Píše se rok 1874 a na Divokém Západě probíhá stavba železnice. Když při průzkumu terénu narazí na tekuté písky, tak musí trasu změnit. Jedinou možností je, že povede Rock Ridgem - pohraničním městem, kde se každý jmenuje "Johnson".  Intrikán a generální prokurátor státu Hedley Lamarr chce koupit pozemky podél nové železniční trasy co nejlevněji, a tak se rozhodne vyhnat obyvatele městečka. Posílá na ně gang desperátů pod vedením svého asistenta Taggarta. Zaskočení obyvatelé městečka požadují, aby byl jmenován nový šerif, protože již několik let ve městě žádný není. Na radu Lamarra je vybrán Bart - černoch pracující na stavbě železnice. Ten měl být původně oběšen za to, že udeřil Taggarta do hlavy lopatou. Lamarr se domnívá, že Bart pohorší obyvatele města natolik, že dobrovolně opustí Rock Ridge a on pak převezme "neposlušné" město. Jenže šerif je důvtipný, a když v městském vězení narazí na opilce a bývalého pistolníka Jima, známého jako "The Kid Waco", začne pracovat na překonání nevraživosti vůči své osobě. Lamarr zuří, že se mu nedaří zbavit se Barta, a tak se rozhodne zničit Rock Ridge s pomocí armády kriminálníků. Bart má 24 hodin na to, aby vymyslel, jak město ušetřit. (TV Nova)

senor

Pár dobrých gagů, ale jinak průměr. Nejlepší westernovou parodií zůstává neotřesitelně Limonádový Joe. ()

LordSnape

Typicky bláznivý rukopis Mela Brookse, kde si dělá srandu téměř ze všeho. Místama je film samotný dost unylý, ale ten konec to parádně vynahrazuje. :-) ()

noriaki

Ne, ne, ne, ne a ne. V Americe tenhle film vydělal majlant, takže je nejspíš chyba na mojí straně. I když Babovřesky byly taky extra úspěšné a přitom by se o jejich kvalitách dalo úspěšně pochybovat. A nebo se jim rovnou sarkasticky vysmát a pořádně si před nimi odplivnou. Hvězdičku dám za Madeline Kahn a za ty tři vtipy u kterých jsem se zasmál, tu druhou si Ohnivá sedla zaslouží za závěrečnou zvrhlou bitvu. Slabá komedie, s překvapivě slušným soundtrackem. ()

Compadre

"Jsem rád, že v našem městě můžu přivítat nového....negra." "Dobré ráno paní. To dnes máme ale hezké ráno, viďte?" "Neobtěžuj NEGŘE!" Pár povedených scén a vtipných hlášek. Bohužel jsem tam toho víc nenašel. ()

Wade

Když jsem byl malej tak jsem si Žhavá sedla pouštěl furt na vhs a smál se snad každému fóru. A směju se pořád stejně i teď ,ale jen a pouze pokud koukám na verzi s dabingem, který mě tak uchvátil a to ten od čt .Tuhle komedii můžu jen a jen doporučit, protože stačí se uvelebit a vypnout mozek a každého čeká komediální jízda. Určitě, ale nedokáže snad nikdo vystihnou všechny vtipy na jedno shlédnutí a proto je jen dobře že ho donutí sám film aby si ho pustil znovu. 90% ()

hroubek

Kdysi jsem Ohnivá sedla viděl a dobře jsem se bavil. Škoda, že to neplatilo pro druhé zkouknutí, které mě moc nebavilo. Fóry nebyly tak vtipné, jak jsem si pamatoval a samotné utahování z rasismu mě přišlo chvílemi dost trapné. Několik vtipných momentů to má, ale těch opravdu geniálních vtipů zde moc není. Odpočinková parodie na krásný letní večer, kdy nechcete nic jiného dělat, než jen koukat na televizi. ()

vitekpe

Stara dobra skola, ktera se jeste nebala rasistickych, sovinistickych a ostatnich urazlivych temat, a diky tomu je vlastne prirozena a docela fajn. Odpocinek, uleva, nadsazka. :-) Sislajici Madeline Kahn nominovana na Oscara. ()

Tjaden

Pro mě podprůměrná a občas dost trapná komedie/parodie s pár světlímy momenty. Kdybych měl srovnávat s Manituovou botou, překvapivě by vyhráli Němci. ()

Han22

SPOILERY! Brooksovy parodie jsem vždycky miloval a Ohnivá sedla byly v dětství mým milovaným filmem. Takže jsem se na to koukal po letech trošku s obavami. Celé je to totiž strašné klišé - zlý magnát se souhlasem dementního guvernéra chce vést železnici přes městečko. Aby se zbavil lidí, pošle jim tam černého šerifa, který ale s ožralým a superrychlým pistolníkem čelí všemu, co na ně pošle. A navíc je tu spousta sprostého a dementního humoru (prdění po fazolích). Nicméně humor se v průběhu zlepšuje, Mel Brooks sází spoustu výborných nápadů - rabiát Mongo, německá zpěvačka, rasové vtipy, falešné městečko, mýtná brána, orchestr v poušti. A zároveň tu dělá to co naprosto zbožňuju - prolamuje čtvrtý rozměr. Schytají to Němci, kreslené grotesky, herci (Clint Eastwood, Hedy Lamar!), jsou tu promluvy na kameru. A ve finále přijde naprostý masakr, kdy se hromadná bitka přesouvá do dalších studií a do reality a já šílím nadšením. Silné 4* a western roku 1974. ()

farfalla

Typický humor Mela Brookse. Sprostá slova (shitload of dimes), politicky nekorektní slova (nigger), legrace z historických (prezidenti) i žijících osob (Hedy Lamarr), absurdní řeči (indiánský náčelník se židovským přízvukem; "You men are only risking your lives, while I am risking an almost-certain Academy Award nomination for Best Supporting Actor!") i logika (odjezd taxíkem či limuzínou), parodie (guvernér), protiklady (černoch šerif v městě bělochů; německá armáda na Divokém západě) a přehánění (kat jako ze Shakespeara). Když se spolu objeví šerif Bart a pistolník Waco Kid (Gene Wilder), hned se vnukne myšlenka, proč šerifa nehraje Richard Pryor. Ten byl tehdy, bohužel, nespolehlivý kvůli drogám, a tak jenom zůstal jedním ze scénaristů. Před závěrem se uskuteční pravděpodobně největší bitva ve filmu – pobili se v ní dva filmy a celá herecká kantýna. Bitva pak pokračovala i na ulici před studiem. Pro Mela Brookse žádná blbost nebyla dost absurdní a všechno našlo své místo ve scénáři. Kdo by nechtěl být scénáristou u něho? ()

ondrula

Podíval jsem se na to nerad a z donucení, protože komediím ze 70. let zrovna moc nefandím a udělal jsem to jen proto, že mě k tomu opakovaně nutil kamarád. Nakonec jsem žasnul, jaká se z toho vyklubala svěží, inteligentní a hlavně velmi srandovní zábava. ()

santiamén

DNF, pár podařených vtípků, Gene Wilder tradičně kouzelný, ale dost momentů, kdy humor sklouzává někam na úroveň nižšího stupně základky. Fakt ne. ()

Rozjimatel

K filmu ma pritiahlo hneď niekoľko lákadiel. Je to kult (v USA), je to prelomový film v parodickom žánri (údajne prvý svojho druhu), má oscarové nominácie a dokonca je zaradený v knihe "1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete". Takže pochopiteľne, moje očakávania boli vysoké a o to väčšie bolo moje sklamanie. Humor je prízemný, často až vyslovene hlúpy (nechýba ani fekal humor vo forme trápnej fazuľovej scény). Preto to u mňa nemôže fungovať ani ako paródia, neskoršie paródie bratov Zuckerovcov, ktorí údajne z tohto filmu vychádzali, sú neporovnateľne vtipnejšie (pri nich sa smejem skoro v kuse, pri tomto filme som sa možno tak dva-tri krát pousmial). Keďže sa, podľa vlastných slov režiséra, jedná o najvtipnejšie dielo jeho kariéry (a to nakrúcal iba komédie), jeho zmysel pre humor bude zrejme s tým mojim úplne nekompatibilný. A čím je tento film taký prelomový? Údajne tou prelomovou  vulgárnosťou (!). Malé bezvýznamné plus za Genea Wildera. ()

zelvicka.

Páni, myslel jsem si, že ten film je novější. Dosazení černocha šerifem předčí jen druhý Tucet špinavců, kde pošlou černocha na tajnou misi do Německa v nacistické uniformě. Vtipy jsou sice sem tam plytké, ale bavil jsem se. Posledních pár minut, kdy se na plátně objevují postavy jak se jim zrovna zlíbí a skutečně jde o velkou melu se mi teda za mák nelíbilo, ale zbytek filmu docela ušel :) ()

Klajnik

Parodická první půlka mě docela bavila, díky černohumorným interakcím mezi postavami, ale čím dál tím blíž k závěru se to přelévalo do ztřeštěné a přeplácané grotesky, kterou považuji za docela otravnou. Na konci třeba postavy westernové parodie vstoupí do úplně jiných kulis úplně jiného filmu a všichni se tam začnou prát. ()

zdeny99

Trapná brooksova groteskní parodie na westerny. Kovboji zpívají buzerantské písně a černoši o kokainu. Další padají do tekutého písku a ani o tom neví.... Jediným světlým bodem této trapné a nudné komedie jsou narvaná prsa Robyn Hilton v červené podprsence. [1453. hodnocení, 107. komentář, 62%] ()

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Tvůrce Médi chce umřít na Divokém západě

Tvůrce Médi chce umřít na Divokém západě

06.12.2012

Když přišel s projektem Méďa, většina hollywoodských studií ho odmítla. Včetně Foxů, pro které Seth MacFarlane vytvořil veleúspěšný animovaný seriál Griffinovi. Nakonec se Méďu ujala menší produkční… (více)