Remedy

Dokonale výstižný název jednoho z nejintenzivnějších a nejpozoruhodnějších filmů o válce ve Vietnamu. Ikonický Martin Sheen jako kapitán Willard v těžko popsatelné atmosféře vietnamského pekla, která místy připomíná až surrealistické obrazy, je vystaven v podstatě dvojité apokalypse. Vyjma vnějších nebezpečí je totiž nucen čelit tuhému vnitřnímu boji se sebou samým, aby si zachránil nejen krk, ale taky zdravý rozum. Herecký projev Martina Sheena, kdy jeho výraz mnohdy přesně osciluje mezi totálním šílenstvím a vrtkavou příčetností, je zkrátka fenomenální. Po výtvarné stránce je Apokalypsa (obzvlášť na OLED televizi v UHD) naprostá pecka a epizodka se surfováním a Robertem Duvallem ve mně asi zůstane už nadosmrti. ()

charlie.x

Pokud jste vidělu ČETU a řekli jste si, že vás jiný film o válce ve Vietnamu už nepřekvapí, tak jste byli nejspíš na omylu. U tohoto filmu jsem celé tři hodiny seděl přikován do křesla bez pomyšlení podívat se na hodinky nebo si dovolit dojít na záchod. Tak hluboce na mě tento film zapůsobil jako žádný jiný film o Vietnamu. ČETA byla opravdová síla ukázky jak to ve Vietnamu probíhalo, ale po shlédnutí Apokalypsy zjistíte že opravdové válečné peklo vám právě skončilo před očima, a budete vědět, že by jste se nikdy takového konfliktu nechtěli nikdy zůčastnit. Velmi depresivní, drastický a krvavý. ()

YURAyura

5/10 Ac redux, tak porad "nuda" - takova Ceta je podstatne lepsi - ne opravdu si z toho necvrknu... Rozhovor zkratka nebude nicim prekonan. ()

džanik

První půlku se všemi těmi surfy a kočičkami bych normálně vystřihnul (musel jsem se jí doslova prokousat a napoprvé jsem film díky tomu prostě "nedal"). Film by začínal v 95.minutě tím záběrem na loď se slovy "Takhle to tady prostě chodilo...", pak už to má spád až k naprosto šílenému finále hodnému nejděsivější noční můry. ()

MATADOR

Technická nádhera, která snad ani v současné době nebyla překročena. Výborné herecké výkony v hlavních rolích, nesmyslná délka (prodloužené verze) s hromadou zbytečných záběrů! Výsledek je parádní, ale nemohu se zbavit faktu, že jsem čekal něco ještě krapet zajímavějšího. Něco, co by mě posadilo na zadek a já si řekl "jo, je to válečná klasika ... právem!" Perfektní soundtrack a zajímavost příběhu zaručují, že to uteče a bude to málo! ()

Aiax

Tenhle film jsem měl asi napoprvé shlédnout v normální, nerozšířené verzi. Director's Cut na mně totiž zapůsobil tak, že distributoři moc dobře věděli, proč některé scény (či dokonce celé kusy) vystřihli. Dokonce jsem většinu z nich spolehlivě identifikoval, třebaže jsem o filmu předem věděl jen to, že tam nějaké přidané scény existují. Ale necháptejte mě špatně, Apocalypsa má své naprosto geniální momenty, scény opravdu nezapomenutelné (nálet na vesnici za Wagnerovy Jízdy Valkýr, celý herecký výkon Marlona Branda a další) a rozhodně působí dojmem velkého uměleckého díla (nutno ovšem dodat, že značně stylizovaného - řeči o tom, že TOHLE JE Vietnam jsou jenom řeči, je to příliš halucinogenní, příliš nadsazené, příliš surrealistické; podle mého názoru na válce nic surrealistického není, válka je přímá, surová, zemitá a určitě existují věrnější vypodobnění, např. Spielbergovo vylodění v Normandii). Pro mě osobně však byla režisérská verze příšerně zdlouhavá, nesoudržná a přidané scény rozbíjely tempo a soustředěnost filmu. Možná je to lahůdka pro fajnšmekry, kteří viděli kinoverzi a volali po nášupu, ale z mého pohledu tím film objektivně velmi utrpěl. Škoda. P.S.: Běžná kinoverze je naprostá lahůdka, neoddiskutovatelných pět hvězd. ()

