Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

zdenny

Film bez toho, aniž byste si předtím přečetli knihu, nedoporučuji. Je zde sice vidět a cítit totalitní systém a vše, na co si ještě někteří uživatelé csfd pamatují z dob socialistického Československa. Chybí zde ale hlavní filozofická část, kterou najdete pouze v knize George Orwella. Proto tedy velice vřele knihu doporučuji. Pak až film. Protože toto je pro diváka s opravdu velkou dávkou empatie a inteligence. Pro ty, co knihu četli, je to ukázka (pokus), jak by vypadala filmová verze. Musím uznat, že John Hurt byl tím pravým představitelem Smithe. Vůbec bych se nebránil, kdyby byl film natočen v nové verzi, s delší stopáží včetně stěžejních filosofických myšlenek. PS: Knihu jsem dal přečíst pár klukům v práci a ti mi řekli, že to nebylo špatné, ale že to bylo dost přehnané. Tito mí kolegové jsou politicky směrování spíš doleva. A já se ptám, neexistuje toto např. v Severní Korei? PPS: Román byl napsán koncem čtyřicátých let. Už v té době G. Orwell upozorňoval na zásadní hrozbu totalitních režimů. PPPS: Je to poprvé, co film nehodnotím. Dal bych tři hvězdy, ale tím bych snížil celkové hodnocení, které v tomto případě není ani tak o filmu samotném jako o názoru, zda totalitní režim ano či ne. Jinak pro mě je to film - bez přečtení knihy - naprosto nehodnotitelný. ()

JohnSmith odpad!

Knihu jsem nečetl. Kdyby ano,možná by moje hodnocení bylo úplně jiné. Takhle hodnotím pouze kultovní film o totalitě a propagandě, který celkem děsivě ukazuje kam až se můžeme dostat. Bohužel je to nehorázná nuda. ()

ivo333

Film som videl hneď po prečítaní knihy a vôbec to neľutujem, len mi ozrejmil niektoré veci, ktoré mi boli po prečítaní knihy nejasné. Našťastie sa pomerne dosť držal knihy, čo mám pri takýchto filmoch rád. Spracovanie dobré, ale niečo tomu ešte chýbalo, jednoducho na knihu to nemalo. .U mňa 80 percent. ()

jitrnic

Atmosféra knihy mě zcela pohltila a na konci vyplivla zcela zdevastovaného do naší nakonec vlastně vcelku příjemné reality. Nevím, jestli by se mi opakovaným čtením opět povedlo proniknout do kůže Winstona Smithe a znovu s ním prožít nejhorší z pekel, každopádně zkoušet to už nebudu, byl to neobyčejně intenzivní zážitek, ale také nesmírně nepříjemný. To, co pak na mně dýchlo z tohoto filmu je pouze slabý odvárek, což je asi nespravedlivý soud, možná je film sám o sobě dobrý, na druhou stranu tvůrci na zfilmování mimořádné předlohy nevynaložili mimořádnou energii, jakou by si zasloužila. Jsem přesvědčen, že náladě knihy se lze přiblížit podstatně víc (úplně jí vystihnout je asi nemožné). ()

Elrond88

95%, Válka je mír! Nevědomost je síla! Otroctví je svoboda! Jedna z nejlepších adaptací knihy, co jsem kdy viděl, navíc mé oblíbené knihy. Film dokázal postihnout atmosféru knihy, herci jsou výborní, především John Hurt. Velký Bratr tě sleduje! Nedoporučuji vidět film bez znalosti knihy. ()

Ravi

Knihu mám moc rád, četl jsem ji několikrát. A tohle jsem nečekal. Film je zkrátka vynikající. Je nad slunce jasné, že knihu nelze převést na plátno v celé její šíři, nikdy, ale tady se to daří do takové míry, že i když sleduji film, vyplouvají na povrch všechny detaily přečtené v knize. Takto mě naposledy nadchlo zfilmované "Jméno růže". 100% = 5/5 ()

