Pirát

USA, 1958, 119 min

Anthony Quinn

Jesse Lasky Jr.

Loyal Griggs

Yul Brynner, Claire Bloom, Charles Boyer, Inger Stevens, Henry Hull, E.G. Marshall, Charlton Heston, Lorne Greene, Ted de Corsia, Douglass Dumbrille, Leslie Bradley, Barry Kelley, Woody Strode, Mike Mazurki, Majel Barrett, Peter Coe, Cecil B. DeMille, Raymond Greenleaf, Fred Kohler Jr., Jack Kruschen, Kathleen Freeman, Gordon Mitchell, George Barrows, Ty Hardin, Maude Fealy, Henry Brandon, June Jocelyn, Friedrich von Ledebur, Lane Chandler, James Seay, Bess Flowers, Bill Erwin, Robert Warwick, Jeffrey Sayre, Len Hendry, Onslow Stevens, Norma Varden, John Hubbard, Robert F. Simon, Sid Melton, Danny Borzage, Chuck Hamilton, Dick Johnstone, Gil Perkins, Max Wagner, Fred Kelsey, Jack Chefe, George Mathews, Ric Roman, Alberto Morin, Ethan Laidlaw, Franklyn Farnum, Iris Adrian, Paul Bradley, Robert Bice, Jack Pennick, Cap Somers, Cosmo Sardo, John Dierkes, Don Megowan, Bruce Gordon, Stephen Chase, Frank Hagney, Fred Aldrich, Harlan Warde, William Forrest, Harry Wilson, Harry Shannon, James Dime, Mimi Gibson, Blackie Whiteford, Ray Spiker, Ken Terrell, Duke Fishman, Eric Alden, Sir Lancelot, Joe Gray, Emmett Lynn, Jack Kenny, Robin Hughes, Ron Nyman, Manuel París, Charles Meredith, Ken Miller, Paul Newlan, Gene Coogan, Jack Shea, Chief Yowlachie, Carolyn De Fonseca, Steven Marlo, Reginald Sheffield (a.z.), Josephine Whittell, Paul Wexler, Victor Romito, Paul Cristo, Ed Hinton, George Huggins, Michael Ross, Fred Carson, Fran Jeffries, George Bruggeman, Lars Hensen, Mickey Finn, Allan Nixon, Murray Pollack, Monty Margetts, Elizabeth Slifer, Mason Curry, Chester Jones, Douglas Evans, David Armstrong, Norman Stevans, Jimmie Booth, William Meader, George Ford, Carl Saxe, Jacqueline Beer, John Barton, Robert Locke Lorraine, Joe Williams, Gil Lasky, James Todd, Abdullah Abbas, Syl Lamont

Archie Marshek

Scénografie:

Hal Pereira, Ray Moyer (set dekoratér), Sam Comer (set dekoratér)

Kostýmy:

Edith Head

Dlouho jsem tento film odkládala, protože znám původní Cecilovu verzi z roku 1938 s geniálním Marchem v hlavní roli, kterou řadím mezi své osobní filmové klenoty. Obavy však nebyly v tomto případě na místě, protože Yul Brynner se může Marchovi hrdě podívat do očí. Nerada bych jejich výkony srovnávala, protože každý si jde svou vlastní cestou, společně je ale určitě pojí charisma které v jejich podání postava Jeana Lafitta má. Co se samotného filmu týče, je samozřejmě zachována hlavní dějová linie, ale rozhodně nejde o kopírování verze z roku 1938, i když pár podobných míst tam samozřejmě nalézt lze. Povětšinou si ale film jde svou vlastní cestou a identické nejsou ani některé postavy (např. holandské děvče Gretchen nahradil malý chlapec apod.). Ověřený kvalitní příběh, výborné herecké výkony a celkové zpracování z tohoto filmu dělají, alespoň pro mě, vynikající historicko-pirátský kousek. Viva Lafitt.(13.2.2012)

Stručně řečeno, schéma z Desatera se opakuje: Brynner je k sežrání a Heston za kašpara. Pro nezasvěcené to trochu ale rozvedu. Oparukovaný Yul Brynner jako správný bukanýr ukradl celý film pro sebe – vyzbrojen charismatem a nasoukán v neskutečně těsných kalhotách. A jak je v jeho filmech zvykem, v jedné scéně si i zazpívá. Pětatřicetiletý Charlton Heston má bílé vlasy, roli padesátiletého budoucího prezidenta, a vypadá, jako by byl už dávno post mortem. Chápu, že DeMille chtěl dát znovu dohromady biblickou partičku, ale býval by udělal lépe, kdyby Hestonovi svěřil nějakou jinou roli, třeba part dřevěného polena. V té by Charlie možná zazářil.(5.9.2012)

