Katastrofický / Drama / Dobrodružný

USA, 2006, 98 min

Porovnávání s předchozím poseidonem nemá ani cenu, protože mu nešahá ani po kotníky, ale nakonec to dopadlo líp něž jsem čekal. Příběh je myslim si už dost známej a tak nebylo moc těžký uhádnout jak se to bude asi vyvýjet, ale potěší, že Wolfgagn Petersen se striktně nedržel známýho příběhu, ale tu a tam to pozměnil, ale podsatat příběhu zůstala stejná. Velkej rozdíl je samozřejmě v tricích, ty jsou skvělý, možná ta velká vlna mohla být jěště lepší, ale všechno ostatní už je zvládnutý dobře. Triky rozhodně problémem nejsou, to se ovšem už nedá říct o postavách ty mi dělaly největší problémy, všichni chlapi jsou neskutečný hrdinové a kruťáci, králem mezi nima je Josh Lucas. Při těch jeho hrdinských kouscích jsem sebou malem seknul, nebojim se ho označit za největšího trapáka filmu, trošku lepším dojmem na mě působil Kurt Roussell, sice taky hrdina, ale v jeho roli se to dalo ještě jakž takž pochopit a nebilo to tolik do očí jako u Lucase. Bohužel i ostatní postavy, respektive herci nebyly zrovna dobrý, jedině snad Emmy Rossum byla dobrá, ale to nedostávala tolik prostoru. Nakonec to ale přece jenom tak špatný nebylo, většina scén byla docela napínavých a několik umrtí nečekaných, teda spíš v mých očích předčasných, takže to nakonec přebije i ten stupidní armageddonovskej konec(14.8.2006)

• AngelAngie

Přiznám se - tohle je jeden z nejstupidnějších filmů, které jsem kdy viděla. Nejdříve jsem si myslela, že je to tím, že jsem jej viděla v otřesné kinoripové kvalitě, téměř jsem ho ani nedokoukala, prostě otřesný. Jenže jakmile jsem na něj koukala na DVD, můj názor zůstal stejný . Tenhle film by si mě nezískal, ani kdyby tam hrála Kristen Stewart...(1.6.2006)

• StarsFan

Nemůžu si pomoct. Když jsem tenhle film s napětím očekávala a četla ty 2* rezence, říkala jsem si, že to určitě tak hrozný nebude a vyjde to aspoň tak na 3* hvězdičky (+ jednu za mého oblíbeného Kurta Russella :-). Situace je však taková, že jsem s Kurtem už dlouho tak stupidní film neviděla; a to jsem jich viděla skutečně hodně. Wolfgang Petersen se zjevně vůbec nenamáhal představit nám nějak postavy, takže se asi po pěti minutách, kdy konečně na obrazovace doběhnou jména všech nejdůležitějších lidí, najednou v záběru objeví velká vlna a lodičku hezky obrátí dnem vzhůru. V tu chvíli se parta asi deseti lidí (z těch asi 300, kteří to přežili) rozhodne utéct z podvodního pekla; proč zrovna tahle skupinka se mě neptejte, protože to sama nevím. U některých ani nevíte jejich jméno a objevují se v záběru snad poprvé, natožpak abyste znali jejich životní osud a mohli vám být nějak sympatičtí. A příští asi tak další hodinu a půl sledujete tyhle postavičky, jak plavou ve vodě, prolézají šachtami, probíhají chodbami a občas jako bonus rozbijí nějaké dveře nebo zmáčknou nějaká tlačítka. Zároveň není pár momentů filmu (hlavně ze začátku ten pohled na loď) na takové trikové úrovni, abyste si nedokázali říct: "Jo, tohle bylo dělaný přes počítač," což sice odpustím Titanicu, protože vznikl před několika lety, ale rozhodně ne Poseidonovi, který je z roku 2006. Jediné, co jsem si tak z filmu odnesla, bylo velký zklamání a pocit toho, že znovu se na to skutečně dívat asi nebudu. 1* (+ jedna za mýho oblíbenýho Kurta, i když si to za svojí roli pomalu ani nezaslouží)(22.9.2006)

Poseidon se na první pohled může zdát jako sázka na jistotu. Zvučné jméno na pozici režiséra, solidní obsazení a olbřímí rozpočet. Mohl to být výtečný popcornový remake nehynoucí klasiky. Mohl, ale není. On je totiž plný úsměvných rozporů. V čemž je paradoxně jeho hlavní síla. Začněme u Wolfganga Petersena. Od Smrtící epidemie se mu dvakrát moc nedaří, byť jeho filmy jsou ještě stále zárukou jisté tuctové kvality. Na druhou stranu na otevřeném moři se mu tradičně daří, jak prokázal v Ponorce i v Dokonalé bouři. Zde se pokusil změnit zažité schéma katastrofických filmů. Žádná dlouhá expozice představující jednotlivé postavy. Šup vlna a jedeme. A tady se vše zvrtne. Představte si to nejčistší myslitelné béčko. Jedno klišé vedle druhého v kadenci, která rozechvívá bránice. Dialogy jsou svým zvráceným způsobem dokonalé. Samá patetická zvolání v tisíc a jedné variaci na "(ne)Dokážeme to!". Navíc pronášená z úst postav typu hrdinného otce, mimochodem bývalého hasiče. Hláškujícího vychcaného úlisného hejska. Roztomilého klučiny či mentorujícího gay starce. Prostě jeden scénáristický skvost vedle druhého. Je to vskutku zábavné a navíc zabalené do slušivého technického hávu. Například scéna převrácení je velmi zdařilá. Ovšem celkově je Poseidon nechtěně zábavné béčko, které i díky dobrému tempu uteče jako voda. Co na tom, že baví zcela jiným způsobem než měli tvůrci v plánu.(27.11.2007)

• Le_Chuck

Poseidon (1) je remake, (2) je katastrofický film a (3) každému je jasné ako skončí. Pri pohľade na tieto tri body ma totálny kasový debakel vôbec neprekvapuje. Predstava 160 (!) miliónov a úvodný CGi let okolo božskej lode muselo riadne napnúť nejedného. Ak som Petersenovi pri Perfect Storm vyčítal úmorné pilovanie charakterov a zbytočne preťahovaný začiatok, tak pre Poseidon platí presný opak, ktorý z filmu robí totálne neosobnú sériu supermanovsky hrdinských momentov, chladnú ako psí čumák. Kto má chuť sa v kine schladiť práve týmto spôsobom bude spokojný. Kvalitná 90 minútová akcia s prekvapivo malou dávkou patetických kecov padne fajn. Kto čakal dramatické putovanie ľudí, ktorým naozaj ide o život bude sklamaný. Z tohoto pohľadu je jediná scéna pôvodného Poseidonu silnejšia, ako celý tento megalomanský exces. Odobratím slova dobrodružstvo z názvu sa táto ingrediencia vytratila aj z filmu.(7.8.2006)

• - Snímek je remake klasického filmu Dobrodružství Poseidonu (1972). Jako druhý v sérii vystupuje Za dobrodružstvím Poseidonu (1979), ve kterém se k potápějící lodi snaží kvůli šperkům dostat lupiči. (imro)

• - Víno, které si Richard Nelson (Richard Dreyfuss) ve filmu objednává, je francúzske "Romanée-Conti". Stejné víno, dává Jim Duncan (William Holden) senátoru Parkerovi (Robert Vaughn) ve filmu Skleněné peklo (1974). (bfa)

• - 160-milionový remake vydělal během prvních třech dnů (12. – 14. 5. 2006) promítání v kinech USA na svou váhovou kategorii jen podprůměrných 22,1 milionu. Celkové tržby dosáhly úrovně 60 mil. dolarů. (imro)