Životní příběh amerického lupiče z Divokého Západu Jesseho Jamese (1847 – 1882) se stal inspirací pro řadu westernových snímků. Na plátnech kin se začal objevovat již v éře němého filmu a v roli Jesseho Jamese se objevili slavní herci jako Robert Duvall (Velká Northfieldská loupež) nebo Brad Pitt (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem). V roce 2001 natočil režisér Les Mayfield moderní verzi příběhu o legendárním psanci, jehož jedni vnímali jako nebezpečného zločince a druzí oslavovali jako hrdinu. V akčním westernovém snímku Psanci Ameriky se v roli neohroženého pistolníka představil irský herec Colin Farrell, pro něhož to byla jedna z prvních větších hereckých příležitostí. Příběh pojednává o tvrdém gangu bratří Jamesů a Youngerů, kteří se po skončení americké občanské války vrací zpátky na své farmy v Missouri. V rodném městečku se však setkávají s nelítostným železničním magnátem, který s pomocí bandy pistolníků zastrašuje místní obyvatele a za směšné částky vykupuje jejich pozemky na stavbu železnice. Mladí farmáři se ale nemíní vzdát svých pozemků za žádnou cenu a brání, co jim právem náleží. Začíná jedna z největších štvanic v historii Divokého Západu. (Česká televize)

hellstruck

A jaj.. westerny opravdu,opravdu NEMUSÍM a tenhle jsem viděla vlastně omylem. O to víc jsem byla překvapená,když mě tahle honička nevyzpytatelného gandu Jesseho Jamese zabavila.A parádně. ()

sud

Teenage popcorn ve westernovém rouchu. Colin Farrell je sice sympaťák a hrát taky umí, ovšem kde nic není..., vždyť to znáte. " 40%. ()

gogo76

To bolo akože čo? Táto bájka má byť filmom o Jesse Jamesovi? Doteraz som videl o tomto slávnom pištoľníkovi asi 4-5 filmov, ale tento je suverénne najhorší. Načo tie kaskadérske kúsky a nereálne prestrelky ako v honkongských filmoch? C. Farrel sa snaží, je tu aj niekoľko zvučnejších mien, ale všetky postavy sú tak naivne plytké, až mi je do plaču. A tie radovánky s "Pamelou Anderson", ktorá ho neskôr s pomocou Jamesových "kolegov" oslobodí, ach jej...Už mi chýbala iba ich "kefovačka" a presná streľba i počas toho. Že to malo slušnejší ohlas v USA a film tak trochu naštartoval kariéru C. Farrela iba dokazuje, že Američanom stačí tak málo...Jeden z tých filmov popri ktorom môžte variť, žehliť, jesť a aj tak to váš výsledný dojem nijako neovplyvní. Užívateľ Malarkey to zhrnul dobre. Ten film sa na western iba hrá...40%. ()

Xmilden

Nadšením zrovna nekřepčím, přesně nevím co tím chtěl vlastně básník říci. Celý film jsem přemýšlel jestli sleduju komedii u které se nesměji anebo drama u kterého chybí napětí. Ve filmu jde vše jako na drátkách a o nějaké vypjatější scény rozhodně nouze JE. Herecká sestava není špatná, ale filmu aby se dostal na vyšší stupínek chybí mnohé. Především lepší děj. Mladé pušky jsou mnohem lepší. Takže Billy Kid vs. Jesse James 1:0 pro Emilia. ()

lamps

Už jsem viděl tolik lepších snímků s podtitulem westernová komedie, že tento se mezi nimi dokonale ztrácí. Sice to není kdovíjak špatné a svůj účel to možná splňuje, ale už ten samotný příběh je tak ohraný, nezáživný a navíc citově chladný, že si to vyšší hodnocení prostě nezaslouží. ()

Madsbender

Príjemná letná westernová komédia s kopou akcie. Hlavnými prednosťami sú istotne úlisný gentleman Timothy Dalton a švihák Colin Farrell, ktorý k sebe pozoruhodne dobre ako protipóly ladia. 70% ()

