné. Přestože stopáž není tak závratná, pro tento film je až příliš. Během děje se odehraje hrozně moc motivů/problémů, které se pak vlastně rychle vyřeší a tak vyjdou naprázdno. Jenom v půlce už má divák pocit, že to zachvíli skončí, jelikož se tam odehraje linek jak na tři filmy. Nejzajímavější jsem považovala mapování amerických dějin a určitých popkulturních milníků. ()

Misabarry

Variace na téma "děkuji, pane profesore". Někomu se může zdát moc sladké a naivní, někdo psal že se může líbit jen těm, kdož nevládnou uměním hudby a jen ho obdivují. Vše může být pravda. Ovšem tento film vás protáhne jak osobním a pracovním životem jednoho středoškolského učitele hudby, tak současně s tím americkou kulturní a politickou historií doby nedávné, přesně řečeno 1965-1995. Ke všemu dobová hudba, obraz společnosti a událostí té doby, v krásném mixu. Přidejte k tomu paradox života, když se člověku, který nadevše miluje hudbu, narodí hluché dítě. Přidejte k tomu Gershwinovy šlágry, které vám v hlavě zatraceně zůstanou. Přidejte k tomu ukázky z klasické hudby, i Lenonova ,Beautiful Boy' zpívaného a dopovázeného znakovým jazykem. Film, v němž po delší době opět zazářil Richard Dreyfuss, jenž si za to vysloužil nominaci na Oscara. Moje osobní srdcovka. http://www.youtube.com/watch?v=d3t-Rldgzc4&feature=related ()

pupidup

Ja vetsinou na tyhle filmy narazim nahodne...nikdy si ho nevyberu cilene. A pak nestacim zirat, co za perlu se v takovem uzasnem lidském filmu skrývá. Smekam i pred zahranim mladsi verze Mr. Hollanda... ()