Hoří v Paříži?

• Česko Hoří už Paříž? (více)
Francie / USA, 1966, 175 min

Režie:

René Clément

Kamera:

Marcel Grignon

Hudba:

Maurice Jarre

Jean-Paul Belmondo, Charles Boyer, Leslie Caron, Jean-Pierre Cassel, George Chakiris, Bruno Cremer, Claude Dauphin, Alain Delon, Kirk Douglas, Glenn Ford (více)

Významný francouzský režisér René Clément se ve své práci pravidelně a systematicky vracel k událostem druhé světové války. Film Paris brûle-t-il? byl natočen v průběhu roku 1966 jako téměř tříhodinový epos o hrdinství Francouzů v době osvobozovacích bojů v srpnu 1944. Výrobu filmu zaštítila americká společnost Paramount Pictures, ale hlavní osobností u vzniku filmu byl významný francouzský producent Paul Graetz, nositel Řádu Čestné legie, který však zemřel náhle na infarkt hned v počátku natáčení. Film byl kvůli použití autentických záběrů z konce války natočen celý černobíle. Žádný ze zúčastněných herců nedostal vzhledem k typu snímku a obrovskému množství hrajících nijak velký prostor, nicméně objevila se zde řada významných osobností francouzského, amerického i německého filmu. Film nezískal sice žádná ocenění, ale ve dvou kategoriích byl nominován na Oscara, skladatel Maurice Jarre byl nominován na Zlatý glóbus za hudbu. Ve francouzské kinematografii má film Paris brûle-t-il? značný význam jako historicky věrný opus oslavující Francii a Francouze na sklonku války. Oceňován byl však především odborníky, zatímco diváci v kinech upřednostňovali v případě válečných filmů spíše veseloherní žánr, což dokládá podstatně větší úspěch komedie Velký flám, která měla premiéru o měsíc později. René Clément se pak již nikdy do podobně ambiciózního projektu nepustil, mimo jiné proto, že z hlediska finanční návratnosti film rozhodně nesplnil vkládaná očekávání. (argenson)

JohnSmith

Moc pěkný válečný film plný amerických a francouzských hvězd. Nové záběry jsou doplněné těmi dobovými a k tomu to celé pěkně sedí dohromady. Ještě, že se Němcům nepodařilo to,co plánovali. ()

Roman Albach

Výborné válečná drama s celou řadou velkých hereckých hvězd, které se většinou objeví pouze v malých rolích, aby vzdaly čest všem těm, co padli při osvobození Paříže. Jak již vzpomínal Blofeld, velká škoda, že se něco podobného nepovedlo Otakarovi Vávrovi. Jeho Osvobození Prahy prohrává srovnání s filmem Hoří Paříž? na plné čáře. ()

Noddy

Prekvapujúco dobrý film. Miestami svojom štýlom pripomínal "Najdlhší deň" - príbeh sa skladá z mozaiky rôznych príbehov účastníkov. Veľmi oceňujem, že tvorcovia sa snažili aj čo sa týka použitej vojenskej techniky, bonbónikom bol záber na francúzske tanky R-35/H-35. Nevadila mi ani dlhá stopáž, naopak ľutoval som, že je už "koniec". ()

Martensson35

Velkovýpravné drama, které jako by svým pojetím hladce zapadlo do pomyslné trilogie Nejdelšího dne a Příliš vzdáleného mostu. Hvězdami našlapané k prasknutí, a přitom hrají v podstatě všichni vedlejší role, včetně hereckého barda Orsona Wellese v roli švédského velvyslance. Prim zkrátka představují parádní bojové scény proložené scénáristicky dobře podaným politickým handrkováním. Nepříjemným překvapením, snad přímo šokem je, že film je celý film je v originále předabován do angličtiny. A poporavdě poslouchat francouzské odbojáře mluvit jazykem nějakého studiového dabéra zážitek dost kazí. Merde! ()