Indiana

Tyhle pokusy o Mladé pušky pro novou generaci, co někdy kolem roku 2000 vznikaly, mi moc neseděly. Většinou do hlavních rolích obsazovali nevhodný herce z Dawsonova světa nebo Zlatejch sedmdesátejch a i tady to neni žádná výhra. ()

salahadin

A víte vy co? Mně se tahle novodobá americká fraška do 2/3 líbí! Schválně nepíšu western (to bych ten žánr urazil). Ale mě fakt bavilo koukat se na Farrella a spol. jak vylupují banky. Jako pohádka pro děcka to jde, v jiném případě to je mizérie na entou, ()

misterz

Príbeh síce toho veľa neponúkne, aj keď by tu snaha bola, no aj napriek tomu je to taka príjemná pohodička pri telke. Neškodná zábava s občasnou akciou, pár hláškami a strieľaním ako z guľometu. A príležitostne prišlo aj na srandu, najmä keď si Colin Farrel zahral neohrozeného ramba na koni. Toľko guliek a ani jedna ho netrafí, no paráda. Alebo dostane zásah do srdca, ale obetavý doktor všetko vylieči, a na koniec ešte aj svadba. No veď vravím, príjemná a zábavná rozprávka z westernového prostredia na nudný večer počas týždňa. Priemer. 60/100 ()

kingik

Když se ambiciozně vyhlížející western záhy ve své realizaci podobá druhořadému televiznímu seriálu, je nasnadě, proč se tvůrci zase nějakou dobu budou vyhýbat příběhům z Divokého západu. Parta mladých herců v čele s Colinem Farrellem nepředvádí překvapivě nic excelentního a přítomnost Timothy Daltona jako nepříliš povedeného záporáka odkazuje právě k televiznímu pojetí. Colin Farrell alias Jesse James nemá zhola nic z obávaného pistolníka a desperáta, o němž panovaly legendy a hrůzostrašné historky, a ačkoliv je ve svém hereckém výkonu neškodný a nenápadný jako strašilka, nikdo z jeho kolegů ho nepřekoná, tak byli všichni slaboučcí. Ali Larter v roli lepé děvy si vyzkoušela, jak jí dobový kostým ladí k pleti, ale víc taky nic. Ani s výpravou, která je pro takové eposy nezbytná, to nevypadá nijak valně. Film totiž působí dost úsporně až lacině. Jedním ze světlých bodů je hudba skladatele Trevora Rabina, jejíž vyplácání pro takový podprůměrný film, je opravdu škoda. Do sedel bych potencionálního diváka rozhodně nepozval, protože film je to nepřesvědčivý v mnoha ohledech, navíc slabě natočený. Myšlenka oživit westernový žánr moderní metodou je sice hezká věc, ale v případě tohoto filmu se minula účinkem. Fiasko a naprostý propadák v jednom. 40% ()

Šakal

Americký veskrze (pod)průměrný (pseudo) western jehož nejsvětlejší moment přichází hned v samotném úvodu (a znovu v úplném závěru) v podobě Moby(ho) „Find my baby“. Jako zresuscitování žánru western a skutečná pocta J. Jamesovi to nelze brát ani v nejdivočivějším poblouznění při 40°C horečce (ikdyž na obranu tvůrců musím jedním dechem dodat, to ani nebylo jejich záměrem, viz již samotný úvodní song). Problémem ovšem je, že snímek nelze brát ani jako regulérní parodii popř. něco podobného. Tohle je „trefa“ setsakra vedle a mám silný pocit, že i samotný C. Farrell by si tento svůj zářez z jeho bohaté filmografie milerád odpáral. Třeba se ale mýlím s tím, že již zde „trénoval“ na Alexandra Velikého(vysvětlení o pár řádků níže). Pokud máte ovšem plonkových 90min a chcete přitom sestavit novou šatní skříň (přítelkyně jistě ocení), uvařit (si) večeři, popř. skočit si „na růžek“ na 2 točené (přítelkyně možná tolik neocení), jsou Američtí psanci ideální volbou. Na vše ostatní si raději najděte jiný snímek. Btw, dost by mě zajímalo, co měl znamenat ten nekonečný záběr na do půl těla svlečené C. Farrella a S.Caana. Chápu, že i „ženy mají své dny“ a je potřeba jim dopřát (ostatně chvilku jsem si říkal, jestli jsem omylem nesáhnul o polici vedle, kde má přítelkyně (hned vedle robertka) „mat. s oddechovým a relaxačním tématem“) , nicméně tady už jsem pouze „čekal“, až se hošani začnou navzájem potírat olejíčkem. Přičemž přiznávám, při pohledu na A. Larter by ji (ne)jeden měl nutkání strčit prst(y) do..... a lehoulince (ji) podráždit, ovšem při pohledu na dva opálené chlapíky navíc pronášející Shakespeara, tak max do krku, „podráždit“ svůj dávicí reflex. Na druhou stranu, (abych pouze nehanil) jako dobrodružný snímek, co se nebere (příliš) vážně a pokud by se nejednalo o skutečnou postavu J. Jamese, ale fiktivní postavu, se to „na jedno použití“ dá kousnout. To je ale dost slabá náplast a především, je to jako kdybyste měli chuť na pravou irskou několikrát destilovanou několik let (u)zrátou whisky a dostalo se vám letošního destilátu ze zbytků. Pozřít se to dá, ale je více než pravděpodobné, že vám z toho bude blbě. A tak jediné, co stojí skutečně za pozornost, jsou „filozofující dialogy (otázky)“ nad postřeleným mužem v bezvědomí typu „pane, je vám něco?“ popř. skutečné dialogové perly typu“ noste kbelíky, musíme hasit“, kdy člověku vrtá hlavou, zda jsou herci skutečně tak dobří a s ledovými výrazy ve tváři odříkavájí tyto nevážně míněné repliky nebo to tvůrci (bohužel) myslí skutečně vážně.... Shlédnout a rychle zapomenout, což po pravdě (alespoň v mém případě) není zase tak velký problém. ()

