Nepřemožitelné zlo

Jaume Martí

Scénografie:

Alain Bainée
  • Goldbeater

Horor by to byl možná příjemný, ale řekl bych, že potenciál námětu nebyl ani zdaleka tak využit, jak měl být. Lekačky jsou minimální a s postavami se mi nepodařilo sympatizovat. Ve finále je ten film navíc tak strašně ospalý, že jsem si ho musel alespoň třikrát přetočit o kousek zpět, protože jsem neustále padal do mikrospánku. Asi po 2 hodinách jsem Fragile nakonec dokoukal a nadšený jsem zrovna dvakrát nebyl. Dle mého názoru existují opravdu lepší snímky.(30.9.2011)

Protetický koslivec ve skříni zla aneb psychotická Ally s děsně vážnou tváří... Někdy je čisté zlo tak blízko, že se mu dobrovolně vydáváme napospas, tak, jako Frágiles minutu po minutě přebírá plnou kontrolu nad divákovo pozorností. Je nadevší pochybnost, že Jaume Balagueró rozumí strachu, protože se ho nebojí (spolu)prožít. Při vyprávění netlačí okatě na "pilu", dává si na čas a krmí lačného strávníka náznaky zaobalenými do zájmen jako NĚCO nebo ONA - a tahle hororová mluvnice děsí. Kameraman Xavi Giménez navíc mistrně zvládá užítí prostoru i světla, tma je dráždivě zelená, hustá a vazká jako pryskyřice. Roque Baños míchá hudebně tradiční (hororové) motivy se (zne)pokojivě intimním klavírem, charatery postav i herecké výkony jsou překvapivě přímé a sugestivní (hlavně u toho děvčátka v podání Yasmin Murphy) a k tomu všemu ještě ten (ne)skutečně napínavý závěr (!!!) Už dlouho jsem neprožil toliko bizardní těšení se na konfrontaci s tváří a podobou zla. Frágiles je nenápadný horor s nápadně strhující atmosférou. Ortopedická noční můra s prozaicky lidskou pointou. [final rate: 75%](20.4.2011)

Uááá, to bylo něco! U mne to tedy fungovalo dokonale. Strach vyjít v noci z postele na wc, husí kůže, příjemně "nepříjemné" pocity (vybafne něco od tam, nebo od tam..) a ještě si to pustím před půlnocí, ale zase na druhou stranu přes den by to nebylo ono. Už pohled na temnou nemocniční chodbu byl bezchybný, do toho burácející bouřka, nevyzpytatelný výtah a ještě k tomu ona - naše Charlottka, jejíž přítomnost dokázala navodit opravdu příjemně strašidelné chvilky. Je to duchařinka kvalitativně srovnatelná s některými výbornými kousky z Asie. Dabing byl kupodivu docela dobrý a komu se nelíbil, nechápu, proč si tam nevrátil pův. jazyk. Myslím, že ovladač takovou funkci podporuje:) Ten můj aspoň ano a používám ji hodně často, zvlášť v době ne moc dobrých dabingů..(9.10.2009)

Otrepaný, no veľmi kvalitne natočený „ducharský“ príbeh. Kamera, strih a hudba predstavujú priam dokonalosť. Súhra týchto komponentov vytvára naozaj hustú atmosféru v nepríjemnom nemocničnom prostredí a naviac skvelá maska, ktorá posúva film vysoko nad priemer. V rámci súčasnej hororovej tvorby sa jedná o príjemne mrazivý zážitok.(7.8.2007)

Frágiles je duchařský horor, který figuruje kvalitativně někde na pomezí 3 a 4 hvězdiček. První plovina filmu je docela nudná a ani scénář příliš nenadchne, ale od poloviny filmu se objeví pár solidních momentů a závěr je vynikající. Hororoví fanoušci ale můžou zajásat nad Balaguerem, který postupně vyrostl do předního hororového tvůrce, což tímhle dílem načal a sérií REC potvrdil na 100%. 65%(11.8.2010)

• - Animovaná ukázka z pohádky Šípková Růženka (1959), která je ve filmu použita, nepochází z původního snímku, ale byla speciálně vytvořena pro tento film. (mihran)

• - S nápadem na natočení snímku přišel režisér Jaume Balagueró poté, co viděl fotografii dívky s nemocí křehkých kostí, tzv. osteogenesis imperfekta, pořízenou na počátku 20. století. (mihran)