Mannovi - román století (TV film)

• Německo

Manns - Ein Jahrhundertroman, Die

Mannovci - román storočia

Dokumentární / Drama / Válečný

Německo, 2001, 3x102 min

Gernot Roll

Armin Mueller-Stahl, Jürgen Hentsch, Monica Bleibtreu, Veronica Ferres, Sebastian Koch, Sophie Rois, Stefanie Stappenbeck, Philipp Hochmair, Rüdiger Klink, Katharina Eckerfeld, Jürgen Lehmann, Carola Regnier, Wanja Mues, Peter Rühring, Johannes Silberschneider, Anna Thalbach, Andrea Sawatzki, Katharina Thalbach, Marian Lösch, András Bálint, Rita Lengyel, Patrick Rapold, Udo Samel, Oliver Stritzel, Torben Liebrecht, Heinrich Mann, Kathy Kriegel, Karl Fischer, Adolf Hitler, Aleksandar Jovanovič, Susanne Schäfer, Ludwig Blochberger, Julia Weden, Liz Baffoe, Gustav-Peter Wöhler, Naomi Krauss, Klaus Mann (a.z.), Buddy Elias, Peter Lerchbaumer, Hans-Michael Rehberg, Angelika Thomas, Oliver Masucci, Isolde Barth, Stefan Gebelhoff, Wolf-Dietrich Sprenger, Hildegard Schmahl, Heinz-Josef Braun, Pierre Shrady, Tanja Schleiff, Hansi Jochmann, Inga Busch, Theresa Sophie Scholz, Klaus Haderer, Bettina Redlich, Bruno Cathomas, Esther Hausmann, Sebastian Münster, Traute Hoess, Peter Ketnath, Michael Baral, Ingo Hülsmann, Hermann Treusch, Franziska Bronnen, Arnulf Schumacher, Ursula Gottwald, Isabel Trimborn, Maria Happel, David Steffen, Anne-Marie Blanc, Gisela Hoeter, Alfred Kleinheinz, Norbert Schwientek, Gerd David, Georgia Stahl, Thomas M. Meinhardt, Linda Caroll, Ben Hecker, Rudolf Wessely, Edgar Bessen, Heinrich Breloer, Alexander Braunshör, Michael Gordon, Lennart Binder, Elisabeth Mann-Borgese, Björn Jung, Philippe Jacq

Scénografie:

Götz Weidner

Kostýmy:

Barbara Baum

Výborné dokudrama, jak se dnes říká, seznamuje s rodinou Mannových, se spisovateli Thomasem a Heinrichem, což byli bratři, či s Thomasovými dětmi Klausem (též spisovatelem, autorem románu Mefisto, který později tak skvěle zfilmoval Szabó) a Erikou a dalšími. Hrané scény se prolínají s dokumentárními záběry a s výpověďmi svědků. Pro mne jako milovníka tvorby Thomase Manna (Buddenbrookovi, Smrt v Benátkách, Kouzelný vrch, Doktor Faustus aj.) velký zážitek.(25.7.2014)

Mám moc ráda žánr dokudrama a tohle je jeho nepochybný vrchol. Děj vás vtáhne a ani na chvíli nepustí.(15.6.2007)

Rozhodně lepší zážitek než četba suchopárných životopisů.(20.7.2008)

Nanejvýš zajímavý počin, jehož jednotlivé složky bohužel nejdou tak úplně dohromady. Nic proti experimentům, ale ne každému přijde k chuti střídání olomouckých syrečků a švestek. Přesně ten pocit jsem měla pokaždé, když jsem byla průběžně poté, co jsem se pohodlně zabydlela u Mannových, vystěhovávána exekutory v podobě vsuvek klasického dokumentu, rozhovorů s pamětníky a zpráv z dobových sdělovacích prostředků. Jinak je obojí kvalitně zpracováno a hraná část mi přišla bezchybná, sympaticky provokující a atraktivní. Tahle rodina stojí za víc než zdvořilostní návštěvu a doporučuji věnovat přinejmenším literární pozornost nejen patriarchovi Thomasovi.(2.11.2007)

Velmi zajímavý hraný dokumentární film s inovativním prvkem- hrané sekvence jsou občas přerušeny svědectvím ještě žijících svědků daných událostí. Tento prvek mi připadal zpočátku velice funkční a také obohacující, ale s postupující dobou se mi zdálo stále více, že spíše brzdí děj. Škoda byla, že se autoři, zřejmě hlavně kvůli spletitým vztahům v jeho rodině, zaměřily především na Thomase Manna, jeho bratr se totiž zdál být nejméně stejně zajímavou osobností.(6.8.2003)