V.Silver

Bohužel/bohudík jsem knižní předlohu četl podstatně dříve, než jsem se dostal k filmové podobě. Zpracovat totalitní režim v tak dokonalé formě, jak jej popsal George Orwell, byl úkol vskutku nadlidský a Radfordovi se nepovedl úplně nejlépe. Zatímco z knihy mi běhal mráz po zádech, film, i přesto, že měl skoro 2 hodiny, nezachytil ty drobné nuance, které knihu dělaly tak přesvědčivou a až strašidelnou. Naopak, dočkal jsem se několika spíše hluchých míst, ve kterých jakoby režisér nevěděl, co dál. Ale hlavně mi vadil konec, který tady vlastně není a přitom v knize je to ona pomyslná třešnička na dortu... 65% ()

mirec88

Mrazivé, bezútešné a výborné spracovanie rovnomennej knihy, ktorá mi už ako dieťaťu spôsobila slabšiu depku. No dobre, silnejšiu. Ako memento by si ju mal prečítať každý človek. Ako memento, aby sa to nikdy nestalo. Síce to tu už bolo - komunizmus, fašizmus, ale našťastie nie až v takej miere ako v knihe/filme. Silný film s momentami, ktoré sa mi navždy vryli do pamäte - mazanie ľudskej osobnosti, uctievanie kultu, ktorý ani neexistuje, 2+2=5, zakázaná láska a ukončenie vzťahu. Proste sila. Plný počet nedám kvôli prílišnej erotike. ()

noiseaux

Bohužel knihu jsem nečetl, tudíž mi delší dobu trvalo uvedení do děje. Přesto, když už jsem si myslel, že mi vše dává smysl, tak scéna v místnosti 101 mi trošku pomotala myšlenky a nevěděl jsem, co se přesně v daný okamžik děje. Každopádně film to byl zajímavý, bylo zde vidět, že lidé se v postatě adaptují jakékoli situaci – jakkoli bídné. Přesto, že žili v hrozných podmínkách, nikoho ani nenapadlo si stěžovat, všichni raději pluli dál s davem. Nikdo si nemohl být existencí Velkého Bratra jistý, ale každý věděl, že jakýkoli čin, neschválený Velkým Bratrem bude „po zásluze“ potrestán. ()

Kurikmoon

Pre mňa podpriemer. Kniha s v tomto prípade nedá dobehnúť ani zďaleka. A i kniha samotná mi nedali nič, čo by som nevedel. A rozhodne nie lásku, k tomuto dielu. Ak nemáte radi bobríka, tak v tomto filme Vás naozaj nič nepoteší.... Dopozerané na tretí krát, o nejaké minútky som asi prišiel pri driemaní... O koľko? To rozhodne STRANA... ()

Autogram

Keby som nepoznal knihu, tak by som bol z filmu veľmi zmätený. Chýbajú všetky vysvetľujúce pasáže, takže sa neznalý divák dostáva do situácie len cez hlavné postavy. Nie je to zlý postup, takýto tajomný a znepokojujúci. Genialita predlohy sa ale nezaprie hlavne v druhej časti, keď prichádzajú tie silné nadčasové myšlienky o vojne, moci a totalite všeobecne. Keď si uvedomím, v akom svete žijeme aj dnes, keď nevieme, kto s kým vlastne vedie vojnu, dá sa len očakavať, že kniha bude raz zakázaná celosvetovo. Ešte aj tie obrazovky, čo nás sledujú, prišli, len sme si museli počkať asi o 30 rokov viac. –––– Moc znamená roztrhat lidskou mysl na kousky a sesadit ji do nového tvaru podle svého uvážení. Moc není prostředek, ale cíl. ()

Killda

Vizuálně povedené, ale pro lidi, kteří nečetli předlohu, to musí být absolutně nepochopitelné. Povrchní pokus. ()

m.a.t.o.

Jeden z tých filmov pre mysliteľov, ktoré idú úplne mimo mňa. Prvých 70 minút bolo ukrutne pomalých a nudných, potom to začalo byť aspoň trochu zaujímavé, ale stále rovnako pomalé a nudné. Zobrazenie absurdnej totality bolo podľa mňa skôr na škodu, pôsobilo to až príliš nerealisticky. A neodpustím si poznámku na záver, väčšina recenzentov a v podstate aj tvorcovia filmu si pomýlili lásku so sexom. ()

vyfuk

Na klasice asi není moc, co připomínat. Skvělé obsazení a odvyprávění, které dokáže kombinovat dobrou filmografii a také autenticitu vůči předloze. Ta i je napsaná tak, že se pro scénář dělá v podstatě sama. Prostě klasika. ()

Nepi

Skvělá adaptace slavného Orwellova románu o budoucnosti a vizích,které jsou narážkou na totalitní režim...Skvěle vymyšlený děj a scénář...Tento film ve vás nechá depresivní a lítostné zážitky...Závěrečné scény mučení a scéna s krysama jsou až příliš mrazivé a ukazují pravý režim v Oceánii. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)