V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

nwx odpad!

V podstatě podobné scény jako v komedii Tropic Thunder, jen Gibson ty scény narozdíl od Stillera myslí vážně. Naprosto směšný film plný směšných scén a rádoby mačo patriotistických hlášek o bandě idiotů, která se nechala americkými politiky vmanipulovat do nesmyslné vietnamské války, jedné z mnoha válek ve kterých obyčejní Američané za své válečné štváče sedící někde v teple v USA zbytečně umírali v cizích zemích, kde neměli co pohledávat. ()

Jozka7

POZOR, pokud jste neviděli, nečtěte!!! Historické pozadí: Na podzim 1965 došlo v jihovietnamském údolí Ia Drang (nedaleko hranic s Kambodžou) k významnému střetu Američanů a severovietnamské armády. Dne 14. listopadu provedl v rámci operace "Silver bayonet" výsadek 1. prapor 7. pluku americké 1. aeromobilní divize, vedený Lt.Col. H. G. Moorem, v prostoru "X-Ray" na jižním konci údolí. Jako první byla v 10:48 vysazena rota "B". Do odpoledne stačily vrtulníky z 229. AB přepravit ještě další dvě roty. Po navázání kontaktu s mnohonásobně silnějším nepřítelem propukla nelítostná řež. Ještě před večerem posílila výsadek rota "B" 2. praporu. Boje pokračovaly přes noc do druhého dne. Vojáci 1. aeromobilní divize nakonec během tří dnů odrazili několik mohutných útoků nepřítele, přičemž ztratili 79 mužů a 121 jich bylo zraněno. Severovietnamská armáda pak musela odepsat minimálně 634 prokazatelně zabitých vojáků. Tento střet byl pro výsledek operace "Silver bayonet" klíčový. Konečné ztráty po dokončení operace činily 240 amerických a 1800 severovietnamských vojáků. Porážka znamenala pro komunisty šok, neboť do bitvy v Ia Drangu neutrpěli debakl takových rozměrů. // Skvělý válečný film o prvním velkém boji elitní 1. aeromobilní divize ve Vietnamu (která své kvality předvedla i v jiném vynikajícím filmu o vietnamské válce - Apokalypsa). Jen ten závěrečný protiútok se podle všeho asi nekonal, Severovietnamci se stáhli sami (= hvězdička dolů). Přesto bravo, Gibson! ()

Lichty

Méně hloupých žánrových keců, větší tah na branku a z Údolí Stínů mohla být zajímavá agitka o Vietnamu. Bohužel zde svoji režisérskou nekonvenčnost předvedl Randall Wallace, který neumí točit válečné scény, na čemž druhá půle filmu dokonale padá a bohužel mu nejde ani tvorba atmosféry. Válka ve Vietnamu na diváka musí zapůsobit děsivě a úzkostlivě a to se v mém případě nestalo, ačkoliv se o to modlící se Gibson pokouší, jak to jen jde... ()

driver005

Ubohý, nudný a neuvěřitelně patetický slint s usměvavým, ale nesmírně přísným a autoritativním Melem Gibsonem v čele. Kdyby vojenské jednotky měly takové velitele, nejsem si jistý kázeňskou úrovní jejich vojáků. V první polovině se nestane absolutně nic kromě pár modliteb k Bohu, směšně nadhozené otázky rasové diskriminace a pár zpomalených záběrů z tréninku. V druhé půlce pak akorát tečou hektolitry krve a výsledkem je odzívaný válečný film, který řadím jen o kousek výš než perly s Chuckem Norrisem. ()

Tiiso

Průměrný snímek, který je řemeslně dobře zvládnutý, ale který je mě vlastně lhostejný jestli existuje či ne. Nikdo a nic na mě tolik nezapůsobilo abych si to delší dobu pamatoval. ()

john.h

Byla to celkem nuda. Ty prolínačky s americkou vlajkou taky děs. Už nikdy víc podobný záběry. Jediný co to zachraňovalo byla neustálá bitka a celkem solidní závěr od té doby, co spadl napalm do vlastních řad. Úplný konec byl dost předvídatelný. Jeden ze slabších válečných filmů a pokud to tu někdo srovnával s Četou a tvrdil, že tento film je o třídu lepší, tak si myslim, že má hodně divný vkus. ()

wOOzIe

Velmi dobré, nechápu, že tu někdo píše , že to nemá děj, se na mě nezlobte, ale příběh je výborně napsaný. Nenásilně přejdeme z ameriky do vitnamu, sem tam nějaka citová scenka a všechno dohromady dava vyborný film. Ukazuje valku, kterou amíci projeli na plný čáře, ale i přesto je z toho cejtit dost ten jejich patriotismus. Tagže na konci vyhrají, snad jediná vada na krase. ()

Gromit

Velmi heroické, ale taky neuvěřitelně působivě natočené. Bitevní scény vypadají naprosto autenticky a slabším povahám se může místy udělat špatně. I jako lekce z historie plní Údolí stínů svoji roli na jedničku, stačí si nastudovat nějaké materiály o bitvě v údolí La Drang a zjistíte, že si tu nikdo nic nevymýšlí. A Mel Gibson? Odvádí přesně takový výkon, jaký se od něj po filmech typu Statečné srdce a Patriot čeká. ()

astraal

Řadím k velkým zklamáním. Patos opravdu nemám rád a v Údolí stínů jsem ho dostal koňskou dávku. Mel Gibson mě štve víc než v Patriotovi a to je co říct. Pěti kulkami sestřelí šest Vietcongů jen to fikne. Mladíci umírají hrdině pro svou vlast, všichni jsou stateční a palebná podpora dopadá na milimetry přesně...a to doslova. Efektní pohádka pro lidi kteří ráno vyvěšují vlajku a salutují u ní (myslím si o sobě že jsem patriot ale nemusí se to přehánět.) 2* za efekty. ()

Rodin

No... hodnotím až několik let po posledním zhlédnutí. Ten film je v podstatě o ničem, tedy o ničem, o čem by stálo za to natočit dvě a čtvrt hodiny trvající kinospektákl. Patos z toho stříkal tak, že místy nebylo vidět na obraz, z Vietnamců se stala naprostá idiotská paka neschopná se svou desetinásobnou přesilou rozprášit pár stovek Američanů, kteří byli nota bene v údolí, téměř bez munice a čelili útokům z kopce... To vše poté, kdy sejmuli během třiceti vteřin francouzskou jednotku, která nebyla schopna téměř ani vystřelit. Ty scény s telegramy a těhotnými manželkami byly taky velice výživné. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak snad k prvním dílům největšího seriálu všech dob The Pacific. Tam se zatím taky vůbec nic neděje. ()

aa12

Další z řady trapných filmů o Vietnamu. Když Američané nevyhráli na bojišti tak si to alespoň vynahrazují na filmovém plátně. ()

Petike

Mne to skrátka pripadalo príliš generické, príliš nudné a miestami príliš huráoptimisticky-patriotické (zabajonetujem si vojaka Vietcongu, bežím si ďalej a... no... lebo... Améééérika, fakjé !). Je to len taká remeselne zvládnutá rúbanica. Odporúčaný komentár : Marigold ()

dewil21

Miluju tenhle film i s jeho patosem a vším, co nám čechům připadá docela cizí a to je národní hrdost (ovšem podložená) a ochota na základě této hrdosti za vlast bojovat a mnohdy za ni i padnout. Hodnotit film z našeho pohledu dost dobře nelze, protože tu máme prostě jiné poměry a máme naprosto odlišnou historii. Je třeba chápat film z pohledu Američana... Ať se nám to líbí a nebo ne, tak američané tím, co my označíme za patos, vzdávají holt svým hrdinům, protože je za skutečné hrdiny považují, ikdyž ví (stejně jako to ukazuje i film), že války jsou mnohdy nesmyslné a nikdy nepřinesou nic dobrého, jen mnoho bolesti na všech stranách. Tenhle film je zároveň jakýmsi srovnáváním se s minulostí, s tím, že vstup do Vietnamu nebyl správný. A i to je něco, co se zde těžko chápe, protože sami se s naší temnou minulostí srovnat neumíme (viz. vyvražďování německých starousedlíků po válce, komunistické popravy atd.) Hudba ve filmu je chytlavá, má to děj, napětí, slza ukápne, pro mě tedy ***** Možná se i čeští režiséři naučí natočit kvalitní film o hrdinech a ne sračku typu Tobruk. ()

H.I.T.M.A.N.

Těžké válečné drama. Mel zahrál na notu válečným veteránům z Vietnamu a myslím, že ta nota rezonuje ještě teď někde ve Vietnamském táboře. Pro mě dokonalé pojetí války a prolínaní děje do civilního života. Odvaha, rodina, přátelství a hrdinství není nic, co by ve filmu chybělo. Mel to umí zahrát a dokáže Vás vtrhnout do děje. Sem tam si připadáte, že bojujete po jeho boku. Doufám, že tento film se jednou stane klasikou, protože mezi ty filmy patří a zaslouží si mezi nimi místo. ()

Cooller

film je dobrý ale bohužel né víc než to... americká poválečná propaganda zde doslova vytlačila historická fakta a teměř odstranila lidský prvek z nepřátelského vietcongu kdežto na americké straně nebyla nouze o hrdiny co se obětavě vrhli na granát aby zachránili své spolubojovníky, důraz na rodinu a boha nejen slovy ale každý třetí voják v záběru měl snubní prsten aby bylo všem jasné za koho tady bojuje... nehledě na zaběry plačících truchlících pozustalích... američtí vojáci jsou mladá a nezkušená nedochůdčata...na druhé straně příslušníci vietcongu mají dobrou strategii mnoho mužu a všechny možné výhody které la drang skýtá... kdyby si dali méně práci s tímhle "vybarvováním" amerického národa tak se tento snímek mohl zařadit k nejlepším ale takto musím dát pouhé... 3* je mi líto Mele.... ()

papadoce

Lenže ja som to Gibsonovi neveril ani na chvíľu. Nedovolil by som si spochybňovať pocity vojaka tesne predtým, ako je odvelený do ostrej vojny, len vravím, že Mel bol v tomto prípade krokom vedľa. Do úlohy sa mi proste nehodil, dokonca v niektorých momentoch, keď znela prenikavá smutná hudba a od diváka sa očakávala slza, vyzeral so svojou postavou v tej uniforme a prilbe miestami až smiešny. Úplná katastrofa bol však až Sam Elliott. To bol akože reálne prúser. O vojne vo Vietname, či kdekoľvek inde, sme už videli veľa lepších aj slabších snímkov, ale z pohľadu dialógov a nebojových scén je Údolie tieňov tým najslabším. Let vrtuľníkov nad džungľou bol absolútne parádny, ale to je žalostne málo. Celkovo to bolo akési čudné a vlastne ani boje nevytiahli film z prúseru. Absolútne nepochopiteľné konania cvičených vojenských jednotiek, hordy prázdnej streľby do územia nikoho, počas jednotky pod paľbou sa vojaci nezmyselne postavili, aby následne boli dosť logicky zastrelení a tak ďalej a tak ďalej. Nebol som chvalabohu vojak, neviem to objektívne posúdiť, ale ak sa Američania skutočne chovali počas bojov takto, niet divu, že boli rozprášení. Údolie tieňov je podľa môjho len veľmi slabý vojnový film, no vzhľadom na očividnú účelovosť mnohých scén a prepálené herecké snaženie, vlastne svojim spôsobom aj zapamätateľný. Čo zrejme malo byť ozdobou filmu, paradoxne znižuje jeho hodnotu a to sú spomalené zábery na herecké výrazy. Toľko gýče, preplácanosti a preafektovanosti koľko sa vošlo režisérovi do snímky je veľa už aj na telenovelu od Mexických hraníc. Pred koncom som sa zamyslel, ktorému hercovi by som udelil cenu za najdebilnejší dramatický výraz, ale dospel som iba k názoru, že skupinové ocenenie by riešilo všetko. A ženy sa tiež nemajú práve čím pýšiť, lebo ich hranie bolo len o málinko lepšie, no stále za hranicami akceptovateľnosti. Toto proste nevyšlo. Ak chcete vidieť skvelý vojnový film, nesiahajte po Údolí tieňov, lebo dostanete v rámci žánru to najslabšie z najslabšieho a to s riadnou dávkou patosu. Nuž, starý dobý Čierny jastrab proste musí byť znova zostrelený, nedá sa svietiť......... asi vyhorela žiarovka do piče. ()

Hoonza

Toto mohl být jeden z nejlepších válečných filmů, ale nestalo se tak. V čem je chyba, že by režie? Kecy typu "jsem rád, že mohu umřít za svou zem", stupidní zpomalování scén, kde vietnamcům létají mozky z hlav a vymyšlený konec ten film dost shodily. Nejvíc mě dostala scéna, kdy Hal Moore mluví do vysílačky a zezadu na něj běží přísluškík NVA a Hal se samozřejmě na poslední chvíli otočí a od pasu mu to napálí z jeho M16 přímo do hlavy :) Nejvíc se mi na filmu líbí hudba od Nicka Glennie-Smithe, soundtrack je opravdu vynikající ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?