Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

plechulka

Existují filmy, které, ač na mne zapůsobily, nechci už nikdy v životě vidět - a 1984 je jedním z nich. Pamatuju se, jak jsem ve skutečném roce 1984 sehnala na skoro nečitelném průklepáku opsanou Orwellovu knihu a měla z ní depresivní náladu hezkých pár dní. Většinou kniha předčí co do nálady a vyznění film, protože vlastní představivost má přednost a vykreslí temno a dusno líp než "hýbací obrázky" (alespoň já to tak mám u většiny např. Kingových knih). Tenhle film ale dokázal pravý opak. Vážený pane režisére Radforde, klobouk dolů, povedlo se! ()

skrblik007

Ačkoliv to není režijně či jinak žádný zázrak, atmosféru a dějovou kostru knížky zachycuje tohle zpracování celkem věrně. ()

_DAVE_

Tohle byla snad nejvetsi depresarna kterou jsem kdy videl. Londyn 1984 ve fiktivni casove ose kdy na uzemi dnesni Anglie panuje snad ta nejpesimistictejsi forma komunizmu jakou si vubec clovek dokaze predstavit. Svet se nachazi ve "Treti svetove valce", potraviny jsou na pridel, je zakazan volny pohyb v zemi. Na kazdem kroku je do oci bijici propaganda, cely narod je zfanatizovany. Staci udelat malou chybu a jednotlivec je zcela ztracen a odstaven mimo spolecnost. Tu malou chybu ustredni postava udelala, ano zamilovala se. Opravdu asi nebudu sam kdyz tohle dilko nedoporucim mene otrlym povaham a obecne lidem kteri nejsou pripraveni na "velke sousto". PS: Uz konecne naprosto chapu co znamena veta : "Velky bratr te vidi..." Jen opravdu doufam ze ty orgie co predvedou v CR predstavitele jiste reality show budou o moc prijemnejsi nez fiktivni realita tohoto filmu. ()

danoo

Naliehavý a stále aktuálny plaidoyer ľudskosti, ktorú Orwell (sám vyliečený socialista) vnímal ako ohrozenú totalitnými systémami svojej doby - fašizmom a komunizmom. ()

Elementál

Ve zkratce: kniha je (nepřekvapivě) lepší, film občas dosahuje její atmosféry (zejm. první půle), občas ne (zejm. druhá půle). Rozhodně se však jedná o velice zdařilou adaptaci, která čtenářům pomůže s vizualizací příběhu a nečtenáře (doufám) přinutí k četbě - vždyť jak chcete do dvou hodin nacpat několik set stran...? ()

gjjm

Jedna z nejlepších knih vůbec, trochu divně zadaptovaná (štvalo mne hlavně přesunutí důrazu z filosofické třetí části knihy na milostný příběh druhé části, do kterého bylo zasazeno i několik romantických frází, a tiaž ztráta časové souslednosti v první části), ovšem zachovávající víceméně původní atmosféru a myšlenky. Under the spreading chestnut tree / I sold you and you sold me. /There lie they, and here lie we / Under the spreading chestnut tree. ()

Javad

1984 poskytuje len obrazy k skvelej knihe. Snaha tvorcov tu je, no sfilmovať túto knižnú predlohu nie je vlastne tak úplne možné. Obsahuje veľa myšlienok, úvah a momentov ktoré sú pre celý príbeh veľmi dôležité, a keďže je jasné že sa všetko z knihy nemôže zmestiť do jedného filmu, celok nefunguje. Toto je ten prípad keď naozaj bez znalosti knihy bude asi divák vcelku zmetený z toho čo pozerá. Aj keby mal snímok 4 hodiny nič by to nepomohlo. Moje odporúčanie : Prečítajte knihu (ktorá je úžasná!) a film bude pre vás už len čerešnička na torte. ()

Pavlínka9

Pro mě naprosto ohromující film, který sice není přesnou kopií jeho literární předlohy. Ale který je? (To je prostě stupidní teorie), ale dostačující! Vláda, nadvláda, antiutopie, představy, touhy, strach, city.... ()

Bobik9

Film prakticky v ničem nezaostává za knihou. Obrovsky pesimistické a depresivní. Výtečné herecké výkony a skvěle zvládnuté prostředí, které je ještě smutnější než jsem si představoval při čtení. Až mi z toho jde mráz po zádech, co dokázal George Orwell vymyslet a předpovědět. Možná, že bych měl trochu problém ale se sledováním, kdybych neznal předlohu. ()

lennyd

Winston Smith (John Hurt) se navenek ničím neliší od stovek jeho spoluobčanů. Pod dohledem Velkého Bratra vstává, obléká se, chodí do práce (na Ministerstvu Pravdy se zabývá napravováním historických okolností tak, aby odpovídaly Velké Pravdě), i znovu usíná. Ale v hloubi duše mu roste nespokojenost a touha hledat něco, co by jej vyvedlo z mizérie. Mohla by to být žena, kterou jednoho dne potkal? ... Nečíst Orwellovu předlohu, tak dávám bez diskuze pět hvězdiček. Ale díky tomu, že jsem knihu četl a ohromně si ji užíval, a tudíž jsem měl (i přes hodně přesné filmové převedení) trochu jiné představy, tak musím film o kapánek zkrouhnout (fakt mi někdy vadí, že tu nemáme možnost hodnotit na půlky). John Hurt svoji roli vystřihl do posledního detailu perfektně, a nikdo z ostatních herců nedostal tolik prostoru, aby se o nich nějak dalo víc mluvit. Šedivou atmosféru Oceánie se ale filmu podařilo vystihnout naprosto dokonale, bravo! ()

YumiOkami

winston be like: “kašlu na hetero vztahy a začnu milovat chlapa, kterýho jsem nikdy neviděl naživo 🥵😩👌🏻💯” he’s just like me fr…. (btw velký bratr je docela sus, když zakazuje lásku mezi mužem a ženou a muž může milovat jenom jeho 🫣) ()

strixsr

U tohoto filmu je bezpodmínečně nutná znalost knihy, tj její přečtení. Mě se film líbil dost, jelikož jsme knihu četl, ale spolubydlící z něj naprosto nic nepochopili, film se totiž skládá z víceméně náhodně vybraných, chronologicky seřazených, událostí z knihy. W. Smitha už si nedokáži představit s jiným obličejem než Johna Hurta, výborný výkon. ()

Master19

Nebudu srovnávat knihu a film. Je to nesmysl. Nemám rád doslovné adaptace a také proto mě tohle filmové zpracování nadchlo. Film dokonale navozuje nechutně tíživou atmosféru nesvobody, nevyhnutelné propagandy, lží, strachu... To všechno je tak hmatatelné - obvzláště pro nás, kteří si to i prožili - že bych na to povinně nahnal všechny simpatizanty krajně levicových i pravicových stran. Jak vidno, tak je člověk bohužel manipulovatelný a dokáže si zvyknout na leccos, když je donucen zapomenout, že to jde i lépe. Scéna, kdy si Suzanna Hamilton vezme "obyčejné" šaty a načančá se, je toho důkazem. Mě to naprosto vyrazilo dech. A takových míst je ve filmu spousta. A myslím, že není důležité co udělá člověk první, jestli přečte knihu, nebo shlédne film - obojí je víceméně samostatná bytost. Na 1984 se prostě nedá zapomenout! ()

yeniczek

Jedna z mých nejoblíbeněnjších knížek. Po dlouhé době jsem se dozvěděl o tomto filmovém zpracování a musel ho vidět. Škoda jen, že mi nedal přesně to, co jsem očekával.. Na knihu to ani zdaleka nemá, ale i tak dokáže přiblížit onu atmosféru, když vás Velký bratr sleduje;) ()

Mihail123

Depresívna atmosféra knižnej predlohy zostala zachovaná. Vízia Georga Orwella je oživená - a to teda nebolo ľahké. Neviem, či ten kto nečítal knihu pochopí, ale 1984 je jednoznačne silný film a o to ešte silnejší keď si uvedomíte že kniha bola napísaná v 40. rokoch. Briliantný John Hurt a hudba, ktorá dodáva tú pravú atmosféru. ()

dANo

Knihu som nečítal, ale tento film je veľmi zaujímavý, či už po obsahovej, ale takisto po formálnej stránke. K deju asi nie je potreba sa vyjadrovať, ale nedá mi (tak ako viacerým komentátorom:) nepochváliť famózny herecký výkon Johna Hurta. 1984 je pekne silná káva, špeciálne pre ľudí, ktorí zažili totalitu... ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)