Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

Lokran

Vynikající filmový dokument zachycující neuvěřitelné drama dvou horolezců v peruánských Andách. Kdyby to byl pouze smyšlený film, byl natolik neuvěřitelný, že by nedokázal obstát, takhle se mu naopak perfektně daří. Úžasné jsou horské scenérie, které se povedly díky natáčení v „reálu“ a hlavní herecký výkon dvou „herců“ horolezců si nezadají s hereckými projevy profíků z Hollywoodu, o těch se ovšem nedá říct, že by byli tak vynikajícími horolezci. Jen mě místy zklamalo, že se ve filmu téměř nemluví (což je sice pochopitelné vzhledem k místu děje, ale i tak...), kromě pasáží, které ve studiu vyprávějí oba hlavní protagonisté. Dávám 85%. ()

vince

"Kruci umřu a bude mi hrát Boney M." To nemalo chybu. Ale teraz vážne, na tomto snímku je krásne znázornené čo človek dokáže urobiť a prekonať pokiaľ ide o život. ()

fojtas

uzasne natocene velmi osobitym stylem kdy hlavni hrdinove skutecneho pribehupouze komentuji spribeh co se odehrava na platne...uzasne...a jak tady jiz nekdo npasal, nevedet, ze se to skutecne stalo, nikdy bych neuveril, ze je neco takoveho mozne ()

Sandler

Strašně silný příběh o tom, co všechno člověk dokáže přežít....miluju hory, ale po zhlednutí Touching the Void mám pocit, že tam lidi nemaj co dělat..:D Každopádně smekám před tím, co všechno tahle dvojka zvládla. To je prostě sport spojený s bojem o přežití, což dává dohromady děsivě zajímavou podívanou. Pak člověk ujede pár tisíc kilometrů na kole za slunečnýho počasí a považuej se za sportovce...:D ()

john.h

Díky tomuto autenticky zpracovaném dokudramatu jsem se dozvěděl, kde až jsou hranice lidských možností. A je to dost neuvěřitelné. A také jsem se dozvěděl, že budu raději, když to nikdy nebudu muset zjišťovat na vlastní kůži. ()

hero_bk

Ten polodokumentární styl je hodně na škodu a nějak mě to vůbec nedokázalo chytit... Oproti takovému Přežít a 127 hodin velice slabý odvar. ()

Mijagi

Napínavý survival film, který vám nedovolí vydechnout až do závěrečných titulků! Dlouho jsem odkládal shlédnutí kvůli obavám z formátu. Hraný dokument složený ze záběrů z terénu a z vyprávění hlavních aktérů kdesi ve studiu? To nezní příliš zábavně. Zpětně musím uznat, že jakákoliv skepse byla naprosto bezpředmětná. Jestli chcete vidět skutečný příběh boje o život, uvěřitelnou ukázku nezměrnosti lidských hranic a krásné záběry horské přírody, tak doporučuji. Dějem a kvalitou srovnatelné se 127 hodinami Dannyho Boyla. P.S. - Při mrazivých scénách mi byla zima i v přetopeném obýváku. ()

Pawlyg

Po shlédnutí filmu jsem dlouho seděl a přemýšlel, jak bych se zachoval, kdybych v tom sněhu s omrzlinami seděl já. Film je velice dobře natočený a všem vřele doporučuji .... ()

Hudino

Obdivujem takýchto ľudí.Spôsob výpravy ma úplne zožral...Prestrihy medzi hercami v horách a skutočnými horolezcami v štúdiu vdýchli tomuto filmu veľkú dávku vierohodnosti.Veril som im každé slovo a všetko som istým spôsobom prežíval paralelne s Joeom a Simonom.V trhline mi bolo úzko, po "úteku" z trhliny som bol šťastný a tŕnistou cestou do tábora ma ovládala nervozita.Stojí za to vidieť ! Získate skvelý zážitok, dozviete sa čo to o horolezectve + ako bonus získate veľmi ľahkou cestou rešpekt k horám.Kolosálne ! ()

Oudee33

Konečně nějaký horolezecký příběh co má pozitivní závěr a dává silnou motivaci jít stále dál! Zpracování moc dobrý. 85% ()

hazdrova

Film na sobotý večer ako vínko. Trochu mi vadilo, že som si celý čas uvedomovala, že to prežijú, tak som nebola napätá až tak. Inak veľmi zaujímavé, vôbec som netušila, že ešte taká na pohľad nízka hora nikdy nebola prekonaná. Ale hold hora sa nezdoláva, hora ťa musí pustiť. 3,9* ()

Maniik88

127h je oproti tomuto večerníček na dobrú noc. Super natočené, priam neuveriteľné a príbeh čo stál za to sfilmovať aspoň takto dokumentárne. Ten záver bol trochu dlhý, ale taká úmorná cesta musela byť dlhá. ()

Najt

Neskutečný a dechberouci příběh svou horolezců a hlavně Joea Simpsona, který se v roce 1985 při výstupu na nezdolanou horu šeredně zrání a po té uvízne v ledové rokli a sáhne si tak na absolutní dno svých sil a smrti na dosah. Jeho kolega musí učinit rozhodnutí a vrátí se zpět v domnění, že Joe nepřežil. Dobrodružství při kterém tuhne krev v žilách. ()

unrocker

Film který jsem dneska viděl mě jenom utvrdil v tom že člověk je tvor velice odolný a ještě více schopný.... Nevím jestli to je přesné, ale lepší film jsem opravdu dlouho neviděl... A navíc film podle skutečné události což tomuto snímku dodává vysoké procenta ohodnocení... Nevím jestli, jste ho nekdo videl, ale pokud ne PODIVEJTE se a určitě nebudete litovat !!! Nejedná se totiž o žádnou americkou frašku, alá hory a horolezci, ale o příběh plný vytrvalosti, pevné vůle a hlavně lidské odolnosti... Touching The Void !!!! Super snímek... ()

Gekon

Tento film na hranici mezi dokumentem a dramatem mě naprosto dostal. Je až neuvěřitelné co všechno může člověk překonat. + nádherné scenérie And. ()

Pavew

Každého člověka s trochou empatie tento film přiková do křesla a nedovolí odejít, dokud nebude konec. Neustále ho bude nutit přemýšlet, jak se asi oba horolezci cítili a jak by se on zachoval na jejich místě. Neuvěřitelně napínavé a to i navzdory tomu, že je vlastně od začátku jasné, jak to dopadne. ()

Soubi

Jako horolezec jsem je absolutně chápal a nikomu se nemohlo nic vyčítat. Fandil jsem jim v jejich boji proti obrovské síle ledu, sněhu, kamení a vlastní slabosti. ()

bubu25

Je to naskutočné čo dokáže silná vôla človeka. Tento film som začal pozerať a som si hovoril, že za chviľu prepnem niekam na iný kanál, no ja som nemal silu od tohto filmu odtrhnúť oči a celý som ho dopozeral. Čo vôbec neľutujem. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)