Pirát jako playboy a zachránce v bitvě o New Orleans - pochopitelně zkreslená a notně slazená verze událostí v závěru války let 1812-15 (Gentský mír byl uzavřen 18 dní před). Faktická přesnost a fokus jinde mě netrápí, je to dobrodružňák, ale bral bych větší spád a nabitější obsah, zkrátit o dobrou půl hodinu. Hlavním hrdinou není generál Jackson (umrlčí Heston), nýbrž legendární desperát Jean Lafitte (kolotočářský Yul). Tak průměr. ♪♫(24.6.2020)

,,V BOJI SOM PRIŠIEL O UCHO, KAPITÁN." ,,AJ TAK MA DOBRE POČUJEŠ." ,,TO MA NETRÁPI, ALE MAL SOM NA ŇOM DIAMANTOVÚ NÁUŠNICU." __ Na začiatku sa nám vo ,,vysvetľovacom prológu" prihovára sám veľký Cecil B. DeMille, podobne ako to urobil aj o niekoľko rokov skôr v ,,Desatore prikázaní", no režisérsku štafetu tu z dôvodov, o ktorých sa dá prečítať v zaujímavostiach preberá Anthony Quinn. A ten aj napriek tomu, že nikdy predtým a už ani nikdy potom nestál za kamerou nakrútil veľmi slušné starosvetské dobrodružstvo, ktoré je však vo výsledku o niečom úplne inom, než by väčšina divákov čakala. Už fantastický akciou nadýchnutý plagát sľubuje zmes námorných bitiek a povinnej romantiky. Ucelenejšia akčná scéna však vo filme paradoxne ani nie je, nemožno ale povedať, že by ho to v negatívnom zmysle poznačilo, keďže príbeh založený na skutočných udalostiach je sám o sebe zaujímavý. Síce tu sem-tam o nejakú tú loď nie je núdza, pirátstvo tu je skôr v úzadí a príbeh sa sústreďuje na anglicko-americkú vojnu. Keď v bitke vynikajúco obohatenej o hmlový závoj malo prísť k boju na bodáky zalizoval som sa blahom, žiaľ ako som už naznačil, až do takýchto dôsledkov nedospeje. Na druhej strane je tu sympaticky porušené klišé s milostnou zápletkou, ktorá tu až na pár výstupov nedostáva žiaden priestor sa naplno prejaviť, čo robí celé rozprávanie omnoho viacej uveriteľnejším. Na vlasatého Yula Brynnera som si zvykol už v ,,Šalamúnovi a kráľovnej zo Sáby" , tu ma však viacej zaujal uhrančivý Heston, ktorý si rok pred Ben-Hurom zahral aspoň o 30 rokov staršiu postavu než by zodpovedala jeho veku, pritom však vie aj takýto vekový rozdiel uhrať so cťou jemu vlastnou. (30. hodnotenie, 5. komentár k filmu)(14.7.2012)

O generálu Andrew Jacksonovi se na wikipedii píše: "Byl proslulý svým celoživotním pronásledováním Indiánů.... Od roku 1834 násilně odsouval indiánské kmeny do nově vzniklého Indiánského teritoria....." Proto dost pochybuju, že by měl u sebe před rozhodnou bitvou o New Orleans indiánské zvědy, jak tento film předvádí.____Pirátovi vévodí k nepoznání změnění Yul Brynner (knírek, bujná hříva) a Charlton Heston (o deset let pro film zestárlý kosmonaut Taylor z Planety opic). Především Yul hraje jak o život, z pozdějšího "statečného" Chrise si je podobný jen očima a jistě také hlasem (my film však známe dabovaný, že). Film byl z velké části natočen v interiérech, všude je mlha a poněkud laciné rekvizity (splihlé papírové palmy). Vyzvihl bych silnou hudbu dobře zvýrazňující dobrodružný nádech celého snímku. Podle mého soudu se jedná o zajímavý pohled na část americké historie, který jistě lze českému divákovi doporučit.(21.12.2008)

• - Cecil B. DeMille původně plánoval pojmout remake svého filmu z roku 1938 jako muzikál, ale rozmyslel si to, když Yul Brynner pohrozil, že v takovém případě od smlouvy odstoupí. (vesper001)

• - Historická fakta byla ve scénáři upravena tak, aby příběh nebyl pro dobu svého vzniku příliš kontroverzní. Skutečný Lafitte měl poměr s manželkou guvernéra, nikoli s jeho dcerou. (vesper001)

• - Jde o poslední film Cecila B. DeMilla. V době natáčení byl již vážně nemocný a režie se proto ujal jeho zeť Anthony Quinn, který hrál v původní verzi jednu z vedlejších rolí. DeMille jen dohlížel na výrobu a s výsledkem příliš spokojen nebyl. Zemřel v lednu 1959, pouhý měsíc po premiéře. (vesper001)