Ve výškové budově je surově zavražděn noční hlídač a vzápětí vybuchne bomba, která zničí výtahová lana. Celkem osmnáct cestujících zůstává uvězněno ve výtahu, který prudce padá dolů, než ho zastaví silné brzdy. Ale i ty hodlá atentátník odstřelit, pokud nedostane tři miliony dolarů. Do akce jsou nasazeni špičkoví losangelští policisté Jack Traven a jeho přítel Harry. Při riskantní a nebezpečné akci se jim podaří dostat cestující z výtahu, atentátník se ale zmocní Harryho a vyhrožuje jeho zabitím, jestliže nedostane peníze. Jack se odhodlá k akci, svého přítele postřelí na noze a ten atentátníkovi unikne ze sevření. Šílenec však uteče… Oba policisté jsou vyznamenáni za odvahu a večer společně oslavují. Zejména Harry je poněkud společensky unavený. Druhý den dostane Jack zprávu, že byl unesen autobus, na němž je připevněna bomba. Přihlásí se i atentátník: o své peníze rozhodně nechce přijít. Zatímco Jack jde do akce přímo, Harry je s ním ve spojení a řídí operace. Jack se dostane do autobusu, kde ve zmatku vystřelí jakýsi muž, který si myslí, že jde policie po něm. Bob, řidič autobusu, je těžce zraněn a za volant usedá jedna z cestujících, studentka Annie. Autobus se podle pokynů atentátníka nesmí dostat pod určitou rychlost, jinak nálož vybuchne... Jackovi se nejprve podaří vyjednat, aby byl z autobusu vysazen zraněný Bob. Pak se v panice snaží vystoupit další cestující, starší žena, je ale usmrcena. Jak se zdá, atentátník vše pozorně sleduje díky přímým záběrům vrtulníků, které celou akci přenášejí. Brzy se ukáže, že na dálnici, kam autobus míří, je patnáctimetrová díra... (TV Prima)

B!shop

Paradni akcni film, ale mezi ty nejlepsi kousky se nezaradi, protoze de Bont tomu zkratka neumi vtisknout takovej cool vzhled jako Bay nebo Woo. Prislo mi, ze by se film dal drobet zkratit, ze zacatku se v podstate pul hodina vubec netyka hlavniho deje, takze ta se dala zkratit, i kdyz akce ve vytahu je fajn. A konec je lehce protahovanej. Navic je film misty krapet stereotypni. Ale tim zapory konci, v podstate to je neprerusovana akcni jizda s vtipnou Bullock, perfektnim Hopperem a skvelym hrdinou v podani Reevese, kterej je mozna drsnej skoro az moc, ale roli zvlad perfektne. Proste jizda na lepsi 4*. ()

Oskar

Jsem rád, že jsem "akční film roku 1994" viděl až teď, kdy si něco takového umím užít. Tehdy bych ho asi nedocenil. Líbí se mi vzásadě tři věci: 1.) Film se vůbec nezdržuje obvyklým způsobem představování postav. Jinde bychom nudných dvacet minut přihlíželi, jak Keanu Reeves a Sandra Bullocková vstávají z postelí, čistí si zuby, krmí kočku, jsou se smetím atd. :) Nebezpečná rychlost nás v souladu s názvem vtáhne do akce a vše podstatné o těch dvou se dozvídáme doslova cestou z jejich reakcí na vzniklou situaci. Vede to mimo jiné k tomu, že romantická Sandra jednoduše nemá kdy uplatnit své upejpavě diblíkoidní obličeje. 2.) Všechno, co vás napadne, že se ohroženému autobusu může stát, se skutečně stane, ba ještě víc, než bych třeba já předvídal. 3.) S výjimkou pro mě trochu nadbytečného etického sporu Reevese a Danielse film nemá hluchá místa a je napínavý od úvodních titulků až do závěrečných. 80% ()

Lateef

Scéna s výtahem nebyla nikdy napínavější a mhdéčkový autobus nejel nikdy tak rychle a zběsile. A i když se mu do cesty staví automobily, kočárky, záludné zatáčky a brutální prasárna v podobě děravé dálnice, cestující mohou být v klidu, protože labyrintem těchto nástrah vedou autobus šikovné ruce Sandry Bullock a chladnokrevně hbitý úsudek Keanu Reevese. Udržet rychlost vozidla nad 50 mil/h by jednoznačně zvládnul Milan Baroš, ten teď lítá mezi Lyonem a Ženevou ještě tři a půlkrát rychleji. A film uhání kupředu podobným tempem, pořád se něco děje a divák nemá možnost se nudit. Škoda, že mi nesednul samotný závěr v městské podzemce, při této scéně se mi vždy vybaví Simon Phoenix a jeho hláška (pozor, spoiler): "Víš, já bych ztratil i hlavu, kdyby to šlo." Simone, jde to, Dennis Hopper by o tom mohl vyprávět! (konec spoileru). Velmi zábavných a efektních 80%. 30 miliónů dolarů(rozpočet)/350,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

pan Hnědý

Adrenalinová extáze po celé stopáži 120 minut v nevídaném tempu. Keanu Reeves jako hlavní představitel, slušně zahraný jen ten scénář mu moc nedovolil. Nonstop akce, kde nechybí rozžhavené pneumatiky, vůně motoru, adrenalinu a explozivní výbuchy. Jan de Bont nasadil vysokou laťku na celovečerní sexy strhující podívanou. Bullockové to sekne (hlavně) v podpatkách. ()

Kulmon

Já jsem byl na fyziku vždycky tupej, takže možná některým věcem jako je lítající autobus nerozumím. Ale oceňuji dobrou myšlenku a nápadité zpracování. I když to není káva mého šálku. Dennis Hopper výborný, ten Reeves a Bullocková mne zas tolik nenadchli. ()

Jara.Cimrman.jr

"Víš, že vztah založený na krizových situacích dlouho nevydrží?" Jsou všichni policajti takoví? Jednou se s holkou projede autobusem, jednou s ní zažije bouračku v metru a hned chce vztah? Ještěže alespoň Annie stojí nohama pevně na zemi a má vymyšlený náhradní řešení. Ale dost romantiky, protože dopravní prostředky v L. A. se právě staly dostatečně výbušnými na to, aby to bylo zábavný. A já jsem si to nastupování za jízdy do autobusu, stříhání drátů, teroristův skok na špek i střílení na parťáka dokázal nejednou užít. ()

EdaS

Annie: What is that smell? Jack: It's gas. Annie: We're leaking gas? Jack: We are now. Annie: What, you thought you needed another challenge or something? Nebezpečná rychlost je i po dvaceti letech děsná pecka a jeden z těch zásadních akčňáků, kterým roky neubírají na kráse. A navíc, jak by řekl Raj z Big Bangu, my girl Sandy B. always brings it. ()

H34D

Stylový rozjezd, akce od začátku do konce, adrenalin a charismatičtí hrdinové, Nebezpečná rychlost je zkrátka trefa do černého. Určité logické spojky mohou být malinko pochybné, ale přemýšlení zde není na místě - není na to čas! Tak nasedněte na palubu zlatých devadesátek a nechte se unášet klasikou akčního filmu. 8/10 ()

xxmartinxx

Svým způsobem dokonalý akčňák se sympatickými hrdiny, spádem a kupou povedených hlášek. Neumím si představit, že bych se u něj mohl někdy nudit. ()

dobytek

Uznávám, že když jsem to viděl s vypnutym mozkem (měl jsem v sobě asi 10 piv), tak se mi to fakt líbilo a dal bych možná i 4 hvězdičky. Ve střízlivym stavu to ovšem nedokážu brát vážně a víc, než 2 hvězdičky bych určitě nedal. Je to zase jeden z mnoha filmů, na kterej mam tak strašně odlišný hodnocení pod vlivem a za střízliva :-) Dávám teda 3 hvězdičky s dodatkem, že doporučuju před timto filmem tak 2 promile v krvi. ()

Melies

7 / 10 Pomerne stupídny scenár (maník sa vyhráža, že odpáli autobus plný ľudí) vynahradzuje šialené tempo rozprávania, pri ktorom určite zhodíte jedno, dve kilá. Prestavte si diaľničnú sekvenciu z druhého dielu Matrixu a natiahnite ju na dvojhodinovú stopáž - asi tak vyzerá prvotina Jana de Bonta. Škoda, že si rovnakú kvalitatívnu úroveň neudržal dlhšie. ()

