Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

Thomak

Jeden z mála horolezeckejch filmů, kterej i nelezce může úplně pohltit a dostat. Neuvěřitelnej příběh dvou lidí na pokraji smrti, film o síle člověka a jeho vůli přežít. Dalšího nemám co dodat, doporučil bych úplně každýmu. Dokonalost. ()

Tony.Frisco

Myslel som , že dokumentárnou formou nemôže byt tento príbeh zaujímaví ,ale bol práve preto , že účastníci tej hroznej nočnej mori hovorili o svojich pocitoch . Veľmi zaujímavý ,skutočný , krutý príbeh , ktorý som pozeral s nadšením a hrôzou zároveň. Ale filmy tohto typu mám rád takže super film. ()

Klaricicinka

Jako smyšlený by na mě film působil strhujícím zážitkem. Jako film, který zachycuje skutečnou událost, se řadí na jakési fascinovaně němé místo daleko za pěti hvězdičkami. A není to jen tím dokonalým zpracováním, krásně vyváženými záběry přírody a bojem s ní. Velkou roli hraje dokonalé vykreslení pocitů a psychiky, které je jednak popisováno přímými aktéry a jednak dokreslováno hranými scénami. Mnoho horolezců mluví o respektu a úctě k hoře, o jakémsi souznění s ní a o pocitu "dovolení" horu vylézt. Toto není ten případ - je to případ toho co se stane, pokud člověk k přírodě a horám ten správný respekt nemá. ()

Pjotrik

Dlouho jsem neviděl nic tak inspirativního ohledně tématu - "boj o život". Ale tady je to boj o ŽIVOT se vším všudy. Od útěku před smrtí k pomalému plazení se k životu. Nádhera. 95% ()

fafejt001

NEVÍM JESTLI TO VÍTE , ALE MY VŠICHNI BYCHOM TAM ZŮSTALI , TO JE NÁM JASNÉ , ŽE JO . CO JE TO ZA OBROVSKOU SÍLU CO JEJ VEDLA TEDY SIMPSONA KUPŘEDU ! ! ! ASI HEJNO ANDĚLŮ BYLO U NĚJ , JINAK TO NECHÁPU . PRO MNE VELMI ZÁSADNÍ FILM O HOROLEZCÍCH !! TAKŽE DÁVÁM DESET . TO NELZE ?? ŠKODA . ()

Desmi

Moje hodnocení vyplývá spíš z obdivu nad neobyčejnou vnitří silou zraněného horolezce, než nad hraným projevem a zábavností celého filmu. Díky pozvolnému vyprávění, kdy herci tvoří víceméně jen ilustraci, naprosto chybí napětí. Příběh je to neobyčejný, ale přednesen je velmi suše. Z mého pohledu je to provedené dost nešťastně.. ()

Anaheim

Příběh je rozhodně na 5*, ale rozhodl jsem se hodnotit film a tam mi nevychází víc než 3* Jistě, samozřejmě, bylo velice emotivní sledovat opravdový příběh dvou horolezců, jejich obrovskou touhu po životě a silnou vůli se kterou disponovali, ale když jsem to sledoval jako film a de facto jsme všichni věděli jak to nakonec skončí, tak jsem nakonec nebyl ničím vyjímečně překvapen a jen jsem prostě sledoval co všechno může život přichystat. ()

rigby

Velmi silný příběh, který nemůže nechat nikoho lhostejným. Alespoň ve mně se pocity silně praly, váha byla jednou na jedné straně, podruhé zase na té druhé. Člověk by si to musel prožít, aby mohl soudit. Ale když jsem to viděl, prožít bych to opravdu nechtěl. A to mám dobrodružství a hory rád. Jinak skvěle natočený film, nádherné obrázky, silné emoce, jen jsem měl maličký problém srovnat se s tím dokumentárním laděním. Ale jinak opravdu výjimečný film. ()

CZ_Milka

Láska k horám mě přivedla k tomuto... spíš dokumentu než filmu, což mě zpočátku trochu zklamalo. Nicméně i přes netradiční pojetí, kdy se na obrazovce odehrává děj prokládaný střihy na přeživší a příběh vyprávějící protagonisty. Příběh o touze vylézt na horu i přežít, o odvaze pokořit hory i bolest. Chvílemi jsem sama cítila zimu, bolest v noze, žízeň, beznaděj i zdánlivě bezdůvodné mrazení v zádech. ()

pold

Na tenhle film jsem se v roce 2003 neskutečně těšil. Protože knihu jsem předtím zhltl za noc - silný příběh a fakt poutavě napsaný (minimálně pro 18ti letého smrada který koketuje s představou vylézt ve sloupu na hřebenáč). A moje očekávání byla naplněna měrou vrchovatou. Neodpustím si ještě jeden dodatek. Plazící žánr je asi již vyčerpán, takže zpracování Bonningtonova plazení z Ogre se už nejspíš nedočkám - což je škoda, protože jeho příběh je možná ještě větší masakr, jen méně čtivě napsaný. ()

Tomas_PO

Príbehy hôr sú príbehy neuveriteľné, ako hory samotné. Pri tomto príbehu som cítil bolesť pri každučičkom pohybe raneného. Neuveriteľný príbeh. Trošku sklamala len forma filmu - hraný dokument. Čakal som totiž niečo na spôsob Everestu. ()

tomino28

Příběh, který je až příliš neuvěřitelný na to, aby to byla pravda. Ale ono se to skutečně stalo. A v momentě, kdy si tento fakt u sledování naplno uvědomíte, vám spadne čelist, protože takovou vůli po životě, jako měl Joe Simpson, neměl snad nikdo další, kdo se někdy dostal do podobně nezáviděníhodné situace a bojoval o holý život. Opravdu klobouk dolů za povedené zfilmování tohoto strastiplného sestupu. Samozřejmě je potřeba si zároveň uvědomit, že oba dotčení pánové jsou tak trochu blázni a dobře věděli, že celý jejich plán je od začátku do konce jedna velká ruská ruleta, kde se hraje o přežití či smrt. Naštěstí pro ně z tohoto nerovného souboje s majestátnými horskými štíty And vyvázli oba živí. ()

Gregor_Samsa

Kvalitní dobrodrůžo, co mě tenkrát celkem bavilo. Takhle vysoké hory já radši z gauče, a tohle je povedené vyprávění o tom, proč je to tak někdy lepší :-). [70%; 2014-05-28 Home sweet home] ()

Mangano

Tak tohle já vám nežeru. Horolezectví samo o sobě je krásný sport, ale horolezci, kteří podnikají takovéto poutě smrti po obrovských horách, nejsou nic víc než psychopati, jež nudí život. Ten nejsilnější faktor, co ty lidi na tom baví, krom erekce na vrcholu hory, je ten adrenalin z toho, že mohou kdykoli špatně šlápnout, utrhnout se a spadnout. Ten strach ze smrti je žene dál a oni ho milují. Budiž, zcela respektovatelná záležitost a nikoho tím rozhodně neurazíte. Ale mě potom opravdu nezajímá, co se takovým lidem honí v hlavě, když se po ledu a šutrech plazí zpátky z pařátů smrti. Je mi úplně jedno, na co při tom myslí, jestli mají žízeň, plyn v láhvi nebo kolikrát se musí pomočit, aby se zahřáli. Co je mi jako po tom. Já tu přeci nebudu sledovat jejich systematickou několikadenní sebevraždu se zájmem. Sami si takovou cestu vybrali. Je to přesně to, proč to dělají, aby tam dostali šanci chcípnout! Logicky tedy, naprosto nezasažen těmito zcela nečekanými životními zvraty obou pánů, mohu hodnotit jen dvě věci. Stránku napětí z jejich nelehké cesty a technickou stránku dokomentu. Za mě tedy celkem 3 hvězdy. Mimochodem, ten vzájemný vztah těch tří pánů na mě působil poněkud toxicky, jakoby se jeden před druhým hájili, zároveň hájili činy těch druhých a soustavně si navzájem přali smrt. Vždyť je to celé úplně absurdní. Hlavně na mě nezkoušejte tasit nějakou morálku nebo poučení. ()

Prochy

Tento film som práve zhliadol štvrtý raz. Stále znova a znova ma presviedča o sile svojho príbehu a úchvatnosti rozprávania. ()

Africanus1

Dva týpci si chtěli pohonit svoje ego a vydali se pokořit andské hory. To se sice moc nepovedlo, ale protože to byla fakt megahustá akce, tak si řekli, že o ní sepíšou knihu. Jenže se jim to zdálo málo, a tak se ještě podíleli na natočení dokumentu, aby nad jejich výkonem mohlo žasnout ještě víc lidí. 2* jen za vizuál, jinak je to neskutečně otravné plácání se po ramenou dvou rádoby hrdinů. ()

complex

mám naozaj rád takéto dokumentárne filmy, hlavne seriózne hrané.. môžem povedať, že neskutočne spracované a dá sa to porovnávať s filmami, ktoré sú tu na popredných miestach.. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)