Snapphanar

Nejkouzelnější filmové zpracování Merlina, které znám. Už když jsem byl malý, tak si mne tento příběh získal a mám s ním spjaté i jisté období v mém životě. Vždy jsem miloval Artušovky a tahle verze legendy sice možná není tak úplně pravdivá, ani možná blízká faktu, ale jak sám Merlin v podání Sama Neila říká: "....To možná není, ale takhle se lidem více líbí..." A mě se líbí. Moc. Nejraději bych tento svět navštívil znovu a znovu, alespoň skrze ten film, na chvíli přestat vnímat okolí a propadnout kouzelnému světu... Navíc tento film má skvělou hudbu, kterou složil Trevor Jones. Jeho hudba k tomuto filmu vtáhne do děje a upoutá stejně tak, jako film samotný.... Dlouho jsem soundtrack k Merlinovi hledal, a nakonec... Nenašel jsem ho já, dostal jsem ho od... Ale to už je jiný příběh. Tento přece vypráví o čarodějích, elfech, dracích... O době, kdy magie byla mnohem více běžnější záležitostí...... ()

elanista1

Este sa mi nestalo, aby som si oblubil postavu uz v uvodnej scene kde vystupuje, a nasledne z nej nechcel spustit zrak a stale ked bol na nu strihnuty zaber srdce sa mi rozbuchalo a roztapalo. Miranda zahrala svoju rolu zlej carodejnice brilantne, preto ju slavnostne zasadzujem do mojej osobnej topky najlepsich vykonov. Vyznie to tak, ze som to pozeral len kvoli nej, ale je to loz, pribeh filmu bol tak neuveritelne putavo vypravany, scenaristicky dobre vycibreny a emocne natolko vypaty, ze v svojom zanri sa u mna umiestnil na absolutny vrchol, aj ked je len televizny a nie vysokorozpoctovy, tak strci do kapsy ostatne fantasy megavelkofilmy, ako Harry Potter alebo Pan prstenov, ktore sa len mali natocit. Cely cas hrozila realna hrozba piatich hviezdiciek, aj ked ich nakoniec nedavam, som uplne uspokojeny, co sa tyka oci, aj usi. Mab forever! ()

wallax

Výborný kúsok kinematografie je tento dvojfilm z produkcie Hallmarku. Sam Neill sa zhostil svojej úlohy naplno a veľmi dôveryhodne zahral kúzelníka Merlina a takto nejak by som si ho predstavil aj ja. A vlastne nie len Sam Neill ale všetci sa zhostili svojich úloh veľmi dobre. Efekty vo filme sú veľmi pekne spravené a celý film je ako to nazvať "prudko pozerateľný". Perfektný podmaz od Trevora Jonesa len podtrhuje atmosféru filmu. Najlepšie na filme je, že to nie je fantasy ako Pán Prsteňov či Hobbit kde je presne kategorizované: zlo/dobro: zlý nikdy nespraví nič dobré a dobrý nebude robit zlo. Tento film sa viac blížil k môjmu obľúbenému Zaklínačovi ktorý konal podľa seba. Merlin nebol ani zlý ani dobrý, alebo ak chcete, bol aj dobrý aj zlý...jednoducho konal a kúzlil tak ako bolo treba a ako vyhovovalo jemu, či vyžadovala situácia ktorá práve nastala a riadil sa určite viac ako menej heslom: Účel svätí prostriedky, a konal podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia (čo sa nie vždy s odsupom času ukázalo ako správne). Merlin bol jednoducho v tomto filme ľudský, svetský a vo svete Dungeons and Dragons by sa dal zaradit do kategórie Neurálny Neurál, práve preto si ma tento film získal. ()

chiara

Tento kuzelny film je to najlepsie co moze Hallmark ponuknut. Velmi kvalitne obsadenie a na TV film to malo dost velky rozpocet, tusim 30 mil. Najviac ma potesili Miranda Richardson ako Mab a Rutger Hauer ako kral Vortigern. Musim dat plny pocet *. ()

Dr.Abe

Merlin je Pro mě vynikající film kombinující divadlo a pohádkový příběh do jedné skvěle zpracované podoby. Když jsem se o tom filmu bavil se jedním člověk, který mi sdělil že se mu líbil, protože je dobře „zahranej“, ihned jsem pochopil, že on ten film asi moc nesledoval, Protože většina filmů je dobře zahraných i když herci třeba neuměj hrát (to je to co charakterizuje jejich styl). U Merlina mě velmi oslovila dramatická „kostra“ Shakespearovské tragédie. Velmi výborně zpracovaný příběh o Merlinovy co by historické drama ve kterém vystupuje střídání starých pohanských zvyku s nově přicházejícím křesťanstvím (to nemam z anotace filmu ale zaznělo to možná v film o filmu). Protože když si odmyslíte všechnu magii, jsou tam zastoupeny tyto dvě skutečnosti. Navíc je tam krásně zpracované téma boje „dobro“ vs. „zlo“ kdy vše je nastíněno spíš jako tok času než nějaká válka jako ve filmu Noční hlídka. To byla z dalších věcí co mě zaujala krom těch samých otcovražd, intrik k upevnění moci, zajímavě pojaté mluvy atd. Zkrátka mě tento snímek oslovil o něco víc než jiné snímky tohoto žánru. Líbí se mi na něm ta mnohoúrovní podaní celého filmu.->Film pro děti i dospělé,pro fandy fantasy snímků a pak především film pro lidi jako sem já :D.(tzn. ani jedno z toho co jsem zmínil výše). Každopádně pokud se právě chystáte to divadla na Richarda III., tenhle film doporučuju jako nácvik pro rychlou orientaci mezi postavami a pro mě někdy nepochopitelnost divadelního představení ,kde si lámu hlavu nad tím, proč je v Tylově divadle tak nepříjemné sezení :D…. ()

Nut

Mě se to provedení líbilo, tvůrci si dali záležet. Ale je fakt, že prim zde hrají herci, ať už Sam Neil nebo Rutger Hauer a samozřejmě šílená Miranda Richardson. Co na tom, že si legendu scénáristi upravili k obrazu svému, nic jiného jsem ani nečekala. ()

Sethiel

Tenhle film je tak maximálně oddychová pohádka, víc od něj nečekejte ... na druhou stranu, soundtrack od Trevora Jonese je podle mě jeden z nejlepších vůbec a přidává filmu kupu atmosféry a minimálně dvě hvězdičky. ()

aannemer

Velmi miloušké povídání o Merlinovi, Artušovi a dalších postavách a událostech známé anglické legendy. Jen ten TV formát 4:3 mě mrzí. ()

Merenre

Po Odysseovi můj nejoblíbenější hallmarkovský snímek. Parádní film s nádhernou jonesovou hudbou, atmosférou a skvělými herci, jimž kraluje vynikající Neill. ()

Ronkar

Nechce se mi věřit, že je to staré už přes 20 let! Poprvé jsem to viděl jako kluk a byl jsem okouzlen. Staré anglické legendy se točí převážně kolem Artuše a Excaliberu. Zde je ale hlavním charakterem Merlin, což dává příběhu příjemný pohádkový fantasy nádech. Kouzla, skřítci, draci, staré obyčeje pohanů a k tomu politika, bitvy, zrady, romantika a úhlavní nepřítel v podobě pohanské bohyně Mab. Boj dobra se zlem a pohanství s křes'tanstvím. Má to naivnější podobu, ale dodnes se jedná o TOP, co se týče televizní produkce 90. let. Příběh je to opravdu bohatý, plný zajímavých charakterů, zvratů i napětí. Jen se musí člověk odprostit od původních legend. Všechny známá jména ale mají v příběhu místo: Nimue, Jezerní pání, král Uther, Artuš, Lancelot, Morgana... a herci jsou dobře vybraní. Jména jako Sam Neill, Ruther Hauser, Helena Bonham Carter nebo Miranda Richardson se starají o kvalitu. Škoda toho nižšího bugetu, který občas bije do očí. Ve své době šlo však výbornou podívanou a díky příběhu se slabší triky i rozpočet dají i dnes odpustit. Hudba je také povedená. Doporučuji vše, co mají rádi fantasy. ()

PTuranyi

Výborná televízna verzia artušovskej legendy, v ktorej je hlavným hrdinom kúzelník Merlin. Produkcia je výborná, ale hoci je o viac ako 10 rokov mladší oproti Excaliburu, nepodarilo sa kvôli televíznemu rozpočtu posunúť trikovú stránku. Napriek tomu alebo aj možno vďaka tomu si zachováva trocha rozprávkovú atmosféru. Herecké obsadenie je výborné a okrem Sama Neilla v hlavnej úlohe či Isabelly Rossellini tu vystupujú budúce hviezdy ako Helena Bonham Carter či budúca Cercei Lena Headey. 75% ()

Libb

svého času jsem málem rozšlapal TV kartu, když mně ten film nekorektně nahrála. Milé béčkové fantasy, kdo chce, najde v něm výbornou zábavu, kdo chce, najde spoustu věcí, které mohly být lepší. ()

Olafa

Jako děcko jsem film milovala. Byla to taková ta Americká "pohádka", kde jsou všichni hnusní a zlý a ti dobří vždycky dopadnou blbě a zlý se mají jak prasata v žitě. Možná právě proto, se mi to líbilo - ono se tak lišilo od toho, co jsem do té doby viděla. ()

Ramesse

Další z filmů od Hallmarku, ale na jeho poměry je myslím více než nadprůměrný. Není to ta pořád opakovaná pohádka o Artušovi a Excalibru, ale tentokrát tvoří spíš kulisu a pozornost diváka se soustředí na čaroděje Merlina. Sam Neill zahrál Merlina skvěle, byl velmi přesvědčivý, a ani ostatní herci/herečky se nenechali zahanbit. Konfrontace Merlina a Mab, kteří si navzájem kazí plány, je prosycena prakticky celým filmem. Doporučuji všem, kdo mají rádi artušovskou legendu nebo se chtějí podívat na trochu pohádkovější příběh. ()

rozum i cit

Můj nejoblíbenější film o Artušovské legendě. Možná, že skřítků mohlo být méně, ale tento film si nehraje na víc než je, a sice pohádkou, v níž dobro bojuje svůj odvěký boj se zlem a jednotlivé postavy nejsou vlastně ničím než figurkami na šachovnici, přicházejí a odcházejí stejně, jako se střídají roční období. Líbí se mi oproti některým jiným verzím možnost vývoje postav, a to navzdory tomu, že film je opravdu zhuštěným vyprávěním příběhu. Nevadí mi ani některé změny děje, tato legenda byla ostatně v historii mnohokrát přepracovávaná a upravovaná, sama postava Merlina je starší než Maloryho verze, takže proč ne, zvlášť když nejznámější části jsou zachovány. Toto je možná jediný z filmů o Artušovi, Merlinovi, Excaliburu atd., který jsem schopna bez problémů vidět víckrát. Přiznávám ovšem bez mučení, že je to tak ze 70% zásluhou samotného Sama Neilla, jeho chybující leč v srdci dobrý a milující Merlin mi vážně sedl. Konečně ne žádný vousatý druid, ale muž s charismatem, kterým by koneckonců čaroděj měl podle mě oplývat. Hvězdičku též za krásnou hudbu. A pokud jde o závěr, je možná nefilmový (je-li filmový synonymem pro nervy drásající či neukončený), ale já jsem holt jako Frig: mám raději šťastné konce, těch tragických je kolem nás vidět dost. A ruku na srdce, kdo z vás by to tomu chudákovi Merlinovi na konci nepřál?:) ()

saaaky

Perfektní výkony Sama Neilla a Martina Shorta jsou jasným aspektem už jen k shlédnutí filmu. Po něm člověk nejenže pochopí něco více z této mytologie, ale odnese si i poměrně slušný filmový zážitek, který některé dnešní voloviny naprosto postrádají. Pro mě fajn! :-) ()