Poslední dům nalevo

(neoficiální název)
  • USA The Last House on the Left (více)
USA, 1972, 84 min (Special Edition: 91 min, Director's Cut: 64 min)

Dve mladé vidiecke dievčatá sa vyberú do mesta na koncert, no zháňajúc po ceste marihuanu, natrafia na bandu kriminálnikov. Tí ich unesú a v lese jednu z nich dobodajú a druhú znásilnia, dorežú a zastrelia. Kúsok ďalej je dom, v ktorom však žijú jej rodičia. A keď k nim kriminálnici prídu nahodnú návštevu, rodičia sa dozvedia o ich čine a vezmú spravodlivosť do vlastných rúk. Dnes už legendárny nízkorozpočtový ($87.000 USD) film, vychádzajúci z Bergmanovho PRAMEŇA PANNY a neskôr následovaný tuctom napodobenín (I SPIT ON YOUR GRAVE, HOUSE ON THE EDGE OF THE PARK). (POMO)

Khalesi

V tomto prípade rozhodne neplatí, že predloha je lepšia ako remake, pretože táto predloha potrebovala veľmi akútnu úpravu. Novší je rozhodne úplne iný level. Najviac mi tu asi vadila muzika, ktorú by som rozhodne videla radšej v nejakej groteske, no v horore sa mi zdala absolútne nevhodná. Možno to bol pokus o vyjadrenie absurdnosti celej situácie, lenže miesto aby umocnila pocit strachu, bola len neskutočne otravná. Druhý celkom výrazný nedostatok som videla v skoro úplnej absencii emócií čo sa týka hereckého obsadenia. Uznajte, že ak nájdete svoju dcéru mŕtvu nie je práve prirodzené aby ste nad jej pohodeným telom viedli vecný a pokojný rozhovor so svojím manželom. Možno sa vám budem javiť ako hysterka, ale ja by som zrejme bez nejakej tej slzy a zúfalstva asi neobišla. Príliš veľký zápal pre svoju vec neprejavili ani samotní maniaci a obete znášali svoj osud s celkom stoickým kľudom, čiže každý pripomínal robota. Jednu hviezdičku dávam za poslednú scénu kde otec bojoval s násilníkom, tá mi totiž aspoň vzdialene pripomenula, na aký žáner sa to vlastne dívam. ()

HateBreeder

Rok 1972 a mladý Wes Craven se chystá ukázat něco s čím se zatím nikdo předtím nesetkal. Musí to být něco šokujícího, děsivě-zábavného a v hlavě se mu pomalu začíná rýsovat jeho druhýfilm v kariéře - film, který ovlivnil celou řadu dalších. LHOTL je velice kontroverzní dílo a to nejen kvůli sexuální otevřenosti a brutalitě, ale především díky zpracování. Film působí na jednu stranu děsivě a opravdově, (hlavně scény znásilnění a zabíjení) ale pocit zděšení v zápětí vynulují groteskní akce dvou policistů a hippies hudba provázející nás celým filmem. Herecké výkony byly průměrné a pokud si mohu dovolit menší srovnáni se žánrovým filmem "I Spit On Your Grave", výchází druhý jmenovaný jako vítěz. Film si u mnohých vydobil postavení kultu v žánru exploitation a jeho pozice na poli horrorů je dosti stabilní a i přes své stáři je schopný přitáhnout nové a nové diváky. To se o všech horrorech říci nedá. ()

erl

3,5*. Klasický exploitation ze 70. let kde násilí , ponižování a zabíjení jsou typickými atributy těchto zvrácených a zábavných snímků. Především poslední půlhodina je pořádně vyhrocená. Zajímavý příběh a neobvyklý hudební doprovod jen přidávají body. Bohužel celý Cravenův debut zabíjí duo dementních policajtů jako vystřižených s Kameňáku. Přesto Je poslední dům vlevo zábavným filmem který si zaslouží pozornost. ()

Litsarch

Ok. Tak si to ujasněme. Opravdu může být tento film, který dal základ několika napodobeninám a je dnes již za legendární klasiku tak špatný? Pro mě ano, jelikož jsem 84min nevěděl zda sleduji hororový snímek a nebo jakousi grotesku. Ono by to bylo vcelku i jedno, kdyby tento snímek měl aspoň nějakou atmosféru a násilné scény s člověkem aspoň trochu hnuly. Nicméně, nechávali mě naprosto chladným, spíše jsem je lehce přeskakoval jak mě nudily. I pro herce byl toto debut a je to vidět, až moc vidět. Tak moc, že se člověku oči protestně sami zavírají. Těžko bych hledal nějaké klady. Škoda. ()

Dale

Horor úplne bez atmosféry (vyrezané vnútornosti ešte hororovú atmosféru nerobia) a obetiam vôbec neveríte, že majú strach. Aspoň tí magori sú celkom fajn. ()

corpsy

Ak tie epizódky tích ´´keystoneovských´´ policajtov slúžia na odľahčenie celkovej nekompromisnosti a brutálnosti snímku, tak to len paradoxne ničia. A rovnako aj niekoľko nelogičností a chýb. Filozofovať nad tým či zobrať, alebo nezobrať spravodlivosť do vlastných rúk je téma na stránku s iným obsahom. ()

Astaroth12

Herci boli dosť zlý a tomuto filmu nepridal na slušnej úrovni ani fakt,že kamera a hudba sa tiež nevyznamenali.Príbeh by bol vynikajúci,keby ale celkové spracovanie nebolo také nudné.Lebo tým zločincom som neveril ani hovno.Je tu aj čierny humor hlavne čo sa týka policajtov.Tento film ma veľa hluchých miest a scenár by bol dobrý,keby som už nevidel o dosť lepší ale o veľa neskor.Scenár mal preto veľa chýb a spracovanie nebolo vôbec dobre.Celkový dojem dosť nudná zaležitosť a ty záporní hrdinovia,tiež neboli presvedčivý.Scenár bol veľmi amatérsky spracovaný. ()

ledzepfan

Je úžasné jak se Cravenovi povedlo skloubit násilí a humor do až neuvěřitelně funkčního tvaru, který přetéká nápady, charaktéry, experimenty se zvukem a hravou hudbou.................... Zároveň je zábavné sledovat jak se o mnoho let později snaží jít "Chaos" a "last house on the left(2009)"ve stejných stopách, ale naprosto to nefunguje a láme si to zuby na nezvládnuté míře násilí kombinováné s absencí nadhledu. Wes se nebere vážně a možná právě díky tomu se mu povedlo odvyprávět relativně silný příběh. ()

Zayl

Cravenovi se povedl málo vídaný kousek - proměnil čirou tůňku v krvavou lázeň. A když její první kapka dopadá, zjistíte, že lidská mysl se nezdráhá ani těch největších zvěrstev. The Last House on the Left vzbuzuje pocit panické snahy přežít dokonale. Ten je totiž cítit stejně hluboko, jako zabodnutý nůž v dívčině těle. V naturalistickém podání se schází ponížení, znásilnění, smrt, pomsta a rodičovská láska. Banda kriminálníků si chce zpestřit den a když shodou okolností narazí na dvě dívky, náležitě této možnosti využijí. Jejich sexuální chtíč nemá hranic a jen co dostanou co chtějí, obě dívky usmrtí jako kus dobytka. Avšak náhoda tomu chtěla, že posléze navštíví dům jedné ze zavražděných. Její rodiče se nechtěným návštěvníkům náležitě "odmění". Ve své době kontroverzní snímek, který i dnes budí respekt a byl vzorem pro mnoho napodobitelů. ()

LV.Helter

IT´S ONLY MOVIE! Cravenov, vobec prvý zvratený pohľad a defínicia sadism rape n revenge. Dnes už koncept posobí až sebaparodický, ale stále zostáva v rovine trashového naturalistického svinstva. Žiaden psychologický podtón, ale tvrdá, sleazy šokárňa. Mnoho neospravedlnenej tortury a druhoradého násilia za ciel, čo najviac zdeptáť a ponížiť diváka. Neubránim sa, ale na filme je asi najlepšie ten fakt nízky rozpočet a docielenia čirého explatation efektu. Mínus vidím, akúrat v hudbe. Málokedy je na svojom mieste a večšinou sú to iba hippie sračky. A takisto v dvojke malomestských policajtov. Neprekažajú mi, ale ničia nádherne dusnú atmosféru. Rape je tu tvrdý, ale prilíš krátky a mnoho ide mimo kameru. Koniec je už len nastavenie zrkadla, čo najviac provokovať, ale drží si to svoj štandard. Herci maximálne šedý priemer (nepočítam Davida Hessa), ale tým to spravil pocit autentickosti, i keď to bolo prehnané.65% ()

MikO_NR_1909

Craven vychádza z tématu, ktorý bol vo filmovom priemysle prezentovaný viackrát a nikdy nie v takto kontroverznom obale. Myslené nezdravo. Kadencia násilia a jednostrannosť deja je tak nechutne a oplzlo očividná, že stráca svoju "dokumentárnu úchylku". Škoda, že film zapadol do kategórie dementnej účelovosti alá Cannibal Holocaust, než do naturalistického Texas Chainsaw Massacre, ktorý svoj relatívne amatérsky look a prácu s nehercami vytiahol do veľmi nepríjemnej, až mrazivej úrovni... ()

rykardo

Asi jsem úplně dementní, ale tomuhle skvostu prostě musim dát ty čtyři hvězdy, i když budu, široko daleko, asi jedinej... Ale ne, tak jedinej zdaleka nejsem a to je dobře..., asi je nás dementních více..ha ha... Tohle je prostě naprostá klasika rape&revenge subžánru a s těma penězma, co na to Craven měl, se asi víc dělat nedalo, nehledě na to, že žádnej učenej z nebe nespadl... Místy opravdu hodně perverzní a poměrně nechutná podívaná, na druhou stranu shozená neuvěřitelně crazy-komediální zvukovou stopou, včetně stejně ulítlejch záběrů z průběhu tzv. " policejního vyšetřování "...., viděl jsem o dost horší začátky provařenějších pánů režisérů, to mi věřte... ()