Chrustyn

Akčněji a zábavněji pojatá legenda o Jesse Jamesovi. Pokud jste usnuli u verze s Bradem Pittem, tak tohle by mohlo být pro vás. Nečekejte ale žádný zázrak. ()

LaciLC

Veľmi príjemné prekvapenie. Meno režiséra mi nehovorilo nič, aj herecké obsadenie pozostávalo skôr z mladších hviezdičiek. No, film nemal ničím výnimočný scenár, ale všetko ostatné bolo viac ako v poriadku. Režisér to podal svižnou a zábavnou formou, takže film nemal žiadnu šancu nudiť. Je to síce len taký oddychový western, no dá sa pozrieť aj viackrát a nakoniec aj to obsadenie nebolo vôbec zlé. Colin Farrell, ktorý o rok naplno zabodoval v Schumacherovej Telefónnej búdke, tu podal tiež výborný výkon a ostatní herci mu príjemne sekundovali. Mimoriadne svieža záležitosť. ()

Roman.Ticka

Bylo to takové svěží jak Ali Larter, dějem přímočaré, jen občas se zákrutami jak severoamerická železnice, snadné jak tenkrát na západě vyloupit banku a hlavně funkční ať psanými či nepsanými zákony nebo slovem chlapa znamenajícím totéž co jeho činy. Celkově nenadchlo ani neurazilo, ale kvůli trojlístku Farrel-Macht-Dalton, For Me lehce nadprůměrné. Jinak se shoduji s alunou v postřehu o podobnosti dvou z herců, což jsem si nezávisle uvědomila u scény v žaláři. Jak asi Dalton snáší nemilosrdné plynutí času při pohledu na Colina, coby svého následovníka i konkurenta. Asi dobře, když si do čuně nakonec nedali, naopak se elegantně parťácky dohodli. No jo Střelci a nejen jako pistolníci.;-) ()

Morholt

Svižný a místy i vtipný western mapující počátky řádění Jesseho Jamese, Colea Youngera a jejich bandy. Sympatickému obsazení vévodí Colin Farrell coby Jesse Jamese a v úloze jeho pronásledovatele se objevil Timothy Dalton. překvapivě příjemná záležitost. 80% ()

ProjectAlice

Veľmi kvalitný film. 5***** dávam predovšetkým filmom, ktoré ma bavia pozerať znova a znova a v ktorých hrajú moji obľúbení herci (v tomto prípade Ali Larter, Scott Caan & Terry O´Quinn). Občianska vojna, kone, prepady bánk, krásne dievča a pištolník... čo tomu filmu chýba? Príbeh je fajn, soundtrack ešte lepší. ()

EastWicka

Colinovi to teda tradičně sekne. Ňuňuňu. Ale v tomto případě je fakt lepší, časově nenáročnější, prohlédnout si obrázkouvou galerii, než ztrácet čas s filmem samotným. ()

Květula

Co se týče Jesseho příběhu, tak filmová verze s Bradem Pittem v hlavní roli ho určitě vypráví líp, pravdivěji a zajímavěji. Tohle je spíš taková romantická idylka o sympaťákovi, co bohatým bral a chudým dával a raději se nemluví o tom, jak to s ním dopadlo, aby se nepokazil happy end. Ale co... Colin je prostě fešák a pohádky mám ráda:) ()