kedu

Dávám tři za užití dokumentárních záběrů a sem tam něco navíc. Jinak je film smutným dokladem propagandy vítězné mocnosti, která válku de fakto i de jure prohrála - ale díky de Gaullovi se podařilo to samé co u nás a to, že se poražená země ocitla na stupních vítězů... Nevím, ale myslím, že není moc co slavit ani opěvovat. Francouzi mají svého másla na hlavě více než dost a jediná akceptovatelná forma jejich historizujícího pohledu na světovou válku je snad skrze jejich komedie typu Kam se poděla sedmá rota a podobně. V samotném filmu Paris-brule-t-il je řada pasáží, které diváka masírují v propagandistickém stylu typizovaného zobrazení německého vojáka nikoli v jeho reálně podobě, ale vždy v nějaké deformované - ideálně křečovité póze. V tomto filmu najdete všechny zásadní zobrazovací postupy - Hitler jako psychopat, zbabělý německý voják, lhostejný německý voják, surový, fanatický a podobně. Na straně druhé jsou charaktery zobrazující francouze - ti jsou vykresleni jako lidé - pochybují, přemýšlejí, cítí, rozhodují se a podobně. Takže asi tak ()

mac000

Takové filmy nabité hvězdami jsou velmi pěkné na jedno shlédnutí, kde divák jen sleduje, kdy se kdo mihne. Ale i tady platí, že méně je někdy více... ()

Heywood

Nedoceněný film plný hereckých hvězd a ukazující, jaké štěstí měla Paříž na rozdíl od takové Varšavy. Také ukazuje, jak se tzv. "odboj" rval o moc a pozice, o důležitost a budoucí slávu a pozice. Moc lichotivé to nebylo. Také některé herecké výkony byly možná na svou dobu dobré, dnes působí amatérsky a uměle. Co si zasluhuje ocenění, že Němci tu jsou vykresleni jako hajzli a těmi také po celou dobu války byli. Dnešní "omlouvání" a rozdělování na nacisty a hodné Němce je směšné. Pro techniky si všimněte těch plynových válců na střechách aut-benzín nebyl. Nejhorší je ta tupost ideologie Němců, kteří nepochopili, že dávno je konec a jen zbytečně umírali lidé. Film se snažil ukázat i ty "obyčejné" hrdiny své doby, kterým se památníky nestaví. Doplněno skutečnými historickými záběry vzniklo dílo, které sice ve válečné kinematografii není převratné, ale zapadá do celkového obrazu o válce, která byla odporná a zničující. 75% ()

Kubin...

Dobré herecké obsazení začínajících herců jako Delon nebo Belmondo. To je asi jediné, co trochu potěší... Ale jinak mi to přijde jako budovatelský film, který věřím že dokáže určitě ohromit každého francouze, ale to je asi tak všechno. Francouzi vždycky dostali na prdel, tak alespoň tady se až přehnaně vytáhli jací to jsou vlastně hrdinové :-) Francouzi jsou hrdý národ a po té co němci byli schopni dobít celou zemi za měsíc potřebovali natočit alespoň něco z války, kdy taky jednou něco vyhráli... Ale jinak film nic moc ani tak, ani tak... Snad jen první třetina byla ještě zajímavá, jinak nuda... Dvě hvězdy za pohled na německého generála Choltitze, myslím že to je jediná věc, která je zde opravdu zajímavá... ()

Pavelkedar

Velké překvapení. Film s velkou výpravou, precizními scénami, perfektní kamerou. Škoda jen, že kvůli pár francouzským idiotům je černobílý. ()

Gerry.S

Tento film, natočený podle známé novely autorů LaPierra a Collinse, vypráví polodokumentární formou a historicky naprosto věrně okolnosti pařížského povstání a osvobození Paříže v srpnu 1944. Atraktivitu filmu podtrhují slavné filmové hvězdy, byť i v malých rolích (J.P.Belmondo jako gaullista Yvon Morandat, Kirk Douglas jako gen. Patton, Glenn Ford jako gen. Bradley, Yves Montand jako por. Bizien a mnoho mnoho jiných. Film je (stejně jako naše Nebeští jezdci) natočen černobíle kvůli použití originálních válečných filmových materiálů. Pro nadšence pro historii a 2. světovou válku je myslím povinností. ()

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant