V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

Skleni

Videný v telke čistou náhodou. No i tak ma zaujal a navždy zostal v mojom srdci ako krásny akčný film. 82% ()

kluzo

Mám problém vidět hrdiny v agresorech, mám problém vidět Boha v bezbožném jednání, mám problém uznávat válečnou propagandou vymyté mozky jako autority, odmítám přistoupit na americké alibi spočívající ve výměně příčiny a následku, mám tedy problém hodnotit tento film nezaujatě. Možná kdybych si nevážil lidského života, dal bych tomu i víc hvězdiček... ()

rukay

Nevím proč, ale z nějakého neznámého důvodu jsem "We Were Soldiers" neměl zaškatulkované pod českým názvem "Údolí stínů". Dnešní projekce pro mne tedy byla po 5 minutách poněkud překvapivým prozřením - rozhodně však nikoliv negativním. Dříve jsem tohle válečná drama hodnotil sice nadprůměrně, ale nikoliv nijak přehnaně a nikoliv na plný počet. Osobně bych tedy řekl, že jsem od posledního zhlédnutí jednoduše filmovým vkusem dorostl do pochopení častých uměleckých motivů v téhle skvěle nasnímané líté válečné vřavě. Obligátní patriotismus z toho cítit je, ale je myslím natočen vkusně, nevtíravě, a vadit může tak Čechům, kterým je zatěžko si i zapamatovat kdy a jaké jsou státní svátky (o symbolickém vyvěšení vlaječky škoda mluvit). Dvojice Gibson, Elliott táhne film ohromě nahoru, stejně jako vynikající výběr hudebních motivů - a to dokonce do té míry, že ke konci mi 138 minut stopáže přišlo nepěkně málo. Silný příběh si tu totiž doslova říká o ještě hlubší propracování charakterů a klidně 30 minut vyprávěcího času navíc. 5***** ()

Hpatrik

Místy zbytečně patetické, byť ještě na hranici únosnosti, a souhlasím s méně nápaditou režií. Nicméně jako celek to funguje víc než dobře, příběhově to dává to smysl, má to spád a uvítal jsem i delší předehru, která dala možnost poznat hlavní postavy i z té civilní stránky. Jinak krásné obsazení se skvělým Gibsonem, nádherný soundtrack dokonale dokresluje jak ty akční, tak hlavně ty neskutečně emotivní scény, bez kterých se takový film neobejde. ()

tranquill

"Vyvinulo se z toho pěkný utkání, pane!" Jeden z mnoha filmů týkající se války ve Vietnamu, který jde ale moc na efekt. Rozhodně je spousta kvalitnějších. ()

chlebos

Borec Mel Gibson proti přesile všehoschopných Veitnamských bojovníků. Na konci chyběl ohňostroj a svatba. Ruce pryč od takového braku... ()

Titus

Velice se mi líbily válečné scény, ale patriotismus a Gibsonovo propagování katolictví vážně nemusím. ()

HawkeyP

Technicky velice kvalitní, ovšem scénář často drhne. Hlavním problémem tohoto filmu je však jeho černobílý americký patriotismus, který je daleko za hranicí únosnosti, a to patrně nejen pro neAmeričany. Když k tomu připočteme tuny patosu (např. modlení se před bitvou, před obědem, před večeří, pronášení silně patetických projevů atd.), tak nám jako výsledná kombinace vyjde téměř nestravitelný fim. Randall Wallace měl zřejmě zkrátka pocit, že patriotismu a patosu je v současných amerických filmech příliš málo. OMYL. Film, místo aby na mnoha místech dojmul, nechtěně baví. ()

Brady

Velmi slušně natočený film. A i když chvílemi divák cítí nátlak americké proarmádní propagandy, stále je to především film o mužích, kteří bojovali jeden za druhého (a ne pro americkou vlajku). Celkem přesvědčivé a realistické znázornění největšího masakru amerických jednotek ve Vietnamu. ()

Primavera

Žiaden silný príbeh, skôr hromady krvavého ľudského mäsa, strieľačky, behačky, zákopy, špina, priveľké kecy. Skutočné emócie zakričali paradoxne až zo scény z civilného života, kedy sa manželka plukovníka Moora sama rozhodla nahradiť poštára a rozdávať telegramy o smrti milovaných mužov svojim susedkám. ()

