Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

Zaplo05

Čím méňe od filmu očekávate tím vice od něj dostanete. Drama o lidské psychice, o lidské výdrži o chvíli, kdy si šáhnete si na úplne dno a přes zbytek sil jste schopni z tohoho dna odrazit. Emocemi naplněný film podle skutečné události, proložen dokumentáními komentáři hlavních postav. Vůle přežít dokáže nevídané a toto nevídané nabízí ke shlédnutí právě tento film. ()

jafuska

sice z tohohle filmu mám rozpoluplné myšlenky a pocity, délka filmu pro mě sice moc dlouhá, skoro až zbytečně, ale přesto to byl určitě zajímavý příběh o překonávání svých vlastníchí sil dvou horolezců, kteří chtějí vylézt na zasněženou horu v Peru, je to více dokumentární film, ale o drama není nouze, takže určitě doporučuji, stojí to za zhlédnutí ()

monikka87

Výborná ukážka nezlomnosti ľudskej vôle. Film som úplne prežívala, ocitla som sa s horolezcami na Siula Grande aj ja a trpela som spolu nimi. ()

han.ci

Adrenalin od prvních chvil, kdy jsem bědovala, na co jsem se to zase dala.. Říkala jsem si, čím vším ten film vyplní, když je příběh o tom, že dva lezou, jeden spadne, vydrápe se a dopajdá zpět, ale kupodivu toto stačí a děj ubíhá rychle. ()

plo koon

skvěle natočené, nechápu, jak mohli tak dokonale vystihnout atmosféru hor a samotu v nich, obrovská síla a touha přežít dokáže v člověku zburcovat poslední síly. jen pořád nechápu, proč ho odříznul, dalo se to vyřešit jinak... ()

FortKnox

Není to film ani dokument. Dva horolezci, každý sám za sebe vypráví největší příběh svého života. Problém je, že na začátku příběhu, aniž by se zatím cokoliv významného stalo, už víte, že se něco podělá, ale máte jistotu, že to oba dva přežijí. Ze začátku jsem čekal na to co se podělá a pak jsem koukal, jak to přežijí a to mi moc zábavné nepřišlo. ()

hackstolle

Velmi, opravdu velmi hezky natoceno. Ta smesice vlastnich pocitu, kterou po tomto filmu dokaze clovek vyjmenovat ci pojmenovat, je az neskutecna. Smekam jak pred autory, tak pred hlavnimi protagonisty. Jedine, co nepochopim, je kritika Simona po navratu do Britanie. ***** ()

Maw

Neuvěřitelné, dech beroucí, mrazivé a děsivé, to byli moje první pocity po shlédnutí filmu. Je opravdu neuvěřitelné co člověk dokáže aby si zachránil život, ale samozřejmě jen pokud na to má vůli. Já osobně po pádu hluboko mezi ledovce v takovém stavu v jakém byl Joe bych si rovnou zbytek toho lana obvázal kolem krku, druhý konec bych uchytil cepínem do ledovce a skočil dolů, dostat se z toho a přežít ještě tu dlouhou cestu zpět je neskutečně nepochopitelné a Joe a Simon mají můj největší obdiv. PS: vůbec bych Simonovi nevyčítal odříznutí lana, většina z nás by to udělala ještě mnohem dřív než on. ()

MaxForValue

Silný príbeh zbytočne zdegradovaný dokumentárnou formou. Radšej by som si pozrel exhibíciu v štýle K2 či Cliffhangera než tento dokument. Blockbustery s kvalitným príbehom sú jednoducho lepšie. ()

B.Jay

Hned na úvod je potřeba zmínit, že se jedná v prvé řádě o hraný dokument. Herecké výkon a vše ostatní, co dělájí film filmem, zde ustupují do hodně vzdáleného pozadí. Ale to jen pro pořádek, abyste nečekali jako já něco ve smyslu 127 hodin. Každopádně já mám dokumenty rád a musím přiznat, že tenhle kousek mě chytnul hned od první klapky. Hlavní zásluhu vidím ve famózní kameře (jo úchvatné záběry zasněžšných velikánů, to je moje) a potom také v přesvědčivém vyprávění obou zúčastněných, které se zcela nepokrytě snaží obhájit Simonovo jednání (nehodnotím, pouze konstatuji). Osobně mně se nejvíce zavrtala pod kůži brilantně natočená hororová scéna s Boney M - něco tak depresivního jsem už dlouho neviděl....Určeno pro horolezce a podobné blázny :) jako povinná součást přípravy. Vy ostatní se nebojte, nuda vás rozhodně nečeká! ()

dzberry

Zklamaný nejsem, to ne, ale... Způsob podání tohoto napínavého realpříběhu mě paradoxně připravil o silnější, mrazivější zážitek. Bez hraných pasáží bych se obešel, „čistý“ dokument by na mne zapůsobil více. Vypravěčí jsou stále o krok napřed, pořád víte, že vše dobře dopadne, a tak jen čekáte, až se z toho ti chlapíci horolezečtí vykecají a herci v obraze vymotají a vyplazí, emoce plynoucí z napětí jsou tak poloviční, hrané pasáže tedy nadbytečné, bez efektu... Pro výše popsané proto i některé exponované okamžiky občas poněkud zdlouhavé. Trasu znáte od začátku, akorát po celou dobu čekáte na cesty a cestičky, kterými se budete ubírat... ()

Gamekeeper77

Až na ten největší spojler to bylo dobrý. Bohužel forma vyprávění, kdy od samotnýho začátku víte, že to všechno skončí dobře, filmu bere spoustu bodů. Tím pádem ubývá napětí, očekávání, momenty překvapení a vy jen sledujete rekonstrukci jednoho výstupu s předem daným koncem. 70%. ()

seba

Dokonalý příběh o touže člověka žít. Nemám výhrad. PS. Dovoluji si tvrdit, že v knižní podobě jsem četl ještě něco drastičtějšího dle skutečné události (tři horolezci zasypáni lavinou, jeden přežije a najde své kolegy mrtvé a se zlámaným vším možným leze z hory dolů). Nevzpomínám si jak se kniha jmenovala, ale byly tři brutální příběhy z hor, které se staly. ()

Efreeti

Prvotřídní volba pro všechny alpinisty a horolezce... příručka s názvem "Climbing for dummies" v té nejčistější podobě :))) ()

SenFlxr

Tenhle film byl ten první, který jsem viděl po návratu z nemocnice po úrazu a následné operaci s kolenem. Nevěděl jsem o co tam půjde a když jsem viděl jak hlavní hrdina spadnul a zlomil si nohu, moc lehko mě nebylo a v duchu jsem "děkoval" člověku, který mě tento film půjčil. Dokoukal jsem a dal do přehrávače další, také půjčený od toho samého kamaráda. Byl o fotbalu a asi po půl hodině jedna z hlavních postav nešťastně upadla přetrhala si vazy v koleni :-D ()

Gladi

Nuž tento chlapik bol naozaj tvrdohlavy a nechcel sa zmierit s myslienkou, ze tam umrie. Po pravde nikdy nepochopim tychto v mojich ociach fanatikov a duplom nepochopim ako sa mohol este vratit do hor. Po 6tich operaciach by som na jeho mieste bol rad, ze vobec chodim :-) ()

Adrii

Rozmýšlela jsem mezi 5 a 4*, ale tento dokumentární film si jich pět opravdu zaslouží. Je nejen o vztahu 2 přátel a lásce k životu, ale také o horolezectví, adrenalinu a napětí. Tento film, tohle všechno má. Pro někoho, komu je lezení koníčkem, musí být tento film naprosto úžasný :) ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)