Shit

Jo první díl, to je ten spravnej akční nářez. Sice je pravda, že chvílema je to možná až přehnaný a že z Keanu Reevse udělali až moc velkýho akčního hrdinu, ale to se dá lehce odpustit, když se v podstatě za celou dobu filmu nenudíte. Je to dáno hlavně tím, že od začátku do konce jsou jen akční scény, nic jinýho se snad ani nenajde, takže o nějakých hluchých místech tady nemůže být ani řeč. jediný co se dá filmu vyčíst je pěkně natáhnutej konec, bohatě by postačila autobusová pasáž, dál už se v tom neměli vrtat, bohužel stalo se a tak musim hvězdičku ubrat a nic na tom nezmění ani perfektní záporák Dennis Hopper. ()

Dadel

Zdařilý akční film, s do té doby originálním námětem, ve kterém zaujaly nastupující hvězdy Reeves a Bullocková i pohaslá hvězda Hopper. Ale že by to bylo něco převratného, jak mnozí tvrdí, to zase ne. ()

Djoker

Jízda autobusem má stále slušný náboj, ovšem úvod ve výtahu a finále ve vlaku jsou celkem přežitky. Zkrátka psychopatům omotaným bombami vypršela záruční lhůta už dávno. Reeves a Bullock jsou však sympatický tandem, který dokáže vyvážit těch pár směšných situací kolem. ()

choze

Jeden z top akčňáků ever, no question about it. A důkaz, že na kvalitní akční podívanou nepotřebujete nutně mamutí rozpočet - někdy stačí jen 30 mega a zruční tvůrci. Yost staví na dobrém nápadu napínák jako hrom plný zapamatovatelných scén a fajn dialogů a hlášek s jednoduchými, ale sympatickými postavami i romantikou a de Bont to svou dynamickou kamerou a režií a Mancina franetickou hudbou tůrují k maximálnímu akčnímu zážitku. Miluju ten ikonický nástup Reevese a Danielse, kdy se s autem snesou do záběru z oblohy jako spasitelé. ()

Sarkastic

Po delší době od prvního zhlédnutí se ke mně Nebezpečná rychlost dostala podruhé a až postupně jsem si uvědomil, proč jsem tenkrát hodnotil pouze průměrem. Šlo o zvýšený počet tzv. WTF momentů, přičemž min. létání autobusu nebo uhýbání kulkám na střeše podzemky si tvůrci opravdu mohli odpustit. Faktem ale je, že mě jinak film docela dost bavil, měl solidní tempo, napětí, hudbu, sympaťáka Reevese a nanejvýš charismatického záporáka Hoppera, takže zvyšuju hodnocení na nepříliš objektivní slabší 4*. ()

Gilmour93

Možná potkáš cestou Sandru jak žene svůj dravej vůz, svoji starou rychlou káru, který říká autobus.. Otravný starostův muž Alan Ruck, detektiv Reeves flirtující i na pokraji smrti s konkurentkou Otta ze Simpsonů, zahořklý invalidní důchodce Hopper a létající autobus dopravního podniku města Los Angeles, co je všude dříve, než mu stanovuje jízdní řád. Bodejť by ne, když ignoruje zastávky.. Škoda jen, že se závěr v metru nestal gradací celého filmu, přesto lze Speed směle zařadit mezi misionářskou polohu akčního žánru. ()

Psema

Ze začátku jsem si říkal, že to bude normální průměrný akčňák. Už jen podle lehkého obrysu děje. V autobude je bomba a jestli zpomalí, vybuchne. Naštěstí jsem se spletl, jelikož, právě díky výbornému scénáři, který ukrývá naprosto skvělou výstavbu děje, jenž obsahuje akci, dějové zvraty, romantiku a akci :) jsem byl naprosto upoután ke křeslu a nechával jsem se unášet fascinujícím nebojím se říct dobrodružstvím. Tenkrát notně mladý Keanu Reeves na mě zapůsobil tak moc, že jsem pak sháněl zásadně filmy s ním, Dennis Hopper nezklamal stejně jako Jeff Daniels. No a Sandru B. beru jako bonus. Prostě tenhle film se stal klasikou akčních filmů a ani po několikátém shlédnutí neomrzí. ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Nebezpečná rychlost potřetí?

Nebezpečná rychlost potřetí?