Thewho18

Již úvodní tóny mystické The End od Doors naznačují, že půjde o výjmečnou podívanou. Samotný přběh je poměrně neotřelý a nabízí zcela jiný pohled na vietnamskou válku, než nám Hollywood obvykle servíruje. Jednu chvíli mě přišlo, putování po stopách "šíleného" plukovníká možná o krapet delší než by bylo vhodné, ovšem to nic nemění na mém plném hodnocení. Film je převážně o atmosféře, která je vskutku mysteriózní a doznívá ve vás ještě dlouho po závěrečních titulcích. Scéna s náletem helikoptér na vietnamskou vesnici za doprovodu hudby Richarda Wagnera je nezapomenutelná. ()

Nosdrolomo

Báječná road movie do obchodu s šílenými mozky a náhradními hlavami. Absurdní říkáte si? Stejně tak absurdní je válka a pan Coppola nám to tu ukázal jak se patří. Apokalypsa je pomalá cesta peklem až k samotnému ďáblovi. ()

Duotone28

Dlho som sa odhodlaval na tento vojnovy klenotik...a verim ze nie sam, kedze casomiera moc priatelska pre vacsinu z nas nie je...ale tak ako som sa jej bal...tak rychlo mi ubehla. Francis opat zahviezdil...a opat mal spravnu ruku...tak ako pri vybere obsadenia v trilogii Godfather...a vykon Martina Sheena v tomto kulte siaha do nebies. S uplnou pohodou zatienil Marlona Branda, valikana velikanov....len zas toto porovnanie treba brat s rezervou, resp. nema ziadnu vypovednu hodnotu, kedze pred kamerou marlon stravil len necelu 1/4 filmu. Tak ci tak, Sheen exceloval...a je to jeho FILM....samozrejme spolu s Francisom Ford Capplolom:) !!! Plne hodnotenie,nazdar ()

Mairiel

(2022) O třináct let později přehodnocuji, ve stavu emočního rozkladu po zhlédnutí Final cut verze Apokalypsu považuju za absolutní vrchol filmového umění.  ********* (2009) Uznávám, že mé hodnocení je naprosto subjektivní, a je dost možné, že po nějakém příštím zhlédnutí ho ještě změním, ale můj první divácký zážitek rozhodně na pět hvězdiček nebyl. Nesehnala jsem titulky a občas (i když to nebylo v těch nejdůležitějších scénách) nebylo vůbec hercům rozumět. Scéna s Francouzi byla divná a moc se tam nehodila. Jako poslední scéna se mi do paměti vrylo zabíjení krávy, to není moc příjemné před spaním. Ale jinak chápu, proč je to takový kultovní film. ()

L_O_U_S

Viděna Redux verze s parádním obrazem a skvěle zpracovaným zvukem. Dovolím si říct, že technická stránka filmu o něco převyšuje tu obsahovou. Každý šelest, každý tón syntetizované Coppolovy hudby, každý výbuch kombinovaný s barevnými filtry a dýmovnicemi přetvářejí Apokalypsu v hypnotický zážitek. Samostatnou kapitolou je pak letecký útok na vesnici za tónů Wagnerovy Jízdy valkýr. Právě ta představuje zajímavý esteticko-etický střet (nádherná hudba × likvidace), ve kterém lze ale po hlubším zamyšlení nalézt logiku (podobného konfliktu využil i Kubrick v Mechanickém pomeranči). Obsahová stránka se mírně rozplývá ve značné stopáži, na druhou stranu dostane tahle existenciálně-naturalisticko-surrealistická meditace dostatek času zapůsobit na šedou kůru. Rozklad, jehož je kapitán Willard během své cesty svědkem, lze spíš než jako výpověď o realitě vietnamské války (o absolutním chaosu panujícím v daných lokacích si i přes své chabé až nulové znalosti tamního konfliktu dovolím vznášet pochyby) pojmout jako alegorii pouti chaotickým světem plném plujících významů a postrádajícím jakékoliv záchytné body. Možná právě proto působí apollónská francouzská pasáž jako úplná negace všednodenní reality. Plavbu proti proudu řeky lze vnímat jako cestu zpět i tam, jako návrat ke kmenovosti, k přírodnímu řádu, který je ale důsledkem bolestivé zkušenosti jen jakousi karikaturou a paradoxně vrcholem civilizačního procesu. Člověk, který zabil Boha, postavil sám sebe do jeho pozice za cenu toho, že bude sám jednou zabit. Barbarské království takového vládce ze všeho nejvíce připomíná peklo a apokalypsa je na spadnutí... K hereckým výkonům můžu dodat snad jen to, že mě mírně zklamal Marlon Brando. K někomu, kolem koho se vytvořila taková aura jako kolem plukovníka Kurtze, se obtloustlý a plešatý herec příliš nehodí. (683., 23. X. 2011, 3. VIII. 2012, 14. VIII. 2013) ()

