Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

Maq

Příběhy, ve kterých hrdinové čelí ohrožení života, jsou na plátnech a obrazovkách pořád, jejich obliba je nevyčerpatelná. Většinou jsou to nesmysly, infantilní hry na drama. O to cennější a působivější je tento hraný dokument. Víme předem, že přežijí, ale drsnost a opravdovost jejich příběhu bere dech. ()

italka63

Budu tady asi za černou ovci.Film mě poměrně nudil, dokonce jsem se rozhodovala, zda ho nevypnout úplně...což nikdy nedělám. Vytrvala jsem.Spolu se statečnými dvěma horolezci jsem přežila výšky, stěny, fujavice, ledovce, trhliny, mráz , sněžení.....můj odpor k horám se zvýšil.Kaskadérsko.nebezpečné hazardování s vlastním životem jsem nepochopila...štíty hor lze vidět bezpečnějším způsobem.Takže - nebudu tu pitvat lezení po skalách, film měl slušně natočený konec, jinak záběry přírody určitě za to stály, ale víceméně mě nezaujal, tak jako by měl. Tři hvězdy,víc to nebude:-) ()

Damiel

Pád do ticha je hraným dokumentem, jehož působivost umocňují skuteční hrdinové –Simpson, Yates a jejich parťák Richard Hawking, jenž čekal dole –, kteří komentují tehdejší dramatické události. V hraných pasážích pak skutečné postavy zastoupili herci, také horolezci (Nicholas Aaron a Brendan Mackey). Síla filmu tkví v tom, že víme, že sledujeme skutečnou, naturalisticky podanou událost, nikoliv scénáristickou fabulaci. ()

Desperado

Veľmi pôsobivý pseudodokument, napriek pachuti k tradičným rekonštrukciám na televízných kanáloch Discovery Channel, Viasat či RealityTV ma film práve vďaka skvele natočenému a zahratému príbehu s citlivým prelínaním rozprávania a komentáru dvoch skutočných hlavných predstaviteľov vtiahol do deja a so zatajeným dychom som dopozeral do spásonosného konca. Na horolezectvo ma však nik nepresvedčí. ()

džanik

První věta od POMA vystihuje přesně i moje pocity! Nelozím a na ledu teprv ne. O nástrahách letních i zimních hor však myslím něco vím. Na nějakém lezeckém webu jsem četl, jak se při tomto filmu divák nudil. To absolutně nechápu. Já skoro nedýchal a celou dobu visel očima na monitoru. Takhle vypadá Vůle k životu! Forma hraného dokumentu mi nevadila vůbec. Pro mě jednoznačných 5* ()

Derek

wow, tak ten pribech je vazne neskutocne silny a neuveritelny! ale i tak by som si ho radsej pozrel ako riadne zhollywoodizovany celovecerak v rezii napr. harlina (nemu tie kopce a zima idu)! ()

runner85

Skvelý film, jediná vec čo mi trošku vadila bolo že sme vlastne hned na začiatku vedeli že nakoniec všetko dobre dopadne, čo ma pripravilo o napätie ... ale i tak paráda ()

Dont

Hraná dokumentární rekonstrukce horolezeckého výstupu v Andách, která těží z neuvěřitelně silného příběhu dle skutečné události. Ukázka nezdolné vůle přežít a pokusit se o záchranu života za každou cenu, přes těžko představitelnou fyzickou bolest a strádání. Na druhé straně riziko u podobné akce je každopádně za pomyslnou přiměřenou mezí a tak museli s podobnou situací počítat. Asi jediná vada na kráse je fakt, že od začátku víte, jak to dopadlo, ale přesto si snímek zachová dramatické momenty a napětí. ()

Lennnnna

Jsem klaustrofobik a jen z pocitu, že bych byla zahrabaná někde, kde mě obklopuje pouze sníh, kde se musím zákonitě dusit a nemůžu popadnout dech, tak z toho se mi dělá opravdu nevolno. Byla jsem pouze před obrazovkou a přesto jsem panikařila a prožívala nepředstavitelnou hrůzu a naprosto si nedokážu představit, že to ti lidé skutečně prožili a hlavně, že je to ani přesto neodradilo a věnují se horolezectví dál! Chtělo by to panáka, protože ještě teď se mi klepou kolena a to už je nějakých xhodin po shlédnutí, ale řeknu vám, že i za ty minuty vykoupené mým děsem to stálo za to!!!! ()

rastlinka

To napätie, ktoré vládlo takmer počas celého filmu v kinosále bolo neopísateľné... Pekné dielo o prekonávaní samého seba a ešte k tomu z prostredia (mojich obľúbených) hôr, ktoré mi doslova učarovalo. ()

d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 2004 - Špeciálne uznanie poroty ('For the dramatic intensity with which a real fact is reconstructed') ◘◘◘◘ BAFTA 2003 - Najlepší britský film ()

mikinhoo

Skvělá adaptace mé oblíbené knížky. Ještě víc se mi na tomhle filmu líbí, že je pojat spíše dokumentárně, což je strašně super, jelikož slyšíte názory všech zúčastněných, který se v knize nevyskytovali. ()

easaque

+3* vysoké hodnocení mě nalákalo na tento titul a kdybych si zjistil předem, že jde o hraný dokument s komentáři samotných aktérů, tak bych ho odkládal nejspíš dál.Tento způsob zpracování mi moc nesedl, ale na druhou stranu víc působí autenticky. Přesto nelituju a vážím si takového díla, které dokládá jak je nezlomný duch, když je touha po životě a tělo ještě drží jakž takž pohromadě. Ideální film pro hypochondry a jiné simulanty, aby si konečně uvědomili, že jsou zdraví ;-) Za mě silnější 3 hvězdy a nemám důvod se k němu vracet. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

raffspIn

Pokud chcete vidět film plný akce zvratů a hrdinství, budete se nudit. Často mají režiséři v oblibě napsat do podtitulu "film podle skutečné události" a pak si vezmou jen zápletku a polovinu děje si udělají podle sebe aby to mělo říz. U "Touching the Void" věřím že to takhle a přesně takhle bylo. ()

peiton

Mrazivý vietor,kopa snehu..Takto spracovaná dráma dokumentárnym štýlom ma teda za srdce nechytila,ale to nevravím,že osud horolezca a jeho vysokom pude sebazachovania mi nebol ľahostajným a aj napriek takejto prekérnej situácie akou zlomenina nohy bezpochyby je,dokázal zliezť najvyšší vrch v rámci PERU.Všetka česť mu.No budem nekompromisná ak poviem,že si to zapríčinili sami,ked sa dobrovoľne drbú na vrchol kopca,je to diagnoza,s tým sa musí človek narodiť.Apropo je tu krásne vidieť ako sa kamarát vykašle na kamaráta a nechá ho tam hore napospas osudu,radšej si zachráni svoju holú riť.Musíš sa spoľahnúť len sám na seba.Vo filmovom scenári by ho ťahal zubami a niesol na pleciach.Smutné,hold taký je život. ()

Wiikii

Dokumentárně pojatý reálný příběh, doprovázený vyprávěním co se všechno událo a co oba horolezci pociťovali během svého boje o přežití. .. Sice to není normálně hraný film jako například Everest, ale je určitě o mnohem lepší, protože díky vyprávění se dokážete dokonale vcítit do situací jakých si Joe a Simon museli projít. .... HODNOCENÍ: 90% (5*) ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)