Vampireman

Byť možná někde existuje, je nesestříhaná verze prakticky k nesehnání i (dle netu) na DVD verzích, kteří se chlubí svou kompletnostní, a má obsahovat minimálně nucený lesbismus. Cravenův debutní počin je rozhodně záležitost zajímavou, ale mám pocit, že největším žánrovým "přínosem" bylo naprosto debilní chování všech zúčastněných postav. Ale dá se na to koukat a soundtrack Davida Hesse je plus, tak proto ty 3*. ()

JohnMiller

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 17/72☠ Všetko nasvedčovalo k tomu že sa mi táto snímka bude páčiť. Status kultový, výborný hororový režisér, myšlienka hodná brutálneho rape and revenge exploitation. No nakoniec som bol sklamaný. Spracovanie je naozaj slabé ba úbohé až by som neveril že to nakrúcal Wes Craven. Herecké výkony až na pár svetlých okamihov Sandry Cassel boli ultimátne otrasné. Chlapíka naháňajú motorovou pílou a on si kľudne a pomaly s úsmevom kráča preč. Atmosféra ponižovania je tu iba nakúsnutá ani len trocha sa nechytá na film Vyslobodenie. Gore a násilie nestálo prakticky za nič ničomníkom som vôbec nič neveril hodili by sa sem nejaký buranský južania. Pokus o sexuálnu tyraniu sa nezdaril a úplne ho pochovali pokusy komediálne gagy miestnych policajtov. Jediné čo tu stojí zato je nápad kedy rodičia pomstia smrť svojej dcéry tak že kruto zabijú vrahov. ()

Trevor

Wes Craven. Aj expert na nízkorozpočtové horory musel nejako začať a tak teda vznikol Posledný dom naľavo. Ťažko posúdiť, či takmer humorné poňatie tak závažnej témy spravil ako výstrel naslepo alebo cieľavedome, v každom prípade to akosi zabralo. Jednoducho si myslím, že bolo ešte priskoro vtedajšej dobe podať tento film ako ozajstný horor, prípadne thriler a tak zvolil svojsku hudbu aj atmosféru, ktorá tomuto filmu celkom sedela. Po toľkých rokoch však človek už film vníma inak, je zvyknutý na inú atmosféru filmu s podobným scénarom takže aj dojmy z filmu sú zmiešané. Určite sa ho oplatí pozrieť a zamýšľanie sa nad otázkou pomsty a jej oprávnenosti v tomto prípade pustiť z hlavy. Skúste sa na tú hodinu a pol preniesť mysľou do 80 rokov a film Vás celkom iste zaujme. 70% ()

gumli

Film je dosť bohatý na násilie,teda ak zoberieme do úvahy rok výroby 1972.Na tú dobu je to hodne šokujúce a brutálne.V niektorých momentoch to vypadá ako polodokument.Wes Craven nechcel nič iné,len vyvolať šok a des.A určite sa mu to aj v tej dobe podarilo.Herci hrajú dosť amatérsky,ale film je hodne realistický.Ale určite hodne ovplyvnil tento druh žánru.Všetky tie vraždy a znásilnenia sú veľmi intenzívne,aj keď dialógy nie sú nič moc.Film sa prirovnáva k filmu I Spit On You Grave,ale ten bol podľa mňa o hodne lepší.Zdalo sa mi ,že niektoré momenty boli aj trocha komické,napríklad keď rodičia robia prípravu na oslavu narodenín svojej dcéry.A policajti mi pripadali strašne hlúpy. ()

StrYke

Svým stylem mi to hodně připomínalo The Incredible Torture Show, ale narozdíl The Last House on the Left je docela zábavným snímkem, s docela obstojným napětím a s dobrou atmosférou. Herecké výkony jsou na špatné úrovni a je vidět, že před tímhle Wes Craven točil jenom porno. Jinak solidní film, 80% ()

honajz2

Ve své době to mohl být kult a mohlo to být i dost kontroverzní, to ano. Ale v dnešní době? Když ten film tak strašně zestárl? Ty scény znásilnění jsou na svou dobu uvěřitelně natočené a vlastně to na nich celé stojí, pak ještě finále má něco do sebe, ale jinak je to amatérsky natočené, postavy se chovají hloupě a vedou naivní a sotva uvěřitelné dialogy a jakoukoli zbylou šanci o vytvoření atmosféry a napětí úspěšně zabíjí to, že ačkoli je ten film o dost silném tématu, hraje zde většinu času nějaká veselá hudba (!!). Od filmu s takovou pověstí bych něco takového fakt nečekal. A je mi fuk, že to točil Craven - prostě to dost zestárlo a asi ani tehdy bych si z toho necvrnkl do kalhot... 2* ()

Wes Craven (1939-2015)

Wes Craven (1939-2015)