FilmFan24

Peklo je jen jedno a to je Apokalypsa. Tak jak kapitán Willard pluje proti proudu řeky do hlubin džungle vstříc setkání s plukovníkem Kurtzem, stejně tak divák pluje s ním a zažívá intenzivně dění válečné vřavy ve Vietnamu. Mimořádné filozofické dílo přinášející hluboké poselství, které je těžké uchopit a pojmout. Film, který patří plným právem do zlatého fondu kinematografie. ()

JohnMiller

Dielo v skutku na zamyslenie. Vojnový film z Vietnamu kde vojna hrá až druhé husle v neskorších filmoch ako čata či Full metal jacket sa s podobnou tématikou až tak nezaoberá. Film nás sprevádza cestou Kapitána Willarda ktorý je Vojnou vo Vietname tak poznačený že sa nedokáže aklimatizovať do normálneho života a tak sa znova vracia do Vietnamu tam kde jeho život ešte má zmysel. Dostáva úlohu pri ktorej musí zabiť Plukovníka Kurtza. Cesta vedie naprieč riekou dostáva loď s príliš mladou posádkou. Celá cesta ktorou sa hlavný hrdina zamýšľa nad zmyslom svojej misie a dozvedá sa s dokumentov stále viac o plukovníkovy ma bavila s filmu najviac. čím hlbšie sa dostávali do džungle tým bola cesta ťažšia a nebezpečnejšia. Realistické vo všetkých aspektoch je to dielo dokonalé. Môj najobľúbenejší film režiséra Francis Ford Coppolu. Vyzdvihujem aj hercov ako Marlon Brando a Martin Sheen. A samozrejme soundtrack v podaní The Doors. ()

salalala

Ne nadarmo se říká, že Apokalypsa není film o Vitenamu, nýbrž že TO JE VIETNAM. Ve svém majstrštyku předvedl Coppola něco naprosto fascinujícího a diváka nechává nahlédnout do hlubin šílenství a samotného pekla. Od počátku uhrane temnou atmosférou a pomalým až meditativním tempem, které se plíživě zavrtává do divákovy mysli, a ten tak pochopí, že každý má své temné stránky a extrémní situace je spouštějí. Apokalypsa je film plný ikonických scén, rozhodně to ale není jen o nich, a i když vlastně nemá souvislý děj, je nesmírně působivá a donutí k zamyšlení o tom, jaký smysl mají všechny války. Coppola je tu v naprosté formě a servíruje jeden silný moment za druhým, aby došel na naprostý vrchol v podobě sekvence z Kurtzova tábora, která je tak famózně nasnímaná (Brandova nadváha paradoxně filmu pomohla, protože jeho zabírání v pološeru z něj dělá až nadpozemskou bytost), nastříhaná a zrealizovaná, až to bere dech. Fascinující je i kontrast scén naprosto absurdních (bohoslužba uprostřed plného útoku, snaha o surfování uprostřed plné palby), které se dějí jako by mimochodem, ale plně sem sednou. K tomu se přidávají famózní výkony Sheena, Duvalla, mladého Fishburnea a geniální Brando. K celkovému dojmu přispívá i fantasticky zvolený soundtrack. Je pravda, že redux verze je opravdu hodně dlouhá a některé scény film nikam neposouvají, v tomto případě ale musím udělat výjimku a plný počet stejně dát, protože tak silný dojem jsem neměl z žádného filmu už dlouho. 100 % ()