Pistolnik

Tak tento film stojí určite za pozretie. Mňa osobne tento film kompletne dostal a určite mi ostane v pamäti ešte dlhšiu dobu. Skvelý dojímavý príbeh Amerických vojakov ktorý sú vo Vietnamskom údolí obkľúčený a čelia veľkej presile ktorá sa valí z každej strany. Akcia bola zvládnuta na 100% a boje boli zobrazené veľmi realisticky a radím ich medzi to najlepšie čo som vo vojnovom žánri doteraz videl. Výborne spomalené zábery, neskutočné scény s napalmom, zábery v noci ako sa Vietnamci pomaly plížia, neustále nálety lietadiel a helikoptér a neutíchajúca akcia v čele s Mel Gibsonom ktorý tiahne ako film tak aj svojich vojakov od prvého do posledného momentu si nezaslúži nič iné ako 5*. ()

Ceberus

Jako zapálenému ateistovi se mi sice krajně nelíbila zdůrazněná křesťanská stránka hlavní postavy, ale mimo to se jedná o zajímavý film. Hlavní role přímo prahla po obsazení někoho se štěněčím lítostným pohledem, na což je Gibson podle mého expert. Příjemně potěšil také výkon jedněch z mých oblíbených věčných herců druhé kategorie - fotografa Barryho Peppera (také sniper z vojína Ryana) a pilota Grega Kinneara. ()

bono22vox

Nebýt toho amerického patosu a laciného sentimentu a byt za kamérou někdo jako Janusz Kaminsky tak by z toho byla kurevska podivana na pět hvezd. Druhá spolupráce Gibsona a scénaristy Wallacea nedopadla špatně, ale také ne tak dobře jako Statečné srdce. I tak dobrý film... ()

danny_21

Další z trochu jiných pohledů na vietnamský konflikt, který si amíci budou ještě dlouho přípomínat. Tentokrát je to o chlapáctví o pozadí rodin, které čekaly na své hrdiny a taky o druhé, rákosnické straně. Slušná podívaná, s dobrým Melem, hudbou a skvělými bojovými scénami - 75 % ()

ppetrnosek

Tenhle film má tři věci, krev, napalm a proslovy Mela Gibsona. To nestačí. Je to vlastně takový umocněný a vietnamský Ryan, akorát bez Spielbergovy režie. ()

rejsek9

Často chápu podněty, které se ostatním nelíbí na daném filmu (např. Patriot a jeho patriotismus), ale tady mi to nepřišlo až tak hrozné. Ve filmu není takový příběh jako třeba v Četě, jenomže to nemusí být vždy jen o příběhu. Je důležité ukazovat pocity a myšlenky zúčastněných války. Zase na druhou stranu občas vůbec neuškodí taková střílečka(pokud se nebere jako např. v Johnu Wickovi) jako tady, protože i o tom jsou tak trochu války. ()

bearmeedek

Než začneme filmu zcela automaticky vyčítat „amerikanismus“ a podobné věci, je potřeba si uvědomit: Jedná se o válečný film na základě skutečné bitvy. Ti US vojáci tam byli a masakr s vietnamčíky opravdu proběhnul. To cítění Američanů „bojovat za vlast a rodinu“ – já jim to i věřím. Je to jejich země a kultura a já chci hodnotit film a ne poměry u nich. Dokonce zde Gibson ani moc nesráží děj křesťanskou vírou. Délka filmu je daná kdysi klasickým úvodem z rodinného prostředí vojáků a následného výcviku. Střihy do rodin jsou i v průběhu bitvy. Bitva je podaná v postupném časovém sledu a municí, technikou ani syrovostí některých scén se tu nešetří. Akorát mě zaráží, že bitva musela proběhnout někde poblíž nás a my si toho nevšimli. Protože za totáče pracovali Vietnamci v jedné zdejší fabrice a do práce dojížděli na kolech. Tak to přece nemohlo být daleko … ()

rublik05

Velmi povedený válečný film, plný surových scén, válečných krutostí a vojenských akcí. Velmi precizní zobrazení tehdejší doby a všeho okolo války ve Vietnamu. Oceňuji i nevlezlé a příjemné rozvíjení osobností během děje, na druhou stranu je zde až zbytečně moc patriotismu. Vizuálně i hudebně naprostá lahůdka. Gibson opět zaválel a tohle je jednoznačně jeden z jeho nejlepších filmů. 9/10. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?