Skip

Válka je příšerná šílenost. Coppolův film ukazuje hrůzy i absurdnosti válečného běsnění. Chvílemi je film trochu nudný, když se některé scény až moc vlečou, ale jako celek působí velmi sugestivně. ()

Vědma

Moc bych chtěla dát pět *, ale nemůžu si pomoct, ten konec se mi nelíbil. Potřebovala bych ještě jedno zhlédnutí, ale budu muset počkat (poměrně dlouho). Začátek, kamera, výtvarná stránka, hudba, skvělé. Konec zmat. Alespoň v této chvíli to tak cítím. Asi jsem to nepochopila a nesoustředila se. Naopak Martin Sheen a jeho oči, unavené, celou dobu jakoby překvapené tím, že ač viděl hodně hrůzy, pořád vidí další a další, byl výborný. ()

Toj

Vizuálně podmanivý válečný disneyland. Film je jistě velmi propracovaný a promyšlený a na 200 minutách to bylo docela vidět. Motiv cesty a zkušeností, které se nějak vážou k vnitřnímu sporu hrdiny, které formují jeho i posádku. Skutečně pestré a v lecčem silně znepokojivé a hluboké. Ovšem má to i odvrácenou stranu. Proč dělat z války zábavný park plný pestrobarevných výbuchů, kouřů, surfařů, podmanivého soundtracku a mocných vrtulníků. Já chápu, že je to částečně téma, ke kterému se film nějak vyjadřuje.. Na druhou stranu, uvízla mi v hlavě jedna pasáž z knihy Mariňák, kde autor hovoří o tom, jak pouští vojákům noc před nasazením do konfliktu podobné filmy. A pro nikoho z těch opilých vojáků v ten moment to není pacifistický film. Nevidím jasnějšího důvodu proč válku takhle stylizovat než pro vlastní onanii Vittoria Storara a režiséra... A nevidím důvod proč by to na hloupého diváka nemělo působit podobně jako náborové video. ()

TominoLa

Viděl jsem prodlouženou verzi na DVD a zklamání. Průměrná podívaná kde jsem se po většinu času nudil. Určitě u mě mnohem více boduje Četa. ()

Colonist

Masterpiece. Psát cokoliv jiného by bylo bezpředmětné. Snad jen to, že jsem viděl tu nejdelší možnou verzi (Redux) a že mi některé scény v první polovině přišly zbytečné a nikam nesměřující (nebo jsem možná jen nepochopil, co jimi chtěl Coppola říct), ale i tak se jedná o silný filmový zážitek, který je výborně natočený i zahraný, takže o absolutním hodnocení není pochyb. ()

Aleee89

Na to, jak válečné filmy opravdu nejsou mojí parketou a vůbec je nevyhledávám, Apokalypsa se mi líbila a musím ji pochválit. Viděla jsem directors cut, což dělá tři a čtvrt hodiny, délku, díky které na mě předem padala mdloba. Ale bylo to zbytečné, Apokalypsa má během celého trvání co nabídnout. A hlavně to není bezduché dílo o střílení, ale má svou hloubku. Mně se vždycky líbí, když film reflektuje nitro člověka. Toho se mi zde dostalo vrchovatě. Pak oceňuji i formální stránku. Zmíním například hudbu, kdy za zvuků Wagnera letí vrtulníky skrze džungli - Coppola jako by z války dělal poetickou věc. Závěrečná montáž, kdy na sebe záběry metaforicky navazovaly (kdybych napsala, jakou scénu mám na mysli, prozradím konec, kdo film viděl, asi bude vědět...)... No prostě se Coppola předvedl jako hračička a dokázal válečný film pozvednout mnohem výše i díky zmíněnému. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu